در حال بارگذاری ...
 • یادداشت صدرالدین زاهد بر «خدایگان» به کارگردانی رحمت امینی

  نقبی به پرسش های وجودی

  ایران تئاتر- صدرالدین زاهد *: نمایش «خدایگان» به نویسندگی وودی آلن و به کارگردانی رحمت امینی در مرکز تئاتر مولوی روی صحنه است.

  نویسنده-کارگردانی بنام Hépatitis  و بازیگری که فقط می خواهد نقش قهرمان را بازی کند  Déabétès در طول نمایشی که قاعدتاً باید با ضرب آهنگی سریع و تند که لازمه نمایشی کمدی و غیرمترقبه است، به دنبال سرانجامی برای نمایش خویش هستند؛ غرقه در عالم وودی آلنی که پرسش های وجودی را به سخره می کشد و از سخره نقبی به پرسش های وجودی می زند. این دو شخصیت کلیدی نمایش - نویسنده و بازیگر - که بر صحنه اند، خود آگاهند که تماشاچیانی شاهد آنها هستند؛ نمایشی که خود نمایش در نمایش می شود و خصیصه ای پیچیده و مصنوع پیدا می نماید.
  نمایش نامه Dieu -God یا آنطور که در فارسی اش عنوان شده «خدایگان»، کمدی تک پرده‌ای است که با تمهیدی از تئاتر حماسی برشت سامان یافته است. نمایش اگر از ضرب آهنگی سریع تر برخوردار می بود، بی شک تاثیری شگرف تر و غیر مترقبانه تر می داشت. طراحی فوق العاده  صحنه کمک زیادی به چرخش ها و جابجایی و درهم برهمی زمانی و مکانی نمایش می کند. ترکیب بازیگران حرفه‌ای و دانش پژوه تئاتر ترکیب یکدست و فوق العاده ای ایجاد کرده است و هماهنگی گروهی آنها در پیش برد نمایش نقشی بسیار موثر دارد. به همه دوستان بازیگر دانشجو و آقای « رحمت امینی و نگاه شان » به این نمایش در شرایطی فهمیدنی که ما در آنیم تبریک می گویم.
  *مترجم، کارگردان و بازیگر تئاتر

   
  مطالب مرتبط

  با حضور رحمت امینی و شهرام زرگر

پیش درآمدی بر اجرای نمایش «خدایگان» برگزار می‌شود
  با حضور رحمت امینی و شهرام زرگر

  پیش درآمدی بر اجرای نمایش «خدایگان» برگزار می‌شود

  گروه نمایش «خدایگان» نوشته وودی آلن و به کارگردانی رحمت امینی که از روز پنجم مهرماه در سالن اصلی تئاتر مولوی به روی صحنه رفته است، قصد دارد روز چهارشنبه مورخ 11 مهرماه 1397 ساعت 18 پیش درآمدی بر اجرای خود داشته باشد.

  |

  بعد از صد سال

رحمت امینی «استاد نوروز پینه دوز» را به صحنه می برد
  بعد از صد سال

  رحمت امینی «استاد نوروز پینه دوز» را به صحنه می برد

  رحمت امینی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر که چندی پیش نمایش «خدایگان» را در تالار مولوی به صحنه برد، بزودی سه گانه ی نمایش های کمدی ایرانی را با اجرای نمایش «استاد نوروز پینه دوز» در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر تکمیل می کند.

  |

  محمدهادی عسکری در «شب تئاتر دانشگاهی» گفت:

هنر تئاتر مدیون دانشگاه است
  محمدهادی عسکری در «شب تئاتر دانشگاهی» گفت:

  هنر تئاتر مدیون دانشگاه است

  «شب تئاتر دانشگاهی» با حضور مدیران، اساتید، هنرمندان و برگزیدگان تئاتر دانشگاهی توسط اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی هنر در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم از سایت ایران تئاتر به دلیل ...

  |

  نظرات کاربران