در حال بارگذاری ...
 • فراخوان جشنواره تئاتر فجر
 • با پرداختن به پرونده پزشکی

  «تجدیدنظر» برای عباس کیارستمی به صحنه می رود

  نمایش «تجدید نظر» با پرداختن به پرونده پزشکی عباس کیارستمی برای اجرا بر صحنه تئاتر آماده می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا امیر اخوین کارگردان این نمایش درباره کار جدید خود بیان کرد: زمانی که نمایش «ساختگی» را به شیوه‌ی اجرایی لکچر پرفورمنس در تالار مولوی اجرا می‌کردم با درگذشت آقای کیارستمی همراه بود و از آنجا که بحث پرونده پزشکی ایشان هم مطرح بود، تصمیم گرفتم نمایشی را با این موضوع و با همان شیوه اجرایی لکچر پرفورمنس که به آن علاقه مند شده بودم و بازخورد خوبی هم داشت، اجرا کنم.
  او توضیح داد: نمایش «ساختگی» درباره پنج مرزبانی بود که سال ۹۲ در مناطق مرزی ایران ربوده شدند و ما این ماجرا را به همان شیوه اجرایی که اشاره کردم و در واقع شاخه‌ای از تئاتر مستند است، تحلیل می‌کردیم، اما درباره پرونده پزشکی آقای کیارستمی هرچه جلوتر رفتیم موضوع به خطای پزشکی نزدیک تر می‌شد و در نهایت آنچه برای اجرا در نظر داریم با محوریت خطای پزشکی آماده شد.
  وی افزود: البته ویژگی این نمایش نسبت به نمایش «ساختگی» این است که خطای پزشکی مسئله‌ای است که بسیاری از مردم و شاید همه می‌توانند در معرض آن قرار بگیرند و دغدغه‌های اجتماعی و شخصی خیلی بیشتری در این موضوع وجود دارد.
  اخوین که در نمایش «ساختگی» خودش شیوه سخنرانی اجرا، را با بازی و نام واقعی خودش به صحنه برده بود، درباره بازیگر نمایش «تجدیدنظر» هم گفت: قرار است یک بازیگر حرفه‌ای روی صحنه حضور داشته باشد که مذاکرات نهایی در حال انجام است و معرفی خواهد شد.
  به گفته وی این نمایش که اطلاعات لازم مرتبط با پرونده پزشکی زنده یاد کیارستمی هم برای آن جمع آوری شده است، در مهرماه اجرا می‌شود و بررسی‌ها برای گرفتن توافق نهایی با یکی از تالارهای نمایشی در حال انجام است.
  عباس کیارستمی، کارگردان «خانه دوست کجاست؟» از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شد و پس از آن هم چند بار دیگر به بیمارستان مراجعه کرد تا اینکه سرانجام هشتم تیرماه ۹۵ برای تکمیل مراحل درمان به پاریس رفت ولی چند روز بعد (۱۴ تیر) در همان شهر پاریس و در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
  مطالب مرتبط

  ژان‌کلود کریر در گفت‌گوی اختصاصی با ایلنا مطرح کرد:

تعزیه کیارستمی آرزوی پیتر بروک رابرآورده کرد
  ژان‌کلود کریر در گفت‌گوی اختصاصی با ایلنا مطرح کرد:

  تعزیه کیارستمی آرزوی پیتر بروک رابرآورده کرد

  ژان‌کلود کریر از تاثیر عباس کیارستمی بر سینمای جهان گفت و اینکه از سانسور نباید ترسید. چون سانسور آثار بسیار بزرگی را به وجود آورد مثل «پیراندلو»، «برشت»، «بکت». او همچنین گفت: در رابطه با فضای سینمایی هالیوود احساس ناامیدی زیادی دارم.

  |

  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی

خاطره لحظه‌ای که دنیا فقط براى تو فراهم کرده
  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی

  خاطره لحظه‌ای که دنیا فقط براى تو فراهم کرده

  سالگرد درگذشت عباس کیارستمی، افتخارآفرینی کیمیا علیزاده در جهان، درخشش هنرمندان بر روی صحنه تئاتر و... ازجمله مباحث موردتوجه شبکه‌های اجتماعی هنرمندان در هفته گذشته است.

  |

  گزارش ایران تئاتر از مراسم تشییع پیکر عباس کیارستمی

آرام بود و آرام گرفت
  گزارش ایران تئاتر از مراسم تشییع پیکر عباس کیارستمی

  آرام بود و آرام گرفت

  محوطه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صبح امروز میزبان خیل عظیمی از هنردوستان و هنرمندان حوزه های مختلف هنری بود که برای بدرقه هنرمندی آمده بودند که نه تنها کارگردان بزرگ سینمای ایران بود که هنر تئاتر ، نقاشی ، عکاسی و حتی ادبیات با وجودش نگاره ای باشکوه از هنر ایران به ...

  |

  گزارش ایلنا درباره یک تجربه نمایشی به یاد ماندنی

تعزیه کیارستمی در قلب ایتالیا
  گزارش ایلنا درباره یک تجربه نمایشی به یاد ماندنی

  تعزیه کیارستمی در قلب ایتالیا

  عباس کیارستمی تعزیه را با اجرایی متفاوت و مخصوص به خود در شهر رم ایتالیا روی صحنه برده است. برای پی بردن به چیستی این اثر و چگونگی انجام این کار توسط کیارستمی، با پیشکسوتان تعزیه در ایران که همکار او در اجرای این اثر بوده‌اند، گفت‌وگو کرده‌ایم.

  |

  نظرات کاربران

 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر
 • جشنواره سراسری تئاتر رضوی