در حال بارگذاری ...
 • در نشست خبری جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی بیان شد

  نام تبریز و میرزا آقا تبریزی همواره باید بر تارک نمایشنامه نویسی ایران بدرخشد

  نشست خبری اولین دوره جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی در محل خانه هنرمندان تبریز و برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر از آذربایجان شرقی، نشست خبری اولین دوره جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی در محل خانه هنرمندان تبریز  برگزار شد. سیروس مصطفی دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی «میرزا آقا تبریزی » جایزه ایوب آقا خانی ظهر روز یکشنبه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن اشاره به اهداف انجمن مردم نهاد دانش آموختگان تئاتر تبریز به تاثیر حضور رسانه ها در محوریت رخ داد های تئاتری آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: شکل ساختاری ما در انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز، به صورت مردم نهاد است و در عین حال دارای متخصصان نام آشنا از انجمن هنرهای نمایشی می باشد که همواره به حمایت و کمک نیاز دارد، این نهاد حدود دوسال است که شکل گرفته و دلیل ایجاد آن هم رفع خلع‌های علمی آموزشی در حوزه تئاتر به شمار می رود.

  وی با بیان اینکه هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی طی چند سال گذشته  در جایگاه خوبی قرار گرفته است، بیان کرد: حوزه فرهنگ و هنر به ویژه نمایش طی سال های اخیر موفقیت های بسیاری را شاهد بوده است؛ به طوری که علاوه بر مخاطبان زیاد چرخه اقتصادی تئاتر هم به مرور زمان بهبود یافته  است.

  مصطفی ابراز کرد: ما تا زمانی که صاحب ادبیات نمایش بومی نشده‌ایم، همواره با کاستی ها و نقص ها روبه رو خواهیم شد، برای پوشش این نقص تلاش کردیم بهانه‌ای برای تولید نمایش‌نامه پیدا کرده و جشنواره ی ملی با عنوان نمایش‌نویسی میرزا آقا تبریزی جایزه ایوب خانی طراحی کنیم.

  وی با اشاره به محوریت جشنواره ملی نمایش‌نویسی میرزا آقا تبریزی اظهار کرد: رویکرد ما دو حوزه تاریخی و معاصر ایس،  یکی تاکید بر نقش تاریخ فرهنگی تبریز در شکل‌گیری ادبیات نمایشی ایران و دیگری تولید محتوا بر اساس فرهنگ آذربایجان هم جزو اهداف‌مان به حساب می‌آید.

  دبیرنخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی افزود: اکثر نمایش‌نامه‌های اجرایی در استان خارجی، تالیفی و یا نوشته نویسندگان ساکن تهران با همان دغدغه های منحصر به تهران  هستند که در بین مخاطبان تئاتر ما شاید حائز اهمیت کم تری باشند.

  وی ادامه داد: با توجه به پتانسیل تبریز فراخوان به تمام شهرهای کشور ارسال شده است، استقبال از شهرهای دور هم به دبیرخانه رسیده که به نظر شاهد موفقیت های دو چندان خواهیم شد.

  سیروس مصطفی در مورد میزان رضایت از روند جشنواره و چشم انداز آن گفت: طبیعتا در سال های اول هر جشنواره ایی نقص های عدیده ایی فراوانی مشاهده می شوند که رفته رفته و با طی آزمون خطا ها و آسیب شناسی های جشنواره قبلی روند جشنواره رو به صعود می شود؛ ما نیز از اولین دوره جشنواره نمایش نامه نویسی میرزا آقا تبریزی به همان اندازه اولین دور برگزاری این جشنواره انتظار داریم اما تمام هدفمان این خواهد بود که جشنواره بی عیب و نقصی در شان نام و جغرافیای آن برگزار کنیم و در سال های بعد نیز این روند را رو به رشد ادامه دهیم.

  دبیرنخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی عنوان کرد: برند جشنواره، میرزا آقای تبریزی است، در این رویداد تلاش کردیم یک سنت‌شکنی روی دهیم و جوایز را صرفاً به نام فردی که مرحوم شده نام‌گذاری نکنیم، شورای سیاست‌گذاری جشنواره جوایز جشنواره را به نام ایوب آقاخانی نهادند که یکی از ارکان نمایش‌نویسی ایران است.

  وی ادامه داد: طبیعتا در دوره‌های بعدی از نام دیگر مفاخر حوزه تئاتر و ادبیات نمایشی استفاده خواهیم کرد.

