در حال بارگذاری ...
 • معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز

  جشنواره میرزا آقا تبریزی اولین گام های خود را محکم برداشته است

  حجت الاسلام احمد حمیدی برگزاری جشنواره میرزا آقا تبریزی را در استان اقدامی شایسته دانست و گفت: به عنوان فردی که هم در بُعد ستادی و سیاستگذاری و هم در راستای اجراییِ فعالیت‌های فرهنگی در بخش‌های مختلف طی سالیان متمادی حضور داشته‌ام، برگزاری چنین رویدادی را مثبت ارزیابی می‌کنم.

  به گزارش ایران تئاتر از آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریزی در بیان مزیت برگزاری این فستیوال توضیح داد: نخست اینکه انجمنی تخصصی و مردم نهاد در تبریز این اعتماد به نفس را پیدا کرده که دست به برگزاری یک جشنواره ملی زده و دوم آنکه نحوه اطلاع‌رسانی و استفاده از المان‌های بومی و نیز ارزش‌دهی به یک نمایشنامه‌نویس معاصر فعال در عرصه نمایشی کشور (ایوب آقاخانی) بر ارزش و اعتبار این جشنواره افزوده است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز ابراز کرد: جشنواره میرزا آقا تبریزی در گام های نخست خود توانسته نظر مثبت بسیاری از فعالان فرهنگی و نمایش کشور را جلب کند.

  حجت الاسلام حمیدی در بخش دیگری از سخنان خود تبریز را سرچشمه ادبیات نمایشی ایران دانست و افزود: میرزا آقا تبریزی یکی از آغازگران نمایشنامه نویسی و اولین نمایشنامه‌نویس فارسی زبان ایران است؛ از این رو در راستای اهمیت‌ دهی به مواریث فرهنگی و بنیان‌گذاران هویت معاصر شهر تبریز، ناگزیر از پرداختن به چهره‌های موثر و رفع غبار فراموشی از یاد و نام آنها هستیم.

  وی ادامه داد: ناگزیر از این جهت که اگر ما به عنوان حلقه واسط نسل‌های گذشته و آینده، چهره‌های تاثیرگذار در عرصه‌های فرهنگی و هنری را مورد غفلت قرار دهیم، در الگودهی به نسل جدید و ایجاد نمادهای شاخص حرکت به وضع مطلوب، دچار مشکل خواهیم شد و آنچه خود داریم از بیگانه طلب خواهیم کرد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز اضافه کرد: به همین خاطر برگزاری این جشنواره، از سویی تاکید بر داشته‌های خودمان است و یادآوری جایگاه تبریز در تاریخ هنر و ادبیات کشور عزیزمان ایران و از سویی ترغیب جوانان به شناختن ریشه های فرهنگی و هویتی خود را به دنبال دارد.

  حجت الاسلام حمیدی در بخش دیگری هم در رابطه با تولید محتوا در حوزه نمایشنامه نویسی اذعان داشت: موضوع تولید محتوا به شکل عام و تولید متون نمایشی به طور اخص، در نمایش کشور ما و به تبع آن تبریز، وضعیت مطلوبی ندارد.

  وی با بیان اینکه هر کشوری نه به اجرای متون ترجمه، بلکه به متون تولیدی خود افتخار می‌کند و با این شاخصه در جایگاه نمایشی دنیا قرار می‌گیرد، ادامه داد: میزان غنای نمایشی هر مللی را می‌توان تنها از متون نمایشی بومی آن ارزیابی کرد، اگر چه منکر ارزش ترجمه و اجرای آثار نمایشی دیگر کشورها نیستم، اما بر این عقیده‌ام که این تولید متن نمایشی است که می‌تواند ما را در کنار سایر کشورهای مطرح در عرصه نمایش قرار دهد و تکیه بیش از حد به ترجمه، ما را در معرفی خود به جهان یاری نخواهد کرد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز یادآور شد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی نه تنها خوب، بلکه حیاتی است چراکه این فستیوال ها در حقیقت تشویقی خواهند بود برای تولید متون نمایشی ملی و بومی مانند خونی در رگ‌های نمایش، همچنین باعث حیات و زندگی بیشتر این هنر باارزش و دارای قدمت خواهد شد.

  حجت الاسلام حمیدی افزود: به نظر می‌رسد باید قدم اول را برداشت و بعد به راه‌های افزایش و توسعه آن اندیشید، در همین ابتدای راه هم، می‌توان از شاخص‌هایی سخن گفت که موجب تاثیرگذاری بیشتر چنین جشنواره‌هایی است که مطمئنا دست‌اندرکاران جشنواره به فکر آن هستند و به کار خواهند بست.

