در حال بارگذاری ...
 • شب گذشته 5 اسفند با حضور رضا کیانیان در تالار هنر صورت گرفت

  آغاز اجرای «پرواز کبک‌ها» و رونمایی از زندگینامۀ جبار باغچه‌بان

  ایران تئاتر: مراسم رونمایی از کتاب زندگینامه جبار باغچه‌بان پدر تئاتر کودک و نوجوان ایران و آغاز اجراهای نمایش «پرواز کبک‌ها» شب گذشته در تالار هنر برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر، مراسم افتتاحیه نمایش «پرواز کبک‌ها» شامگاه شنبه 5 اسفند 97 کاری از موسسه خیریه توانمندسازی بچه‌های باران ، به کارگردانی حمید کیانیان با حضور داود کیانیان نویسنده و رضا کیانیان  مشاور هنری این نمایش، همچنین جمعی از هنرمندان عرصه تئاتر چون منصور خلج، حسین فدایی حسین و منوچهر اکبرلو در تالار هنر تهران برگزار شد.

  رضا کیانیان پیش از آغاز اجرای این مراسم در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر در خصوص همکاری‌اش در این اثر اظهار کرد: در گذشته و سال‌ها پیش که با برادرم داود کیانیان در یک گروه تئاتری فعالیت داشتیم، بعد از مدتی او مسیر فعالیت متمرکز در عرصه تئاتر کودک و نوجوان را در پیش گرفت و از آن پس فعالیت‌های برجسته ای همچون تألیف چندین کتاب در این زمینه را صورت داده است. در آن سال‌ها به اتفاق هم در یک گروه در زمینه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت داشتیم و من مدتی هم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت داشتم که از این طریق در کتابخانه‌های مناطق جنوبی شهر برای کودکان نمایش اجرا می‌کردیم. برادر کوچک‌ترم حمید کیانیان هم سال‌ها است که به همراه هنرمندان توان یاب مشغول فعالیت در زمینه تئاتر است. طی مراحل آماده سازی نمایش «پرواز کبک‌ها» فرصتی پیش آمد تا از نزدیک در جریان کار قرار بگیرم و مشورت‌هایی را در ارتباط با نحوۀ اجرای این نمایش را با این گروه در میان بگذارم؛ و باید بگویم این فرصت که از نزدیک در جریان تلاش های گروه در مسیر توانمند سازی هنرمندان توان یاب قرار گرفتم مرا تحت تاثیر قرار داد.  

   سمیرا صالح زاده عضو هیات مدیره و مدیر اجرایی موسسه بچه‌های باران در این مراسم ضمن قدردانی از حمایت بنیاد نمایش کودک از این اثر خطاب به حاضرین گفت: موسسه خیریه توانمندسازی بچه‌های باران با گروه تئاتر، موسیقی و صنایع دستی معلولین جسمی و حرکتی شهر مشهد، با یازده سال فعالیت مستمر با ایده، همت و تلاش آقای حمید کیانیان با سبک تئاتر درمانی در خدمت معلولین جسمی و حرکتی عزیزمان در سراسر کشور بوده و انشا الله خواهد بود. این مجموعه با سه هدف فعالیت می‌کند. ابتدا بدون دیدگاه ترحم با سبک تئاتر درمانی و افزایش توانمندی معلولین جسمی و حرکتی ، ارتقاء سطح اعتماد به نفس این عزیزان را خواهیم داشت و در گرو این تغییرات تلاش ما بر این است که دیدگاه مردم و مسئولین را نسبت به آن‌ها تغییر دهیم. همه این‌ها موجب فرهنگ سازی، کارآفرینی و اشتغالزایی برای معلولین خواهد شد.

