در حال بارگذاری ...
 • درمراسم اختتامیه هجدهمین جشنواره تئاتر استانی قم عنوان شد

  حجت الاسلام دانشی: چند پلاتو و کارگاه ساخت دکور در استان قم احداث می شود

  اختتامیه هجدهمین جشنواره تئاتر استانی قم با حضور حجت الاسلام والمسلمین دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دیگر مسئولان فرهنگی و هنری این شهر برگزار شد.

  حجت الاسلام والمسلمین دانشی در آئین اختتامیه هجدهمین جشنواره استانی تئاتر قم که شامگاه پنجشنبه ٢٥ شهریور در تالار شهید آوینی برگزار شد با تاکید بر وجود استعدادها و پتانسیل های بی نظیر در قم گفت: ما در طول یک سال اخیر چهار جشنواره تئاتر را در قم برگزار کردیم، هفدهمین و هجدهمین جشنواره استانی تئاتر قم، پنجمین جشنواره نمایش نامه نویسی و نمایش نامه خوانی و دومین جشنواره تئاتر کریمه اهل بیت علیها سلام، سهم هنرمندان حوزه نمایش از خدمات فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و در اجراهای عمومی نیز حمایت های مناسبی از گروه های نمایشی صورت گرفته، به نوعی که در یک نمونه نزدیک به هجده هزار نفر از یک تئاتر در قم دیدن کردند.

  وی با بیان آنکه تالار مرکزی شهر در جهت رفع موانع و مشکلات حوزه هنرهای نمایشی تاثیر بسزایی خواهد داشت گفت: در تلاش هستیم تا با برنامه ریزی و تدبیر مناسب ضمن راه اندازی بخش های مختلف تالار، زمینه احداث چند سالن پلاتو و کارگاه ساخت دکور نیز برای استفاده هنرمندان ایجاد شود.

  دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم، تئاتر را هنری فاخر و تاثیر گذار خواند و اظهار داشت: ما به همان میزان که به رشد فرهنگی توجه داریم باید به بخش های مختلف هنری نیز حساس باشیم و اگر قم در عرصه کتاب و چاپ و نشر دارای رتبه ممتازی در سطح کشور است، باید در امور هنری نیز به یک حد مطلوب و شایسته برسد.

  وی در پایان گفت:  از هیئت داوران می خواهم  تا درددل ها و حرف های هنرمندان تئاتر قم را به گوش مسئولان به ویژه اداره کل هنرهای نمایشی  برسانند، نباید همه امکانات کشور در حوزه تئاتر فقط در تهران مورد استفاده قرار گیرد، بلکه تئاتر شهرستان ها نیز نیازمند توجه و پیگیری ویژه مسئولان و اداره کل هنرهای نمایشی کشور است و همین استعدادها و ظرفیت های موجود در شهرستان هاست که بعدها بدنه تئاتر کشور را تقویت می کند.

  شایان ذکر است: این جشنواره به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی قم و با مشارکت حوزه هنری، فرهنگسرای جوان، مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم و هتل بین المللی قم در تالار شهید آوینی، خانه نمایش ماه، پلاتو سوره و آمفی تئاتر مجتمع شهید کلهری برگزار شد.

  در بخش دیگر مراسم آرا هیئت داوران جشنواره در بخش های مختلف اعلام شد:

  بخش طراحی پوستر و بروشور

  سفر به مشهد مقدس و لوح تقدیر،به آقای مرتضی جلالی برای نمایش پدرانه

  بخش موسیقی

  هیئت داوران از میان موسیقی‌های ارائه شده ی حاضر در جشنواره، موسیقی  هیچ کدام از نمایش ها را حائز کسب رتبه ندانست.

  بخش طراحی صحنه

  لوح تقدیر و سفر به مشهد مقدس به سالار حسینی فر طراح صحنه نمایش خانوم

  منتخب و برگزیده

  سفر به جزیره کیش، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به آقای نامدار تاج الدینی طراح صحنه نمایش پروانه و یوغ

  طراحی لباس

  سفر به مشهد مقدس و لوح تقدیر به خانم فرزانه خان محمدی طراح لباس نمایش پدرانه

  منتخب و برگزیده

  سفر به جزیره کیش / دیپلم افتخار و تندیسِ جشنواره به آقای نامدار تاج الدینی طراح لباس نمایش پروانه و یوغ

  طراحی نور

  در بخش طراحی نور لوح تقدیر / سفر به مشهد مقدس به آقای سالار حسینی فر طراح نور نمایش خانوم تعلق می گیرد.

