در حال بارگذاری ...
 • رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی مطرح کرد:

  موفقیت تئاتر مشهد مرهون تلاش همه است

  نشست خبری تشریح برنامه‌های انجمن هنرهای نمایشی استان در محل دفتر انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی برگزار شد.  

  به گزارش مشهد تئاتر، سید جواد اشکذری که صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های انجمن هنرهای نمایشی استان در محل دفتر این انجمن سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: «یکی از دلایل موفقیت تئاتر مشهد این بود که هر کسی در هر حوزه‌ای فعالیت داشت، از همان موضع به تئاتر کمک کرد بنابراین این رشد متعلق به همه است» او در ادامه افزود: «ما حدود 5 ماه است که در انجمن هنرهای نمایشی استان مشغول به کار شدیم و با اینکه خودم از اهالی رسانه هستم اما ترجیح دادم که کارم را با نشست خبری آغاز نکنم اما از این به بعد ان‌شاالله به صورت هر سه ماه یک بار نشست خبری را برگزار خواهیم کرد.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی تصریح کرد: «ما در اولین گام نشستی را با رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار کردیم تا با کمک او بتوانیم مشکلات مالی تئاتر را حل کنیم. سعی کردیم با در نظر گرفتن این موضوع، تئاتر شهرستان‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد.»

  اشکذری در بخش دیگری از صحبت هایش بیان کرد: « امسال 15 اثر به بخش مسابقه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استانی راه پیدا کردند. جریان عکس تئاتر مدتی بود که در استان دچار افت شده بود اما با برگزاری نمایشگاه عکس تئاتر تلاش کردیم مشهد را در این زمینه به جایگاه اصلی خود که قطب دوم کشور است، برسانیم.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی عنوان کرد: «نقد و بررسی تئاتر در چند سال اخیر دچار ضعف شده بود و ما در همین راستا نشست‌های نقد تئاتر را با حضور یکی از بهترین منتقدان کشور، استاد صمد چینی‌فروشان، برگزار کردیم.» اشکذری خاطر نشان کرد: «ما رپرتوار اجراهای عمومی را در 6 شهرستان استان برگزار کردیم و جزو معدود استان‌های کشور هستیم که قانون جشنواره فجر را رعایت می‌کنیم. به همین دلیل آثاری که این فرآیند را طی می‌کنند با کیفیت خوبی به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا می‌کنند.»

   

  تجلیل از پیشکسوتان تئاتر در دستور کار ما قرار دارد

  اشکذری با بیان اینکه یکی از وظایفی که ما برای خودمان در نظر گرفته‌ایم، تجلیل از بزرگان تئاتر استان است، گفت: «پس از درگذشت استاد کمال علوی، ما دو مراسم خوب برای درگذشت او برگزار کردیم.» رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در ادامه  اظهار کرد: «در این مدت تولید تئاتر افزایش داشته و 15 تا 20 تئاتر در همین زمان تولید شده است. سعی کردیم مرز هنرمندان تئاتر را برداریم و کاری کنیم که هنرمندان مشهدی که در تهران زندگی می‌کنند، به مشهد هم بیایند و در اینجا اجرا داشته باشند.»

  اشکذری ادامه داد: « طبق تصمیم گیری های انجام شده قرار است که نمایش های «سفر هشتم» استاد رضا صابری، «سه خواهر» حامد امان‌پور و «شراره» محمدمهدی خاتمی و آثاری از صحرا رمضانیان و سروش طاهری در مشهد اجرا شوند.»

  او تصریح کرد: «ما تلاش کردیم که در ماه محرم هم اجرای تئاتر داشته باشیم. در همین راستا چند تئاتر فروش خوبی داشتند. انجمن هنرهای نمایشی کمک می‌کند که هنرمندان حضور بیشتری در کارهای خیر و رسیدگی به اقشار ضعیف داشته باشند.» 

