در حال بارگذاری ...
 • فراخوان جشنواره تئاتر فجر
 • همزمان با مراسم اختتامیه سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیربرگزار شد:

  آیین پاسداشت دو پیشکسوت نقالی و رونمایی از کتاب همای رحمت

  همزمان با مراسم اختتامیه سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیر، آیین پاسداشت مرشد محمد احدی و مرشد مهدی چایایی و نیز رونمایی از کتاب همای رحمت برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر مراسم اختتامیه سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیر با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، و جمعی از پیشکسوتان و هنرمندان پرده خوانی و نقالی کشور در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.


  مدیر هنرهای نمایشی حوزه هنری:
  توجه به شاهنامه خوانی و حماسه خوانی از برنامه های آینده ماست

  در این مراسم کوروش زارعی مدیر هنرهای نمایشی حوزه هنری طی سخنانی با ابراز خرسندی برگزاری این جشنواره در تهران، گفت: ما در دو سال گذشته در خدمت پیشکسوتان و اساتید پرده خوانی و نقالی بودیم و امسال نقالان کودک و نوجوان نیز به ما پیوستند.
  وی با اشاره به اینکه نقالی و پرده خوانی سالها در محاق و فراموشی بود، گفت: این دوستان امروز این هنر متعالی را زنده کردند و قرار است با همت همین دوستان علاوه بر مناسبت های مذهبی، بحث شاهنامه‌خوانی و حماسه‌خوانی هم داشته باشیم.
  زارعی با بیان اینکه این اولین جشنواره پرده‌خوانی است که به صورت سراسری برگزار می‌شود، افزود: امسال ما ۲۰ طومار جدید هم نوشتیم و آنها را در کتابی با عنوان «همای رحمت» گردآوری و در اختیار نقالان قرار دادیم و امروز در این اختتامیه مراسم رونمایی از  طومارها هم برگزار می‌شود.
  وی تصریح کرد: ما برنامه های زیادی داریم و دست یاری به سوی همه اساتید، دانشجویان، هنرمندان و نقالان دراز می کنیم تا این هنر ایران زمین مهجور نمایند تا انشالله پرچم پرده خوانی و نقالی همواره برافراشته  باشد.

   

  دبیر سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیر:
  126 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود
  در ادامه مراسم، حسین عالم بخش دبیر سومین جشنواره نقالان غدیرنیز در سخنانی گفت: با انتصاب کوروش زارعی در حوزه هنری، نهال این طرح بعد از چند سال کاشته شد. در این سه سال اتفاقات خوبی افتاد که برخی از آنها برای ما غیرقابل باور بود. امروز نقالی و پرده خوانی خون تازه‌ای به شریان نقالی و پرده خوانی ایران تزریق شد و جایگاه خوبی در صدا و سیما و دیگر بخش‌های شهر پیدا کرده است.
  وی در ادامه افزود: ما در این جشنواره دو رویداد مهم تجربه کردیم. اولین رویداد نگارش طومارهای بازپیرایی شده حوزه غدیر با همت دکتر فتحعلی بیگی و دریایی بوکه در کتابی با عنوان همای رحمت گردآوری و امروز رونمایی می شود.
  وی اضافه کرد: دومین رویداد طراحی بخش رقابتی جشنواره بود. در این بخش از ۱۲۶اثر به دبیرخانه ارسال شد که در بخش اول ۶۳اثر انتخاب و پس از بازبینی ۳۱اثر به جشنواره راه یافت.
  عالم بخش با بیان اینکه در کنار بخش رقابتی، 10نقال پیشکسوت هم در طول جشنواره به نقالی پرداختند، تصریح کرد: بخش رقابتی جشنواره در سه گروه کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار شد و با توجه به رقابت نزدیک در بخش بزرگسال، این بخش را به دو قسمت آقایان و خانم ها تقسیم کردیم.
  عالم بخش در بخش دیگری از سخنان خود نیاز به تاسیس یک عمارت نقالان را محسوس عنوان کرد و گفت: جنس این دوستان خاص است و من از آقای مسجد جامعی به عنوان یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر می‌خواهم که چنین کاری برای نقالان در قالب صنف و خانه انجام دهند.