  منتخب و برگزیده

  دیپلم افتخار / تندیس جشنواره و سفر به جزیره کیش به آقای احمد شریفی طراح نور نمایش (مثل گربه و ماهی)

  گریم

  تندیس جشنواره / دیپلم افتخار / سفر به جزیره کیش به آقای سید شهاب الدین رضوی گریمور نمایش دلهره ی یک روز طولانی

  تقدیر بازیگری خردسال سفر به مشهد مقدس و لوح تقدیر به فرسیما فرحناک بازیگر نمایش های خانوم و مثل گربه و ماهی

  بخش بازیگری زن

  هیئت داوران جشنواره از میان بازیگران زن حاضر در جشنواره

  جایزه سوم بازیگری زن  را که عبارت است از 300 هزار تومان و لوح تقدیر مشترکا به خانم ها

  مینا حسینی مقدم برای بازی در نمایش پروانه و یوغ

  خانم ساینا رمزی بازیگر نمایش پدرانه

  و خانم فاطیما رمضانی مقدم بازیگر نمایش پدرانه

  جایزه دوم بازیگری زن  مبلغ 500 هزار تومان و لوح تقدیر، مشترکا به خانم‌ ها

  فاطمه سلیمانی بازیگر نمایش خانوم

  و هانیه نجفی امین بازیگر نمایش مثل گربه و ماهی

  نقش اول زن

  داوران جشنواره در این بخش هیچ کس را حائز رتبه ی اول ندانست.

  بخش بازیگری مردان

  هیئت داوران از بین بازیگران مردِ حاضر در جشنواره جایزه سوم بازیگری مرد را که عبارت است از: مبلغ 300 هزار تومان و لوح تقدیر جشنواره مشترکاً تقدیم کرد به آقایان

  محمد علی پورآرین بازیگر نمایش پروانه و یوغ

  و هادی شمس بازیگر نمایش پدرانه

  جایزه دوم بازیگری مرد جشنواره را که عبارت است از مبلغ 500 هزار تومان و لوح تقدیر جشنواره به علی مقدم بازیگر نمایش های دلهره ی یک روز طولانی و خانوم

  بازیگری اول مرد

  تندیس جشنواره / دیپلم افتخار و مبلغ یک میلیون تومان به آقای سید محمد حسینی بازیگر نمایش های دلهره ی یک روز طولانی و خانوم

  در بخش کارگردانی

  هیئت داوران جشنواره از میان آثار ارائه شده در جشنواره جایزه سوم کارگردانی که عبارت است از مبلغ 300 هزار تومان و لوح تقدیر به

  آقای: مهدی رکنی کارگردان نمایش دلهره ی یک روز طولانی

  جایزه کارگردانی دوم  جشنواره که عبارت است از مبلغ 500 هزار تومان و لوح تقدیر به خانم صدیقه مشایخی کارگردان نمایش مثل گربه و ماهی

  کارگردانی اول

  جایزه کارگردانی اول جشنواره که عبارت است از مبلغ یک میلیون تومان، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره تقدیم شد به آقای مهدی ملاک کارگردان نمایش خانوم

  بخش نویسندگی

  هیئت داوران از بین متون ارائه شده در جشنواره

  جایزه سوم متن که عبارت است از مبلغ 300 هزار تومان و لوح تقدیر جشنواره به آقای ابوالفضل بلغندر نویسنده نمایش دلهره ی یک روز طولانی

  جایزه دوم متن که عبارت است از مبلغ 500 هزار تومان، لوح تقدیر جشنواره  به آقای علی فرحناک نویسنده نمایش مثل گربه و ماهی

  رتبه اول متن

  تندیس جشنواره / دیپلم افتخار / و مبلغ یک میلیون تومان به سید صدرا میرئی نویسنده نمایش خانوم

  هیئت داوران از میان آثار ارائه شده دو نمایش را بدون اولویت به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی می‌نماید.

  ۱.نمایش خانوم به کارگردانی مهدی ملاک

  ۲.نمایش مثل گربه و ماهی به کارگردانی صدیقه مشایخی

  در این مراسم جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان چون استاد علی تفضلیان،کورش زارعی «مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه ی هنری» دکتر محمد علی خبری، سید محمد جواد طاهری، قاسمی مدیر کل اجتماعی فرهنگی استانداری قم،همچنین هییت داوران جلیل فرجاد، جعفر دهقان و محسن سراجی حضور داشتند.

  مراسم با قرائت قاری «صیاف زاده» شروع و با سخنرانی نوبخت دبیر جشنواره، حجت الاسلام دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد و جلیل فرجاد نماینده هییت داوران ادامه پیدا کرد.

  اجرای این مراسم به عهده «مولوی » بود.در این مراسم از کارگردانان بخش مهمان،ویژه و جنبی با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.اجرای موسیقی زنده و در نهایت اهدای جوایز پایان بخش اختتامیه هجدهمین جشنواره تئاتر استانی قم بود. آرا هییت داوران هجدهمین جشنواره تئاتر استانی قم توسط محسن سراجی قرائت شد.

