در حال بارگذاری ...
 • همزمان با مراسم افتتاح نمایش «پنجره‌ای بر بادها»

  بزرگداشت دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی در خانه نمایش برگزار شد

  با حضور جمعی از هنرمندان، شاگردان و دوستداران ،مراسم بزرگداشت دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی در خانه نمایش برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر، به کوشش اداره برنامه‌های تئاتر و خانه نمایش، همزمان با مراسم افتتاح نمایش «پنجره‌ای بر بادها» نوشته دکتر فرهاد ناظر زاده، از سال‌ها تلاش و جدیت ایشان در این عرصه قدردانی شد. در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان، شاگردان و دوستداران او برگزار شد، ابتدا علی‌اصغر راسخ راد مدیر اداره برنامه‌های تئاتر و خانه نمایش در سخنانی گفت: «پنجره‌ای بر بادها» از آثار ارزشمند استاد است که در اوایل دهه 70 یک‌بار به اجرا درآمد و من از سیروس کهوری نژاد درخواست کردم تا همزمان با سالروز تولد استاد ناظر پور یک‌بار دیگر آن به روی صحنه بیاورد.»

  او با قدردانی از سال‌ها جدیت دکتر ناظر زاده در عرصه نمایش کشور، گفت: «به‌عنوان یک شاگرد از تلاش‌های این هنرمند بزرگوار قدردانی می‌کنم.»

  در ادامه دکتر امیر کاووس بالازاده در سخنانی با اشاره خانواده ناظر زاده گفت باید آن‌ها را نسل به نسل تولیدکننده علم بنامیم. او در ادامه افزود: «مرحوم پدر استاد ناظر زاده، خدمات خارق‌العاده در حوزه فرهنگ کشور داشت. او در رادیو، ماه مبارک رمضان سخنرانی‌های خاصی داشت و صدایش هنوز در گوشم هست. او تجربه نویسندگی رمان‌هایی مثل «رقص خنجر» و «شیرزاد» را نیز در کارنامه دارد.»

  او در ادامه افزود: «از چنین پدری طبیعی است که فرزندی مثل آقای ناظر زاده که نویسنده، مترجم و پژوهشگر است، متولد شود.»

  دکتر داوود فتحعلی بیگی سخنران دیگر این مراسم، با تقدیر از تلاش‌های بی‌وقفه دکتر ناظر زاده گفت: «من فقط در یک جمله می‌گویم که دوست داشتم همین‌الان سر کلاس آقای ناظر زاده بنشینم. چون هیچ‌وقت و از هیچ دانشجویی تاکنون نشنیده‌ام که از کلاس آقای ناظر زاده ناراضی خارج شود.»

  او در ادامه خاطرنشان کرد: «امیدوارم جامعه فرهنگی کشور قدر این بزرگوار را بیش از این‌ها بداند و قدردان آثار درخشان و ماندگار این هنرمند باشند.»

  حسین مسافر آستانه، امیر دژاکام، رضا ایران‌منش و اصغر خسروآبادی از دیگر هنرمندانی بودند که در این مراسم به بیان خاطراتی از ویژگی‌های ارزنده استاد ناظر زاده پرداختند.

  در انتهای این مراسم نیز دکتر ناظر زاده کرمانی ضمن قدردانی از برگزاری این مراسم، گفت: «امروز احساس می‌کنم که در کنار فرزندانم هستم.»

  او با اشاره به اینکه نسل‌های گذشته هنرمندان ارزنده‌ای را تقدیم تئاتر کشور کرده است، گفت: «متأسفانه بچه‌های دهه 70 کاملاً فرهنگ متفاوتی دارند و من دیگر آن استعدادهای درخشان را در نسل جدید نمی‌بینم.»

  گفتنی است دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی از چهره‌های برجسته هنری کشور است که آثاری همچون تئاتر پیشتاز، تجربه‌گر و عبث گر، سبک‌های اجرایی در تئاتر معاصر جهان، گزاره گرایی در ادبیات نمایشی، نمادگرایی در ادبیات نمایشی، ادبیات نمایشی در روم، پیدایش ادبیان نمایشی در ایرلند، پیش درآمدی بر شناخت هنرهای نمایشی در مصر و ... را در کارنامه دارد.

  نمایش «پنجره‌ای بر بادها» از نمایشنامه‌های قدیمی این هنرمند است که یک‌بار در سال 1371 به اجرا درآمد و از 16 آذرماه نیز به کارگردانی سیروس کهوری نژاد همه‌روزه در ساعت 1930 در خانه نمایش به اجرا در می‌آید.

   

  گزارش از علی رحیمی 
  مطالب مرتبط

  دهمین نشست نقد صحنه با حضور داوود فتحعلی‌بیگی و رحمت امینی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد

اجرای نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» اجرایی سالم و اصیل است
  دهمین نشست نقد صحنه با حضور داوود فتحعلی‌بیگی و رحمت امینی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد

  اجرای نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» اجرایی سالم و اصیل است

  دهمین نشست نقد صحنه با بررسی تئاتر «جعفرخان از فرنگ برگشته» نوشته حسن مقدم و کارگردانی رحمت امینی، با حضور این کارگردان و هنرمندانی همچون داوود فتحعلی بیگی، علیرضا نراقی و بهزاد صدیقی در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

  |

  همزمان با رونمایی از پوستر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

هنرمندان تئاتر در موزه مقدم از جعفرخان استقبال کردند
  همزمان با رونمایی از پوستر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

  هنرمندان تئاتر در موزه مقدم از جعفرخان استقبال کردند

  جمعی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر به دعوت کارگردان «جعفرخان از فرنگ برگشته» روز دوشنبه در موزه مقدم تهران گردهم آمده و در آیین نمادین استقبال از جعفرخان و رونمایی از پوسترهای این نمایش شرکت کردند.

  |

  نظرات کاربران