در حال بارگذاری ...
 • نشست مدیر کل هنرهای نمایشی با گروه های برگزیده استان ها

  لزوم ایجاد اعتماد و نزدیکی بین گروه های تئاتری و انجمن ها

  شب گذشته در نشست صمیمانه مدیرکل هنرهای نمایشی با گروه‌های برگزیده و روسای انجمن‌های  نمایشی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، یزد، فارس، هرمزگان، البرز و چهارمحال وبختیاری بر مشارکت گیری برای ساخت پلاتو در استان‌ها تأکید شد.

  به گزارش ایران تئاتر، مدیرکل هنرهای نمایشی با تأکید بر اینکه در حوزه  تئاتر استان‌ها بحث تغییر در آیین‌نامه تشکیل شعب استانی انجمن هنرهای نمایشی انجام ‌شده است، گفت: «آقای دکتر منتظری برای از سر گرفتن تئاتر در سراسر کشور دو اتفاق را به‌صورت جدی پیگیری کرد. یکی برگزاری جشنواره تئاتر استان‌ها و دیگری تشکیل انجمن نمایش سراسر کشور که در آن زمان تنها در شهرستان‌ها فعال بود و موظف شد چراغ تئاتر را روشن نگه دارد، اما بعد از چند سال احساس شد که سازوکار تشکیلاتی انجمن کارا نیست و هر زمان موعد انتخابات انجمن می‌رسد آخرین گروهی که نمایشی به صحنه برده هر چه تعداد اعضایش بیشتر باشد در انتخابات برنده می‌شود و خیلی فرق نمی‌کرد این افراد تازه وارد تئاتر شده‌اند یا صاحب کسوت هستند یا نه. درنهایت خروجی همیشه محل چالش بود و اواخر فعالیت این انجمن هم، ارتباط با مرکز ضعیف شده بود. درنهایت بعدازآن انجمن هنرهای نمایشی تشکیل شد که نقش صندوق مالی ادارات کل را بازی می‌کرد که با گروه‌های نمایشی نسبت به گذشته ارتباط چندانی نداشت و انتصابی بود.»

  مدیرکل هنرهای نمایشی بابیان اینکه با این ساختار انتصابی انجمن‌ها ، برنامه‌ریزی دقیق برای تئاتر در استان‌ها میسر نبود، افزود: «رویکرد هنرمندان به انجمن انتصابی رویکردی مثبت و دوجانبه نبود و انجمن باید زمانی تشکیل می‌شد که گروه‌های فعال در هر استان شناسایی شوند و چه‌بهتر که گروه‌های تئاتری تشکیل‌دهنده بدنه انجمن در هر استان باشند.»

  مهدی شفیعی در همین زمینه تصریح کرد: «به همین منظور گام اول اداره کل هنرهای نمایشی، شناسایی گروه‌های نمایش و صدور پروانه فعالیت با همکاری اداره کل استان‌ها برای آن‌ها بود تا هیئت مدیره انجمن نمایش‌ها را از بین هسته مرکزی گروه‌های ثبت شده انتخاب کنند. انتظار از هیئت مدیره جدید با توجه آشنایی‌اش با تئاتر و داشتن دغدغه برنامه‌ریزی برای گروه‌های تئاتری این است که اعتماد و نزدیکی بیشتری بین گروه‌های تئاتری و انجمن‌ها ایجاد کند. گام دوم اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری ادارات کل استان‌ها، این است که بتوانیم با مشارکت نهادهای استانی و اعتبارات وزارت ارشاد و یا اعتبارات عمرانی استان‌ها پلاتوهایی را ایجاد یا به سامان کنیم و در اختیار انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها بگذاریم که محلی برای اجرای نمایش باشد و این به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دفاتر انجمن در استان‌ها کمک می‌کند.»

  مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه با اشاره به اهمیت مسائل مالی، گفت: «بحث مالی هم بحثی بود که در تئاتر استان‌ها خیلی برنامه‌ریزی شده و هدفمند نبود. از سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کردیم که الگویی باشد برای فعالیت تئاتر استان‌ها، تفاهم‌نامه‌ای که هم بحث تولید و هم تقویت سخت‌افزاری و هم مواردی که به‌نوعی در حوزه تئاتر در برنامه‌ها و اهداف انجمن‌هاست، در آن گنجانده شده است.»