  اشکذری افزود: «ما در این مدت موفقیت‌های خوبی در زمینه بین‌المللی داشته‌ایم و جوایز خوبی را به دست آوردیم. بعد از چند سال تلاش کردیم تا آثار موفق در این زمینه بتوانند اجرای عمومی هم داشته باشند.» 

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی با بیان اینکه همواره مشکل شفافیت مالی در انجمن وجود داشته است، اضافه کرد: «ما تلاش کردیم که مشکل کارهای اداری هنرمندان را هم حل کنیم.»

   

  تئاتر استان الگوی خوبی برای تئاتر سایر استان‌هاست

  اشکذری در ادامه  گفت: «در نشستی که ما در تهران داشتیم مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد تئاتر خراسان را الگوی مناسبی برای تئاتر کشور معرفی کرد و در زمینه اطلاع‌رسانی به خصوص سایت «مشهد تئاتر»، رونق اجراهای عمومی تئاتر و... را برای سایر استان‌ها قابل الگوبرداری دانست.»

  او تصریح کرد: «در بخش مرور تئاتر ایران جشنواره فجر هم نمایندگان زیادی داریم. انتظار داریم که پنج نماینده در جشنواره فجر داشته باشیم. همچنین در ادامه جشن موفقیت تئاتر استان را هم برگزار خواهیم کرد.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: «در چند سال اخیر تئاتر خیابانی ما به سمت کارهای مناسبتی و کاسب‌کارانه حرکت کرده و من در همین راستا با مدیر دفتر تئاتر خیابانی ارشاد جلسه‌ای داشتم که نتیجه آن تاسیس دفتر تئاتر خیابانی در استان است تا بتوانیم این حوزه را تقویت کنیم.»

  اشکذری اظهار کرد: «ما تلاش می‌کنیم بتوانیم برای تئاتر استان برندسازی کنیم و یک رنگ و گرافیک خاصی را برای تئاتر استان به وجود بیاوریم و کاری کنیم که تئاتر استان به این عنوان شناخته شود.» او در ادامه گفت: «احساس می‌کنیم که در بخش تئاتر منطقه‌ای در حق ما ظلم شده است زیرا نباید سهمیه استان ما مساوی با استان‌هایی باشد که از هیچ منظری با ما برابر نیستند. من به جرئت می‌گویم که تئاتر ششم بخش داوری ما حداقل از تئاتر اول 10 استان می تواند بهتر باشد. ما نباید اجازه دهیم که به تئاتر استان به خاطر قابلیت رقابت پذیری بالا ظلم شود.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی با بیان اینکه ما 23 گروه تئاتر سطح بندی شده در استان داریم، عنوان کرد: «احساس ما این است که حداقل 15 گروه دیگر به این تعداد اضافه خواهد شد. البته در  تئاتر شهرستان‌ها هم این ظرفیت بسیار بسیار بالاست.»

   

  سالن‌های تئاتر به انجمن هنرهای نمایشی واگذار شود

  اشکذری افزود: «ما شاهد واگذاری سالن‌های تئاتر به بخش خصوصی هستیم و امیدواریم که اگر چنین روندی وجود دارد، این واگذاری‌ها به انجمن هنرهای نمایشی صورت گیرد و سالن‌های تئاتر استان زیرنظر انجمن قرار بگیرند.»

  او ادامه داد: «در این مدت دو مشکل وجود داشت، که اولی عدم استقلال انجمن بود و از آنجا که روسای انجمن قبلا انتصابی بودند و هم اکنون اتنخابی شده، به همین دلیل باید استقلال آن حفظ شود. مشکل دوم هم وضعیت تئاتر شهرستان‌ها بود.»

