در حال بارگذاری ...
 • کارگردان تئاتر خوزستانی عنوان کرد:

  شهید آوینی سردار جبهه فرهنگی و تجلی تعهد و هنر انقلابی

  نویسنده و کارگردان تئاتر خوزستان با تاکید بر این‎که باید ایدئولوژی و نگاه شهید آوینی به هنرمندان ارائه شود افزود: شهید آوینی خود را وقف هنر دفاع مقدس کرد و لازم است هنرمندان در عرصه هنر ارزشی و آرمان‌گرا، از شهید آوینی الگوپذیری داشته باشند.

  مصطفی بوعذار در گفت‌وگو با تئاتر خوزستان با اشاره به فرارسیدن 20 فروردین سال روز شهادت سیدمرتضی آوینی، وی را هنرمندی متعهد و ارزشمند توصیف کرد که همواره روح تعهد در هنر او متجلی بود و در آثارش به ظهور می‌رسید.

  وی ادامه داد: شهید آوینی در مناطق و عملیات‌های فراوان دفاع مقدس فیلم ساخته است لکن همواره منطقه عملیاتی فکه برای او از ویژگی خاصی برخوردار بود. آوینی همواره می‌گفت «آنچه در منطقه فکه دیدم در هیچ جای دیگر ندیدم». حکمت این جمله ماندگار آوینی در خصوص فکه که عملیات مشهور و بزرگی را در خود ندیده است مشخص نیست.

  بوعذار با بیان این‎که فکه دارای فضایی جانسوز است و در آن زمین به انسان شور و حال خاصی دست می‌دهد، افزود: شهید آوینی در 20 فروردین‌ سال 72 در حال ساخت «فیلم شهری در آسمان» در منطقه فکه به شهادت رسید و آسمانی شد که آخرین جملات وی این بود «خدایا مرا ببخش و شهیدم کن».

  این  نویسنده وکارگردان خوزستانی ادامه داد: آنچه امروز وظیفه هر هنرمند است که باید بیش از پیش به آن توجه داشته و بپردازد، تعهد و وفاداری به آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی است که باید هر هنرمند این رسالت را به‌ عنوان وظیفه خود ادا کند.

  وی موضوع مهمی را که در این میان مورد غفلت دستگاه‌های متولی فرهنگی و هنری واقع شده است تربیت و پرورش نیروهای هنرمند ارزشی و ولایت‌مدار دانست و گفت: امروز نیازمند حضور هنرمندان ارزشی در عرصه‌های مختلف هنری هستیم.

  رئیس انجمن تئاتر شاهد اهواز در معرفی هنرمند ارزشی و متعهد عنوان کرد: هنرمندی ارزشی و متعهد است که بر اساس وظیفه ذاتی هنر بتواند در جهت آرمان‌های جامعه خود گام بردارد. در نگاه کلان، نگرش جهان‌شمول در گستره اسلام‌پروری می‌تواند هنرمند متعهد را به وجود آورد. نگاه اعتقادی هنرمند باعث می‌شود آثار هنری متعهد و ارزشی تولید شود.

  مجری طرح فیلم مستند «روایت در سکوت» اضافه کرد: هنرمند متعهد، هنر را جاده‌ای می‌انگارد برای ارائه ایدئولوژی خدامحور، نه ایدئولوژی پوسیده خودمحور یا غیر خدامحور؛ بنابراین یأس در این میان جایگاهی ندارد. در این صورت جمعیت و امکانات گسترده حریف مهم نیست، بدین معنا که به‌عنوان مثال سینمای غرب به‌عنوان یک سینمای پرقدرت و حجیم نباید دلیلی بر یأس و ناامیدی هنرمندان ارزشی شود.

  او با بیان این‎که نگاه‌های مسمومی در سینماگران شیفته هالیوودیسم وجود دارد که رؤیای پیوستن سینمای ایران به غرب را می‌پرورانند، تصریح کرد: نیازمند ایجاد ایدئولوژی خدامحور اسلامی در نگرش هنرمندان هستیم.

  بوعذار افزود: شکل‌های مختلف هنر، راه‌ها و جریان‌هایی هستند که می‌توانند در خدمت فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن آرمان‌ها و ارزش‌های هر جامعه باشند.

