در حال بارگذاری ...
 • خبرمهم مدیرکل فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درحاشیه جشنواره نمایش عروسکی:

  هفته تئاتر در مدارس برگزار می‌شود

  علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش از برگزاری هفته تئاتر در مدارس خبر داد و تاکید کرد نمایش عروسکی به عنوان ابزاری کمک آموزشی، می‌تواند نقش مهمی در ارتقای کیفیت آموزشی ما داشته باشد.

  به گزارش ایران تئاتر در پی همکاری جشنواره دانش‌آموزی با هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک، علی رمضانی ـ مدیرکل فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ـ تاکید کرد که فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی در مدارس افزایش پیدا می کند تا محیط مدرسه برای دانش‌آموزان با نشاط‌تر و دلپذیرتر شود.    
  رمضانی در گفتگو با ستاد خبری هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک، درباره همکاری جشنواره دانش‌آموزی با جشنواره نمایش عروسکی توضیح داد: سیاست ما در وزارت آموزش و پرورش این است که در مدارس را به روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باز کنیم چراکه این وزارتخانه سیاستگذار فرهنگ و هنر کشور است و علاقه‌مندیم این همکاری ادامه پیدا کند.
  او وضعیت تئاتر در مدارس را نگران‌کننده دانست و تصریح کرد: وضعیت تئاتر نه تنها در مدارس که در حالت کلی، نگران کننده است و با وجود علاقه‌مندی خانواده‌ها به این هنر، زیرساخت‌های ما بسیار ضعیف هستند. به همین دلیل تصمیم داریم از سال تحصیلی جاری، هفته تئاتر را در مدارس برگزار کنیم. به این معنا که در این هفته، نمایش‌های گوناگونی در مدارس اجرا شوند.
  او یادآور شد: این طرح به طور آزمایشی در استان فارس انجام شد که بازخورد بسیارخوبی داشت و آسیب‌شناسی شد و امسال در نظر داریم آن را در سراسر کشور اجرا کنیم.
  رمضانی در ادامه درباره کارکرد عروسک به عنوان همزاد و همراه انسان‌ها و نقش آن در برون‌ریزی عواطف کودکان توضیح داد: این همذات‌پنداری در نمایش عروسکی به خوبی صورت می‌گیرد و بویژه کودکان با عروسک به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند و به همین دلیل در این زمینه نیازمند الگوها و نمادهایی هستیم که به عروسک تبدیل شوند همچون "جناب خان" که نشان داد یک کارکتر عروسکی چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد.
  او ادامه داد: خوشبختانه همکاران ما توانسته‌اند در آموزش و پرورش را به روی هنرمندان بگشایند اما همچنان نیازمند تمرکز بیشتر و تامین محتوا در این وزارتخانه هستیم.
  رمضانی از اعلام آمادگی وزارت آموزش و پرورش برای همکاری با وزارت ارشاد خبر داد و تاکید کرد: تصمیم داریم از سال بعد دبیرخانه‌ای را برای آموزش مربیان تئاتر در مدارس ایجاد کنیم تا مربیان آموزش دیده، بتوانند تجربیات خود را به آموزگاران تئاتر در سطح مدارس منتقل کنند و با این شیوه بتوانیم در زمینه تئاتر، فرهنگ سازی کنیم. زیرا متاسفانه در این سال‌ها در بحث آموزش غفلت کرده‌ایم و حال در پی جبران هستیم.
  او در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از نمایش عروسکی به عنوان ابزاری کمک آموزشی نیز گفت: سیاست ما کاهش دادن محتوای کتاب‌های درسی است و تلاش داریم آموزش را در خدمت محتوای تربیتی قرار دهیم و در این شیوه، نمایش عروسکی بسیار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
  رمضانی در پایان صحبتش تاکید کرد: هدف ما این است که فعالیت‌های مدرسه نشاط‌بخش شود تا دانش‌آموزان با مدرسه ارتباط برقرار کنند. یکی از نگرانی‌های ما این است که خانواده‌ها و دانش‌آموزان به دلیل سیطره آموزش در مدارس، خسته شده‌اند و باید تلاش کنیم این خستگی را با بهره‌گیری از فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی، کاهش بدهیم تا محیط مدرسه برای دانش‌آموزان دلپذیرتر شود.
  گفتنی است در این دوره از جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک، برای اولین بار نمایندگانی از جشنواره تئاتر دانش‌آموزی از سراسر کشور حضور دارند و نمایش‌های خود را در این جشنواره به صحنه می‌برند. این نخستین بار است که بخش دانش‌آموزی به جشنواره نمایش عروسکی اضافه شده است.
  هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریورماه برگزارخواهدشد.

  سایت جشنواره نمایش عروسکی به نشانی اینترنتی tehranmobarak.com  دربردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.
  مطالب مرتبط

  کارگردان «جیغ جیغه با قاف» حاضر در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

مهم‌ترین اصل در تئاتر عروسکی روبه رو کردن مخاطب با شگفتی است
  کارگردان «جیغ جیغه با قاف» حاضر در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  مهم‌ترین اصل در تئاتر عروسکی روبه رو کردن مخاطب با شگفتی است

  کاوه مهدوی کارگردان نمایش «جیغ جیغه با قاف» معتقد است: مهم‌ترین اصل در نمایش عروسکی روبه رو کردن مخاطب با یک شگفتی است.

  |

  با اجرا در جشنواره عروسکی

«چمدان عجیب» به تفاوت‌ آدم‌ها و تاثیر آن‌ در محیط زندگی می‌پردازد
  با اجرا در جشنواره عروسکی

  «چمدان عجیب» به تفاوت‌ آدم‌ها و تاثیر آن‌ در محیط زندگی می‌پردازد

  نمایش «چمدان عجیب» که به تفاوت‌ آدم‌ها و تاثیر آن‌ در محیط زندگی می‌پردازد، در بخش صحنه‌ای هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود.

  |

  نگاهی به نمایش‌های بخش میهمان

کارگردانان بزرگ حضوری ویژه در جشنواره نمایش عروسکی دارند
  نگاهی به نمایش‌های بخش میهمان

  کارگردانان بزرگ حضوری ویژه در جشنواره نمایش عروسکی دارند

  بخش «میهمان» هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران‌ـ مبارک میزبان شش نمایش گوناگون از نویسندگان و کارگردانان شناخته شده نمایش عروسکی است که در تالارهای فردوسی، تالار سایه، تالار قشقایی، تالار هنر و تالار بوستان به صحنه می‌روند.

  |

  با همراهی مدیرکل هنرهای نمایشی

معاون امورهنری از دبیرخانه جشنواره عروسکی بازدید کرد
  با همراهی مدیرکل هنرهای نمایشی

  معاون امورهنری از دبیرخانه جشنواره عروسکی بازدید کرد

  سید محمدمجتبی حسینی معاون امورهنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ظهر امروز شنبه 27 مردادماه از دبیرخانه هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران -مبارک بازدید کرد.

  |

  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه
  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

  نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه

  برای نخستین بار 16 نمایش در بخش تجربه (نوآوری و تفاوت) که با تاکید بر عروسک با ساده‌ترین شرایط امکان اجرا در فضاهای مختلف تولید شده‌اند در هفدهمین جشنواره بین‎المللی نمایش عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

  |

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

  جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود

  محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که مردم به صحنه بیایند و محصول زحمات و ساخته دست خود را در معرض دید دیگران قرار دهند تا هم مردم با فرهنگ پیشینیان ما دوباره آشتی کنند و هم در کنار یکدیگر یک حرکت شاد و مفرح را رقم بزنند

  |

  نظرات کاربران