   

  احمد مسجد جامعی:
  پرده خوانی و نقالی را به نوعی می توان یک شکل سینمای قدیم نامید
  سپس احمد مسجدجامعی عضور شورای شهر تهران طی سخنانی گفت: در گذشته خاطرم است که مکانی برای نقالی و پرده‌خوانی وجود داشت و پیش ترها اقداماتی برای مکان ثابت نقالی از سوی خانم لاله تقیان و آقای داود فتحعلی بیگی انجام شده بود و مراحلی را هم در این خصوص طی کردیم، می توان این مکان را بهسازی و احیا کرد. همچنین محلی برای نمایش های آیینی کهن نیز پیش بینی شده که باید آن پیگیری کنیم.
  وی در ادامه به تشریح پرده خوانی و نقالی در ایران پرداخت و گفت: هوش تصویری و اهمیت آن و توجه بدان از قدیم الایام در ایران وجود داشته و به نوعی می توان پرده خوانی و نقالی را یک شکل سینمای قدیم نامید که این صحنه‌ها با کمک نقال و مرشد تصویر می‌شده است.
  مسجدجامعی با بیان اینکه پرده خوانی به معنای داستان تاریخی نیست. ما جریانی داریم در تاریخ داستان که قصه‌گوها هستند، افزود: ما یک مختارنامه داریم که براساس زندگی مختار است و یک مختار و یک ابومسلم داریم و یک ابومسلم نامه داریم. نقالی هم همینطور است که داستانی که ریشه تاریخی دارد به زبان شعر و نظم در می‌آید.
  مسجدجامعی درباره سند موجود نقالی حوزه تمدنی ایران گفت: من برای کاری ۴۷ شیوه مختلف نقالی و پرده خوانی را شمارش کردم و متوجه شدم که بیش از نیمی از آنها در وصف علی (ع) است.
  وی درباره جوانمرد قصاب و اتفاقاتی که برای از بین بردن آرامگاه او در نوسازی شهری رخ داده گفت: متاسفم که یک عده در فهرست خدمات خود این کارها را بدون شناخت انجام می‌دهند. اینها ایده و عشق و آرمان و داستان و تاریخ را از بین می‌برند.

   

  رونمایی از کتاب همای رحمت
  در حاشیه اختتامیه سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیر آیین رونمایی از کتاب همای رحمت برگزار شد.
  داوود فتحعلی بیگی در حاشیه این مراسم در سخنانی گفت: این مجموعه صد و ده قصه دارد که یک نفر با سواد پرده‌خوان آن را نوشته است و ما قریب به ۲۰ روایت مرتبط با غدیر آن را اتنتخاب کردیم که امیدوارم شرایط چاپ باقی آن هم فراهم شود.
  در ادامه مهدی دریایی بخشی از یکی از روایت‌های سخت این مجموعه را خواند.

   

  پاسداشت 2 مرشد پیشکسوت کشور
  پاسداشت یک عمر تلاش دو مرشد پیشکسوت کشور مرشد محمد احدی و مرشد مهدی چاپایی، نقالی مرشد ورمزیار در خصوص داستانی از غدیر و نقالی آوا فیاضی از نقالان کودک این جشنواره از دیگر برنامه های اختتامیه سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان علوی بود.

  معرفی برگزیدگان بخش رقابتی سومین جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیر
  در پایان مراسم داریوش نصیری به نمایندگی از هیأت داوران بیانیه را قرائت کرد و سپس برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر معرفی شدند:

  بخش کودک:
  رتبه اول: نیوشا ارزنده
  رتبه دوم: آوا فیاضی
  رتبه سوم: هستی قائدی

  بخش نوجوان:
  رتبه اول: هومن پور اشرف
  رتبه دوم: محمد میرزاپور
  رتبه سوم: رزا زندی

  بخش بزرگسال (بانوان)
  رتبه اول: طاهره بهرامی
  رتبه دوم: فاطمه حیدری فر
  رتبه سوم: فهیمه باروچی و معصومه لشنی

  بخش بزرگسال (آقایان)
  رتبه اول: محمدرضا معجونی
  رتبه دوم: محمد صمدیان
  رتبه سوم: محمدصادق بصیری

  گفتنی است در انتهای مراسم کوروش زارعی مدیر هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام کرد نفرات اول نوجوان و بزرگسال این جشنواره برای شرکت در همایش پیاده روی تئاتر اربعین دعوت خواهند شد.

