در حال بارگذاری ...
 • نگاه نمایش درمانی به «طریقه حکومت گجرخان»؛

  الگویی رفتاری با زبانی آگاهی‌بخش

  ایران تئاتر- علی شهاب: نمایش «طریقه حکومت گجرخان» این روزها به کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی در تالار سنگلج تهران به روی صحنه رفته است. اثری که پشت زبان طنزش به ما کمک می‌کند بدانیم اگر احساس می‌کنیم هیچ‌چیز سر جای خودش نیست به چه دلیل است.

  نمایش «طریقه حکومت گجرخان» این روزها در تالار سنگلج تهران به روی صحنه رفته است. اثری که پشت زبان طنزش به ما کمک می‌کند بدانیم کیستیم و از کدام فرهنگ و الگوهای رفتاری آمده‌ایم و کهن‌الگوهای جامعه‌مان را چگونه بشناسیم و بدانیم اگر در محیط کار یا خانواده یا سازمان یا نهادی احساس می‌کنیم هیچ‌چیز سر جای خودش نیست به چه دلیل است.
  ما مرز پر گزند هستیم که در دل تاریخ مان آماج انواع حمله ها و دست درازی ها و تجاوزات و خشکسالی ها و قحطی ها بوده ایم و اگر اکنون اینگونه اشتباه رفتار می‌کنیم و اطراف مان پر از اشتباهات و رفتارهای سالوس مابانه و وقیح است به همین دلیل است.
  ما سرزمینی برخاسته از دل تجاوزات و دست درازی ها و مشکلات هستیم و رفتارهای امروزمان از همین تاریخ شکل گرفته و به ما ارث رسیده و در ما نهادینه شده است و تمام محیط های کاری و سازمانی اطراف ما را شکل داده است پس باید بشناسیمش تا بتوانیم با آسیب روانی کمتری از آن رد شویم.
  با دیدن نمایش گجرخان ذهن مخاطب آماج سوالات و رفتارهایی می شود که در پیرانونمان مدام می بینیم.
  و می فهمیم چرا از گذشته تا همیشه در این مرز و بوم پای یک خائن در میان است و چرا افراد ناکار آمد و نالایق همیشه به جایگاه های مدیریت در شرکت ها و کسب و کارها می رسند‌ و همه این ها را با زبان طنز در این نمایش می بینیم و به خودمان و شرایط مان می خندیم ولی خنده ای که آگاهی‌بخش است.
  علی شهاب؛ مستندساز، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و دراماتراپیست

  عکس;سید ضیاالدین صفویان،تیوال

   
  مطالب مرتبط

  دو نمایش جدید در تماشاخانه سنگلج

«وقایع اتفاقیه» و «طریقه حکومت گجرخان» به روی صحنه می روند
  دو نمایش جدید در تماشاخانه سنگلج

  «وقایع اتفاقیه» و «طریقه حکومت گجرخان» به روی صحنه می روند

  دونمایش «وقایق اتفاقیه» به کارگردانی شهرام عبدلی و «طریقه ی حکومت گجرخان» به کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی به ترتیب از 8 و 9 اسفند ماه 97 در تماشاخانه ی سنگلج به روی صحنه می روند

  |

  گفت و گو با کارگردانان یک نمایش کمدی که نوروز هم روی صحنه است

استفاده از دانش روانشناسی در نمایش طریقه حکومت گجرخان
  گفت و گو با کارگردانان یک نمایش کمدی که نوروز هم روی صحنه است

  استفاده از دانش روانشناسی در نمایش طریقه حکومت گجرخان

  ایران تئاتر: به بهانه اجرای نمایش طریقه حکومت گجر خان در ایام نوروز و در تالار سنگلج با دکتر مجید امرایی نویسنده وکارگردان این نمایش واحسان ملکی دیگر کارگردان این اثربه گفتگو نشسته ایم.

  |

  نظرات کاربران