در حال بارگذاری ...
 • هملت دادگر تنها نماینده ایران در جشنواره گدانسک لهستان

  نمایش هملت با کارگردانی آرش دادگر به دعوت جشنواره «شکسپیر گدانسک» راهی لهستان می شود. جشنواره شکسپیر گدانسک یکی از مهم ترین رویدادهای تئاتری لهستان به شمار می رود و به صورت غیر رقابتی برگزار می شود.

  آرش دادگر در گفت وگو با ایران تئاتر گفت: نمایش «هملت»  کاری از گروه تئاتر کوآنتوم است که ۱۵ مردادماه در جشنواره گدانسک شکسپیر کشور لهستان به صحنه می رود. این جشنواره به صورت غیر رقابتی برگزار می شود و این نمایش در این جشنواره تنها یک اجرا  در سالن شکسپیر خواهد داشت.

   

  به گفته دادگر، جشنواره شکسپیر گدانسک یکی از مهم ترین رویدادهای تئاتری لهستان و جشنواره هایی که براساس نمایشنامه های شکسپیر در اروپا برگزار می شود و در این جشنواره نمایش هملت یک اجرا خواهد داشت.نمایش هملت در این رویداد توسط دبیر جشنواره دعوت شده و این رویداد به صورت غیر رقابتی برگزار می شود.

   

  دادگر ادامه داد: ما سعی داریم تئاتر را به عنوان یک محصول فرهنگی ارائه دهیم و دوست دارم تماشاگران و ناظران نمایش نباشند و جزئی از کار بوده و با آن زندگی کنند.

   

  جشنواره «شکسپیر گدانسک» یکی از مهم ترین رویدادهای تئاتری لهستان به شمار می رود که از سال ۱۹۹۳ تاکنون برگزار می شود. سال ۲۰۱۶ بیستمین دوره این جشنواره برگزار خواهد شد.

   

  این رویداد تئاتری که از سوی بنیاد تئاتر گدانسک برگزار می شود شامل برنامه های چون نشست های تخصصی، اجراهای های صحنه ای و خیابانی و کارگاه های آموزشی است. در این رویداد جذاب ترین تولیدات کمپانی های تئاتر لهستان و دنیا که براساس نمایشنامه های شکسپیر خلق شده اند دعوت و اجرا می شوند.

  در هر دوره بیش از ۲۰۰ کمپانی تئاتر مطرح دنیا حضور دارند و این حضور پررنگ زمینه ای را فراهم می کند تا گروه های تئاتری برای همکاری های مشترک به تعامل برسند. به دلیل اهمیت این رویداد و سهم کارهای پژوهشی در آن در دنیا جشنواره تئاتر شکسپر گدانسک  به عنوان آکادمی تابستانی شکسپیر شناخته می شود.

   

  تاکنون در این رویداد تئاتری چهره های به نام تئاتر دنیا پیتر بروک، روبرتو چولی و ادوارد هال شرکت کرده اند.

   

  نمایش «هملت» سه جایزه کارگردانی، طراحی صحنه و جایزه بزرگ سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را از آن خود کرد.

   

  در این نمایش که برداشتی آزاد از نمایشنامه «هملت» ویلیام شکسپیر است، شبنم فرشادجو، مهران امام بخش، وحید راد، امین طباطبایی، عمار عاشوری، بهروز کاظمی، حسام منظور، ساناز نجفی، اسماعیل صالحی، مهراب رستمی و سعیده آجرلی ایفای نقش می‌کنند. به گفته دادگر دو نمایش دیگر این نمایش خسرو شهراز و محمدرضا علی اکبری در این اجرا نمی توانند ما را همراهی کنند و نقش این دو بازیگر را اعضای گروه برعهده گرفته اند.

   

  «هملت» توسط شهرام احمدزاده نوشته شده و طراح صحنه آن آرش دادگر، طراح لباس الهام شعبانی، سارا اسکندری طراح گریم، سیامک زمردی مطلق عکاس و نرگس صفری طراح پوستر و بروشور نمایش هستند.

   

  در گروه کارگردانی این نمایش مهراب رستمی و مرضیه برزی به عنوان دستیاران کارگردان، احمد رشیدی به عنوان مدیر تولید و فائزه دائمی، علی ضیائی و حامد مقدسی همکاری دارند.

   
  مطالب مرتبط

  گفت وگو با عمار عاشوری بازیگر نمایش «هملت»

وجوهات بیرونی رز بسیار خشن به نظر می رسد
  گفت وگو با عمار عاشوری بازیگر نمایش «هملت»

  وجوهات بیرونی رز بسیار خشن به نظر می رسد

  ایران تئاتر:عمار عاشوری بازیگر مستعد و جوان تئاتری سالها است که در تئاتر و بازیگری حضورموثر و فعالی دارد. او فوق‌لیسانس بازیگری تئاتر از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنرتهران، عضو گروه تئاتر کوآنتوم به سرپرستی آرش دادگر و مدرس دانشگاه است و تاکنون در نمایش‌های «الفبای ...

  |

  نگاهی به نمایش «هملت» به کارگردانی آرش دادگر

هملتی که از تراژدی به سمت کمدی میل دارد
  نگاهی به نمایش «هملت» به کارگردانی آرش دادگر

  هملتی که از تراژدی به سمت کمدی میل دارد

  ایران تئاتر_بابک زینالی: نمایش «هملت» به کارگردانی «آرش دادگر» از نیمه فروردین در سالن اصلی تئاتر شهر به روی صحنه رفته است؛ این اثر دراماتورژی اثر معروف شکسپیر به همین نام است که توسط شهرام احمدزاده بازنویسی شده است.

  |

  نظرات کاربران