در حال بارگذاری ...
 • ایران تئاتر با نگاهی به سالی که گذشت بررسی می کند

  پرفروش های 97 در یک نگاه

  ایران تئاتر_احمد عظیمی:گزارش پیش رو پرفروش های تئاتر در سال ۹۷را بررسی می کند. هر چند نقص در اعلام آمار فروش آثار از سوی سالن ها باعث می شود تا اعداد و ارقام حدودی باشد اما فهمیدن اینکه کدام آثار پرفروش ترین های سال گذشته بودند چندان سخت نخواهد بود

  با نگاهی به آمار فروش تئاتر ها در چند سال اخیر در می یابیم که گردش مالی تئاتر رشد قابل توجهی کرده است. رشدی که در مواردی قابل مقایسه با هنرهای دیگری مثل سینماست که از آن- به واسطه پولساز بودن- با نام هنر-صنعت یاد می کنند. حالا تئاتر حتی می تواند به عنوان بستری جدید برای جذب سرمایه گذارانی مطرح شود که به فرهنگ علاقه مند اند و می خواهند در عرصه هنر فعالیت داشته باشند. فرصتی که می تواند با بخش های مختلف قابل مقایسه باشد و از آنجا که این بستر هنوز بکر است، رشد و رقابت در آن راحت تر باشد. گزارش پیش رو پرفروش های تئاتر در سال 97را بررسی می کند. هر چند نقص در اعلام آمار فروش آثار از سوی سالن ها باعث می شود تا اعداد و ارقام حدودی باشد اما فهمیدن اینکه کدام آثار پرفروش ترین های سال گذشته بودند چندان سخت نخواهد بود؛

   

  بینوا اما پرمخاطب

  حسین پارسایی که سال گذشته توانست رکورد فروش تئاتر را با نمایش الیور توئیست جابه جا کند باردیگر این رکورد را با بینوایان جابه جا کرد. این نمایش  که در سالن تازه تاسیس هتل اسپیناس پالاس به روی صحنه رفت از ابتدای شروع مسیرش متهم به لوکس سازی تئاتر شد. اما نهایتا باید قبول کرد که ورود سرمایه به تئاتر بدون نگاه به اقتصاد و گیشه آن امکان پذیر نخواهد بود. به نظر می رسد همین حواشی باعث شد برخلاف الیور تویست که درآمد آن تقریبا مشخص بود، آمار دقیقی از فروش  این نمایش در رسانه ها منتشر نشود اما از 20 آبان تا 21 دی ماه به روی صحنه رفته و بیش از 125 هزار نفر مخاطب این نمایش بوده اند. قیمت بلیط آن بین 55 تا 200 هزار تومان شناور بود که اگر میانگین آن را 100 هزار تومان در نظر بگیریم بیش از 12 میلیارد تومان درآمد داشته است .

   

  شکسپیر از اول تا آخر

  نمایش «شاه لیر» به کارگردانی «مسعود دلخواه»  از دیگر آثاری است که توانست جزو آثار پر مخاطب سال 97 و به ویژه تئاتر شهر باشد. ویژگی این اثر را می توان در تاکیدی که بر اجرای کامل متن شکسپیر داشت پیدا کرد؛ اجرایی 4 ساعته که به شکلی موزیکال اجرا شد. این نمایش هم ویژگی های مختلف جذابیت گیشه ای را داشت؛ استفاده از چهره های تئاتری و تلویزیونی، موزیکال بودن و از سوی دیگر اتکاء به متنی جذاب و تاریخی بعلاوه همکاری گروه نمایشی با یکی از چهره های بین الملی و صاحب نام موسیقی ایران یعنی نادر مشایخی که آهنگسازی و رهبر ارکستر زنده این اجرا را بر عهده داشت. بر طبق آمار لیرشاه طی 36 اجرا که پشت سر گذاشت میزبان 14448 تماشاگر بوده است. البته اجراهای این نمایش تا اواسط دی ماه ادامه داشت و حدود16000نفر   از این نمایش دیدن کردند و  لیرشاه موفق شد نزدیک به700 میلیون تومان فروش داشته باشد.

