در حال بارگذاری ...
 • با برگزاری آیینی در تالار شمس عطار اردبیلی

  جشنواره تئاتر استانی فجر اردبیل به کار خود پایان داد

  بخش استانی جشنواره بین المللی تئاتر فجر با برگزاری مراسمی در تالار شمس عطار اردبیلی به کار خود پایان داد.

  به گزارش ایران تئاتر از اردبیل، با برگزاری آیینی در تالار شمس عطار اردبیلی مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل و با تجلیل از گروه های نمایشی و فعالین تئاتری استان، جشنواره تئاتر استانی فجر اردبیل به کار خود پایان داد. در این مراسم که هنرمندان جمهوری آذربایجان و استان های البرز، گلستان و تهران و نیز پیشکسوتان تئاتری و اصحاب فرهنگ و هنر استان هم حضور داشتند، غریب منوچهری،دبیرجشنواره تئاتر استانی فجر اردبیل با اشاره به این که استان اردبیل جزو هفت استان برگزار کننده بخش استانی تئاتر فجر بوده و برای اولین بار در اردبیل برگزار می شود، گفت: بخش استانی جشنواره تئاتر فجر ١٦ تا ٢٦ دی ماه برگزار می‌شود که اردبیل آغازگر این راه بود و کرمانشاه ایستگاه پایانی آن خواهد بود.

  معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکاران در برگزاری این جشنواره، اظهار داشت: این جشنواره با حضور ٦ گروه تئاتر که پنج گروه آن با معرفی دبیرخانه جشنواره فجر با نام هاینمایش «خیر نبینی سعیده» از استان البرز، نمایش «خانه» از استان مازندران، نمایش«هدیه مرموز»، نمایش «پرواز٧٤٥» از تهران و  نمایش «مرجن» از استان گلستان و یک گروه از جمهوری آذربایجان با هدف تعامل بین تئاتر استان‌ها، برگزار شد.

  غریب منوچهری با اشاره به کارگاه های آموزشی حاشیه نمایش‌ها، تصریح کرد: کاربرد یوگا در تئاتر، تئاتر فیزیکال، سیستم استانیسلاوسکی و طراحی نور در تئاتر، کارگاه‌هایی بودند که با حضور رضا بهشتی، یاسر خاصب، نوفل ولی‌یف و فرشید مصدق از اساتید بنام حوزه کارگردانی و بازیگری و نور در تئاتر، هر روز ساعت ١٠ صبح در سالن استاد جابر عناصری حوزه هنری اردبیل برگزار شد.

  در این مراسم با اهدای لوح سپاس از رضا بهشتی برای نمایش «خیر نبینی سعیده» از استان البرز، فرشید مصدق برای نمایش «مرجن» از استان گلستان، نوفل ولی یف برای نمایش «یک سبد تنهایی» از جمهوری آذربایجان؛ توفیق حیدر اُف، مدیر تئاتر لنکران؛ ابراهیم عادل‌نیا، نویسنده و کارگردان «فخرالزمان»، فرشید زبوری برای کارگردانی نمایش رادیویی«گونش»، مسعود محمدی قنبرلو برای نگارش نمایشنامه «چند روایت از چند زندگی»،حسن شیخ‌زاده برای کارگردانی نمایش«قیزیل باشماق» و تقی اسماعیلی برای کارگردانی نمایش «آی ایشیقی» تجلیل کرد. همچنین در این مراسم از پارسا خائف، هنرمند نوجوان اردبیلی و احمد پروستان و نادر مهدی‌لو از پیشکسوتان تئاتر اردبیل مورد تجلیل قرار گرفتند. مرور چهل سال حضور در صحنه توسط سعید نوریان از فعالین و محققین تئاتری استان، اجرای بخش از نمایش«قیزیل باشماق»، گزارش غریب منوچهری، دبیر جشنواره از روند برگزاری این رویداد نمایشی در اردبیل، رونمایی از پوستر طرح «چل چراغ» و اجرای موسیقی ایرانی از دیگر بخش های این مراسم بود.
  استان اردبیل در سی و هفتمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر یکی از هفت استان میزبان بخش استانی این رویداد نمایشی بود که نمایش های برگزیده استان های تهران، گلستان و مازندران به همراه نمایش های از استان البرز و جمهوری آذربایجان در تالارهای مختلف این شهر به روی صحنه رفتند.
  در جشنواره تئاتر استانی فجر اردبیل، نمایش های«خیرنبینی سعیده» از البرز، «مرجن» از گلستان، «یک سبد تنهایی» از جمهوری آذربایجان و «هدیه مرموز» و «پرواز 745» از تهران حضور داشتند. برگزاری کارگاه های آموزشی کاربرد یوگا در تئاتر، تئاتر فیزیکال، سیستم استانیسلاوسکی، طراحی نور در تئاتر و میکرو تئاتر با حضور رضا بهشتی، یاسر خاسب، نوفل ولی یف، فرشید مصدق و مرجان پورغلامحسین؛ برگزاری نمایشگاه عکس و پوسترهای نمایش های اجرا شده در اردبیل با عنوان چهل سال عزت و اقتدار و چهل سال حضور در صحنه؛ برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب تخصصی تئاتر با 40 درصد تخفیف و نیز برگزاری نشست شبی با زنده یاد مجید واحدیزاده از دیگربرنامه های این رویداد تئاتری در اردبیل بود.
  مطالب مرتبط