  مصطفی درخصوص برنامه‌های انجمن دانش‌آموختگان تئاتر تبریز برای شناساندن بهتر جشنواره گفت: ما در این جشنواره خواستیم که قدم‌های‌مان را محکم و قانونی برداریم، مجوز جشنواره از مرکز هنرهای نمایشی کشور صادر و در تقویم آنها هم درج شده است.

  دبیرنخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی اذعان داشت: بر اساس پیش بینی مقرر شده است تا در همه حوزه‌ها ۵ نامزد انتخاب کنیم که حداقل یک کتاب چاپ شود تا وقتی کارگردان‌های ما می‌خواهند یک نمایش بومی را اجرا کنند از آن کتاب به عنوان مرجع بهره ببرند.

  وی افزود: نام میرزا آقاخان تبریزی کم‌کم در حال فراموش شدن بود، اما با این جشنواره احیا شد، همچنین ما در این جشنواره از میرزا آقاخان تبریزی غبارروبی کردیم، اما چون دوره اول جشنواره است،  فعلا تمرکزمان را روی گردآوری آثار گذاشته‌ایم.

  مصطفی در خصوص بودجه تخصیص یافته به این جشنواره توضیح داد: انجمن دانش آموختگان تئاتر یک مجموعه مردم نهاد است نه یک مجموعه صاحب درآمد، سرمایه‌ما تخصص‌ ما است و در این زمینه صاحب فکر و ایده هستیم.
  مطالب مرتبط

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

  تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه 70 اثر به جشنواره سراسری میرزا آقا تبریزی رسیده است، تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی را یکی از اصلی ترین نیازهای حوزه تئاتر دانست و عنوان کرد: طبیعتا با برگزاری این جشنواره زمینه های لازم برای علاقمندان و نویسندگان ...

  |

  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز

جشنواره میرزا آقا تبریزی اولین گام های خود را محکم برداشته است
  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز

  جشنواره میرزا آقا تبریزی اولین گام های خود را محکم برداشته است

  حجت الاسلام احمد حمیدی برگزاری جشنواره میرزا آقا تبریزی را در استان اقدامی شایسته دانست و گفت: به عنوان فردی که هم در بُعد ستادی و سیاستگذاری و هم در راستای اجراییِ فعالیت‌های فرهنگی در بخش‌های مختلف طی سالیان متمادی حضور داشته‌ام، برگزاری چنین رویدادی را مثبت ارزیابی ...

  |

  فرهاد قائمیان، داور ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس:

 برگزاری دوره‌های آموزشی گامی موثر در شکوفایی نمایش خیابانی است
  فرهاد قائمیان، داور ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس:

   برگزاری دوره‌های آموزشی گامی موثر در شکوفایی نمایش خیابانی است

  ​فرهاد قائمیان بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان و عضو هیئت داوران ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس،  به نمایندگی از هیئت داوران، به بخشی از مهم‌ترین نقطه نظرات داوران برای داوری آثار این جشنواره اشاره کرد.

  |

  مدیر کل اداره هنرهای نمایشی کشور:

جشنواره تئاتر خیابانی ارس به بلوغ رسیده‌است
  مدیر کل اداره هنرهای نمایشی کشور:

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس به بلوغ رسیده‌است

  شهرام کرمی در آیین اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس گفت: جشنواره ارس نیز حالا به بلوغ کامل رسیده است و حالا در نگاه و چشم انداز خود نگاهی بین المللی دارد و پتانسیل بین المللی شدن را نیز دارد.

  |

  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل شدن به یک رویداد بین المللی را دارد
  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل شدن به یک رویداد بین المللی را دارد

  ابراهیم نصیری در خصوص کیفیت آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: امسال ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس تبدیل شد به اولین دوره برگزاری این جشنواره به صورت سراسری؛ از همین روی کیفیت آثار پذیرفته شده در بخش های مختلف جشنواره نیز نسبت به نگاه ملی افزایش چشم گیری نسبت به سال های ...

  |

  در جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز رخ داد

امضای تفاهم نامه و اختصاص سالن های شهرداری تبریز به انجمن هنرهای نمایشی
  در جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز رخ داد

  امضای تفاهم نامه و اختصاص سالن های شهرداری تبریز به انجمن هنرهای نمایشی

  جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز در محل تئاتر شهر تبریز و به ریاست دکتر شهرام دبیری برگزار و تفاهم نامه ایی بین کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز و انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی منعقد شد

  |

  نظرات کاربران