در حال بارگذاری ...
 • علی نصیریان در مراسم تشییع پیکر بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون

  جمشید مشایخی در هنرهای نمایشی جایگزینی نخواهد داشت

  مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون صبح امروز شنبه ۱۷ فروردین ماه در تالار وحدت برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، پیروز حناچی شهردار تهران، محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع، احمد مسجدجامعی رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر از مدیران و مسئولان حاضر در مراسم  تشییع پیکر استاد جمشید مشایخی بودند.

  همچنین هنرمندانی همچون علی نصیریان، قطب‌الدین صادقی، لیلا حاتمی، اصغر همت، علی دهکردی، نادر طریقت، فرشته طائرپور، ایرج راد، حسن فتحی، داریوش فرهنگ، لاله اسکندری، رضا بنفشه‌خواه، داریوش اسدزاده، ابوالفضل پورعرب، بهزاد فراهانی، همایون اسعدیان، اکبر زنجانپور، منیژه محامدی، سیاورش طهمورث، سعید داخ، امیریل ارجمند، جمشید گرگین، پرویز پورحسینی، کوروش زارعی، هادی مرزبان، اسماعیل خلج، محرم زینال زاده، مهدی شفیعی، اصغر همت، حسن پورشیرازی، پرستو صالحی، محمد حاتمی، محمد شیری، حبیب رضایی و… هم برای بدرقه جمشید مشایخی در این مراسم حضور داشتند.

  سید عباس صالحی وزیر ارشاد به خاطر احتمال بارندگی شدید و طولانی نشدن برنامه از سخنرانی در این مراسم صرف نظر کرد. 

  شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر به عنوان اولین سخنران این مراسم در ابتدای سخنانش گفت: پهلوانانی در زمین و میان ما هستند که نه تنها نمی‌میرند بلکه روز به روز در ذهن مردم زنده‌ترخواهند بود. ضایعه درگذشت جمشید مشایخی برای مردم فراموش نشدنی است. آخرین نصیحت وی به مردم این بود که باید قلب خود را بشوییم و به مردم خدمت کنیم و باید در این زمانه سخت یار و یاور مردم باشیم. 

  مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه خاطرنشان کرد:خانه تئاتر می کوشد برای صیانت از مشی پهلوانی در عرصه هنر بکوشد و زبان گویای جامعه و حق گرایانه مردم باشد. جمشید مشایخی همیشه با مردم بود و در اوج کمال هنری اش را به رخ می کشید و از روی ارادت به مردم سکوت می‌کرد.

   

  مشایخی صحنه تئاتر را عاشقانه دوست داشت

  ایرج راد رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر سخنران بعدی این مراسم در سخنانی کوتاه در این مراسم اظهار کرد: دردانه‌ای دیگر از عالم هنر از میان ما رفت. همه عزیزانمان یک به یک از میان ما می‌روند. آنها عاشق کار فرهنگی بودند و تمام وجودشان را برای کار فرهنگی گذاشتند و مشایخی هم عاشق کارش بود.  او صحنه تئاتر را عاشقانه دوست داشت و همیشه قبل از اجرا خاک صحنه را می‌بوسید. او عاشق ایران بود و زندگی خودش را وقف هنر کرد. در صحنه تئاتر، تلویزیون و سینما بهترین‌ها را به یادگار گذاشت و در تاریخ می‌ماند. همواره نام جمشید مشایخی ذکر و زمزمه مردم است. باید مکان‌هایی در کشور به نام این بزرگان باشد. البته نام برخی از سالن‌های تئاتر به نان این عزیزان است و چرا سینما و محلات این اتفاق نیفتد؟ قرار است کوچه جیم محل زندگی جمشید مشایخی، به نام این بزرگمرد نامگذاری شود که با حمایت و پشتیبانی شورای شهر تهران و دست اندرکاران امر این اتفاق می افتد.

  منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در این مراسم  طی سخنانی کوتاه گفت: جمشید مشایخی نان به نرخ روز نخورد بلکه نان به خون جگر خورد که ماندگاری هنر این مملکت جز به خون دل امکان‌پذیر نیست. او از آن‌ دست هنرمندانی بود که ماه را از آسمان با گیسوی هنر خود به زمین کشید. سپاسگزار همه کسانی هستیم که در این سال‌ها در دوره بیماری این هنرمند از وی پرستاری کردند. این سفره کمال و جامع هنر و هنرمندی را مدیون امثال او هستیم. هیچ ندارم بگویم جز اینکه رهروی کوچک در مسیر پرمخاطره توسعه و رشد و نمو هنر این مملکت باشیم. مخاطره به معنای تلاش که بایستی هنرمندان ما به میدان بیایند و به امثال مشایخی تبدیل شوند که کتیبه هایشان را مردم با افتخار به دست گرفته اند.

   

  مشایخی یکی از ستون‌های اساسی هنرهای نمایشی ایران بود

  علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و برجسته تئاتر و سینما  در ابتدای سخنانش در این مراسم با اشاره به اینکه انتظار نداشته در مراسم وداع با جمشید مشایخی حضور پیدا کند گفت: من انتظار داشتم در اینجا با هم به روی صحنه برویم. من این چند صباح حال خوشی نداشتم و ندارم همسرم را از دست دادم. انتظامی و رشیدی را از دست دادم و حالا با مشایخی وداع می کنم. دوستانی که 60 سال کنار هم بودیم.

  نصیریان در ادامه به پیشینه همکاری اش با زنده یاد جمشید مشایخی پرداخت و گفت: قبل از اینکه دولت و هنرهای زیبا در تئاتر کار جدی کنند، ما در یک اتاق تئاتر تمرین می‌کردم. سال ۳۶ با آقای مشایخی آنجا آشنا شدم که آن زمان کارمند تشکیلات تئاتر بود. برای کاری یک بازیگر کم داشتیم که از ایشان دعوت کردم و او استقبال کرد و بعد در چند دوره جدا با هم کار کردیم. این کار کردن ما چند حُسن داشت، یکی تمرین کردن ما با هم بود و بعد معرفی شدن به مردم. آقای مشایخی در آن دوران خوش درخشید . او بعدها در سنگلج هم خوش درخشید و سپس به سینما رسید که در این سه مقطع به جایگاه و درخشش ویژه‌ای دست یافت. یک‌بار دیگر فیلم «گاو» را ببینید که در همان نقش کوتاه چه کرد و می‌بینیم که واقعاً نقش کوچک وجود ندارد اما بازیگر کوچک ممکن است داشته باشیم. آقای مشایخی عزیز یکی از ستون‌های اساسی هنرهای نمایشی ایران بود و وقتی این‌ها می‌روند، این بنا به نظرم سست می‌شود. هر چند مطمئنم هر نسلی هنرمندان با استعداد و خلاق خود را دارد و جای ما پُر می‌شود اما این را هم نمی‌شود نگفت که هر کس جایی دارد و کسی مثل مشایخی جایش پُر نمی‌شود. آقای مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت و خودجوش بود و این ویژگی را همه ندارند. مرام او بسیار پایبند سنت‌های پسندیده انسانی و اخلاقی بود که حافظ و سعدی می‌گویند و من ایشان را در این جهت تکریم می‌کنم.‌

  در ادامه این مراسم محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما به نمایندگی از اهالی تلویزیون گفت: به نام خداوند جان و خرد همیشه آغاز کلام این مرحوم بود. رنج مردم رنج او بود، سوگ او همزمان است با سوگ هموطنان ما در سیلی که در برخی شهرها آمد. نقش آفرینی مشایخی در سریال پهلوانان نمی میرند را از یاد نمی‌بریم. در گوش و چشم ما است آخرین تصویر او در ویژه برنامه تحویل سال که گفت حافظ اگر قدم زنی در ره خاندان به صدق ... رحمت خدا بر او باد و از سمت رادیو و تلویزیون به شما مردم عزیز و خانواده وی تسلیت می‌گوییم.

  حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز در ادامه مراسم تشییع پیکر زنده یاد جمشید مشایخی پس از خواندن قطعه‌ای آوازی در سوگ این هنرمند گفت: همه آن ها که استاد مشایخی را می شناختند می دانند که او چقدر بزرگ و با اخلاق بود و ما باید از این بزرگمرد درس انسانیت و معرفت بیاموزیم. می‌خواهم منش مرحوم مشایخی را به جوان‌های کشورم یادآوری کنم. این اواخر در فضای مجازی با برخی کلماتی مواجه می‌شویم که پسندیده نیست و دوست دارم جوان‌های ما و ما از بزرگانی چون مشایخی درس اخلاق بگیرند.

