در حال بارگذاری ...
 • گفت‌وگو با کارگردان نمایش «تبرئه» حاضر در فجر 37

  تبعیض نژادی یک بحث جهانی است

  ایران تئاتر: نمایش «تبرئه» به کارگردانی منیژه محامدی روز اول(۲۲ بهمن) سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساعت ۱۸ و ۲۰:۴۵ در بخش مهمان در تالار استاد سمندریان مجموعه ایرانشهر به صحنه می رود٬ به همین بهانه گفت‌وگو با کارگردان نمایش را بازنشر می کنیم.

  منیژه محامدی از بزرگان تئاتر ما است که در چند دهه اخیر متن های نویسندگان بزرگ خارجی از قبیل آرتور میلر را با توانمندی روی صحنه اجرا کرده است. محامدی درنمایش «تبرئه» که توسط دو نویسنده معاصر امریکایی با عنوان جسیکا بلنک و اریک جنسون نوشته شده به بحث عدالت رو به زوال در جوامع بشری می پردازد که بشریت را رو به سیاهی وتاریکی می‌برد وعدالتی که فقط به امکان موجود فکر می‌کند. نمایشنامه «تبرئه» برگرفته از واقعیت اتفاقات سال‌های مختلف آمریکا است. دو نویسنده آن درباره محکومان بی‌گناه تحقیق کرده‌اند و متن نوشته شده شامل 6 مصاحبه است. اصلی‌ترین ویژگی نمایشنامه تک پرده‌ای «تبرئه» در پی تحقیق دو نویسنده کتاب درباره وضعیت افرادی تهیه شده است که به اشتباه در دستگاه قضایی ایالات متحده آمریکا مجرم شناخته شده و مدتی در زندان به سر برده‌اند و پس از اثبات بی گناهی‌شان، تبرئه و آزاد شده‌اند . این نمایش ساختاری مستند گونه دارد و به نوعی درباره خودشناسی هم هست و جایی یکی از شخصیت‌های نمایش از گاندی جمله‌ای به این مضمون نقل قول می‌کند:«وقتی توانستم خدا را بشناسم، موفق شدم با تمام ترس‌هایم مقابله کنم. اگر قلبتان پاک بشود، می‌توانید با مشکلات و ترس‌ها راحت‌تر کنار بیاید.» منیژه محامدی از دهه پنجاه فعالیت کاریش را آغاز کرده است و در کنار نوشتن و کارگردانی به تدریس هم می‌پردازد. او دارای دکترای تئاتر درمانی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سانفرانسیسکو و تخصیص در تئاتر درمانی آمریکا. 1390، کارشناسی ارشد هنرهای نمایشی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سانفرانسیسکو آمریکا، 1356  و کارشناسی هنرهای نمایشی  از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سانفرانسیسکو آمریکا،  1353 است. چشم اندازی از پل، سووشون، روز ولنتاین، فالگوش، دادگاه نونبرگ و دایره بسته از جمله اجراهای موفق محامدی محسوب می‌شوند. نمایش «تبرئه» بهمن در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه اجرا شد. مهوش افشار پناه، محمد اسکندری، ارژنگ امیرفضلی، مجید جعفری، فرناز رهنما، نوید جهانزاده، شیرین اسماعیلی، آیلار نوشهری، علی نجفی، حامد شفیع‌خواه، شهاب‌الدین علیشاهی، رضا دشتکی، پیام میرمصطفی بازیگران نمایش هستند. دیگر عوامل نمایش تبرئه عبارتند از مشاور کارگردان: محمد اسکندری، مجری طرح: مریم غیورزاده، برنامه‌ریز و مدیر اجرا: حبیب هوشیار، موسیقی و افکت: ارشام مؤدبیان، کیارش اعتمادسیفی، طراح صحنه و نور: علی ساسانی‌نژاد(اسپرو دیزاین)، طراح لباس: مریم غیورزاده، طراح ویدیو: امسن جعفری، طراح پوستر و بروشور: ارشام مؤدبیان، مدیر تولید و تبلیغات: نوید جهانزاده، منشی و مدیر صحنه: احسان عطار، ویدیوگرافر: نیما لبخنده، گروه موسیقی، گیتار الکتریک: کاوه اعتمادسیفی، پیانو: آیناز خزینی، آوا: راحیل بدیعی، میکس و مستر: زروان پروداکشن، عکاس: شیرین جهانزاده، ساخت تیزر: نوید جهانزاده، همکاران ساخت تیزر: شهاب‌الدین علیشاهی، احسان عطار، رضا دشتکی، سعید بینا. با محامدی در باره اجرای نمایش «تبرئه» گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

   

  نمایش «تبرئه» را چند سال قبل در سالن چارسوی تئاتر شهر هم روی صحنه برده بودید. سالنی که بلک باکس است و در اجرای جدید در یک سالن قاب صحنه‌ای آن را اجرا می‌کنید. چه تغییراتی در اجرای جدید به وجود آورده‌اید؟

  این نمایش را 11 سال قبل  در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه برده بودم و از آنجا که اجرای نمایش تازه‌ای که قصد به صحنه بردنش را داشتم، با مشکلاتی روبرو شد. تصمیم گرفتم مجدداً این اثر نمایشی را اجرا کنم. تعدادی از بازیگران از اجرای قبلی با من همراه هستند اما برخی دیگر مثل محمد نادری به دلیل مشغله و حضور در پروژه‌های دیگر نتوانستند در کار حضور داشته باشند. در مورد سایر شرایط هم باید تاکید کنم که به علت اینکه در سالن ایرانشهر دو اجرا انجام می‌شود از دکور جمع و جور و متحرکی استفاده کردیم. من علاقه داشتم چیدمان صحنه و نشست تماشاگران به شکل آل باشد که امکانش فراهم نشد.

