در حال بارگذاری ...
 • پایان هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاترعروسکی تهران مبارک: 

  1 بزرگداشت، 2 تقدیر و 3 جایزه ویژه حسن ختام عروسکی های ایران

  مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاترعروسکی تهران مبارک در محوطه تالار وحدت برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاترعروسکی تهران مبارک باحضور سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن نمایش، کریم صارمی مدیرکل سینما و تئاتر کانون پرورش فکری، دکتر بهروز غریب پور، دکتر اردشیر صالح پور، حسین مسافر آستانه، بهرام شاه محمدلو، خسرو احمدی، مجید قناد و جمع کثیری از هنرمندان حوزه تئاتر کشور برگزار شد، ستاره اسکندری به عنوان مجری مراسم اختتامیه در سخنانی گفت: شاید شما مرا به عنوان بازیگر سینما و تئاتر بشناسید ولی من سالها پیش دنیای عروسکی را شروع و با اساتید مختلف از جمله مریم سعادت و مرضیه برومند و به ویژه دنیای فنی زاده کار کردم. خوشحالم که خانم برومند به من اعتماد کردند.

  در ادامه پیام ویدئویی سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پخش شد. وی در این پیام درباره جذابیت دنیای عروسک‌ها صحبت کرد و گفت: این جشنواره ارجمندی است و قصه‌های زندگی را روایت می‌کند.

  سپس پیام شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز به صورت ویدئویی پخش شد. وی نیز در این پیام از سرکار خانم مرضیه برومند برای تلاش‌هایش تشکر کرد و گفت: ما دلمان برای عروسک‌ها تنگ می‌شود و خوب است شرایط تحقق رویاهایمان با آنها فراهم می‌شود. امیدوارم این جشن هر سال با رونق بیشتر برگزار شود و ما دراین یک هفته آسمان آبی عروسک‌ها را تجسم کردیم.

   

  17 استان در این جشنواره حضور داشتند

  با پایان پیام های صوتی، مرضیه برومند به عنوان سخنران به روی سن آمد و در سخنانی گفت: در این جشنواره عروسک ها از هر شهر و دیار، از هر قوم و ایل و تبار، به هر زبان و رنگ و نژادی که باشند باهم سرود شادی خواندند.

  دبیر هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک، با اشاره به اینکه 17 استان در این جشنواره حضور داشتند، تصریح کرد: از کرد، بروجردی، اهوازی، شیرازی، شمالی، جنوبی و ... همه با هم در یک مراسم باشکوه شرکت داشتند و شادی پیمایی کردند.

  وی حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره را یک اتفاق ویژه عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: اینکه جناب آقای صالحی در کنار ما حضور داشت یک اتفاق ویژه است و امیدواریم از این پس مسئولان به شادی های ما بپیوندند.

  مرضیه برومند با تقدیر از دست اندرکاران برپایی این همایش گفت: بجز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن های نمایشی، سارمانها و ارگانهای مختلفی از جمله شهرداری، منطقه فرهنگی- گردشگری عباس آباد، سازمان صدا و سیما، انجمن سینمای جوان، آموزش و پرورش و ... در این جشنواره ما را یاری کردند که جا دارد از همه آنها تشکر و قدردانی کنیم.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از روزنامه کیهان که در مطلبی عنوان کرده بود، 2میلیارد هزینه جشنواره از کجا آمده است، گفت: بهتر است بپرسید به کجا رفته است. اینکه از کجا آمده مشخص است و ما بزودی محل خرج آنها را نیز در سایت می گذاریم.

   

  تقدیر از هنرمند کرمانشاهی وحید خسروی

  مراسم با تقدیر از وحید خسروی، همان هنرمندی که در روزهای سخت سرپل ذهاب، عروسک به دست به آن شهر رفت تا تسکین درد بچه ها شود، ادامه یافت.

  بهرام شاه محمدلو و کریم صارمی دو هنرمندی بودند که برای اهدای جایزه ویژه جشنواره به وحید خسروی به بالای سن آمدند.

  بهرام شاه محمدلو در سخنانی در خصوص اقدام ویژه این هنرمند کرمانشاهی گفت: کار شما بسیار عالی بود و البته اگر اینکار را نمی کردید باید شک می کردیم. من به خاطر این اقدام ارزشمندی که برای شاد کردن لحظات تلخ کودکان و تغییر حسی که در وجودشان ایجاد کردید به شما تبریک می گویم.

  وحید خسروی نیز در سخنانی گفت: اولین کسی که پس از حادثه زلزله سرپل ذهاب با من تماس گرفت از سوی خانم برومند بود و ایشان از همان شب اول پیگیر موضوع بودند.