  سام مشایخی فرزند استاد مشایخی در بخش پایانی این مراسم به نمایندگی از خانواده این هنرمند در جایگاه حاضر شد و گفت: دوست داشتم از مردم مهربان مان که قدر هنر و هنرمندان مان را می دانندتشکر ویژه ای داشته باشم.  پدرم الان خوشحال است چون این شکوه حضور مردم را دوست داشت و همیشه به من می گفت "خاک پای مردمم". خیلی دوست دارند همه بگویند کمال الملک سینمای ایران؛ ما کمال الملک داشتیم و نقاش بود و شاید درست تر است که او را با نام حقیقی خودش بنامیم و بگوییم جمشید مشایخی سینمای ایران.

  ادای نماز بر پیکر زنده یاد جمشید مشایخی و تشییع پیکر این هنرمند به خانه ابدی پایان بخش این مراسم بود.

  گفتنی است، مراسم ترحیم استاد مشایخی روز سه شنبه بیستم فروردین ماه از ساعت 16 تا 17:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود. پیکر این هنرمند فقید پس از اقامه نماز میت رهسپار خانه ابدی اش در قطعه هنرمندان شد.

   
  مطالب مرتبط

  در مراسم تشیع هنرمند عنوان شد

علی نصیریان : داود رشیدی ستون استوار تئاتر ایران است
  در مراسم تشیع هنرمند عنوان شد

  علی نصیریان : داود رشیدی ستون استوار تئاتر ایران است

  صبح امروز پیکر داود رشیدی هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر ، سینما و تلویزیون با حضور هنرمندان و با مشایعت پرشور مردم هنردوست، از تالار وحدت روانه بهشت زهرا شد. در این مراسم علی نصیریان با یادآوری نقش این هنرمند فقید در عرصه نمایش او را یکی از ستون های استوار تئاتر کشور دانست .

  |

  یادی از استاد جمشید مشایخی در روز آیین نکوداشت این هنرمند در فرهنگستان هنر

او به متافیزیک حضور رسیده بود
  یادی از استاد جمشید مشایخی در روز آیین نکوداشت این هنرمند در فرهنگستان هنر

  او به متافیزیک حضور رسیده بود

  ایران تئاتر- سید علی تدین صدوقی : سال جدید را با خبر پرواز استاد محمد مطیع شروع کردیم پس آنگاه سیل وخشم طبعت همه ایران را در بر گرفت که هنوز هم خطراتش ادامه دارد درنهایت خبر اسفبار وتراژیک پرواز استاد جمشید مشایخی همه را در سوگ فرو برد .

  |

  علی سلیمانی کارگردان نمایش مردی در آینه:

در تئاتر مذهبی باید کلیشه ها را کنار بزنیم
  علی سلیمانی کارگردان نمایش مردی در آینه:

  در تئاتر مذهبی باید کلیشه ها را کنار بزنیم

  ایران تئاتر:کارگردان نمایش «مردی در آیینه» معتقد است:تئاتر مذهبی از مهم ترین ژانرهایی است که می تواند فاصله بین هنرمندان با مردم را پر می کنند به شرطی که کلیشه ها را کنار بزند.

  |

  شهردار تهران در مراسم نصب تابلوی خیابان استاد مشایخی:

خاطره همراهی و همدلی اسطوره ها همیشه با ما می‌ماند
  شهردار تهران در مراسم نصب تابلوی خیابان استاد مشایخی:

  خاطره همراهی و همدلی اسطوره ها همیشه با ما می‌ماند

  همزمان با چهلمین روز درگذشت جمشید مشایخی بعد از نصب تابلوی خیابان "استاد جمشید مشایخی" به جای نام "ج" در خیابان مقدس اردبیلی، آئین بزرگداشتی برای وی نیز در سالن اجتماعات باغ‌موزه سینما برگزار شد.

  |

  نظرات کاربران