   

  نوبخت، دبیر هجدهمین جشنواره استانی تأتر قم  نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایران تئاتر گفت: این جشنواره مانند همه جشنواره های تئاتر استانی کشور در جهت رونق هر چه بیشتر تئاتر استان برگزار می شود.

  وی با اشاره به این موضوع که امکان راهیابی برخی از نمایش های اجرا شده در جشنواره های تئاتر استانی به جشنواره های بین المللی وجود دارد، در عین حال، جشنواره های استانی را منتسب به تأتر ملی کشور دانست و همچنین برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت گروه های نمایشی استان را از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد.
  دبیر هجدهمین جشنواره استانی تئاتر قم، استقبال تماشاگران و هنرمندان استان از این جشنواره را عالی ارزیابی کرد و با اشاره به کمبود امکانات نمایشی استان از قبیل محدودیت اجرایی و گنجایش فضای تماشاگران سالن های برگزارکننده جشنواره، از همه هنرمندان و تماشاگرانی که با وجود مراجعه به سالن های جشنواره، موفق به تماشای نمایش های مورد نظر خود نشده اند پوزش خواست و ابراز امیدواری کرد تا در دوره های آینده برگزاری جشنواره، این مشکلات مرتفع شوند.
  هجدهمین جشنواره تئاتر استانی قم، از 22 تا 25 شهریور ماه 1395 در 4 سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، پلاتوی ماه فرهنگسرای جوان، پلاتوی سوره حوزه هنری سازمان تبلیفات اسلامی، و سالن کلهری دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر برگزار شد. قضاوت آثار این جشنواره را محسن سراجی، جعفر دهقان، و جلیل فرجاد بر عهده داشتند.
  مراسم اختتامیه این جشنواره از ساعت 18:30 روز پنجشنبه در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد.
  مطالب مرتبط

  از سوی دبیرخانه دائمی

فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر استانی لرستان منتشر شد
  از سوی دبیرخانه دائمی

  فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر استانی لرستان منتشر شد

  معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی کشور و انجمن هنرهای نمایشی لرستان و به استناد شیوه نامه برگزاری جشنواره های تئاتر استانهای کشور، سی ویکمین جشنواره تئاتر استان لرستان در سال 1389 که به عنوان سال رونق تولید ...

  |

  از سوی دبیرخانه

فراخوان سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس منتشر شد
  از سوی دبیرخانه

  فراخوان سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس منتشر شد

  ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی می باشد و بدیهی است که نمایشنامه‌های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت.

  |

  باحضور 10 گروه نمایشی

نخستین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در استان قم برگزارشد
  باحضور 10 گروه نمایشی

  نخستین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در استان قم برگزارشد

  نخستین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در استان قم توسط دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و با حمایت حوزه هنری قم، سازمان فرهنگی ورزشی اجتماعی شهرداری قم و کانون فرهنگی هنری مساجد استان برگزارشد.

  |

  طی حکمی از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم

علی فرحناک به عنوان دبیر بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم منصوب شد
  طی حکمی از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم

  علی فرحناک به عنوان دبیر بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم منصوب شد

  با پیشنهاد شورای سیاست گزاری بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم و تایید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس این شورا ، طی حکمی علی فرحناک به عنوان دبیر این جشنواره معرفی شد.

  |

  در سفر کوتاه مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی

مشکلات هنرمندان هنرهای نمایشی قم بررسی شد
  در سفر کوتاه مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی

  مشکلات هنرمندان هنرهای نمایشی قم بررسی شد

  باحضور حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشوردرقم و دیدار با حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، علی فرحناک رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان و هنرمندان هنرهای نمایشی قم ، مشکلات عمده ی گروه های نمایشی این استان مورد بررسی قرار گرفت .

  |

  علی فرحناک رئیس انجمن هنرهای نمایشی قم :

آموزش، تولید آثار با کیفیت و استعدادیابی، اولویت‌های ما در مسیر پیش رو خواهد بود
  علی فرحناک رئیس انجمن هنرهای نمایشی قم :

  آموزش، تولید آثار با کیفیت و استعدادیابی، اولویت‌های ما در مسیر پیش رو خواهد بود

  علی فرحناک ، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم ، در گفت وگویی ،مهمترین رویکردهای این انجمن را در حوزه هنرهای نمایشی تشریح کرد. وی مسئله آموزش و تولید آثار با کیفیت و توجه به راهکارهای افزایش آمار مخاطبین تئاتر در استان را از اهم امور پیش روی این انجمن دانست.

  |

  نظرات کاربران