  دبیر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر:

95 درصد آثار رسیده به جشنواره تئاتر فجر برآیند اجرای عموم نمایش‌ها در کشور است
  دبیر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر:

  95 درصد آثار رسیده به جشنواره تئاتر فجر برآیند اجرای عموم نمایش‌ها در کشور است

  نادر برهانی مرند در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری گفت: 95 درصد آثار رسیده به جشنواره تئاتر فجر برآیند اجرای عموم نمایش‌ها در کشور است. آن چیزی که در جشنواره امسال شاهد آن هستیم در جا های دیگر و با مکانیز دیگر تولید شده و اجرا رفته است.

  |

  با حضور معاون هنری وزیر ارشاد و مدیرکل هنرهای نمایشی

آیین اختتامیه جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل برگزار می شود
  با حضور معاون هنری وزیر ارشاد و مدیرکل هنرهای نمایشی

  آیین اختتامیه جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل برگزار می شود

  با برگزاری مراسمی با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی و مدیرکل هنرهای نمایشی کشور، جشنواره تئاتر استانی فجر اردبیل، به کار خود پایان می دهد.

  |

  همزمان با انتشار گزارش مالی جشنواره های هنری سال ٩٧

جزئیات گزارش مالی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
  همزمان با انتشار گزارش مالی جشنواره های هنری سال ٩٧

  جزئیات گزارش مالی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

  همزمان با انتشار گزارش مالی جشنواره‌های هنری سال ٩٧ معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ جزئیات گزارش مالی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد.

  |

  توسط یک کارگردان اردبیلی و با حضور هنرمندان جمهوری آذربایجان:

«مجلس قربانی سنمار» در جمهوری آذربایجان به روی صحنه می رود
  توسط یک کارگردان اردبیلی و با حضور هنرمندان جمهوری آذربایجان:

  «مجلس قربانی سنمار» در جمهوری آذربایجان به روی صحنه می رود

  غریب منوچهری، هنرمند پارس آبادی تئاتر کشور، نمایش«مجلس قربانی سنمار» اثر استاد بهرام بیضایی را با بازی هنرمندان آذری در شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان به روی صحنه می برد.

  |

  نکات مهم سمینار «آسیب‌شناسی جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر»

جایگاه، ضرورت، هویت و اهداف یک جشنواره بین‌المللی
  نکات مهم سمینار «آسیب‌شناسی جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر»

  جایگاه، ضرورت، هویت و اهداف یک جشنواره بین‌المللی

  ایران تئاتر- مجید گیاه‌چی: سمینار آسیب‌شناسی جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر، توسط دفتر پژوهش و انتشارات اداره‌کل هنرهای نمایشی، در روزهای 19، 20 و 21 اردیبهشت، در محل تالار مشاهیر تئاتر شهر، برگزار شد. متن حاضر چکیده تیتروار از این نشست است که پیش از این گزارش های کامل آن ...

  |

  نظرات کاربران