  وی با تاکید بر اینکه از تمامی مردم ایران ممنونم. همه شما بر من و اهالی شهرم منت گذاشتید، خاطرنشان کرد: الان یکسال است از این ماجرا می گذرد و هنوز مردم شهر من در کانکس و در شرایط بدی قرار دارند. در زمان زلزله افراد زیادی با من تماس گرفتند تا کمک کنند که متاسفانه امکان حضور همه نبود. اما امروز که از سوی کانون پرورش فکری فضای مناسب فراهم شده است از همه دعوت می کنم تا از هر کجا که هستند به ما کمک کنند. بچه های شهر من بی نهایت روحیه شکننده ای دارند و بعد از یکسال نداشتن شرایط عادی زندگی، امروز به کمک شما نیازمندیم.

   

  تقدیر از فرشته ابراهیمی به پاس سالها تجربه در عرصه عروسک سازی

  فرشته ابراهیمی هنرمند خوش ذوق مشهدی که در کارنامه خود سالها تجربه در حوزه قصه گویی و عروسک سازی دارد، دیگر هنرمندی بود که در اختتامیه این جشنواره تقدیر شد.

  ابراهیمی پس از دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره در سخنانی گفت: من فقط یک چیز می گویم و آن این است که به کار خودمان اهمیت دهیم و برای آن احترام قائل شویم.

  وی افزود: نمایش عروسکی کار سختی است صبر زیاد می خواهد. اگر صبور نباشید خیلی زود از صحنه کنار خواهید رفت. تنها چیزی که می تواند ما را در ادامه راه مقاوم کند این است که ارزش به کارمان بدهیم.

   

  بزرگداشت زهرا صبری لژیونر تئاتر عروسکی ایران

  بهروز غریب پور، اردشیر صالح پور و شهرام کرمی سه هنرمندی بودند که جهت اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره به زهرا صبری به پاس سالها تلاش و جدیت در تئاتر عروسکی در جهان به بالای سن آمدند.

  شهرام کرمی در هنگام اهدای لوح تقدیر به زهرا صبری، گفت: ایشان با بنده هم کلاس هستند. اطلاعات تجربی و تلاش های مجدانه ایشان قابل تقدیر است و امیدواریم سالیان سال شاهد حضور ایشان در عرصه های بین المللی باشیم.

  زهرا صبری نیز در سخن کوتاهی گفت: تا امروز یک ترم را گذراندم و به پایان رسید. از امروز ترم دوم را شروع می کنم.

   

  تقدیر از علی رمضانی مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش

  تقدیر از سازمان آموزش و پرورش از دیگر بخشهایی بود که در این جشنواره بدان اهمیت داده شد.

  مرضیه برومند در این خصوص گفت: ما یک بخش به نام دانش آموزی داشتیم که استقبال خوبی از آن شد. اینکه بخشی در وزارت آموزش و پرورش به کارهای هنری اختصاص دارد و حاصلی به این زیبایی داشت ستودنی است.

  وی افزود: خیلی وقت است که مدارس ما جایی برای فرهنگ، هنر، موسیقی، تئاتر، ادبیات و ... ندارد. بچه ها در فضای خشکی فقط به درس می پردازند و احساسات عاطفی در آنها کمتر رشد می کند. به پاس این اتفاق فرخنده جا دارد تقدیری از مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش داشته باشیم.

  علی رمضانی مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش نیز در سخنانی گفت: امشب، شب ویژه ای برای دانش آموزان کشور است و از این بابت از سرکار خانم برومند تشکر می کنم.

  وی افزود: مطمئنا این مسیر دیگر بازگشت ندارد. دانش آموزان ما بسیار خلاق هیتند و در امروز بیش از 6 میلیون دانش آموز رشته در حوزه های فرهنگی هنری فعال هستند.

   

  تقدیر از کارگردانان حاضر در جشنواره

  مراسم با تقدیر از آثار راه یافته به جشنواره ادامه یافت و از کارگردانان بخش بین الملل، بخش تجربه، خلاقیت و نوآوری، بخش فضای باز، بخش صحنه با مخاطب کودک، نوجوان و خانواده و بخس صحنه با مخاطب بزرگسال با لوح تقدیر و تندیس جشنواره تقدیر شد.

  مرضیه برومند پس از اهدای لوح و تندیس به کارگردانان، گفت: ما دست اندرکاران حوزه تئاتر عروسکی اعتقاد داریم ما رفیق هستیم و رقیب نیستم لذا اصولا در جهان کمتر جشنواره ها با اهدای لوح برترین ها به پایان می رسد اما من در این جشنواره با مشاوره بعضی از کارشناسان امر، سه جایزه ویژه برای سه بخش مدنظر قرار دادم که عبارتند از:

  1- جایزه ویژه به خاطر موفقیت در خلق تصاویر بدیع و اعجاب انگیز و ایجاد فضای ناب عروسکی متناسب با فضای ایرانی تقدیم می گردد به مریم مینایی کارگردان نمایش اسب آبدوس

  2- جایزه دوم جشنواره به خاطر تصویرسازی زیبا و استفاده از آیین های بومی در نمایش محیصی تقدیم می شود به حسین عباسی برای نمایش مترسک از بیرجند

  3- جایزه سوم به خاطر تلاش جمعی، خلاقانه و هماهنگ تقدیم می شود به گروه نمایشی مانی و نمایش سیمین و فرزاد هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک با عکس یادگاری شرکت کنندگان به پایان رسید.