  وی گفت: افزایش میزان نقدی جوایز با همکاری و همیاری حمایت‌کنندگان خصوصی و دولتی و نیز مشارکت بیشتر با مراکز علمی و دانشگاهی نمایش در کشور می‌تواند در ازدیاد میزان تاثیرگذاری این جشنواره کمک شایانی داشته باشد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: تشکل های غیردولتی باید بیش از پیش، حضور خود را در عرصه‌های فرهنگی به اثبات برسانند.

  حمیدی افزود: متاسفانه از سوی دیگر  سیاست‌های کشور در قبال سپردن امور فرهنگی به خود فعالان فرهنگ و هنر این کشور، در حد مطلوبی نبوده است به همین خاطر، با تمام نقص‌ها و یا مشکلات احتمالی که البته با شناخت من از تیم برگزاری شاهد هیچ نقصی  نخواهیم بود.

  این مقام  مسئول گفت: جشنواره‌هایی که بی‌نیاز از بخش دولتی و برآمده از میان خود نیروهای فرهنگی؛ در کنار نهادهای دولتی اقدام به حرکتی خودجوش می‌کنند، حتما و به طور یقین از موفقیت‌های سرشاری برخوردار خواهند شد.

  وی در بخشی هم در رابطه با برگزاری جشنواره میرزا آقا تبریزی به صورت فراملی اذعان داشت: برگزاری اولین دوره، میزان عمق و غنای کار را نشان خواهد داد و بعد نوبت ارائه کارنامه آن به بخش‌های دولتی تاثیرگذار و دخیل در مساله و جلب حمایت برای اجرای فراملی و فرامرزی آن است.

  حجت الاسلام حمیدی خاطر نشان کرد: همان طور که می دانید برگزاری فراملی یک جشنواره مستلزم هماهنگی‌های بیشتری با بخش دولتی است، اما تجربه نشان داده که بخش خصوصی اگر قدم محکم و مطلوبی برداشته باشد بخش دولتی اشتیاق و آمادگی خود را برای حمایت این حرکت نشان داده است.

   
  مطالب مرتبط

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

  تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه 70 اثر به جشنواره سراسری میرزا آقا تبریزی رسیده است، تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی را یکی از اصلی ترین نیازهای حوزه تئاتر دانست و عنوان کرد: طبیعتا با برگزاری این جشنواره زمینه های لازم برای علاقمندان و نویسندگان ...

  |

  دفتر تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی منتشر کرد

فراخوان اجرای 16 نمایش خیابانی در حاشیه جشنواره تئاتر رضوی
  دفتر تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی منتشر کرد

  فراخوان اجرای 16 نمایش خیابانی در حاشیه جشنواره تئاتر رضوی

  هم‌زمان با اولین روز کاری دفتر تئاتر خیابانی استان آذربایجان شرقی، طی جلسه ای با مهدی لزیری، دبیر تخصصی و احمد رجب پور دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی، فراخوان اجرای عموم تئاترخیابانی با موضوع رضوی در بخش جنبی این جشنواره اعلام شد

  |

  با اعلام شورای سیاست گذاری

دبیران تخصصی و اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی معرفی شدند
  با اعلام شورای سیاست گذاری

  دبیران تخصصی و اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی معرفی شدند

  آذربایجان شرقی و تبریز میزبان چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی هستند. بر همین اساس مجمعی در قالب شورای سیاست گذاری این جشنواره طی جلسات متعدد و با بررسی تمامی جوانب و پتانسیل های موجود در استان، دبیران تخصصی و اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی به میزبانی تبریز را انتخاب و ...

  |

  پس از بررسی 54 نمایش

آثار راه‌یافته به جشنواره استانی سردرود معرفی شدند
  پس از بررسی 54 نمایش

  آثار راه‌یافته به جشنواره استانی سردرود معرفی شدند

  هیئت انتخاب اولین جشنواره استانی تئاتر خیابانی سردرود پس از بررسی۵۴ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره، 10 اثر در بخش مسابقه و 3 اثر در بخش جنبی را جهت حضور در اولین دوره جشنواره استانی تئاتر خیابانی سردرود بدون اولویت معرفی کرد.

  |

  با اعلام شورای سیاست گذاری جشنواره

عباس خلیفه لو دبیر سیزدهمین جشنواره «تئاتر کوتاه ارسباران» شد
  با اعلام شورای سیاست گذاری جشنواره

  عباس خلیفه لو دبیر سیزدهمین جشنواره «تئاتر کوتاه ارسباران» شد

  سیزدهمین جشنواره « تئاتر کوتاه ارسباران » در حالی مرداد ماه امسال برگذار خواهد شد که شورای سیاست گذاری این جشنواره دبیر جشنواره سیزدهم تئاتر کوتاه ارسباران را انتخاب کرد.

  |

  نظرات کاربران