   

  ملاقات با سلبریتی میان سال

  ملاقات که جزو متون ماندگار تئاتر اثر فردریش دورنمانت است به کارگردانی پارسا پیروزفر در سالن اصلی تئاتر شهر بر روی صحنه است و می توان آن را جزو آثار پرمخاطب تئاتر دانست. پارسا پیروزفر که جزو چهره های محبوب سینما است در طی سالهای فعالیتش توانسته است وجه ای قابل اعتنا برای خود در میان اهالی تئاتر به وجود آورد. البته باید گفت او از همان دوران جوانی در تئاتر فعال بوده است و لزوما موفقیتش به خاطر معروفیت در سینما نیست. پیروز فر که در سینما و چه در تئاتر کم کار به حساب می آید در گذشته بازی در نمایش هایی همچون بانو آئویی به کارگردانی بهرام بیضایی را در کارنامه دارد و بعد ها نیز آثار موفقی همچون گلن گری گلن راس، یا برپهنه دریا، یک روزتابستانی و اخیرا ماتریوشکا را در کارنامه کارگردانی و بازیگری خود دارد و حالا هم  نمایش ملاقات که نام اصلی آن در ترجمه هنرمند فقید حمیدسمندریان با نام ملاقات با بانوی سالخورده ترجمه شده، پس از جشنواره تئاتر فجر به سالن اصلی تئاتر شهر آمده. از همین حالا باید این اثر را جزو پرمخاطبان سال 97 و حتی 98دانست. اجراهای این نمایش در سال 98 هم ادامه دارد و از هفته دوم نوروز همزمان با روز هنرهای نمایشی کار خود را آغاز کرد و احتمالا تا نیمه اردیبهشت اجراهایش ادامه پیدا خواهد کرد. طبق آمار اعلام شده ملاقات در طی کمتر از دو هفته یعنی از یکشنبه ۱۲ اسفند تا جمعه ۲۴ اسفند با پشت سر گذاشتن ۱۲ اجرا، میزبان ۷۲۷۹ تماشاگر شد و حدود 420 میلیون فروش داشت. به نظر می رسد با ادامه یافتن اجراهای این اثر ملاقات جزو رکورد شکنان تئاتر باشد به ویژه اینکه هنوز از اجراهای این نمایش مانده است.

   

  زهرمار اما پر طرفدار

  نمایش دیگری که می توان ان را جزو پر مخاطبان و پرفروش ها دانست زهرماری به کارگردانی علی احمدی و نویسندگی رضا بهاروند و احمد سلگی است. این نمایش را می توان جزو موفق ترین آثار سال 97 دانست که سه دوره در سالن های مختلف به روی صحنه رفته است. اولین بار از 19 فروردین تا 24 خرداد 97 در سالن 1 تماشاخانه پالیز با بازی تینو صالحی، هستی مهدوی، علی شادمان، نادر فلاح و خسرو احمدی و بار دوم از 10 مرداد تا 18 شهریور 97 در تالار حافظ که در این دور از اجراها لیندا کیانی جایگزین هستی مهدوی شد. به همین ترتیب در ادامه این نمایش به تماشاخانه تازه تاسیس ملک به روی صحنه رفت، این بار هم بازیگر زن این نمایش عوض شد و الناز حبیبی جایگزین هستی مهدوی شد. زهرماری بهمن و اسفند روی صحنه بود، با این حساب و با توجه به استقبالی که از آن در هر دوره اجرا شده است زهرماری جزو پرفروش های تئاتر 97 است.

   

  زندگی در تئاتر پر سابقه

  متن جذاب دیوید ممت که به جرات می توان گفت در ایران یکی از بهترین اجراهایش را با گروه بالن تجربه کرده است از دیگر آثار پرمخاطب تئاتر سال گذشته است. زندگی در تئاتر به کارگردانی محمد برهمنی و بازی میرسعید مولویان و ایمان صیادبرهانی چهارمین دوره اجراهایش را در طی چند سال اخیر تجربه کرده است. این اثر که برای اولین بار در سال 90 و در تالار انتظامی خانه هنرمندان اجرا شد از همان ابتد ا توانست نظر مخاطبان را جلب کند و در همان زمان پرمخاطب ترین اثر فصل زمستان این سالن باشد. سال گذشته نیز دو نوبت اجرا در تماشاخانه ایرانشهر و شهرزاد داشت که با استقبال مخاطبان همراه بود. امسال نیز این نمایش توانست به روی صحنه برود و در تئاتر مستقل تهران اجراهای موفقی را پشت سر بگذارد. این نمایش که بسیاری از مخاطبانش کسانی بودند که پیش از این به تماشای آن نشسته بودند بیش از 40 اجرا را پشت سر گذاشت و حدود8 هزار مخاطب را پذیرا بود.
  نظرات کاربران