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی اضافه کرد: «شورای سیاست‌گذاری تئاتر شهرستان‌ها در برنامه ما قرار دارد و در این راستا 28 شهرستان شناسایی شده اند که تئاتر دارند. طبق قانون شهرستان‌هایی می‌توانند دفتر نمایندگی انجمن استان را داشته باشند که حداقل 5 گروه ثبت شده دارند اما هم‌اکنون هیچ شهرستانی چنین وضعیتی ندارد. در پایان سال که گروه‌ها بتوانند مجددا در سامانه ثبت نام کنند، مسلما در چند شهرستان،‌ شاهد رشد تعداد گروه‌ها خواهیم بود و پس از تعیین روسای نمایندگی‌های انجمن در شهرستان‌ها ما شورای سیاست‌گذاری را با همین افراد تشکیل خواهیم داد.» 

  اشکذری خاطرنشان کرد: «در آینده چهار نمایشنامه دوره گذشته و امسال جشنواره تئاتر استانی چاپ خواهد شد و تغییر نام درب سنگی پارک ملت به درب تئاتر شهر، نصب سردیس هنرمندان تئاتر استان، شهید سهیلی و شهید اصغرزاده، تاسیس کتابخانه تخصصی تئاتر در مجموعه تئاتر شهر و تهیه شناسنامه تئاتر استان در قالب سی‌دی و بروشور و ثبت انجمن هنرهای نمایشی به عنوان یک موسسه دردستور کار ما قرار دارد.»

   

  جشنواره تئاتر فجر در مشهد برگزار می‌شود

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی اظهار کرد: «جشنواره تئاتر فجر استانی حتما برگزار خواهد شد و برنامه‌ریزی آن در حال انجام است. آثار استان مشهد به علاوه سه تئاتر از جشنواره فجر به این جشنواره خواهند آمد.»

  اشکذری در پایان عنوان کرد: «برای بهتر برگزار شدن اجراها و پرهیز از ناهماهنگی، بعد از این بلیت‌های میهمان بدون هماهنگی حذف خواهد شد و کسی نمی‌تواند از این بلیت‌ها استفاده کند.»

   
  مطالب مرتبط

  تأملی بر دست‌آوردهای بخش پوستر، عکس و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر

هویت بصری گروه‌های نمایش و ساز و کار ایجاد تئاتر پایدار
  تأملی بر دست‌آوردهای بخش پوستر، عکس و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر

  هویت بصری گروه‌های نمایش و ساز و کار ایجاد تئاتر پایدار

  ایران تئاتر_بهروز فائقیان: هویت بصری به عنوان مجموعه عناصری که اولین ارتباط مخاطب با ویژگی‌های آثار نمایشی را بر عهده دارند، پیش از دیگر مؤلفه‌های گروه‌های تئاتری چون خط مشی محتوایی و شیوه‌های اجرا، در صف اول ارتباط با مخاطب قرار می‌گیرد و اولین نشانه‌های هویتی آن‌ها ...

  |

  درمراسم معرفی برگزیدگان جوایز مواد تبلیغی جشنواره تئاتر فجر مطرح شد:

مهدی شفیعی: جشنواره سی و ششم منافع جمعی تئاتر را یک گام به پیش برده است
  درمراسم معرفی برگزیدگان جوایز مواد تبلیغی جشنواره تئاتر فجر مطرح شد:

  مهدی شفیعی: جشنواره سی و ششم منافع جمعی تئاتر را یک گام به پیش برده است

  نمایشگاه بخش عکس، پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با مراسم معرفی برگزیدگان این رویداد امروز شنبه 12 اسفندماه در باغ‌موزه قصر با عنوان نمایشگاه اسپند آغاز به کار کرد.

  |

  تا دقایق دیگر همزمان با افتتاح نمایشگاه در باغ‌موزه قصر

برگزیدگان بخش عکس، پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌شوند
  تا دقایق دیگر همزمان با افتتاح نمایشگاه در باغ‌موزه قصر

  برگزیدگان بخش عکس، پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌شوند

  نمایشگاه عکس، پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر با معرفی برگزیدگان و ارائه آثار منتخب امروز در باغ‌موزه قصر افتتاح می‌شود.

  |

  نظرات کاربران