در حال بارگذاری ...
 • سومین جشنواره تئاتر خیابانی ارس برگزار می‌شود

  سومین جشنواره تئاتر خیابانی ارس با همکاری منطقه آزاد ارس و انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی از 24 تا 28 اسفندماه در منطقه آزاد ارس برگزار می‌شود.

  رامین راستی مسئول انجمن نمایش آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت ایران تئاتر گفت: سومین جشنواره تئاتر خیابانی ارس با همکاری منطقه آزاد ارس و انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی از 24 تا 28 اسفندماه در منطقه آزاد ارس برگزار می‌شود.

  او افزود: این جشنواره که از سال 1392 با همکاری منطقه آزاد ارس راه‌اندازی شده است، مهم‌ترین اتفاق تئاتر خیابانی این منطقه به شمار می‌رود و برگزاری آن کمک شایانی به اعتلای تئاتر خیابانی در منطقه کرده است. تا پیش از برگزاری این جشنواره تنها شاهد برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی در تبریز بودیم.

  راستی در ادامه با اشاره به روند برگزاری این جشنواره در منطقه ارس گفت: در دو دوره گذشته منطقه آزاد ارس تمام مسئولیت برگزاری جشنواره را برعهده داشت و تنها از انجمن کمک می‌گرفت اما امسال تمام کارهای جشنواره به انجمن هنرهای نمایشی سپرده شده است و تنها منطقه آزاد ارس بر روند برگزاری این جشنواره نظارت دارد.

  مسئول انجمن نمایش آذربایجان شرقی ادامه داد: در این جشنواره در دوره نخست 11 طرح شرکت کرده بود و در دوره دوم 18 طرح و در دوره سوم 48 طرح شرکت کردند که در نهایت 11 طرح برای اجرا پذیرفته شدند. در دوره‌های گذشته این رویداد تنها استانی برگزار می‌شود اما از دوره سوم شهرهای حومه ارس نیز در این رویداد تئاتری شرکت می‌کنند.

  او درباره اهداف این جشنواره گفت: این جشنواره با شش موضوع جذب توریست و سرمایه‌گذار، استفاده از فرصت‌های شغلی منطقه آزاد ارس، معرفی آداب و سنن منطقه آذربایجان، معرفی شخصیت‌های مهم و مشاهیر منطقه، معرفی پتانسیل‌های منطقه و بحث تاریخی جلفا و هادی‌شهر برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در این جشنواره بیش‌تر طرح‌های خود را پیرامون موضوع جذب گردشگر و سرمایه‌گذار و آداب و سنن آذربایجان ارائه دادند.

  به گفته راستی، این جشنواره از دی‌ماه با انتشار فراخوان فعالیت خود را آغاز کرد و به دلیل برنامه‌های دهه فجر، گروه‌های برگزیده پنجم اسفند معرفی شدند و تمرینات خود را آغاز کردند. در نهایت سه نمایش برگزیده خواهند شد و نمایش اول سه میلیون تومان، نمایش دوم دو میلیون تومان و نمایش سوم یک میلیون تومان دریافت خواهند کرد و در سایر بخش‌ها از جمله طراحی و ایده، پوستر و بروشور نیز برگزیده‌هایی خواهیم داشت.

  او افزود: به گروه‌های برگزیده یک میلیون تومان کمک هزینه پرداخت شده و هر گروه موظف است که در ایام جشنواره اجراهای متعددی در سطح منطقه داشته باشد و تمام گروه‌های راه‌یافته به جشنواره نیز باید دو اجرا در ایام نوروز در منطقه داشته باشند.

  به گفته راستی منطقه آزاد ارس در ایام نوروز میزبان پنج میلیون گردشگر خواهد بود و برگزاری این رویداد می‌تواند زمینه‌ای را هم برای ارتقای تئاتر خیابانی فراهم کند و هم گردشگران ضمن آشنایی با قابلیت‌های فرهنگی و هنری منطقه لحظات خوشی را سپری کنند.

   
  مطالب مرتبط

  با تاکید بر ثبت جشنواره در تقویم جشنواره های کشور و بین المللی شدن ؛

جشنواره تئاتر خیابانی ارس برگزیدگان خود را شناخت
  با تاکید بر ثبت جشنواره در تقویم جشنواره های کشور و بین المللی شدن ؛

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس برگزیدگان خود را شناخت

  پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی منطقه آزاد صنعتی و تجاری ارس شب گذشته با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، دکتر نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس ، حجت الاسلام سنجری امام جمعه شهر جلفا، فرمانده نیروی انتظامی منطقه و مسئولان جشنواره تئاتر تبریزیم و هنرمندان پیشکسوت استان ...

  |

  نظرات کاربران