در حال بارگذاری ...
 • فراخوان جشنواره تئاتر فجر
 • یادداشت بر نمایش «کمیته نان»

  تئاتری از جنس مردم

  ایران تئاتر: نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج با موضوعِ زندگی کارگری با تمرکز بر معیشت کول‌بران از امروز در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. توماج دانش بهزادی به بهانه این نمایش یادداشتی را منتشر کرده است.

  به گزارش ایران تئاتر در متن یادداشت توماج دانش بهزادی آمده است: نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج با موضوعِ زندگی کارگری با تمرکز بر معیشت کول‌بران از امروز در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. این نمایش که دومین اثر عاج درباره مشکلات صنفی و معیشتی، اجتماعی و سیاسی کارگران است، در فضایی پرتنش به مسئله کول‌بَرها پرداخته و وضعیت زندگی‌های سخت طبقه کارگر را اجرا کرده است.
  نمایشنامه کمیته نان از جنس تئاتر است. تئاتری جدی و با دغدغه که از جنس مردم است. از عمق جامعه جان می‌گیرد و روح و جان جامعه را هدف قرار می‌دهد. لیلی عاج مثل همیشه مقاومت می‌کند در برابر ابتذال در برابر هیاهوی پرزرق‌وبرق تهی رسمی؛ او مؤمنانه به تئاتر و کارکرد والای تئاتر ایمان دارد. این بار هم به سراغ موضوعی کاملاً انسانی رفته و با ترس از تیغ سانسور و توقیف کارش که سال پیش اثرش را بر روح او گذاشت پا در این مسیر گذاشت و به سراغ انسان‌هایی رفت که ما با فراغ بال آن‌ها را کولبر می‌نامیم بدون اینکه به خود نهیب بزنیم چگونه به این اسم قانع کردیم خودمان را! آن‌ها نه کارگرند نه کارمند آن‌ها مجبورند به این... .
   انسان‌هایی شریف که تشنه کار هستند و اگر باشد باکم ترینش جهانی را آباد می‌کنند و اگر شک دارید به دیدن این نمایش بیایید. لیلی عاج با وسواس بدور از شعار و درشت نمایی ما را به خانه کارگرانی می‌برد که درگیر بحرانی می‌شوند که ریشه در ترس از بی‌عدالتی دارد. نمایشنامه با ضرب‌آهنگی نفس‌گیر خود را به مخاطب تحمیل می‌کند. کاراکترها به‌دقت طراحی‌شده‌اند. با لایه‌های گوناگون که رنگین‌کمانی از عواطف را درصحنه به تماشا می‌گذارند. ای‌کاش این نمایش‌ها از جانب مسؤولین امر در زمان تولید ازنظر مادی به بهترین شکل حمایت شود تا اضطراب و نگرانی از نبود منابع مالی تأثیر در اجرا نگذارد. گروه اجرایی از بازیگران خوب و ازخودگذشته تا طراحان درجه‌یک و همه عوامل با آگاهی از موانع بسیار عاشقانه در کنار کار ایستاده‌اند. منتظر دیدار شما مخاطبان واقعی تئاتر هستیم.
  مطالب مرتبط

  در توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد

«کمیته نان» روایتی انسانی از سوز فقر با شور عشق
  در توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد

  «کمیته نان» روایتی انسانی از سوز فقر با شور عشق

  شب گذشته سه شنبه 21 خردادماه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن بازدید از این مجموعه و گفتگو درباره محوطه تئاتر شهر و حواشی بوجود آمده به تماشای نمایش «کمیته نان» به کارگردانی لیلی عاج نشست. صالحی پس از تماشای نمایش توئیتی را منتشر کرد.

  |

  لیلی عاج در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

ادعایی ندارم که پرچمدار تئاتر کارگری هستم
  لیلی عاج در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

  ادعایی ندارم که پرچمدار تئاتر کارگری هستم

  ایران‌تئاتر: در کمیته نان لیلی عاج در بستری رئالیستی با نگاهی تلخ و برنده به سرنوشت تراژیک خانواده ای مهاجر و کارگر می پردازد که در چنبره جامعه مادی و سرمایه زده فعلی مجالی برای بقا پیدا نمی کنند. عاج در سال های اخیر با نمایش هایی که روی صحنه اجرا کرده نشان داده که طرح مسائل ...

  |

  طراحان نمایش «کمیته نان» معرفی شدند

  طراحان نمایش «کمیته نان» معرفی شدند

  به گزارش ایران تئاتر طراحان نمایش «کمیته نان» که قرار است از 22 اردیبهشت ماه به کارگردانی لیلی عاج در تالار قشقایی به صحنه برود، مشخص شدند.

  |

  سه‌شنبه 21 خردادماه صورت گرفت؛

وزیر ارشاد به تئاتر شهر آمد
  سه‌شنبه 21 خردادماه صورت گرفت؛

  وزیر ارشاد به تئاتر شهر آمد

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه‌شنبه بیست و یکم خردادماه با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن تماشای یکی از آثار نمایشی به صحنه رفته، در جریان تازه‌ترین اقدامات انجام‌گرفته در حوزه بازسازی تالار اصلی و حاشیه‌های محیط پیرامونی این مجموعه قرار گرفت.

  |

  شاهو رستمی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

برای باور پذیری نقش دنبال مابه ازای بیرونی هستم
  شاهو رستمی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  برای باور پذیری نقش دنبال مابه ازای بیرونی هستم

  ایران‌تئاتر: یک خانواده 5 نفره کارگری و کلی چالش برای بقا و رسیدن به حداقل های زندگی درام نمایش کمیته نان را شکل می دهد؛ درامی که در آخر تبدیل به تراژدی می شود. شاهو رستمی بازیگر کردتبار نمایش در نقش روزگار برادر بزرگ خانواده که برای بقای خانواده اش فعالیت زیادی دارد، تلاش می ...

  |

  نظرات کاربران

 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر
 • جشنواره سراسری تئاتر رضوی