   
  مطالب مرتبط

  مروری بر نمایش ها و سوگواره های اربعین حسینی 1397:

ایام اربعین تئاتر تعطیل نیست
  مروری بر نمایش ها و سوگواره های اربعین حسینی 1397:

  ایام اربعین تئاتر تعطیل نیست

  ایران تئاتر- علی رحیمی : «خاتون» در تئاتر شهر، «خورشید کاروان» در تالار وحدت، رسول در منطقه فرهنگی عباس آباد، «تنهاتر از مسیح» در بوستان ولایت، «آتش خودبرافروخته» و «آوای آب» در حوزه هنری، «تا رقیه» در پردیس تهران از جمله نمایش هایی است که در ایام اربعین روی صحنه هستند.

  |

  در برنامه شب تئاتر شب های هنر شبکه چهار چه گذشت ؟

حمایت دولتی راه حل جلوگیری از غلبه تئاتر تجاری بر تاتر مستقل
  در برنامه شب تئاتر شب های هنر شبکه چهار چه گذشت ؟

  حمایت دولتی راه حل جلوگیری از غلبه تئاتر تجاری بر تاتر مستقل

  ایران تئاتر: دومین قسمت از شب تئاتری «شب های هنر»به تهیه کنندگی امیرقمیشی و اجرای پیام دهکردی ساعت 23 شنبه شب گذشته با موضوع تئاتر تجاری و با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و حسین پارسایی کارگردان نمایش بینوایان به روی آنتن شبکه چهار سیما رفت .

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی پس از تماشای نمایش خدایگان در تماشاخانه مولوی:

نیروی انسانی تربیت شده در دانشگاه ها را به دلیل نبود زیرساخت کافی از دست می دهیم
  مدیرکل هنرهای نمایشی پس از تماشای نمایش خدایگان در تماشاخانه مولوی:

  نیروی انسانی تربیت شده در دانشگاه ها را به دلیل نبود زیرساخت کافی از دست می دهیم

  ایران تئاتر: شهرام کرمی گفت: با وجودی که بالغ بر 150 هزار نفر دانش آموخته، علاقه مند یا فعال موثر در عرصه تئاتر در طول سی سال اخیر داشته ایم. اما متاسفانه رقمی در حدود 17 هزار نفر از آنها فعال تئاتری هستند و فقط حدود 7 هزار نفر از آنها فعال موثر و حرفه ای اند.

  |

  نگاهی به فعالیت‌های جبار باغچه بان در یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان

نکوداشت مردی که از هیچ تلاشی برای تعلیم و تربیت فرو گذار نکرد
  نگاهی به فعالیت‌های جبار باغچه بان در یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان

  نکوداشت مردی که از هیچ تلاشی برای تعلیم و تربیت فرو گذار نکرد

  ایران تئاتر- علی رحیمی: همزمان با هفته کودک و نوجوان و همزمانی آن با یکصدمین سالگرد اجرای نمایش کودک و نوجوان ما را بر آن داشت تا تاملی داشته باشیم بر زندگی بزرگمردی که عمر خود را صرف کودکان کرد و نامش به عنوان «پدر تئاتر کودک و نوجوان» بر دفتر تاریخ این مرز بوم همواره ثبت است.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی درآئین افتتاح نمایش پرواز ستاره ای و همزمان با روز جهانی کودک مطرح کرد :

تئاتر‌کودک و نوجوان در ایران یک قرن قدمت دارد
  مدیرکل هنرهای نمایشی درآئین افتتاح نمایش پرواز ستاره ای و همزمان با روز جهانی کودک مطرح کرد :

  تئاتر‌کودک و نوجوان در ایران یک قرن قدمت دارد

  ایران تئاتر: شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی با تبریک یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان گفت: اولین کار تئاتر کودک و نوجوان مربوط به مرحوم جبار باغچه بان در سال 1298 است و ما آن را آغازگر تئاتر کودک و نوجوان می دانیم.

  |

  به بهانه روز جهانی کودک در گفت و گو با فریبا دلیری بررسی شد

فقدان نوآوری در خلق عروسک و نحوه اجرا
  به بهانه روز جهانی کودک در گفت و گو با فریبا دلیری بررسی شد

  فقدان نوآوری در خلق عروسک و نحوه اجرا

  ایران تئاتر: کارگردانهای ما آسان پسند شده اند و همین موضوع باعث شده تا تئاتر عروسکی نه از منظر تکنیک همسو با جهان گام بر می دارد و نه از منظر خلاقیت و نوآوری در جایگاه خوبی باشد.

  |

  نظرات کاربران