در حال بارگذاری ...
 • تازه ترین تالیفات فریندخت زاهدی منتشر می شود

  از آیین‌های ژاپن تا خوانش آثار رادی

  فریندخت زاهدی، استاد دانشگاه و پژوهشگر، از تالیف دو کتاب «از آیین تا پرفورمنس در ژاپن» و «خوانش‌های جدید از آثار رادی» خبر داد.

  زاهدی در گفت‌وگو با ایران تئاتر، توضیح داد: از طریق بنیاد ژاپن بورسیه‌ای به من تعلق گرفت و به مدت دو ماه در این کشور درباره آیین‌های ژاپن تحقیقاتی داشتم. امکاناتی برایم فراهم شد و استادانی نیز با من همکاری داشتند.

   

  نویسنده «هنریک ایبسن و نمایش معاصر ایرانی» ادامه داد: آیین و آیین‌های شرقی در مسیری که ژاپنی‌ها در طول تاریخ طی کردند و توانستند این عناصر را در آثار نمایشی حفظ کنند برایم بسیار جذاب بود. بنابراین روی این موضوعات کار کردم. این کاری است که در کشور ما انجام نشده و آثار کلاسیک و سنتی را هنوز به شکل موزه‌ای اجرا می‌کنیم. خیلی به ندرت توانستیم المان‌هایی را بگیریم و به صورت ارگانیک در آثار امروز وارد کنیم و مفاهیم جدیدی به این شکل‌های سنتی تزریق کنیم.

   

  زاهدی افزود: تالیف کتاب «از آیین تا پرفورمنس در ژاپن» نمونه ای است که کم کاریمان را به یاد می‌آورد. این کتاب رو به اتمام است و امیدوارم تا اواخر سال 95 منتشر شود.

   

  نویسنده «آئین از صحن تا صحنه» از تالیف کتاب «خوانش‌های جدید از آثار رادی» خبر داد و افزود: نوشتن این اثر تقریبا تمام شده است. کتاب همان‌گونه که از عنوانش پیداست خوانش‌های جدیدی از آثار رادی است و به این دلیل که روی آثار رادی کار نشده به آن پرداختم. هنوز آثار این نمایشنامه‌نویس خط به خط خوانده و اجرا می‌شود؛ در حالی که مفاهیم پیچیده‌ای به لحاظ اجرایی، اجتماعی و روانشناختی در این آثار دیده می‌شود که اصلا به آن توجهی نشده است.

   

  به تازگی نیز کتاب «ساماندهی گروه‌های نمایشی با شیوه‌های مدرن مدیریتی» از زاهدی توسط نشر آیندگان منتشر شده است.

   

  این کتاب درباره شیوه شکل دادن گروه‌های نمایشی، تقسیم کار و مدیریت در قسمت‌های مختلف است.

   

  زاهدی درباره ضرورت تالیف این کتاب، گفت: شاهدم افراد جوان پشت سر هم گروه تشکیل می‌دهند و این گروه‌ها از هم پاشیده می‌شود. چون روی یک اصول سیستماتیک و مدیریتی درست پیش نمی‌رود. از این رو ضرورت نوشتن این کتاب را احساس کردم. امیدوارم کتاب به افراد جوان به ویژه در شهرستان‌ها برسد و برایشان مفید باشد.

   

  وی اواسط تابستان به دعوت دانشگاه ناروپای کلرادو به امریکا سفر می‌کند تا به مدت چهار هفته «مطالعات پرفورمنس» تدریس کند.

   

   

   

   

   

   

   

   
  مطالب مرتبط

  همزمان با رونمایی از پوستر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

هنرمندان تئاتر در موزه مقدم از جعفرخان استقبال کردند
  همزمان با رونمایی از پوستر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

  هنرمندان تئاتر در موزه مقدم از جعفرخان استقبال کردند

  جمعی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر به دعوت کارگردان «جعفرخان از فرنگ برگشته» روز دوشنبه در موزه مقدم تهران گردهم آمده و در آیین نمادین استقبال از جعفرخان و رونمایی از پوسترهای این نمایش شرکت کردند.

  |

  در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود

رونمایی و جشن امضاء کتاب «رویکردهای نوین در خوانش آثار رادی»
  در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود

  رونمایی و جشن امضاء کتاب «رویکردهای نوین در خوانش آثار رادی»

  مراسم جشن امضا و رونمایی از  کتاب «رویکردهای نوین در خوانش آثار رادی» با حضور فریندخت زاهدی نویسنده اثر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

  |

  نظرات کاربران