   

  آیا با توجه به ایستایی میزانسن های نمایش اجرای نمایش در سالن به لک باکس مناسب‌تر است؟

  الان هم نمایش شرایط خوبی دارد و تمرینات چند ماهه‌ای تیم اجرایی نمایش انجام داده‌اند.

   

  همچنان در قرن بیست و یکم تبعیض نژادی و استعمار البته به شکل‌های نوین وجود دارد و در این نمایش هم به آن پرداخته‌اید؟

  بله، در نمایش فقط به بحث تبعیض نژادی نپرداخته‌ام و چند شخصیت نمایش سفید پوست هستند که مورد ظلم و بی عدالتی قرار می‌گیرند و بی گناه به زندان می‌روند و در نهایت در یک پروسه سخت و دشوار بی گناهی‌شان اثبات و تبرئه می‌شوند. در زیر متن‌های نمایش قضاوت‌های غلط را هم به چالش کشیده‌ام. تبعیض نژادی یک بحث جهانی است و هر رنگ و نژادی از آدم‌ها هم با آن درگیر هستند. در این بحث مهم این است که شان انسانی هم ارزشش را از دست داده است.

   

  دلیل اصلی زیر سؤال رفتن شان انسانی چیست؟

  اتفاقات و رخدادها و درگیرهای جهانی باعث چنین مسئله‌ای شده است و در اقصی نقاط دنیا به خصوص در دور و اطرافمان جنگ و خونریزی وجود دارد. جهالت، تعصب و نادانی باعث شده شرایط انسانی برای خیلی از مردم ناگوار شده است. در نمایش یکی از شخصیت‌های نمایش می‌گوید: «زندگی در دنیا بسیار سخت و ترسناک شده است.» معتقدم در هزار سوم همان خشونت‌ها و سنگدلی‌ها و جنگ‌ها به شکل حادتری نسبت به قرن‌های پیش وجود دارد.

   

  آیا معتقدید تاریخ تکرار شده است؟

  بله، همان مسائل و چالش‌ها تکرار شده است و به همین دلیل است که طرح این مسائل جهان شمول است و باعث می‌شود متن این نمایش قابلیت اجرای در هر دوره و زمانه‌ای را داشته باشد و می‌تواند اثر گذار باشد و نظرها را به خود جلب کند.


  آیا ریشه قضاوت‌های شتاب‌زده به خودخواهی آدم‌ها مرتبط است؟

  معتقدم قدرت داشتن باعث می‌شود که شخص به خودش اجازه قضاوت شتاب‌زده بدهد. اگر قدرت جای درستی قرار نگیرد این نوع اتفاقات نه چندان خوشایند رخ می‌دهد. بهر حال قدرت سرمنشأ هر بدی هم می‌تواند باشد. اغلب موارد هم قدرت در جای درستی قرار نمی‌گیرد. شما زمانی که خیلی قدرتمند هستید برای خودتان این حق را قائل هستید که هر کاری را انجام بدهید و به همین دلیل است که اغلب مردم به دنبال نگاه آرمانی داشتن دمکراسی در جامعه خودشان هستند.

   

  آیا به دلیل مضمون نمایش از شیوه اجرایی تئاتر مستند استفاده کردید؟

  بله،  مضمون نمایش چنین شرایطی را نیاز داشت. همانطوری که در بالا اشاره کردم قرار بود متن دیگری را در این نوبت اجرایم در ایرانشهر روی صحنه ببرم. نمایشی بیگ پروداکشن با بازیگران زیاد و بالطبع به هزینه‌های زیادی برای تولید نیاز داشت و با توجه به شرایط با همفکری با اعضا گروه به جمع بندی رسیدیم که نمایش تبرئه را روی صحنه ببریم. اما متأسفانه برای اجرای این نمایش با خلف وعده روبه رو شدیم و تاریخ اجرای از اول دی‌ماه به اواخر دی‌ماه موکول شد که به دلیل برگزاری مسابقات فوتبال و تعطیلات فاطمیه در شرایط بدی اجرایمان در حال پیگیری است و اعتراضاتمان هم به جایی نرسیده است.

