در حال بارگذاری ...
 • در بازدید معاونت هنری از ستاد جشنواره بین المللی تئاتر فجر مطرح شد:

  در فضای فعلی هنر به آرامش بیشتر از هیجان نیازمند است

  صبح روز دوشنبه ۱۴ بهمن محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ستاد برگزاری سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر بازدید کرد.

  به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر؛ در این بازدید که شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز ایشان را همراهی می کرد، در فضایی صمیمانه دبیر این دوره از جشنواره و اعضای ستاد گزارش مبسوط خود را در ارتباط با اقدامات صورت گرفته و برنامه پیش بینی شده ارائه دادند. 
  در ابتدای این دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر  رویکرد صرفه جویانه در زمینه برگزاری این دوره از جشنواره، گفت:جشنواره ی این دوره با کمترین هزینه در حال برنامه ریزی و برگزاری است و در این خصوص مدیریت خوبی اعمال شده است. نمونه ی این امر حضور پانزده اثر نمایشی در بخش بین الملل است که تعداد گروه های نمایشی به تعداد سال گذشته است و تنها با یک سوم برابر رشد هزینه در جشنواره امسال حضور دارند، که این رشد نیز تنها به سبب رشد نرخ ارز بوده است.  
  شهرام کرمی ابراز امیدواری کرد: به یاری خدا به سمت برگزاری جشنواره ای رنگین، شیرین و کم حاشیه خواهیم رفت و جا دارد تا از تلاش های شبانه روزی و دلسوزانه ی نادر برهانی مرند و مدیران بخش های مختلف تشکر کنم که هر کدام با دلسوزی، مصلحت اندیشی و صرفه جویی توانسته اند بخش های متنوع را شکل داده و چنان در عملکرد خود خوب عمل کنند که گاه شگفت زده می شوم. این برنامه های موثر،و پربار نشانه ی مدیریت، تجربه و دور اندیشی نادر برهانی مرند است.
  پس از کرمی نادر برهانی مرند روال فعالیت های ستاد جشنواره را اینگونه تشریح کرد: خوشحالم که پس از فراز و فرودهای بسیار پیش بینی جشنواره ای منظم و آبرومند را به شما نوید دهم. تا کنون تمام رویدادهای جشنواره به موقع اتفاق افتاده اند. از فراخوانها تا برگزاری برنامه ها، تنها تخطی ما به سبب غافلگیری مان از استقبال کم سابقه ی متقاضیان  بود و این مسئله گاهی پیش بینی زمانی ما را برای اعلام نتایج جابجا کرد.
  وی در همین زمینه افزود: همه ی برنامه ریزی های ما به نتیجه نشسته و تمامی اقلام تبلیغاتی اعم از کتاب، کاتالوگ و ... قبل از جشنواره آماده است.
   دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر در خصوص برنامه های جنبی جشنواره ی امسال، گفت: در کنار جشنواره چند بخش مختلف مانند نمایشگاه عکس، پوستر و یک نمایشگاه ذیل چهل سالگی انقلاب اسلامی با عنوان  نمایشگاه اسناد انقلاب داریم، که این بخش یکی از بخش های جذاب و بدیع جشنواره خواهد بود. افتتاحیه نمایشگاه به همراه با تجلیل از ۱۰ هنرمند شاخص انقلاب  و رونمایی از کتاب "چهل سال نمایش" برگزار می شود. نشست هایی نیز در خصوص تاریخ شفاهی تئاتر انقلاب با حضور هنرمندان و افراد شاخص تئاتر پیش بینی کردیم.
  برهانی مرند همچنین افزود: نمایش های رادیویی نیز در فرهنگسرای سرو اجرا و همزمان از رادیو نمایش از بیست و هشتم بهمن ماه پخش خواهد شد که این بخش نیز ذیل چهل سالگی انقلاب اسلامی است. 
  وی از استقبال خوب رسانه ها و مطبوعات گفت: از سوی رسانه ها استقبال خوبی داشته ایم و با شبکه ی دو جهت ساخت برنامه ای مشابه برنامه هفت وارد گفتگو شده ایم که خوشبختانه بار مالی برای جشنواره نخواهد داشت و شبکه ی چهار نیز به طور زنده ده روز در خلال جشنواره ی تئاتر ویژه برنامه خواهند داشت. همچنین دو شبکه رادیویی ویژه برنامه های زنده پخش می کنند و چندین رسانه ی دیگر نیز درخواست ورود کرده اند. چند روزی است که در حال تدارک و برنامه ریزی اختتامیه هستیم و تمامی داوران را نیز اعلام کرده ایم جز بخش بین الملل که در روز نشست مطبوعاتی داوران آن بخش را نیز اعلام خواهیم کرد. 
  دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر در پایان افزود: خوشحالم اعلام کنم ده سالن خصوصی در جشنواره همراه ما خواهند بود که از آن میان به سه سالن که برنامه های فرهنگی بسیط تری داشته باشد جوایزی اهدا می شود.
  در ادامه پیمان شریعتی مدیر اجرایی با اشاره به انتشار فهرست موضوعی آثار حاضر در جشنواره گفت: شاید در سالهای اخیر چنین تنوع آثاری کمتر دیده ایم.  در این دوره تعداد آثار بالا رفته و تنوع موضوعی خصوصا در بخش تاریخ معاصر و نمایش نامه های ایرانی بسیار افزوده شده است. در این مسئله نیز نقش آثار شهرستانی بسیار پر رنگ است. یکی دیگر از تلاش های امسال ما مبتنی بر انجام تعهدات کامل نسبت به هنرمندان است که امیدواریم تا پایان امسال این مهم انجام پذیرد.  
  در انتها معاون امور هنری ضمن تشکر از تلاش ها و کوشش های ستاد جشنواره گفت: جشنواره تئاتر رویداد عزیزی است و آنچه که در دورتر از آن به گوش می رسد صدای یک ارکستر کوک و همنواست. هر نوازنده ای می داند چه می زند و این مبنی بر دقت و ریزبینی مدیریت کلان جشنواره یک دل بود مسئولین آن است. 
  حسینی در همین رابطه گفت: صبر بر کمبودها و نقصان ها  از دیگر خصوصیات مثبت برگزارکنندگان این جشنواره بوده است که سختی ها را به جان خریده اند و دم نزده اند تا خدشه ای به بدنه ی جشنواره وارد نیاید. 
  معاون امور هنری ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تئاتر و تاکید ایشان بر جایگاه هنر نمایش گفت: در فضای فعلی هنر به آرامش بسیار بیشتر از هیجان نیازمندیم. مایه خوشحالی است که تم نانوشته ی این جشنواره مبنی بر آثار و متون ایرانی است و امیدوارم سال پیش رو نیز آفرینش و زایش بسیاری را به چشم خواهیم  دید. 
  حسینی در پایان سخنان خود با اشاره به بخش پیشخوان ملی هنرهای اجرایی، آن را فرصت خوبی برای تئاتر دانست و افزود: این فرصت سبب می شود تا تالیف تازه ای برای تئاتر ایران داشته باشیم، گفتمان تئاتر را بسیط تر کنیم و این مستوره ی ویژه موجب جلب توجه گردشگران خارجی و همسایگانمان خواهد شد.
  در این دیدار تمامی مدیران و مسئولین بخش های مختلف سی وهفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر حضور داشتند و توضیحات تکمیلی را در ارتباط با فعالیت های صورت گرفته ارائه دادند.
  مطالب مرتبط

