در حال بارگذاری ...
 • یادداشتی به بهانه ی اجرای نمایش «همین حوالی»

  فردی از جنس خودمان و دردهایی از جنس دردهایمان

  ایران تئاتر- مسعود موسوی:«همین حوالی» نمایشی برگرفته از واقعیت‌های نهفته در زندگی اکثریتی خاموش، صمیمانه و بی شیله پیله  به اجرا درآمده است و ما از آن بی خبر مانده‌ایم.

  همین حوالی اتفاقی  زیبا و دراماتیک افتاده است که  علیرغم نزدیکی از جنس هم‌نفسی، شاید از چشمان ما دور مانده باشد.

  همین حوالی ندایی آشنا با فرهنگ و هنر بومی و سنتی ما  طنین‌انداز شده است که گوشی برای شنیدن می‌خواهد.

  همین حوالی، بله در همین حوالی واقعیت‌هایی در حال بازگویی است  تا به دور از هر گونه توهمی ، انسانیت نهفته را در ما بیدار کند. 

  همین حوالی هر روز درامی کاملاً واقعی در حال اجراست و عجیب  اینکه  ما به دنبال توهماتی هستیم که در قالب نمایش‌هایی آن‌چنانی ما را عوام‌فریبانه به خود می‌خوانند.

  همین حوالی نمایشی برگرفته از واقعیت‌های نهفته در زندگی اکثریتی خاموش، صمیمانه و بی شیله پیله  به اجرا درآمده است و ما از آن بی خبر مانده‌ایم.

  همین حوالی کارگردانی صادق و بی ریا، متنی ساده‌تر از خودش را دست مایه قرار داده و به اجرا رسانده است در حالی که ما در به در، در خیل عظیم اجراهای تاتری شهرمان به دنبال کمی اصالت و صمیمیت می‌گردیم.

  همین حوالی بازیگرانی نام آشنا  اما نه  لاکچری و بی دغدغه از میزان مبلغ رهن و کرایه شدن هنرشان، دور هم جمع شده ا ند  تا شاید بتوانند گره‌ای از معضلات کور بی شمار اجتماع خودمان را باز کنند و ما با بی اعتنایی در گره کور اجراهایی با بوی   امضا گرفتن و عکس‌هایی سلفی گرفتار آمده ایم.

  همین حوالی اجرایی به نمایش درآمده است که بوی زندگی را می‌توان حتی  از طراحی صحنه آن هم فهمید و حس کرد، طراحی صحنه‌ای صادق و باورپذیر و ما در ناکجا آبادها فریب طراحی صحنه‌های میلیاردی را می‌خوریم که کوچک‌ترین شباهتی با اسباب و اثاثیه زندگی واقعی هیچ کدام از مردمان صادق سرزمینمان را ندارد.

  همین حوالی  فردی از جنس خودمان، دردهای نا داورهایی از جنس خودمان را به چالش کشیده است  و ما به  دنبال  آگاهی و حل دردهای ظاهراً  مسکینانی از کشورهای بیگانه با خودمان، هستیم.  

  و بالاخره اینکه ... همین حوالی، نمایش «همین حوالی» اجرا می‌شود. اجرایی  نه برگرفته از جملات و دیالوگ‌هایی فاخر و پرطمطراق، بلکه برگرفته از دردهای اجتماعی و تاریخی خودمان.
  مطالب مرتبط

  رضا بهرامی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

بعد از گذشت این همه سال، باید تئاتر ملی و ایرانی داشته باشیم
  رضا بهرامی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

  بعد از گذشت این همه سال، باید تئاتر ملی و ایرانی داشته باشیم

  ایران‌تئاتر: نمایش های اجتماعی همواره به دلیل مسائلی که درباره مسائل روز اجتماعی مطرح می کنند مورد توجه منتقدان، مردم و اهالی تئاتر بوده است. رضا بهرامی به همراه کهبد تاراج موسس گروه تئاتری نزدیک هستند و در کارهایشان رویکرد اجتماعی به طرز درست و رئالیستی بیان می شود.

  |

  کوروش زارعی خبرداد

شرح چگونگی «همدلی تئاتری‌ها» در مناطق سیل‌زده خوزستان
  کوروش زارعی خبرداد

  شرح چگونگی «همدلی تئاتری‌ها» در مناطق سیل‌زده خوزستان

  کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، با حضور در مناطق سیل‌زده استان خوزستان گفت: هنرمندان تئاتر سراسر کشور به همراه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای همدلی با مردم مناطق سیل‌زده دست به کار شده‌ و حرکتی جمعی را آغاز کرده‌اند.

  |

  نگاهی به جایگاه تئاتر در هفته هنر انقلاب اسلامی

انتظارها به سال ششم گره خورد
  نگاهی به جایگاه تئاتر در هفته هنر انقلاب اسلامی

  انتظارها به سال ششم گره خورد

  ایران تئاتر- علی رحیمی: پنجمین سال هنر انقلاب اسلامی نیز به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و اینبار نیز هیچ هنرمندی از اهالی تئاتر نتوانست هیئت داوران را حتی در کسوت یک نامزد چهره سال هنر انقلاب مجاب کند، تا انتظارها به سال ششم گره بخورد.

  |

  برنامه‌های نمایشی پنجمین هفته هنر انقلاب اعلام شد

  برنامه‌های نمایشی پنجمین هفته هنر انقلاب اعلام شد

  دو نمایش صحنه‌ای «روزهای بی قوام»، «نامدار» و چهار نمایش خیابانی «بازگشت»، «برف آخر»، «این کجا و آن کجا» و «روزی روزگاری جنگ» هم‌زمان با پنجمین هفته هنر انقلاب از ۲۰ الی ۲۶ فروردین‌ماه در حوزه هنری، دانشگاه تهران، کوی دانشگاه، محوطه تئاتر شهر و پارک مشاهیر (اراضی ...

  |

  حجت‌الاسلام ارزانی:

پروژه مشترک نمایشی حوزه هنری و کانون‌های مساجد امسال به اجرا می‌رسد
  حجت‌الاسلام ارزانی:

  پروژه مشترک نمایشی حوزه هنری و کانون‌های مساجد امسال به اجرا می‌رسد

  دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد کشور گفت: براساس تفاهم‌نامه سال ۹۷ بین حوزه هنری و کانون‌های مساجد در عرصه نمایش امسال شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه خواهیم بود.

  |

  نظرات کاربران