   

  گفت‌وگو از احمد محمد اسماعیلی

   
  مطالب مرتبط

  نگاهی بر «تبرئه» به کارگردانی منیژه محامدی حاضر در جشنواره تئاتر فجر

عمر رفته و روح انسان‌های بی‌گناه
  نگاهی بر «تبرئه» به کارگردانی منیژه محامدی حاضر در جشنواره تئاتر فجر

  عمر رفته و روح انسان‌های بی‌گناه

  ایران تئاتر- آزاده فخری*: روز بیست و دوم بهمن در اولین روز از جشنواره تئاتر فجر، سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر میزبان نمایش تبرئه به کارگردانی منیژه محامدی بود.

  |

  در اجرای «دستورالعمل هایی ...» و «قضیه» اتفاق افتاد

استقبال پرشور از جشنواره تئاتر فجر در تالار مولوی
  در اجرای «دستورالعمل هایی ...» و «قضیه» اتفاق افتاد

  استقبال پرشور از جشنواره تئاتر فجر در تالار مولوی

  نمایش های «دستورالعمل هایی برای پرواز برای خدمه و خلبان» و «قضیه» از آثار سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در مرکز تئاتر مولوی به صحنه رفتند و مورد استقبال قرار گرفتند.

  |

  به میزبانی تماشاخانه ایرانشهر در جشنواره تئاتر فجر،

معاون هنری وزیر ارشاد به تماشای «پدران» نشست
  به میزبانی تماشاخانه ایرانشهر در جشنواره تئاتر فجر،

  معاون هنری وزیر ارشاد به تماشای «پدران» نشست

  سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهارمین روز از سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به تماشای نمایش «پدران» در تماشاخانه ایرانشهر نشست.

  |

  آثاری از کردستان، البرز، ایلام، اصفهان و گیلان؛

سهم استان‌های ایران از پنجمین روز جشنواره‌ی سی و هفتم
  آثاری از کردستان، البرز، ایلام، اصفهان و گیلان؛

  سهم استان‌های ایران از پنجمین روز جشنواره‌ی سی و هفتم

  در پنجمین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر در بخش صحنه‌ای یک اثر از کردستان و در بخش خیابانی پنج اثر از البرز، ایلام، کردستان، اصفهان و گیلان سهم استان‌های ایران را تشکیل می‌دهند.

  |

  در سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر ؛

از علی باسره پیشکسوت تئاتر ایلام تقدیر شد
  در سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر ؛

  از علی باسره پیشکسوت تئاتر ایلام تقدیر شد

  دبیرخانه ی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به پاس سال ها تلاش و فعالیت موثر علی باسره از پیشکسوتان و چهره های تئاتر دفاع مقدس ایلام در تماشاخانه سنگلج از این هنرمند با سابقه تئاتر تجلیل کرد.

  |

  نقد نمایش «خرده نان» حاضر در فجر 37

تماشاچی در سایه نشسته اش را چند ریشتر می لرزاند
  نقد نمایش «خرده نان» حاضر در فجر 37

  تماشاچی در سایه نشسته اش را چند ریشتر می لرزاند

  ایران تئاتر: نمایش«خرده نان» به کارگردانی کوروش سلیمانی روز پنجم(۲۶ بهمن) سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساعت ۱۷ و ۱۹ در بخش مهمان و مسابقه تئاتر ایران(دو) در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود٬ به همین بهانه نقد نمایش را بازنشر می کنیم.

  |

  گفت‌وگو با کارگردان نمایش «خرده نان» حاضر در فجر 37

تئاتر یکی از میرا و زنده ترین هنرها است
  گفت‌وگو با کارگردان نمایش «خرده نان» حاضر در فجر 37

  تئاتر یکی از میرا و زنده ترین هنرها است

  ایران تئاتر: نمایش«خرده نان» به کارگردانی کوروش سلیمانی روز پنجم(۲۶ بهمن) سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساعت ۱۷ و ۱۹ در بخش مهمان و مسابقه تئاتر ایران(دو) در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود٬ به همین بهانه گفت‌وگو با کارگردان نمایش را بازنشر می کنیم.

  |

  نقد نمایش «عندازمطالبه» حاضر در فجر 37

مردمانی حریص و خالی شدن از همه چیز
  نقد نمایش «عندازمطالبه» حاضر در فجر 37

  مردمانی حریص و خالی شدن از همه چیز

  ایران تئاتر: نمایش«عندازمطالبه» به کارگردانی سامان خلیلیان روز پنجم(۲۶ بهمن) سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساعت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ در بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی و مسابقه تئاتر ایران(دو) در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود٬ به همین بهانه نقد نمایش را بازنشر ...

  |

  ایران تئاتر بررسی می کند؛

فجر 37؛ میزبان 26 تئاتر خیابانی از سراسر ایران
  ایران تئاتر بررسی می کند؛

  فجر 37؛ میزبان 26 تئاتر خیابانی از سراسر ایران

  ایران‌تئاتر: در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر 27 اثر از سراسر ایران در این رویداد حضور پیدا کرده‌اند. این آثار را مرتضی وکیلیان، مهرداد رایانی مخصوص و علی ظفر قهرمانی‌نژاد انتخاب کرده و رحمت امینی علیرضا استادی و گلبرگ ابوترابیان داوری می‌کنند.

  |

  نظرات کاربران