در حال بارگذاری ...
 • اعضای هیئت انتخاب جشنوارۀ آرخه « انسانم آرزوست» معرفی شدند

  اعضای هیئت انتخاب بخش نمایش‌های صحنه‌ای نخستین جشنواره‌ سراسری تئاتر آرخه؛ انسانم آرزوست معرفی شدند.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی جشنواره‌ تئاتر سراسری آرخه، نسیم ادبی، شهاب حسین پور، فرهاد تجویدی و حمیدرضا نعیمی، از فعالان برگزیده تئاتر ایران، نمایش‌های نخستین جشنواره سراسری تئاتر آرخه را در بخش صحنه‌ای انتخاب می‌کنند.
  نخستین جشنواره سراسری تئاتر «آرخه»، با شعار «انسانم آرزوست» در بخش خصوصی با برنامه‌ریزی و سیاستگزاری های تئاترون آرخه، با همکاری موسسه فرهنگی _ هنری چند منظوره خوش نگار و با دبیری رضا آشفته منتقد، پژوهشگر، نمایشنامه نویس وکارگردان تئاتر از تاریخ ۲۰ الی ۳۰ مرداد ۹8 درتهران برگزار خواهد شد.
  جشنواره سراسری تئاتر آرخه در بخش نمایش‌های صحنه‌ای در سه گروه بخش بندی می شود و 30 نمایش توسط داوران برای حضور درجشنواره انتخاب می شود.
  گروه بندی نمایش‌های صحنه‌ای جشنواره سراسری آرخه عبارتند از:
  الف: تک گویی نمایشی با موضوع تنهایی انسان
  در این بخش ۱۰ نمایش برگزیده در قالب های متنوع تک نفره به رقابت خواهند پرداخت و یک نمایش از این گونه نمایشی به عنوان برگزیده انتخاب خواهد شد. زمان مد نظر برای این بخش از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه هست.
  ب: دو نفره با موضوع خانواده:
  در این بخش، یک زوج داستان زندگی مشترک خود را از دوران آشنایی تا مسائل و مشکلات دوران زندگی و حتی مراحل رسیده به جدایی و حتی پس از آن با انگیزه بازگشت به زندگی مجدد را به چالش خواهند کشید. در این بخش زندگی یک زن و مرد به بازی در می آید و در آن حضور نفر سوم و بیشتر از آن مقدور نخواهد بود. در دنیای امروز اگر روابط خانوادگی دارد رنگ می بازد چه بهتر در تئاتر به دنبال بسامان شدن شرایط زندگی خانوادگی برآمد و تلاش هایی برای حفظ و نگهداری شرایط مطلوب تر زندگی زناشویی را فراهم کرد.
  در این بخش نیز ۱۰ نمایش به طور رقابتی حاضر خواهند بود. زمان مد نظر در این بخش بین 45 تا 60 دقیقه خواهد بود.
  ج: چند نفره با موضوع صلح:
  آدمها همواره نادانسته در مقابل هم صف آرایی کرده و به مقابله به مثل می پردازند و جنگ نتیجه و پیامد نیروی شری است که انسانها را خودخواهانه در مقابل هم قرار می دهد. چه بهتر که در این جشنواره در درام های چند نفره به دنبال توجه مخاطبان به مقوله بسیار مهم صلح باشیم و بدیهی است، در منطقه خاورمیانه همواره نیروهای شری هستند که با هدف جلب و چپاول سرمایه های بسیار بزرگ این منطقه به دنبال راه اندازی جنگ بوده اند و با فروش تسلیحات نظامی جیب های خود را پر کرده و مردم منطقه را با بیچارگی و فقر همراه ساخته اند و خود را این گونه ثروتمند و مترقی و با تمدن شناسانده اند.
  در این بخش نیز ۱۰ نمایش به طور رقابتی حاضر خواهند بود. زمان مد نظر در این بخش بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه خواهد بود.
  مراحل ارائه و شرکت درجشنواره آرخه:
  ۱. ارائه فیلم آثار تا ۱ تیرماه ۹۸.
  ۲. بازبینی آثار و اعلام نتایج تا ۱ مرداد ۹۸.
  ۳. برگزاری جشنواره از تاریخ ۲۰ تا ۳۰ مرداد ۹۸.
  گفتنی است، راه های ارتباطی دبیرخانه: ۰۲۱۸۸۹۹۳۵۵۳ و ۰۲۱۸۸۹۹۳۵۵۲ و شماره تماس ۰۹۱۲۳۸۸۴۶۳۴ برای پاسخگویی به صورت آنلاین از طریق واتسپ و تماس بصورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شرکت کنندگان در جشنواره خواهد بود.
  مطالب مرتبط