  مدیرکانون تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خوزستان با اشاره به این‎که نگرش شهید آوینی به نسل جدید هنرمندان شناسانده نشده است، عنوان کرد: نگاه منحصر به فرد شهید آوینی به‌عنوان یک روزنامه‎نگار، منتقد و فیلمساز به دفاع مقدس و ارزش‎های انقلاب، توانایی و ظرفیت آن را دارد که به‌عنوان الگویی موفق به این نسل از هنرمندان با قالب های هنری  ارائه شود.

  بوعذار با اشاره به تاسیس دفتر مطالعات هنر دینی در حوزه هنری توسط شهید آوینی که نشان از نیازسنجی دقیق در پر نمودن خلأ‎های فرهنگی است، تاکید کرد: هنوز فیلم‌های دسته اول دفاع مقدس، مجموعه مستندهای روایت فتح شهید آوینی است. پس از آن در حوزه مستندسازی دفاع مقدس گام‌های ارزشمند و محکمی که جریان‎ساز باشد، برداشته نشده است؛ شهید آوینی اولین فیلم مستند خود را در خوزستان با محوریت وقوع سیل در سال 57 ساخته است و پس از پیروزی انقلاب به گروه تلویزیونی جهاد سازندگی پیوست.

  مدیر گروه تئاتر «آئین مردم» ادامه داد: نیاز مبرم به تربیت نیروهای متعهد و ارزشی جهت نهادینه کردن فرهنگ غنی دفاع مقدس داریم که سازمان هنری وسینمایی دفاع مقدس ، بسیج هنرمندان و نهاد حوزه هنری،بنیاد فرهنگی روایت باید دراین جهت پیشگام باشند.

  مصطفی بوعذار  اضافه کرد: در سطح کلان موضوع پرورش نیروی هنرمند متخصص و متعهد باید در دستور کار مدیران فرهنگی قرار گیرد و از شعار دادن بیهوده وتبلیغات رسانه ایی فاصله  بگیرند.

  دبیر سوگواره ملی تئاتر اربعین حسینی با بیان این‎که برخی مواقع نگاه‌های مسموم ضد جنگ از سوی برخی هنرمندان و همچنین عدم آگاهی از حوزه دفاع مقدس سبب شده است که فاصله میان خالقان آثار هنری با واقعیات موجود در عرصه دفاع مقدس ایجاد شود، تصریح کرد: در حوزه دفاع مقدس اغلب دچار شعارزدگی و تحریف شده‌ایم؛ لذا با توجه به این‎که خوزستان پایتخت دفاع مقدس به‌شمار می‌رود، هنرمندان خوزستانی درصورت حمایت و هدایت می‌توانند نقش قابل ملاحظه‌ای در این عرصه ایفا کنند، چراکه آنان با لطمات، آسیب‌ها و واقعیات جنگ قرابت دارند؛ لذا می‌توانند در بازآفرینی و خلق گوشه‌هایی از عرصه مهم دفاع مقدس نقش کلیدی ایفا کنند.

  بوعذار در پایان با بیان این‎که در جای جای استان خوزستان می‌توان سوژه‌های ناب دراماتیکی را یافت که پس از گذشت سال‌ها از جنگ تحمیلی به آن‌ها پرداخته نشده است گفت: انتظار می‌رود نهاد‎های مربوط خود را مسئول و پاسخگو بدانند و از ظرفیت استان خوزستان جهت بازگویی نقاط پنهان و ناگفته‌های دفاع مقدس در قالب‌های هنری وگردآوری تاریخ شفاهی، بهره‌برداری مناسب را انجام دهند.

   

  شهید آوینی روز بیستم فروردین ۱۳۷۲ در منطقه فکه در استان خوزستان در حال بررسی لوکیشن فیلم مستند «شهری در آسمان» با مین برخورد کرد و بر اثر اصابت ترکش مین باقی‌مانده از دوران دفاع مقدس شهید شد و این روز به نام روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.
  مطالب مرتبط

  مدیر کانون تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خوزستان:

شهید آوینی؛ سردار جبهه فرهنگی و تجلی تعهد و هنر انقلابی بود
  مدیر کانون تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خوزستان:

  شهید آوینی؛ سردار جبهه فرهنگی و تجلی تعهد و هنر انقلابی بود

  مصطفی بوعذار مدیر کانون تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خوزستان با اشاره به فرارسیدن 20 فروردین سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی، وی را هنرمندی متعهد و ارزشمند توصیف کرد که همواره روح تعهد در هنر او متجلی بود و در آثارش به ظهور می‌رسید.

  |

  نظرات کاربران