در حال بارگذاری ...
 • رضا فقیهی کارگردان حاضر در اجراهای فصلی تئاتر خیابانی

  گوشه‌هایی از معضلات اجتماعی را با مخاطب در میان می‌گذاریم

  رضا فقیهی کارگردان حاضر در اجراهای فصلی تئاتر خیابانی گفت: نمایش «آدم‌های بافرهنگ» حکایت معضلات فرهنگی در یک مجتمع مسکونی یکی از مناطق تهران است که توسط ساکنانش به وجود آمده است.

  رضا فقیهی نویسنده و کارگردان نمایش «آدم‌های بافرهنگ» که در اجراهای فصلی نمایش های خیابانی در محوطه تئاتر شهر اجرا می شود، در گفت وگو با ایران تئاتر در معرفی این اثر بیان کرد: «آدم های با فرهنگ» از قالب نمایش های خیمه شب بازی بهره می برد، هرچند در این اجرا شاهد فضایی متفاوت با نمایش های سنتی خیمه شب بازی روبه رو هستیم. خیمه در نمایش«آدم‌های با فرهنگ» به شکل یک آپارتمان و در واقع فضای زندگی امروزی طراحی شده و عروسک ها از پنجره های طبقات مختلف این آپارتمان بیرون می آیند و نقش خود را بازی می کنند؛ حتی اوستای خیمه در قالبی مدرن در این نمایش به ایفای نقش می پردازد. متن این نمایش به مسائل اجتماعی از جمله حقوق شهروندی و آپارتمان نشینی، همینطور استفاده صحیح از اموال عمومی می پردازد و در بخش های مختلف هر یک از این مسائل را با مخاطب در میان می گذارد. هدف از تولید این کار فرهنگ‌سازی برای مردم در استفاده از اموال عمومی و عدم تخریب آنها، فرهنگ‌سازی درست در مورد تفکیک زباله‌ها و بازیافت و آمادگی برای مقابله با زلزله و پرهیز از کارهای بی‌مورد در زمان وقوع این حادثه است.

  او در همین زمینه افزود: در یکی از  این بخش ها به این مسئله پرداخته می شود که حقوق شهروندی در درون و بیرون از منازل شامل چه مواردی می شود و چگونه باید آن ها را رعایت کنیم. استفاده صحیح از زباله و اینکه چگونه می توانیم این طلای کثیف را بازیافت کنیم. همچنین در ارتباط با بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل است؛ و اینکه در مواجهه با چنین حوادثی، اولین عکس العمل هایی که در جهت حفظ ایمنی و سلامت مان می توانیم انجام بدهیم چیست. این مسائل در قالب طنز از طرف عروسک های نمایش مطرح می شود که اغلب نیز همراه با اشتباه هایی است و در مقابل این اوستای نمایش است که نحوه صحیح و اصولی این اقدام ها را به عروسک ها آموزش می دهد. در حقیقت از مطرح کردن این مفاهیم به طور مستقیم پرهیز کرده ایم و مخاطب از طریق مشاهده برداشت های اشتباه عروسک ها و تصحیح نگاه آن ها توسط اوستا متوجه می شود که راه های صحیح روبه رو شدن با این مفاهیم چیست. لازم است اشاره کنم که شخصیت های نمایش یعنی عروسک ها و اوستا تلاش دارند تا تماشاگران این نمایش را هم از طریق مشارکت دادن در اجرا به شکل ملموس تری با درونمایه نمایش روبه رو کنند تا تاثیرگذاری نمایش به شکل مطلوب تری اتفاق بیفتد.  

   فقیهی در بخش پایانی سخنانش نیز بیان کرد: طبیعی است که بر اساس ویژگی های همیشگی نمایش های خیمه شب بازی در اینجا هم با لحنی انتقادی نسبت به مسائل اجتماعی روبه رو هستیم. این کار در واقع حکایت معضلات فرهنگی در مجتمع مسکونی یکی از مناطق تهران است که توسط ساکنانش به وجود آمده که در این نمایش و در سه اپیزود کوتاه به سه مورد از این مشکلات اشاره و راه حل‌ منطقی هم برایش پیشنهاد می‌شود.

  گفتنی است؛ با برنامه ریزی کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی اجراهای فصلی نمایش‌های خیابانی با 130 اجرای 13 اثر نمایشی از 17 فروردین ماه آغاز به کار کرد. این اجراها تا 7 اردیبهشت ماه همه روزه از ساعت 16 تا 18/30 در محوطه مجموعه تئاتر شهر دنبال خواهد شد.

   
  مطالب مرتبط

  با دعوت از تمامی گروه های اجرایی ، هنرمندان و پژوهشگران

فراخوان رویدادهای اجرایی_ پژوهشی مجموعه تئاتر شهر منتشر شد
  با دعوت از تمامی گروه های اجرایی ، هنرمندان و پژوهشگران

  فراخوان رویدادهای اجرایی_ پژوهشی مجموعه تئاتر شهر منتشر شد

  فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر برای دعوت از تمامی گروه های اجرایی ، هنرمندان و پژوهشگران در نیمه دوم سال 1398 منتشر شد.

  |

  اثر جدید کامران شهلایی با همراهی و بازی و خوانندگی رسول نجفیان

 آدمها،قصه ها،آوازها در تئاتر شهر
  اثر جدید کامران شهلایی با همراهی و بازی و خوانندگی رسول نجفیان

  " آدمها،قصه ها،آوازها" در تئاتر شهر

  کامران شهلایی از شانزدهم تیرماه ساعت هشت شب نمایش موزیکال "آدمها،قصه ها،آوازها" را در کافه تریای اصلی مجموعه تئاتر شهر به همراهی و بازی و خوانندگی رسول نجفیان اجرا می نماید.

  |

  در نشست خبرنگاران تئاتر و مسئولین شهری

تعیین مالکیت محوطه و حدود حریم تئاتر شهر دردستور کار شهرداری قرارگرفت
  در نشست خبرنگاران تئاتر و مسئولین شهری

  تعیین مالکیت محوطه و حدود حریم تئاتر شهر دردستور کار شهرداری قرارگرفت

  در نشست مسئولین شهری و خبرنگاران تئاتر بر لزوم تعیین مالکیت حریم تئاتر شهر به عنوان اولین قدم در شناسایی مسئولیت ها  و رفع معضلات این مجموعه تاکید شد و در دستور کار شهردار قرارگرفت .

  |

  جزییاتی از رایزنی مدیر مجموعه تئاترشهر با مقامات عالیرتبه دولتی، شهرداری و نیروی انتظامی

تئاتر شهر در جستجوی آرامشی پایدار
  جزییاتی از رایزنی مدیر مجموعه تئاترشهر با مقامات عالیرتبه دولتی، شهرداری و نیروی انتظامی

  تئاتر شهر در جستجوی آرامشی پایدار

  مدیر مجموعه تئاترشهر طی روزهای گذشته ضمن رایزنی با برخی مقامات دولتی و انتظامی پیرامون بهسازی و اصلاح شرایط اجتماعی محیط پیرامونی این مجموعه، خواستار اقدامات جدی آنها در این زمینه شد.

  |

  نظرات کاربران