در حال بارگذاری ...
  • یادداشت صدرالدین زاهد بر «خدایگان» به کارگردانی رحمت امینی

    نقبی به پرسش های وجودی

    ایران تئاتر- صدرالدین زاهد *: نمایش «خدایگان» به نویسندگی وودی آلن و به کارگردانی رحمت امینی در مرکز تئاتر مولوی روی صحنه است.

    نویسنده-کارگردانی بنام Hépatitis  و بازیگری که فقط می خواهد نقش قهرمان را بازی کند  Déabétès در طول نمایشی که قاعدتاً باید با ضرب آهنگی سریع و تند که لازمه نمایشی کمدی و غیرمترقبه است، به دنبال سرانجامی برای نمایش خویش هستند؛ غرقه در عالم وودی آلنی که پرسش های وجودی را به سخره می کشد و از سخره نقبی به پرسش های وجودی می زند. این دو شخصیت کلیدی نمایش - نویسنده و بازیگر - که بر صحنه اند، خود آگاهند که تماشاچیانی شاهد آنها هستند؛ نمایشی که خود نمایش در نمایش می شود و خصیصه ای پیچیده و مصنوع پیدا می نماید.
    نمایش نامه Dieu -God یا آنطور که در فارسی اش عنوان شده «خدایگان»، کمدی تک پرده‌ای است که با تمهیدی از تئاتر حماسی برشت سامان یافته است. نمایش اگر از ضرب آهنگی سریع تر برخوردار می بود، بی شک تاثیری شگرف تر و غیر مترقبانه تر می داشت. طراحی فوق العاده  صحنه کمک زیادی به چرخش ها و جابجایی و درهم برهمی زمانی و مکانی نمایش می کند. ترکیب بازیگران حرفه‌ای و دانش پژوه تئاتر ترکیب یکدست و فوق العاده ای ایجاد کرده است و هماهنگی گروهی آنها در پیش برد نمایش نقشی بسیار موثر دارد. به همه دوستان بازیگر دانشجو و آقای « رحمت امینی و نگاه شان » به این نمایش در شرایطی فهمیدنی که ما در آنیم تبریک می گویم.
    *مترجم، کارگردان و بازیگر تئاتر

     
    مطالب مرتبط

    با حضور رحمت امینی و شهرام زرگر

پیش درآمدی بر اجرای نمایش «خدایگان» برگزار می‌شود
    با حضور رحمت امینی و شهرام زرگر

    پیش درآمدی بر اجرای نمایش «خدایگان» برگزار می‌شود

    گروه نمایش «خدایگان» نوشته وودی آلن و به کارگردانی رحمت امینی که از روز پنجم مهرماه در سالن اصلی تئاتر مولوی به روی صحنه رفته است، قصد دارد روز چهارشنبه مورخ 11 مهرماه 1397 ساعت 18 پیش درآمدی بر اجرای خود داشته باشد.

    |

    رونمایی فصلنامه  تخصص  تئاتر «مجله شناخت »

110 سال پس از روزنامه تئاتر
    رونمایی فصلنامه تخصص تئاتر «مجله شناخت »

    110 سال پس از روزنامه تئاتر

    آیین رونمایی فصلنامه« نمایش شناخت »روز پنج شنبه 22 آذرماه درتالارمشاهیر تئاترشهر باسخنرانی دکتر حسین اسماعیلی ، صدرالدین زاهد، دکتر جمشید ملک پور ،دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی ،دکتر سعید اسدی و نظر احمدی سردبیر ومدیرمسئول فصلنامه برگزارشد.

    |

    با پایان اجراهای «خدایگان» و «لوله» در تالار مولوی

«کلفت ها» و «جان گابریل بورکمان» از 9 آبان به صحنه می‌روند
    با پایان اجراهای «خدایگان» و «لوله» در تالار مولوی

    «کلفت ها» و «جان گابریل بورکمان» از 9 آبان به صحنه می‌روند

    با پایان یافتن اجرای نمایش‌های «خدایگان» به کارگردانی رحمت امینی و «لوله» به کارگردانی علیرضا اجلی در تئاتر مولوی؛ دو نمایش «کلفت ها» و «جان گابریل بورکمان» از 9 آبان در این مرکز به صحنه می‌روند.

    |

    نظرات کاربران