در حال بارگذاری ...
 • همزمان با تعطیلی دبستان های شهر

  اجرای نمایش «مرگ زنان زرد» بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  ایران تئاتر - عباس عبدالعلی زاده : در اوضاع اسفناک آلودگی هوای تهران اتفاقات طنزی هم برای هنرهای نمایشی رخ‌داده ،البته نه طنز از جنس نمایش‌های آزاد بلکه بیشتر طنز از جنس نمایش‌های گروتسک.

  روزی که آلودگی هوای تهران به تعطیلی مدارس ابتدایی انجامید یک برخورد ساده نیز با مخاطبانی که برای تماشای نمایش «مرگ زنان زرد» به تماشاخانه ارغنون آمده بودند صورت گرفت ، آن هم تعطیلی اجرای این نمایش بدون اعلام قبلی بود.

  نمایش مرگ زنان زرد هرروز به‌جز شنبه‌ها ساعت 16 در تماشاخانه ارغنون به روی صحنه می‌روداما روز دوشنبه هوای تهران با میانگین شاخص کیفی 156 در شرایط ناسالم قرار گرفت و طبق اعلام مدیر تماشاخانه به همین دلیل گروه نمایش در یک حرکت خودجوش یک ساعت قبل از اجرای نمایش تصمیم گرفتند اجرای خود را به دلیل آلودگی هوا لغو کنند. این درشرایطی است که فقط مهدکودک‌ها و مدارس تا مقطع ششم ابتدایی به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند.

   با ذکر چند نکته می‌توان فهمید که  رفتار گروه اجرای این نمایش زیاد هم عجیب نبوده و این تعطیلی نابهنگام و بدون توجه به مشقت سفرهای شهری مخاطبان حق مسلم گروه بوده است! 

   تم نمایش درباره خودکشی است و قطعاً اعضای گروه با توجه به اخطار معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران فهمیده‌اند که اجرای نمایش در این هوا خودکشی است پس اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   هشدار دادند کودکان، سالمندان، بیماران قلبی، ریوی و تنفسی از حضور، تردد، انجام فعالیت‌های بدنی در فضای «آزاد» خودداری کنند ازآنجاکه اجرای نمایش کار بدنی است و فضای تئاتر هم احتمالاً امروز یک فضای آزاد به شمار می‌رود بنابراین اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   اگر مخاطبان و تماشاگران نمایش «مرگ زنان زرد» اهمیتی به جان خود نمی‌دهند و در شرایط هشدار خود را سالن می‌رسانند و مدیر روابط عمومی و مدیر سالن مجبور به عذرخواهی از آن‌ها می‌شوند دلیل نمی‌شود گروه نمایش به فکر جان خود نباشند و این شد که اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   معمولا هرگاه  فرصتی برای تنفس می‌دهند، جماعت سیگاری آتش میکنند و دوبه‌دو و چند به چند باهم گپ و گفت می‌کنند. این فرصت های تنفس البته پیش از اجرا و در میانه اجراها هم پیش می آید ،اما خطر سیگار کجا و خطر آلودگی هوا کجا؟ پس اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  دریکی از درگاه‌های خبری به نقل از کارگردان نمایش نوشته بود: «ازنظر من تأثیرات یک عمل همواره به همه ما منتقل می‌شود، اگر مثبت باشد همه ما را دربر می‌گیرد و اگر منفی هم باشد به همین صورت است. به همین دلیل ما می‌خواستیم در این نمایش بیان کنیم که تأثیرات کارهایمان به خودمان برمی‌گردد.» برای اینکه همه یاد بگیرند در این شرایط باید همه‌چیز را تعطیل کنند ، اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  در این شرایط احتمال اینکه از اعضای گروه بخواهید حتی از خانه خارج شوند اشتباه است و قرار نیست کسی خودش را به خاطر تئاتر به کشتن بدهد پس اجرای نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

  گروه نمایش که به کسی نامه فدایت شوم نداده که بیایند نمایش را ببینند و تماشاخانه ارغنون هم که آن‌قدر مشکلی برای جذب مخاطب ندارد که حالا یک روز نمایش اش تعطیل شود به اعتبار تماشاخانه صدمه بخورد پس نمایش بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   قطعاً اولین کسی که پیشنهاد تعطیلی نمایش را داده و آخرین نفری که این تصمیم را عملی ساخته می‌دانسته که هیچ اتفاقی در حوزه نمایش نمی‌افتد و آب از آب تکان نمی‌خورد پس اجرای نمایش براحتی و بدون اعلام قبلی تعطیل شد!

   
  مطالب مرتبط

  تجزیه‌وتحلیل «رزیدنسی» در گفت‌وگو با آروند دشت آرای

یک «هم‌نشینی فرهنگی» بین کشورها در جشنواره تئاتر فجر
  تجزیه‌وتحلیل «رزیدنسی» در گفت‌وگو با آروند دشت آرای

  یک «هم‌نشینی فرهنگی» بین کشورها در جشنواره تئاتر فجر

  ایران تئاتر:آروند دشت‌آرای مدیر بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر امسال یک «همنشینی فرهنگی» با عنوان رزیدنسی را به این دوره از جشنواره افزود. با دشت آرای که سال‌ها است دغدغه «سوءتفاهم فرهنگی بین ملت‌ها» را دارد به گفت‌وگو پرداختیم.

  |

  در آیین بازگشایی عمارت ارغنون و جشن تولد هفتاد سالگی هنرمند عنوان شد

ناظرزاده کرمانی: تئاتر وسیله کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از جرائم است
  در آیین بازگشایی عمارت ارغنون و جشن تولد هفتاد سالگی هنرمند عنوان شد

  ناظرزاده کرمانی: تئاتر وسیله کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از جرائم است

  به گزارش ایران تئاتر همزمان با افتتاحیه عمارت نمایشی ارغنون جشن تولد هفتادسالگی فرهاد ناظرزاده کرمانی محقق، پژوهشگر و مدرس تئاتر با حضور مهدی شفیعی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی ایران و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

  |

  نگاهی به «مینوتور» از کشور فرانسه در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

ده‌ها اسطوره یونانی در یک نمایش
  نگاهی به «مینوتور» از کشور فرانسه در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

  ده‌ها اسطوره یونانی در یک نمایش

  ایران تئاتر ؛ عباس عبدالعلی‌زاده: نمایش "مینوتور " به کارگردانی کریستف تیبالت که به‌اشتباه در برنامه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان "مینیاتور " ترجمه‌شده یک اثر نمایشی درباره اسطوره معروف یونانی با عنوان مینوتور یا مینوتاوروس است.

  |

  در گفت و گو با منتقدان حوزه تئاتر مطرح شد:

نقد در تئاتر و تئاتر در مطبوعات مغفول مانده اند
  در گفت و گو با منتقدان حوزه تئاتر مطرح شد:

  نقد در تئاتر و تئاتر در مطبوعات مغفول مانده اند

  ایران تئاتر- علی رحیمی: جامعه ما نیازمند تئاتر با کیفیت است و تئاتر با کیفیت زمانی متبلور می شود که منتقدان حرفه ای پای کار بیایند، منتقدانی که بدور از هرگونه حاشیه های محسوس و نامحسوس، مسئولیت اجتماعی خود را مد نظر قرار دهند و در تحقق آرمان واقعی خود تلاش کنند.اما چرا نقد در ...

  |

  نظرات کاربران