در حال بارگذاری ...
 • از سوی جشنواره تئاتر دانشگاهی؛

  کارگاه «بدن، انرژی و حضور در اجرا» برگزار می‌شود

  ستاد بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران روز ۲۷ فروردین ماه کارگاه «بدن، انرژی و حضور دراجرا» را در دانشگاه امیرکبیرتهران برگزار می کند.

  به گزارش ایران تئاتر کارگاه «بدن، انرژی و حضور در اجرا» روز 27 فروردین ماه به سرپرستی افشین غفاریان در پلاتو دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار خواهد شد.
  هنرجویان متقاضی با توجه به ظرفیت محدود این کارگاه ها می بایست از طریق تماس با ستاد جشنواره  نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
  افشین غفاریان از جمله هنرمندانی است که کارش را با الهام از تجربه های گروتفسکی آغاز کرد و در طول بیش از 10 سال تمرین و فراگیری تکنیک های مختلف تربیت بدن  در سراسر دنیا از تئاتر تا ورزش های رزمی  به نوعی پژوهش شخصی خودش را شکل داده ؛ او در این مسیر تکنیک های بدنی و آوایی خاص خودش را ساخته و پرداخته که در ورک شاپ های خود به کار می گیرد.
  در توضیح خطوط آموزشی این کارگاه که در قالب مجموعه های متنوع تمرینی و بداهه پردازی به هنرجویان ارائه می شود، آمده است:
  « تمرین هایی برای شکل دادن کار گروهی :  از آنجایی که تئاتر در اساس کاری جمعی و گروهی است، ساختن ‌و پرداختن گروه از طریق تمرین های دو نفره و تمرین های چند نفره  امری  ضروری و اجتناب ناپذیر است. این تمرین ها با هدف رسیدن به درک درست و فهم متناسب از نظم و هماهنگی گروه و جایگاه فرد در آن انجام می‌شود .
  تمرین برای آزاد سازی بدن از گرفتگی ها و انقباض های غیرضروری: بدن انسان به دلیل شرایط و نظم مدرن زندگی دچار انقباض ها و گرفتگی های روزمره است. از طریق تئاتر و تمرین های بدنی، برای بازیگر این امکان وجود دارد که این انقباض ها را شناسایی و سپس برای رفع آن تلاش کند چراکه رهایی از این انقباض ها برای بدن یک بازیگر پیش زمینه و لازمه انعطاف روانی و جسمانی او برای کار بر نقش است.
  تمرین های برای پیدا کردن نقطه ثقل و مرکزی بدن: در بسیاری از فرهنگ ها، انرژی از نقاط مختلف بدن جذب و از نقطه ای مشخص در بدن پخش می‌شود و یا به عبارتی دیگر انرژی از این نقطه در بدن تقسیم می‌شود . این نقطه مهم در بدن جایی در مرکز بدن قرار دارد که با تمرین می‌توان آن را شناسایی و فعال کرد.
  تمرین هایی برای هوشیارسازی بدن و حواس: هوشیار سازی بدن و حواس از مهم‌ترین تمرین ها برای یک بازیگر است. برای این کار یک بازیگر می بایست بدنش را از غبار روزمرگی ها پاک و حواسش را صیقل دهد‌. تمرین های ملهم از هنر های رزمی می‌توانند برای یک بازیگر  در امر هوشیارسازی بدن و حواسش بسیار مفید واقع شوند.
  تمرین های آوایی و رهاسازی صدا : گاهی اوقات صدا بازیگر به عنوان جزئی جدای بدن او  محسوب می‌شود و تمرین هایی جدای تمرین های بدنی بازیگر دارد در حالیکه صدا جزئی از بدن است و اتفاقا نزدیک ترین و صمیمی ترین جز بدن است چراکه از درون آن تولید و تشدید می شود. به این ترتیب صدا  جزئی از بدن است که با تمرین های بدنی و آوایی می توان آن را پرورش داد.»
  بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران  به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398  به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  کارگردان مراسم تشریح کرد؛

جزئیاتی از آئین اختتامیه جشنواره تئاتر دانشگاهی
  کارگردان مراسم تشریح کرد؛

  جزئیاتی از آئین اختتامیه جشنواره تئاتر دانشگاهی

  آئین اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران ساعت ۱۶:۳۰ امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه با اجرای کیوان ساکت اف مجری و بازیگر تئاتر در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.

  |

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور در جشنواره تئاتر دانشگاهی خبر داد:

تلاش برای حمایت بیشتر از جریان تئاتر دانشگاهی
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور در جشنواره تئاتر دانشگاهی خبر داد:

  تلاش برای حمایت بیشتر از جریان تئاتر دانشگاهی

  طیبه سیاوشی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حاشیه حضور در جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران از تلاش خود در مجلس برای افزایش حمایت های دولتی از جریان تئاتر دانشجویی سخن گفت.

  |

  با حضور منتقدان و مدرسان؛

جلسات نقد وبررسی آثار «مسابقه صحنه» جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزار می شود
  با حضور منتقدان و مدرسان؛

  جلسات نقد وبررسی آثار «مسابقه صحنه» جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزار می شود

  منتقدان و مدرسان شناخته شده تئاتر کشورمان همزمان با برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی آثار بخش صحنه این رویداد را در قالب جلسات تخصصی نقد و بررسی می کنند.

  |

  در دومین روز جشنواره اجرا می‌شود

آغاز اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر دانشگاهی
  در دومین روز جشنواره اجرا می‌شود

  آغاز اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر دانشگاهی

  دومین روز از برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران در حالی برگزار می شود که یک اثر نمایشی از کشور سریلانکا میزبان مخاطبان در بخش بین‌الملل است.

  |

  نظرات کاربران