  شفیعی در ادامه افزود: «امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها الگویی باشد که در استان‌ها و ادارات کل، از ابتدای سال بر مبنای اعتبارات خودشان، مبلغی را برای تئاتر مشخص کنند، همین که بودجه‌ای را از ابتدای سال متناسب با اعتبارات استان برای تئاتر در نظر بگیرند و در اختیار انجمن‌ها بگذارند، می‌تواند مبنایی باشد برای یک برنامه‌ریزی درست و هدفمند که ابزار دست هیئت مدیره انجمن نمایش خواهد بود. او یکی از اتفاقات ضروری در تئاتر استان‌ها را توجه به گردش دایره مخاطب عنوان کرد و گفت:  علاوه بر اینکه نیاز داریم گروه‌های نمایشی را شناسایی کنیم، نیاز داریم که بانک‌های جامع و کامل برای مخاطبان تئاتر داشته باشیم. همچنین لازم است از فضای مجازی برای گسترش دایره مخاطبان با توجه به جمعیت بالای تحصیل‌کردگان در کشور استفاده کنیم.»

  شفیعی در همین زمینه افزود: «در تهران چند سایت فروش بلیت تئاتر ظرفیت بالایی در بانک تماشاگران تئاتر ایجاد کرده‌اند و اتفاق خوبی شکل گرفته است و همانطور که شاهدیم فروش یک تئاتر در یک سالن با فروش یک فیلم که هزینه های بالایی صرف ساخت آن شده و به طور همزمان در ده ها سینما در سراسر کشور اکران می شود، برابری می کند. این نکته نشان می دهد که ظرفیت برای مخاطب تئاتر خیلی بیشتر از سینما وجود دارد و باید از آن بهره گرفت.در شهر مشهد هم هر شب هفت اجرا روی صحنه می رود و نمایش ها مخاطب خوبی دارند.»

  مدیر کل هنرهای نمایشی در پایان خاطر نشان کرد: «هدف از نکاتی که گفته شد این است که چرخه تولید و چرخه اجرای عمومی در استان ها شکل بگیرد و اتفاقات مستمر و مداوم تئاتر در سراسر کشور وجود داشته باشد.»
  مطالب مرتبط

  گذر رودکی در حاشیه فجر 36 افتتاح خواهد شد

یکی از مهمترین گذرهای تهران به بار نشست
  گذر رودکی در حاشیه فجر 36 افتتاح خواهد شد

  یکی از مهمترین گذرهای تهران به بار نشست

  ایران تئاتر-علی رحیمی: براساس ماده 114 برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران (1393-1397) احداث و بهره برداری از طرح رودکی تا پایان سال سوم برنامه مورد تاکید قرار گرفته است، موضوعی که هرچند با تاخیر اما بالاخره به بار نشست.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی در بازدید از رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر :

امسال آثار بخش خارج از صحنه در جشنواره سرشار از ایده‌های بدیع و جذاب است
  مدیرکل هنرهای نمایشی در بازدید از رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر :

  امسال آثار بخش خارج از صحنه در جشنواره سرشار از ایده‌های بدیع و جذاب است

  مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به حضور گروه‌های مطرح خارجی در بخش خارج از صحنه جشنواره تئاتر فجر از هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر خواست که تماشای اجراهای خارج از صحنه (آف استیج) جشنواره تئاتر فجر را از دست ندهند.

  |

  خبرهایی از جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری

  خبرهایی از جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری

  ایران تئاتر: جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری از 19 دی آغاز و تا 23 دی‌ماه در تماشاخانه مهر شهرکرد ادامه دارد. در حاشیه این برگزاری گفتگوهایی با اکبر دانیالی نایب‌رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری، فرشاد صالحی هنرمند سینما و تئاتر این استان و شبنم عالی ...

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی دراختتامیه جشنواره فجر استانی یزد:

جشنواره تئاتر فجراستانی تمرینی برای تورهای تئاتری است
  مدیرکل هنرهای نمایشی دراختتامیه جشنواره فجر استانی یزد:

  جشنواره تئاتر فجراستانی تمرینی برای تورهای تئاتری است

  مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی در آیین پایانی سومین جشنواره تئاتر فجر استانی یزد،گفت: برگزاری جشنواره های تئاتر فجراستانی، به گونه ای تمرین تورهای تئاتری است که باید جدی گرفته شود.

  |

  نظرات کاربران