در حال بارگذاری ...
 • یادداشتی دوستانه بر نمایش « خوب بد زشت»:

  وانت، بازیگر سوم

  ایران تئاتر - حسن علیکرمی : اولین چیزی که تماشاگر را به خودش جلب می کند بازی های روان و بدون اغراق بازیگران بود که در راستای نمایشنامه حرکت می کنند.شاید بتوان گفت که  یکی از بهترین بازیهای سعید دولتی رو در این چند ساله اخیر دیدم.

  شاید مدتها بود یک تئاتر روان و جذاب ندیده بودم! مدام از این سالن به آن سالن سرک میکشیدم تا شاید کمی از تئاتر لذت ببرم اما دریغ ... شاید تئاترهای خوب در روی صحنه سالن های تهران هست و نصیب من نمیشد اما در یک شب سرد پاییزی که سرمایش تا استخوانهای آدم نفوذ میکرد به دیدن نمایش "خوب بد زشت"، به کارگردانی شقایق فتحی و بازی سعید دولتی و ابوالفضل حاجی علیخانی رفتم.

  فکر میکردم کاری معمولی ببینم و فقط بخاطر دعوت رفیقم سعید دولتی رفتم، اما وقتی نمایش شروع شد متوجه خوب بودن کار شدم.

  اولین چیزی که تماشاگر را به خودش جلب می کند بازی های روان و بدون اغراق بازیگران بود که در راستای نمایشنامه حرکت می کنند.شاید بتوان گفت که  یکی از بهترین بازیهای سعید دولتی رو در این چند ساله اخیر دیدم.

  نمایش به جز پایانش، ریتم و ضرباهنگ تند و مناسبی با توجه به فضای نمایشنامه داره. ابوالفضل هم نمایشنامه خوبی رو نوشته. هرچند اگر من بودم پایان نمایش و اجرا رو به شکل دیگه ای مینوشتم و چیدمان میکردم.

   اما در مجموع این نمایش با درونمایه طنزش و بازی های طنازانش، قابل تأمل و دیدنیه و صدالبت لذت بخش.

  یک نکته خیلی خوبی هم این نمایش داشت و اون طراحی صحنه اش بود.قبل از اینکه نمایش رو ببینم، عکس های اجرا رو دیده بودم.دوست داشتم ببینم از وجود اتومبیل در صحنه چه جوری استفاده شده! انگاری وانت داخل صحنه، بازیگر سوم نمایش بود.وجودش در نمایش کاملا ضروری و در تمامی لحظات نمایش جزو شخصیتهای اصلی صحنه دیده میشه.حتی گاهی بازیگران در داخل وانت بازی میکردند و خلاصه همه جای این وانت در میزانسن های نمایش نقش داشت، داخل کابین و اتاقک، روی کاپوت، داخل موتور، باربند و چهارچرخ ماشین.

  به هر حال دوستان گرامی و محترم، نمایش خوب و قابل تأملی روی صحنه است، حتی اگه کار مربوط به کسان دیگری بود من همین نظر رو داشتم.خودتون هم نتونستید تشریف ببرید برای تماشا، حتما به دوستان و آشنایانتون دیدنش رو توصیه کنید.

   
  مطالب مرتبط

  یادداشت محمد عارف بر نمایش «برف سرخ» به کارگردانی شقایق فتحی

رگه‌های پنهان طنز در پشت ماجراها
  یادداشت محمد عارف بر نمایش «برف سرخ» به کارگردانی شقایق فتحی

  رگه‌های پنهان طنز در پشت ماجراها

  ایران تئاتر - محمد عارف: آنچه نگارنده را وادار به نوشتن یادداشتی برای «برف سرخ» کرده، پیوستگی اجراها و روند رو به رشد این گروه نمایشی طی سال‌های اخیر در تئاتر تهران است. گروهی که با تامل و سکوتی معنادار، تنها به اجرا می‌اندیشد و همواره در پی یافتن کلیدهای اساسی تئاتر برای ...

  |

  هر شب در خانه نمایش

«برف سرخ» ساعت 20 به صحنه می‌رود
  هر شب در خانه نمایش

  «برف سرخ» ساعت 20 به صحنه می‌رود

  نمایش «برف سرخ» نوشته‌ی ابوالفضل حاجی علی‌خانی و کارگردانی شقایق فتحی که چندی پیش توسط استاد داریوش اسدزاده در مراسم آیین سرچراغ خانه نمایش اداره تئاتر افتتاح شد، هر شب ساعت 20 به روی صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران