در حال بارگذاری ...
 • شهرام کرمی:

  هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر اکبر رادی که سابقه درخشانی در نمایشنامه‌نویسی دارد درباره این جشنواره گفت: هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است که اگر درست هدایت شود، تئاتر کشور به سمت پویایی می‌رود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در گفت‌وگو با امور ارتباطات رسانه‌ای جشنواره بابیان مطلب فوق افزود:
  حوزه ادبیات نمایشی در هر کشور از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است. کلمات دارای محتوا و ارزش‌های بسیاری هستند و نویسنده، زمان زیادی را برای اعتباربخشی به جملات خود، صرف نوشتن می‌کند. درواقع ارزش ادبیات به عمق و محتوایی است که در نوشته وجود دارد و متأسفانه نویسندگان جدید در عرصه ادبیات نمایشی، به این امر نگاهی سطحی و پیش‌پاافتاده دارند و به موضوعات مختلف، بیشتر به‌صورت سطحی و ژورنالیستی می‌پردازند.
  در دو دهه اخیر جریان نمایشنامه‌نویسی و ادبیات نمایشی در ایران دچار تغییرات فراوانی شده، تعداد نمایشنامه نویسان افزایش یافته و شکل و شیوه نگارش نمایشنامه ها نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است و دلیل تمام این تغییرات، گستردگی ارتباطات و تکنولوژی است که در دو دهه اخیر رایج شده و نویسندگان به شکل جدیدی از نمایشنامه‌نویسی روی آورده اند که حضور و وجود رسانه های جدید سبب تغییرساختار و در نهایت به سهل و ساده گرفتن منجر شده است.
  عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی تصریح کرد: برگزاری این گونه جشنواره های تخصصی، ارزش و اهمیت ویژه‌ای دارد و چنانچه جنبه پژوهشی و موضوعی داشته باشند، تاثیر بسیار خوبی بر مخاطب داشته و می توانند به رونق تئاتر کشور بینجامند. هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است که اگر درست هدایت شود، تئاتر کشور به سمت پویایی می‌رود.
  نویسنده نمایشنامه تحسین شده پوتین‌های عموبابا با تاکید بر این نکته که اکبر رادی بدون تردید یکی از بزرگترین نوابغ ادبیات نمایشی ایران است تصریح کرد: آثار استاد اکبر رادی از ساختار، انسجام و پرداخت های خوبی برخوردار است و تعریف شکل یافته ای از درام ایرانی است. رادی در آثار خود به فرهنگ اصیل ایرانی می پردازد؛ آثار اکبر رادی عمق و ریشه عمیقی در جامعه ایرانی دارد که از ترجمه ها استفاده نمی‌کند، ارزش ادبیات ایران را به نمایش می گذارد و نشان دهنده خصوصیات فردی و شخصی ایرانی است.
  شهرام کرمی در ادامه، شرط استمرار و موفقیت جشنواره تئاتر اکبر رادی را حمایت های مداوم و مستمر بخش های دولتی و اجتماعی، حضور و مشارکت هنرمندان و بنیاد اکبر رادی دانست و گفت: در کنار هم بودن و همدلی این عوامل ضمن به وجود آمدن هم افزایی مناسب، می تواند به گسترش و استمرار این گونه جشنواره های موضوعی و تخصصی که برای تئاتر و ادبیات نمایشی ایران بسیار لازم است، بینجامد.
  مدیرکل هنرهای نمایشی در پایان تاکید کرد: ما می توانیم آثار رادی را به دلیل عمق و معنایی که ریشه در فرهنگ ایرانی دارد، در سطح جهانی معرفی کنیم چون آثار استاد رادی این قابلیت را دارد که توسط هنرمندان و بازیگران جهانی در سطح بین المللی نیز معرفی شوند؛ حتی این آثار قابلیت ترجمه شدن به زبان های مختلف دنیا را دارا بوده و به همین دلیل معتقدم یکی از نخستین و ضروری ترین فعالیت هایی که می بایست در این زمینه انجام شود، متمرکز شدن بر روی ترجمه ای صحیح و روان از آثار استاد رادی در سطح بین المللی است.
  نخستین جشنواره ی تئاتر اکبر رادی با دبیری بهزاد صدیقی از ۱۸ تا ۲۸ دی ماه ۹۷ توسط بنیاد اکبر رادی در تهران برگزارمی شود.
  مطالب مرتبط

  مدیرکل هنرهای نمایشی:

هفته هنر انقلاب ثمره دوران پربار انقلاب اسلامی است
  مدیرکل هنرهای نمایشی:

  هفته هنر انقلاب ثمره دوران پربار انقلاب اسلامی است

  شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، پس از تماشای نمایش «نامدار» در هفته هنر انقلاب در حوزه هنری گفت: توجه به حوزه هنر انقلاب اسلامی که دارای دایره‌ای وسیع است و می‌تواند شعاع گسترده‌ای از مفاهیم انسانی را شامل و با آرمان‌‌خواهی، آزادی و آزادی‌طلبی همراه شود، از جهت ...

  |

  گفت‌وگوی ایسنا با شهرام کرمی درباره‌ تئاتر 97 ایران

به اندازه تمام عمرم تحت فشار بودم
  گفت‌وگوی ایسنا با شهرام کرمی درباره‌ تئاتر 97 ایران

  به اندازه تمام عمرم تحت فشار بودم

  مدیرکل هنرهای نمایشی با رد برخی انتقادات نسبت به عملکردش در یک سال گذشته می‌گوید: من یکی از دشوارترین مسئولیت‌های دنیا را دارم و در این مدت به اندازه تمام عمرم تحت فشار بودم. تئاتر ایران در بخش‌هایی به تحول نیاز دارد و نمی‌دانم چرا هر گامی که می‌خواهم بردارم با انتقاد روبرو ...

  |

  پیام تسلیت مدیر کل هنرهای نمایشی برای درگذشت جمشید مشایخی

لحظه لحظه‌ عمر او پرثمر بود
  پیام تسلیت مدیر کل هنرهای نمایشی برای درگذشت جمشید مشایخی

  لحظه لحظه‌ عمر او پرثمر بود

  مدیرکل هنرهای نمایشی در پیام تسلیتی برای درگذشت جمشید مشایخی از جوانانی گفت که این پیشکسوت دنیای هنر، حمایت از نمایش‌های روی صحنه‌شان را با حضور در مراسم افتتاحیه آن‌ها به سادگی می‌پذیرفت. او در طول عمر خود که لحظه لحظه‌اش پرثمر بود به نقش‌هایی جان بخشید که هیچ گاه در ذهن ...

  |

  در پیام مدیر کل هنرهای نمایشی تاکید شد:

روز ملی هنرهای نمایشی ستایش اندیشه ، جلوه‌های باشکوه رفتاری و فرهنگ و تاریخ ملت است
  در پیام مدیر کل هنرهای نمایشی تاکید شد:

  روز ملی هنرهای نمایشی ستایش اندیشه ، جلوه‌های باشکوه رفتاری و فرهنگ و تاریخ ملت است

  مدیر کل هنرهای نمایشی به مناسبت هفتم فروردین «روز ملی هنرهای نمایشی» و روز جهانی تئاتر، ضمن تبریک این روز، تقارن «روز ملی هنرهای نمایشی» با نوروز ایرانی را جلوه قابل تامل، زیبا و خجسته دانست و آن را به همه خانواده بزرگ هنرهای نمایشی تبریک گفت.

  |

  نظرات کاربران