  مدیر اجرایی موسسه بچه‌های باران در ادامه سخنانش در خصوص دیگر فعالیت‌های این مرکز بیان کرد: پیرو اهدافی که خدمتتان عرض کردم، دوستان ما موفق شده‌اند تا  کنون 555 اجرا در 31 شهر کشور را روی صحنه ببرند. دوستان توان یاب ما در این گروه همچنین موفق شده‌اند قلعه رودخان را با هزار و دویست پله در خرداد ماه 94 صعود کنند که این مهم ثبت ملی و آسیا شد. برپایی هفت همایش بزرگ در مشهد و برج میلاد هنرمند با حضور بیش از 60 هنرمند برجسته کشور از دیگر فعالیت‌های دوستان ما بود. بر آنیم تا اولین آموزشگاه تخصصی هنری ویژه معلولین را به طور رایگان توسط این موسسه تأسیس کنیم و امیدوارم امشب با همت قدم‌های خیر و پربرکت شما اتفاقات بهتری هم برای عزیزان توان یاب بیفتد.    

  در ادامه این مراسم نیز داود کیانیان  هنرمند پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان و نویسنده نمایشنامه «پرواز کبک‌ها» طی سخنانی اظهار کرد: امسال صدمین سال شکل گیری تئاتر کودک و نوجوان در ایران است و ما افتخار می‌کنیم که صد سال تئاتر کودکان و نوجوانان در ایران داریم. آقای فدایی حسین پژوهش را صورت داده‌اند که نشان می‌دهد ما پیشگام تر از بسیاری کشورهایی هستیم که امروز از جهاتی پیشرفته خوانده می‌شوند؛ ولی تئاتر کودک ما به وسیله جبار باغچه بان در صد سال پیش طوری بنیاد گذاشته شده که باعث افتخار ما است. تئاتر ایران اقتخار خواهد کرد به جباز باغچه بان که تئاتر کودک ایران را بنیان گذاری کرده است. اجازه بدهید حالا که در آغاز دومین قرن از تئاتر کودک و نوجوان هستیم از چند فعالیت اصلی بنیاد نمایش کودک ایران نام ببرم. این بنیاد کتاب «زندگی و آثار جبار باغچه بان» شامل تمام نمایشنامه‌های جبار باغچه بان، همچنین نشر سه نمایشنامه قدیمی ایرانی را که مرحوم باغچه بان در شیراز نوشته بود، با همکاری مرکز فرهنگی و گردشگری ایران به چاپ رسانده است و امشب هم سومین کتاب در این زمینه را رونمایی خواهیم کرد که زندگینامه جبار باغچه بان به قلم خود او و بسیار خواندنی و آموزنده است.

  این هنرمند پیشکسوت در ادامه به قرائت بخشی از بیانیه بنیاد نمایش کودک ایران به مناسبت انتشار این کتاب پرداخت وگفت: بنیاد نمایش کودک به پاس خدمات بی نظیر و پیشتازانه این بزرگمرد پیشنهاد می‌کند نسبت به تحقق مواردی که در پی می‌آید همه با هم همت کنیم. نخست اینکه همت کنیم تالار هنر یعنی همین مکانی که اکنون در آن هستیم و ویژه اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان است به نام تئاتر باغچه بان نامگذاری شود. دوم اینکه مزار او از حالت مخروبه بیرون بیاید و درشان یکی از مفاخر ملی و یکی از چهره‌های ماندگار این سرزمین آراسته شده و تبدیل به یک مرکز فرهنگی و موزه تئاتر کودک شود؛ چرا که باید به خاطر داشته باشیم اکنون صد سال از آغاز تئاتر کودک می‌گذرد و هم اوست که باید آغازگر تئاتر کودک دانست. سوم اینکه روز 19 اردیبهشت سالروز تولد جبار باغچه بان را روز ملی تئاتر کودک و نوجوان ایران اعلام کنیم. پیشنهاد چهارم نیز این است که تندیس جشنواره تئاتر کودک و نوجوان امید همدان که بی نام است، به نام تندیس جبار باغچه بان نامیده شود. و پیشنهاد آخر اینکه بنیاد جبار باغچه بان به همت شما علاقه مندان به صورت رسمی گشایش یابد.

