در حال بارگذاری ...
 • مدیرکل هنرهای نمایشی درآئین افتتاح نمایش پرواز ستاره ای و همزمان با روز جهانی کودک مطرح کرد :

  تئاتر‌کودک و نوجوان در ایران یک قرن قدمت دارد

  ایران تئاتر: شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی با تبریک یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان گفت: اولین کار تئاتر کودک و نوجوان مربوط به مرحوم جبار باغچه بان در سال ۱۲۹۸ است و ما آن را آغازگر تئاتر کودک و نوجوان می دانیم.

  یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان همزمان با روز جهانی کودک و با افتتاح نمایش پرواز ستاره ای به کارگردانی نیما بیگلریان در تماشاخانه شهرزاد برگزار شد.  

  در این مراسم که با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، قطب الدین صادقی،‌عزت الله رمضانی فرد،‌حسین فدایی حسین،‌ آناهیتا غنی زاده،‌ سید علی تدین صدوقی و تعدادی از هنرمندان حوزه تئاتر کودک برگزار شد،‌ ‌نیما بیگلریان کارگردان نمایش پرواز ستاره ای در سخنانی گفت: تئاتر کودک اسم کوچکی دارد اما کار کردن در آن بسیار سخت است.

  وی افزود: از شهرام کرمی به عنوان کسی که پایه گذار نوع متفاوتی از کار کودک بود و زمانیکه دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک بود مرا حمایت کرد تشکر می کنم. حضور ایشان در این مراسم نشان از اهمیتی دارد که ایشان برای تئاتر کودک قائل است.

  در ادامه شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی با تبریک روز کودک گفت: به همه شما کودکان دیروز و امروز این روز را تبریک می گویم چون خاصیت فضای هنری این است که دوران کودکی هرگز محو نخواهد شد و این سعادت را همه شما عزیزان دارید که دوران کودکی را در درون خود حفظ کنید.

  کرمی با اشاره به مصادف شدن روز جهانی کودک با یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان، تصریح کرد: اولین کار تئاتر کودک و نوجوان مربوط به مرحوم جبار باغچه بان در سال 1298 است که در تبریز اتفاق افتاد و ما آن را آغازگر تئاتر کودک و نوجوان می دانیم و چند سال پیش نیز به استقبال آن رفتیم.

  وی با تاکید بر اینکه این جزو افتخارات ماست که پشتوانه غنی هنر و ادبیات داریم، گفت: متاسفانه امروز از این پشتوانه بسیار دوریم، در جامعه پرشتاب و پرهیجان امروز کمتر به آن رجوع می کنیم و فقط از آن با افتخار یاد می کنیم. امید داریم که ما نیز در  مسیر این سرمایه ارزنده گام برداریم.

  مدیر کل هنرهای نمایشی در ادامه با اشاره به نمایش پرواز ستاره ای اثر نیما بیگلریان گفت: آشنایی من با نیما بیگلریان به زمانی برمی گردد که با تئاتر کودک و نوجوان پیوند خوردم. دنیای صمیمی و ارتباط عاشقانه ای بین ایشان و خانواده اش وجود دارد. یک خانواده با فرهنگ و دانش که همگی با هم کار می کنند.

  وی افزود: این نمایش چند سال پیش در فرانکفورت به اجرا گذاشته شد و مورد استقبال قرار گرفت.

  کرمی با اشاره به ویژگی های کارهای نمایشی نیما بیگلریان نیز گفت: ویژگی کار او این است که همیشه تلاش می کند یک کار متفاوت، بدیع و خلاقانه طراحی و به اجرا گذارد.

  حسین فدایی حسین دیگر سخنرانی بود که به خوانش قسمت هایی از کتاب زندگی نامه آقای باغچه بان به قلم خودش پرداخت.

  وی پیش از خوانش گوشه هایی از این کتاب گفت: بسیار خوشحالم که در در یکصدمین سالگرد تئاتر کودک و نوجوان افتخار دارم شاهد افتتاح نمایش پرواز ستاره ای باشم.

  فدایی حسین افزود: اولین اجرای رسمی و ثبت شده تئاتر کودک، آنگونه که جبار باغچه بان در کتابش می نویسد نمایش گرگ و چوبان است که در سال 1298 در مدرسه احمدیه مرند تبریز اجرا کرد.

