در حال بارگذاری ...
 • همزمان با تعطیلی دبستان های شهر

  اجرای نمایش «مرگ زنان زرد» بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  ایران تئاتر - عباس عبدالعلی زاده : در اوضاع اسفناک آلودگی هوای تهران اتفاقات طنزی هم برای هنرهای نمایشی رخ‌داده ،البته نه طنز از جنس نمایش‌های آزاد بلکه بیشتر طنز از جنس نمایش‌های گروتسک.

  روزی که آلودگی هوای تهران به تعطیلی مدارس ابتدایی انجامید یک برخورد ساده نیز با مخاطبانی که برای تماشای نمایش «مرگ زنان زرد» به تماشاخانه ارغنون آمده بودند صورت گرفت ، آن هم تعطیلی اجرای این نمایش بدون اعلام قبلی بود.

  نمایش مرگ زنان زرد هرروز به‌جز شنبه‌ها ساعت 16 در تماشاخانه ارغنون به روی صحنه می‌روداما روز دوشنبه هوای تهران با میانگین شاخص کیفی 156 در شرایط ناسالم قرار گرفت و طبق اعلام مدیر تماشاخانه به همین دلیل گروه نمایش در یک حرکت خودجوش یک ساعت قبل از اجرای نمایش تصمیم گرفتند اجرای خود را به دلیل آلودگی هوا لغو کنند. این درشرایطی است که فقط مهدکودک‌ها و مدارس تا مقطع ششم ابتدایی به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند.

   با ذکر چند نکته می‌توان فهمید که  رفتار گروه اجرای این نمایش زیاد هم عجیب نبوده و این تعطیلی نابهنگام و بدون توجه به مشقت سفرهای شهری مخاطبان حق مسلم گروه بوده است! 

   تم نمایش درباره خودکشی است و قطعاً اعضای گروه با توجه به اخطار معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران فهمیده‌اند که اجرای نمایش در این هوا خودکشی است پس اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   هشدار دادند کودکان، سالمندان، بیماران قلبی، ریوی و تنفسی از حضور، تردد، انجام فعالیت‌های بدنی در فضای «آزاد» خودداری کنند ازآنجاکه اجرای نمایش کار بدنی است و فضای تئاتر هم احتمالاً امروز یک فضای آزاد به شمار می‌رود بنابراین اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   اگر مخاطبان و تماشاگران نمایش «مرگ زنان زرد» اهمیتی به جان خود نمی‌دهند و در شرایط هشدار خود را سالن می‌رسانند و مدیر روابط عمومی و مدیر سالن مجبور به عذرخواهی از آن‌ها می‌شوند دلیل نمی‌شود گروه نمایش به فکر جان خود نباشند و این شد که اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   معمولا هرگاه  فرصتی برای تنفس می‌دهند، جماعت سیگاری آتش میکنند و دوبه‌دو و چند به چند باهم گپ و گفت می‌کنند. این فرصت های تنفس البته پیش از اجرا و در میانه اجراها هم پیش می آید ،اما خطر سیگار کجا و خطر آلودگی هوا کجا؟ پس اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  دریکی از درگاه‌های خبری به نقل از کارگردان نمایش نوشته بود: «ازنظر من تأثیرات یک عمل همواره به همه ما منتقل می‌شود، اگر مثبت باشد همه ما را دربر می‌گیرد و اگر منفی هم باشد به همین صورت است. به همین دلیل ما می‌خواستیم در این نمایش بیان کنیم که تأثیرات کارهایمان به خودمان برمی‌گردد.» برای اینکه همه یاد بگیرند در این شرایط باید همه‌چیز را تعطیل کنند ، اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  در این شرایط احتمال اینکه از اعضای گروه بخواهید حتی از خانه خارج شوند اشتباه است و قرار نیست کسی خودش را به خاطر تئاتر به کشتن بدهد پس اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  گروه نمایش که به کسی نامه فدایت شوم نداده که بیایند نمایش را ببینند و تماشاخانه ارغنون هم که آن‌قدر مشکلی برای جذب مخاطب ندارد که حالا یک روز نمایش اش تعطیل شود به اعتبار تماشاخانه صدمه بخورد پس نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   قطعاً اولین کسی که پیشنهاد تعطیلی نمایش را داده و آخرین نفری که این تصمیم را عملی ساخته می‌دانسته که هیچ اتفاقی در حوزه نمایش نمی‌افتد و آب از آب تکان نمی‌خورد پس اجرای نمایش براحتی و بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   
  مطالب مرتبط

  در گفت و گو با منتقدان حوزه تئاتر مطرح شد:

نقد در تئاتر و تئاتر در مطبوعات مغفول مانده اند
  در گفت و گو با منتقدان حوزه تئاتر مطرح شد:

  نقد در تئاتر و تئاتر در مطبوعات مغفول مانده اند

  ایران تئاتر- علی رحیمی: جامعه ما نیازمند تئاتر با کیفیت است و تئاتر با کیفیت زمانی متبلور می شود که منتقدان حرفه ای پای کار بیایند، منتقدانی که بدور از هرگونه حاشیه های محسوس و نامحسوس، مسئولیت اجتماعی خود را مد نظر قرار دهند و در تحقق آرمان واقعی خود تلاش کنند.اما چرا نقد در ...

  |

  نگاهی به نمایش «ترن» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا آذرنگ

سفر به دیروز و امروز سرگذشت آدم‌ها
  نگاهی به نمایش «ترن» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا آذرنگ

  سفر به دیروز و امروز سرگذشت آدم‌ها

  ایران تئاتر،عباس عبدالعلی‌زاده: «ترن» نام نمایشی به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا آذرنگ است. این نمایش با محور قرار دادن کشف پیکر شهدای جنگ، آسیب‌های اجتماعی ناشی از جنگ را در سطوح مختلف به نمایش می‌گذارد.

  |

  نگاهی به نمایش «من، سیزیف» از کشور بلغارستان

در جستجوی معنای زندگی از میان اساطیر
  نگاهی به نمایش «من، سیزیف» از کشور بلغارستان

  در جستجوی معنای زندگی از میان اساطیر

  ایران تئاتر،عباس عبدالعلی زاده:«من سیزیف» یک نمایش تک پرسوناژ با بازی و عروسک‌گردانی خوب از کشور بلغارستان است. آنچه بیش از هر چیز دیگری در این اثر خودنمایی می‌کند شیوه اجرای نمایش است. «منِ» این نمایش یک انسان است و عروسک‌هایی او را برای انتقال مفاهیم متن یاری می‌دهند.

  |

  نگاهی به «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» به کارگردانی محمد رحمانیان

یک تجربه کارگاهی موفق در نمایش ایران
  نگاهی به «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» به کارگردانی محمد رحمانیان

  یک تجربه کارگاهی موفق در نمایش ایران

  ایران تئاتر، عباس عبدالعلی‌زاده: «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» درواقع پایان‌نامه کلاس‌های بازیگری گروهی از هنرجویان «آفتاب» به رهبری محمد رحمانیان است ،با این تفاوت که این نمایش فقط یک پایان‌نامه هنرجویی نیست و برای مخاطب هنرهای نمایشی نیز جذاب و دیدنی است.

  |

  نظرات کاربران