  در نشست نقد و بررسی «سیمین و فرزان» مطرح شد

گفتگو درباره یک نمایش شاخص فرهنگی
  در نشست نقد و بررسی «سیمین و فرزان» مطرح شد

  گفتگو درباره یک نمایش شاخص فرهنگی

  در دوشنبه های نقد تئاتر کانون ملی منتقدان امید طاهری و رضا آشفته در تایید نمایش عروسکی «سیمین و فرزان» به عنوان یک کار شاخص نمایشی و فرهنگی که این روزها تولید و اجرایشان بسیار ضرورت دارد سخنرانی کردند.

  |

  با حضور رضا آشفته و امیدطاهری؛

نمایش سیمین و فرزان نقد و بررسی می‌شود
  با حضور رضا آشفته و امیدطاهری؛

  نمایش "سیمین و فرزان" نقد و بررسی می‌شود

  نمایش "سیمین و فرزان" به کارگردانی فهیمه عابدینی که در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است روز دوشنبه 9 اردیبهشت ماه توسط کانون منتقدان تئاتر ایران و به سرپرستی رضا آشفته مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

  |

  گفتگو با هوشنگ توکلی، مدیر فرهنگی و کارگردان (قسمت سوم)

روشن کردن حتی یک چراغ خاموش در حیطه هنر سخت است
  گفتگو با هوشنگ توکلی، مدیر فرهنگی و کارگردان (قسمت سوم)

  روشن کردن حتی یک چراغ خاموش در حیطه هنر سخت است

  ایران تئاتر- رضا آشفته: انقلاب 57 دگرگونی هایی بسیاری را به دنبال دارد چون انقلاب فرهنگی است و ما را در برابر غرب و بیگانه بیدار می کند که خودمان باشیم... هوشنگ توکلی نیز که کارمند تلویزیون هست و در تلویزیون فعالیت می کند، از تئاتر شهر که در آن زمان تحت حوزه کاری تلویزیون هست به ...

  |

  تاریخ شفاهی تئاتر درگفتگوی ایران تئاتر با هوشنگ توکلی (قسمت دوم)

پیتر بروک از تعزیه و تئاتر ایرانی متاثر شد
  تاریخ شفاهی تئاتر درگفتگوی ایران تئاتر با هوشنگ توکلی (قسمت دوم)

  پیتر بروک از تعزیه و تئاتر ایرانی متاثر شد

  ایران تئاتر- رضا آشفته: هوشنگ توکلی در کارگاه نمایش و حضور در گروه شهرو خردمند با پیتر بروک کارگردان تجربه گرای بزرگ جهان آشنا می شود و این خود زمینه های آشنایی با اصالت های فرهنگی و هنری را ایجاد می کنند... و درواقع او به گونه ای دارد تئاتر خودش را در سالهای دهه 50 پیدا می کند و در ...

  |

  تاریخ شفاهی تئاتر درگفتگوی ایران تئاتر با هوشنگ توکلی (قسمت اول)

بهترین فرصت را برای دیدن بزرگان تئاتر از دست دادم
  تاریخ شفاهی تئاتر درگفتگوی ایران تئاتر با هوشنگ توکلی (قسمت اول)

  بهترین فرصت را برای دیدن بزرگان تئاتر از دست دادم

  ایران تئاتر- رضا آشفته: هوشنگ توکلی روایت تازه ای از شکل گرفتن کارگاه نمایش در نیمۀ دوم دهه 40 را در این گفتگو بیان می‌کند که در نوع خودش هم تازه است و هم جای بحث و نظر دارد. این اطلاعات تاریخ شفاهی در کنار مطالب غافلگیر کننده‌ای بیان شده است.

  |

  نظرات کاربران