در حال بارگذاری ...
 • در آذر ماه رقم خواهد خورد:

  برگزاری سوگواره تعزیه و آیین های عاشورایی استان خوزستان در شوشتر

  سوگواره استانی تعزیه و آیینی عاشورائی استان خوزستان از اول تا سوم آذرماه در شهرستان شوشتر برگزار می‌شود.

  سوگواره استانی تعزیه و آیینی عاشورائی استان خوزستان از اول تا سوم آذرماه در شهرستان شوشتر برگزار می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر، محمد یاقوتپور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در گفت و گو با تئاتر خوزستان گفت: به همت کانون تعزیه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوشتر و میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر این سوگواره از اول تا سوم آذر در شهرستان شوشتر برگزار خواهد شد.

  یاقوتپور افزود: این سوگواره در سه بخش صحنه‌ای، نقالی و میدانی برگزار خواهد شد که در بخش نقالی و صحنه‌ای منتخبین گروه‌های دانشجویی دانشگاهای استان آثار خود را اجرا می‌کنند و در بخش میدانی نیز منتخبین گروه‌های متقاضی شرکت در نهمین سوگواره استانی شبیه خوانی زینبیون که برگزیده های گروه‌های نمایشی انجمن‌های هنرهای نمایشی استان هستند به اجرا خواهند پرداخت.

  یاقوتپور در ادامه گفت: در این همایش گروه شهرستان شوش با تعزیه «مجلس شهادت حضرت قاسم(ع)» به کارگردانی صادق اسماعیلی فر، شهرستان اهواز با دو تعزیه «مجلس بازار شام» به کارگردانی عباس حسنی و تعزیه «مجلس شهادت حر ابن ریاحی» به کارگردانی محمد میر صندلاوی، بهبهان با تعزیه مجلس شهادت حضرت عباس(ع) به کارگردانی میثم خندانی و در بخش ویژه مهمان تعزیه میدانی «شهادت حضرت علی اکبر(ع)» به کارگردانی خلیل ضرغامپور از شوشتر حضور دارند.

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان در ادامه گفت: بخش صحنه ای نیز گروه های دانشجویی با نمایش «خونین کفن» از شهرستان مسجد سلیمان، نمایش «حجله خونین» از شهرستان آبادان، نمایش «بازار شام» و نمایش «غریبه ها و قریب ها » از شهرستان اهواز، نمایش «شوکران شمر» از شهرستان رامهرمز و نمایش «روز محشر» از شهرستان ایذه و نمایش «سفر یاس سه سال» به کارگردانی ساسان مددی کاهکش از شوشتر  به همراه دو نقالی «زهیربن قین» و «جنگ حضرت عباس» از دیگر نمایشهای این همایش سه روزه هستند.

  محمد یاقوتپور در خصوص داوری آثار گفت: داوری بخش‌های مختلف این همایش بر عهده دکتر مهرداد بهراد، مجتبی رستمی فر، خلیل ضرغامپور، خانم کیانی و رضا خادم سیدالشهدا است.

  او افزود: جعفر دهقان بازیگر پیشکسوت عرصه سینما و تئاتر کشور نیز در این سه روز مهمان ویژه این همایش هستند ومراسم اختتامیه ساعت ۲ بعدازظهر روز سوم آذرماه در تالار فرهنگ شوشتر شوشتر برگزار خواهد شد.

   
  مطالب مرتبط

  معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان:

40 هزار زائر از سوگواره ملی تئاتر اربعین در چذابه دیدن کردند
  معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان:

  40 هزار زائر از سوگواره ملی تئاتر اربعین در چذابه دیدن کردند

  ناصر چنانی با بیان این‌که سوگواره ملی تئاتر اربعین در چذابه بسیار مورد استقبال مردم و زائران قرار گرفت توضیح داد: 40 هزار زائر از نمایش‌های این سوگواره دیدن کردند که آمار قابل‌توجهی است.

  |

  نظرات کاربران