   
  مطالب مرتبط

  گفتگو با مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری:

کاری می کنیم که عامه مردم مطالبه گر تئاتر باشند نه گروه های خاص
  گفتگو با مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری:

  کاری می کنیم که عامه مردم مطالبه گر تئاتر باشند نه گروه های خاص

  ایران تئاتر:تئاتر مردمی را باید انقلاب جدیدی در حوزه تئاتر کشور بدانیم. تحولی که قرار است تئاتر را از مخاطبان خاص و انحصاری اش جدا کند و به درون عامه مردم ببرد تا به هدف متعالی هنر نمایش که همان فرهنگسازی در میان عامه مردم است جامه عمل پوشد.

  |

  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خبرداد

تئاتر در خدمت ترویج فرهنگ مهدوی
  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خبرداد

  تئاتر در خدمت ترویج فرهنگ مهدوی

  کوروش زارعی گفت: اوقاتی در طول هفته منتسب به وجود نازنین امام زمان (عج) است، درنتیجه تصمیم داریم که با تدوین متون نمایشی و تولید تئاتر براساس آن‌ها مناسب با فضای مساجد، آثاری مروج فرهنگ مهدوی را برای نمازگزاران علاقه‌مند اجرا کنیم.

  |

  زارعی در نشست تخصصی مسئولان استانی حوزه هنری گفت:

تئاتر بچه‌های مسجد، نسل جوان و متعهد تئاتر را تربیت می‌کند
  زارعی در نشست تخصصی مسئولان استانی حوزه هنری گفت:

  تئاتر بچه‌های مسجد، نسل جوان و متعهد تئاتر را تربیت می‌کند

  کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: بحث تئاتر بچه‌های مسجد، بحث تربیت نسل جوان و متعهدی است که باید آن را با جدیت به پیش ببریم و اینجا نیاز به تربیت نیروی متعهد و اخلاق‌گرا بیش از پیش احساس می‌شود.

  |

  همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک بررسی شد:

هنرمندان تئاتر، حامیان بی ادعای مبارزه با آسیب های اجتماعی
  همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک بررسی شد:

  هنرمندان تئاتر، حامیان بی ادعای مبارزه با آسیب های اجتماعی

  ایران تئاتر- علی رحیمی: 12 ژوئن همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک فرصت را غنیمت می شماریم و به معرفی هنرمندانی که به انحای مختلف سعی دارند در مسیر آگاهسازی و نهادینه کردن فرهنگ مبارزه با کار کودکان گام بردارند،می پردازیم.

  |

  کنکاشی بر جایگاه تئاتر در معرفی کارنامه یک اسوه:

امام خمینی(ره) اسطوره‌ای در دسترس
  کنکاشی بر جایگاه تئاتر در معرفی کارنامه یک اسوه:

  امام خمینی(ره) اسطوره‌ای در دسترس

  ایران تئاتر- علی رحیمی:«دل آرام»، «قلب مطمئن» و «ضمیر امیدوار»، از آخرین و معروف ترین واژه های وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی(ره) هستند. واژه هایی که گرچه همواره به عنوان یک ارزش درآمیخته با فرهنگ ایران اسلامی مورد تاکید هستند، اما باید بپذیریم که جایشان در جامعه امروز به شدت ...

  |

  علی سلیمانی کارگردان نمایش مردی در آینه:

در تئاتر مذهبی باید کلیشه ها را کنار بزنیم
  علی سلیمانی کارگردان نمایش مردی در آینه:

  در تئاتر مذهبی باید کلیشه ها را کنار بزنیم

  ایران تئاتر:کارگردان نمایش «مردی در آیینه» معتقد است:تئاتر مذهبی از مهم ترین ژانرهایی است که می تواند فاصله بین هنرمندان با مردم را پر می کنند به شرطی که کلیشه ها را کنار بزند.

  |

  19اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ کلینی

هنرهای نمایشی و جایگاه فراموش شده یک پاسبان فرهنگی
  19اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ کلینی

  هنرهای نمایشی و جایگاه فراموش شده یک پاسبان فرهنگی

  ایران تئاتر: سال 1386 بود که به پیشنهاد حجت‌الاسلام محمدی ری شهری رییس مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث، پس از یک هزار سال و اندی سال، یاد و خاطره پاسبان فراموش شده فرهنگ تشیع زنده شد.

  |

  بازگشایی موقت تماشاخانه نصر پس از سالها تعطیلی:

هیچ چیز نیست غیر از یک قصه پر غصه
  بازگشایی موقت تماشاخانه نصر پس از سالها تعطیلی:

  هیچ چیز نیست غیر از یک قصه پر غصه

  ایران تئاتر- علی رحیمی: سرمان را که چرخاندیم برق همه را گرفت و لاله زار؛ محله برو بیاهای عاشقانه، محفل سیاه بازی ها و نمایش های عامیانه، پاتوق ساز و آواز و کانون اصلی تئاتر و سینمای ایران در یک خیز و خفت لطیف و ماهرانه، غلام حلقه به گوش صاحب منصبان این دردانه چشم نواز شد.

  |

  نظرات کاربران

 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر
 • جشنواره سراسری تئاتر رضوی