  مدیرکل هنرهای نمایشی در گفتگو با مهر بیان کرد

جشنواره تئاتر فجر روح تازه‌ای را می‌طلبد
  مدیرکل هنرهای نمایشی در گفتگو با مهر بیان کرد

  جشنواره تئاتر فجر روح تازه‌ای را می‌طلبد

  پس از برگزاری سی وهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر خبرگزاری مهر گفتگویی با شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ،کیومرث مرادی وکورش نریمانی انجام داد واین هنرمندان به آسیب شناسی جشنواره پرداختنند

  |

  بررسی حاشیه ساز ترین نمایش 37 دوره جشنواره تئاتر فجر در گفت و گوی ایران تئاتر با رضا صابری:

هنگام اجرای نمایش خانات در سالن تیراندازی شد!
  بررسی حاشیه ساز ترین نمایش 37 دوره جشنواره تئاتر فجر در گفت و گوی ایران تئاتر با رضا صابری:

  هنگام اجرای نمایش خانات در سالن تیراندازی شد!

  ایران تئاتر- علی رحیمی: رضا صابری را بی شک باید جزو شناسنامه جشنواره تئاتر فجر بدانیم. او اولین کسی است که مهم‌ترین سیمرغ های این جشنواره را کسب کرده و در این سالهای نیز یکی از پاهای ثابت اکثر آنها بوده است.

  |

  در تعامل تئاتر ایران و ترکیه؛

مذاکره برای تولید نمایشی مشترک آغاز شد
  در تعامل تئاتر ایران و ترکیه؛

  مذاکره برای تولید نمایشی مشترک آغاز شد

  حضور هنرمندان تئاتر ترکیه در جشنواره تئاتر فجر و برگزاری نشست معرفی تئاتر معاصر ترکیه دستاوردهای مختلفی از جمله برنامه ریزی برای تولید اثری مشترک و معرفی تئاتر معاصر ایران در جشنواره بین المللی تئاتر استانبول را به همراه داشت.

  |

  گفت‌وگو با بازیگر نمایش «اهالی هوا» حاضر در فجر 37

قلم فرسی جذاب و خواندنی است
  گفت‌وگو با بازیگر نمایش «اهالی هوا» حاضر در فجر 37

  قلم فرسی جذاب و خواندنی است

  ایران تئاتر: نمایش«اهالی هوا» به کارگردانی دایانا فتحی روز اول(۲۲ بهمن) سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساعت ۱۷ و ۱۹ در بخش مسابقه تئاتر ایران یک در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود٬ به همین بهانه گفت‌وگو با بازیگر نمایش را بازنشر می کنیم.

  |

  گفت و گو با رسول کاهانی کارگردانی با دو اثر در جشنواره فجر

ایران یک جذاب ترین بخش جشنواره است
  گفت و گو با رسول کاهانی کارگردانی با دو اثر در جشنواره فجر

  ایران یک جذاب ترین بخش جشنواره است

  رسول کاهانی نویسنده و کارگردان تئاتر در سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر با دو اثر شرکت می‌کند. یکی «لنگ ظهر» در بخش رقابتی ایران یک و دیگری «تحت تاثیر» در فجر استانی و فجر پلاس.

  |

  نظرات کاربران