  وی افزود: نکته جالب اینکه جناب آقای کیانیان  در تحقیق نشان داد که تئاتر کودک و نوجوان در روسیه با آن سابقه درخشان در حوزه تئاتر دو سال بعد از ما شروع شد و حتی اروپا نیز در شرف برگزاری یکصدمین  سالگرد تئاتر کودک و نوجوان هستند که این نشان از پیشینه غنی تئاتر در کشور ما دارد.

  فدایی حسین در ادامه با اشاره به اینکه کتاب زندگی نامه آقای باغچه بان به قلم خودش قرار است امسال توسط ارسباران به چاپ رسد، مقدمه این کتاب را قرائت کرد.

  این مراسم با امضای یادگار قطب الدین صادقی بر پوستر نمایش به پایان رسید.

  لازم به ذکر است نمایش پرواز ستاره ای به نویسندگی و کارگردانی نیما بیگلریان و بازی حامد زحمتکش در دو سانس 10 و 16 برای کودکان 3تا 7سال در تماشاخانه شهرزاد اجرا می شود.  

   

   
  مطالب مرتبط

  مدیرکل هنرهای نمایشی پس از تماشای نمایش خدایگان در تماشاخانه مولوی:

نیروی انسانی تربیت شده در دانشگاه ها را به دلیل نبود زیرساخت کافی از دست می دهیم
  مدیرکل هنرهای نمایشی پس از تماشای نمایش خدایگان در تماشاخانه مولوی:

  نیروی انسانی تربیت شده در دانشگاه ها را به دلیل نبود زیرساخت کافی از دست می دهیم

  ایران تئاتر: شهرام کرمی گفت: با وجودی که بالغ بر 150 هزار نفر دانش آموخته، علاقه مند یا فعال موثر در عرصه تئاتر در طول سی سال اخیر داشته ایم. اما متاسفانه رقمی در حدود 17 هزار نفر از آنها فعال تئاتری هستند و فقط حدود 7 هزار نفر از آنها فعال موثر و حرفه ای اند.

  |

  در برنامه شب تئاتر شب های هنر شبکه چهار چه گذشت ؟

حمایت دولتی راه حل جلوگیری از غلبه تئاتر تجاری بر تاتر مستقل
  در برنامه شب تئاتر شب های هنر شبکه چهار چه گذشت ؟

  حمایت دولتی راه حل جلوگیری از غلبه تئاتر تجاری بر تاتر مستقل

  ایران تئاتر: دومین قسمت از شب تئاتری «شب های هنر»به تهیه کنندگی امیرقمیشی و اجرای پیام دهکردی ساعت 23 شنبه شب گذشته با موضوع تئاتر تجاری و با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و حسین پارسایی کارگردان نمایش بینوایان به روی آنتن شبکه چهار سیما رفت .

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی در آغازین اجرای نمایش گفت

معجره هنر نمایش در رابطه زنده با مخاطب در «شاباش خوان» اتفاق افتاد
  مدیرکل هنرهای نمایشی در آغازین اجرای نمایش گفت

  معجره هنر نمایش در رابطه زنده با مخاطب در «شاباش خوان» اتفاق افتاد

  مراسم افتتاح نمایش «شاباش خان» نوشته محمدچرمشیر به کارگردانی غلامرضا عربی با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از هنرمندان تئاتر و سینما در خانه نمایش اداره تئاترافتتاح شد.

  |

  در حضور مدیرکل هنرهای نمایشی

اجرای «عند از مطالبه» به آسیب‌دیدگان حادثه تروریستی اهواز تقدیم شد
  در حضور مدیرکل هنرهای نمایشی

  اجرای «عند از مطالبه» به آسیب‌دیدگان حادثه تروریستی اهواز تقدیم شد

  سامان خلیلیان کارگردان نمایش «عند از مطالبه» اجرای روز یکشنبه 2 مهرماه جدیدترین نمایش خود را در حضور مدیرکل هنرهای نمایشی به آسیب‌دیدگان حادثه تروریستی اهواز تقدیم کرد.

  |

  نظرات کاربران