  در بخش بعدی این مراسم نیز رونمایی کتاب «زندگی و آثار جبار باغچه بان» با حضور داود کیانیان، رضا کیانیان، منصور خلج، حسین فدایی حسین، منوچهر اکبرلو، مسلم قاسمی،  همچنین جمعی از مدیران و مسئولان آموزش و پرورش صورت گرفت و در ادامه حاضرین در تالار هنر به تماشای اولین اجرای نمایش نمایش «پرواز کبک‌ها» در این سالن نشستند.
  مطالب مرتبط

  نقد نمایش «پرواز کبک‌ها» به کارگردانی حمید کیانیان

پرواز بر فراز جهان مجازی
  نقد نمایش «پرواز کبک‌ها» به کارگردانی حمید کیانیان

  پرواز بر فراز جهان مجازی

  ایران تئاتر –هومن نجفیان: نمایش پرواز کبک‌ها بر اساس هم‌نشینی دوجهان موازی؛ جهان مجازی و جهان حقیقی است. پروژه این نمایش به ما می‌گوید که چگونه می‌شود میان این دوجهان مفاهمه‌ای پدید آورد.

  |

  نقدنمایش شاهزاده و خرس به کارگردانی ماندانا عبقری

فرازوفرود یک نمایش در بلندای زمان
  نقدنمایش شاهزاده و خرس به کارگردانی ماندانا عبقری

  فرازوفرود یک نمایش در بلندای زمان

  ایران تئاتر- هومن نجفیان: من پیش‌تر اجرای دیگر از همین نمایش را در ششمین جشنواره تئاتر شهر به کارگردانی علیرضا دهقانی در سالن استاد رشیدی پردیس تئاتر تهران دیده بودم و در نشریه نقد صحنه ویژه‌نامه این جشنواره؛ نقد این نمایش را نوشته بودم این پیشینه را برای این یادآور شدم که در ...

  |

  رضا کیانیان در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران تئاتر

می‌توانید هر فضایی را به صحنۀ تئاتر تبدیل کنید
  رضا کیانیان در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران تئاتر

  می‌توانید هر فضایی را به صحنۀ تئاتر تبدیل کنید

  ایران تئاتر:رضا کیانیان بازیگر مطرح تئاتر و سینما در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران تئاتر از امکان‌هایی برای ارائه تئاتر در اقصی نقاط کشور می‌گوید که به اعتقاد او تا کنون نادیده گرفته شده‌اند.

  |

  ماندانا عبقری در گفت‌وگو با ایران تئاتر

مضمون «شاهزاده و خرس» احترام به طبیعت و هستی است
  ماندانا عبقری در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  مضمون «شاهزاده و خرس» احترام به طبیعت و هستی است

  ماندانا عبقری کارگردان نمایش «شاهزاده و خرس» گفت: این نمایش کودکان و نوجوانان را با بخشی از فرهنگ سایر ملل جهان آشنا می‌کند و بر مفاهیمی چون احترام به طبیعت و هستی متمرکز است.

  |

  بررسی دبستان بازیگری علی رفیعی، نسل یکم (دهه 50)

بازیگر، همانند سازی است که باید خوب کوک شود
  بررسی دبستان بازیگری علی رفیعی، نسل یکم (دهه 50)

  بازیگر، همانند سازی است که باید خوب کوک شود

  ایران تئاتر- رضا آشفته:یکی از ویژگی های نمایش های علی رفیعی برخورداری بازیگران از بازی های قابل تامل و چشمگیر است که با مرارت و سختکوشی های این کارگردان در دوران تمرین های به هم پیوسته و چند ماهه اتفاق می افتد. این یعنی هر بازیگری فرصت حضور در کنار این کارگردان را یافته، با نکات ...

  |

  نظرات کاربران