در حال بارگذاری ...
 • در یادداشت حسین کیانی عنوان شد

  تئاتر فرزند فراموش شده خانواده فرهنگی ایران

  حسین کیانی که این روزها «تیاتر سعدی، تابستان سی و دو» را در سالن اصلی تئاتر شهر بر روی صحنه دارد،دریادداشتی از موقعیت و چایگاه تئاتر در فضای فرهنگی کشور گلایه کرد.

   به گزارش ایران تئاتر کیانی در این یادداشت آورده است: ما اساسا فلسفه ضرورت تئاتر را نمی‌دانیم. اگرچه عاداتی وجود داشته و بنیان‌هایی گذاشته شده است که همچنان توسط عده‌ای علاقه‌مند دنبال می‌شود اما تئاتر هنوز جزو الویت‌های مسئولان کشور ما نیست، چرا که با فلسفه ضرورت تئاتر آشنا نیستند.

  در آیین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از تئاتر به عنوان مقوّم فرهنگی نام برده شده است اما باید دید مقوّم فرهنگی یعنی چه! نکته دردناک این است که حتی آنچه در آیین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده نیز در حد دستورالعمل مانده است و اجرایی نمی‌شود.

  به اعتقاد من، تا تصمیم‌گیرندگان فرهنگی به این نتیجه نرسند که اساسا تئاتر به چه دلیل لازم است، نمی‌توان کاری کرد و در گام نخست، باید فلسفه، چیستی، چرایی و چگونگی کاری که انجام می‌دهیم، مشخص شود.

  وقتی من در جایگاه نمایشنامه‌نویس و کارگردان بلاتشبیه به عباس نعلبندیان، اکبر رادی، بهرام بیضایی و... نگاه می‌کنم، می‌بینم که آن‌ها هیچ چیز بابت آثار بزرگی که خلق کردند، نگرفتند. پس من هم اساسا نه توقعی دارم و نه فکر می‌کنم توقع داشتن کاری درست است. این که منِ نوعی توقع داشته باشم به عنوان یک درام‌نویس معاصر مورد حمایت قرار گیرم تا بتوانم آثار نمایشی ایرانی خلق کنم، امری نادرست است، زیرا اساسا برای مسئولان هنری و فرهنگی ما حیات و ممات ادبیات نمایشی و تئاتر خارج از حدود و ثغور علایق‌شان است.

  این در حالی است که شناخت ضرورت آثار هنری و از جمله تئاتر در دوران پیش از انقلاب اسلامی به شدت وجود داشت. با وجود همه نقدهای منفی نسبت به آن دوران، مسئولان فرهنگی این ضرورت را می‌شناختند، روی آن سرمایه‌گذاری و از آن حمایت می‌کردند. من با اهداف‌ آن‌ها و نتایج فعالیت‌شان کاری ندارم اما بی‌شک به شدت با ضرورت فرهنگی تئاتر آشنا بودند.

  اسناد تاریخی به ما می‌گویند که سه سالن سنگلج، تئاتر شهر و تالار وحدت در عرض کمتر از هفت سال ساخته شدند، از آن سو، ما در طول این سی و اندی سال چه کردیم و چه ساختیم؟! این نکته نشان می‌دهد هر چقدر هم برای افزایش بودجه و چیزهای دیگر داد و بیداد کنیم، سابیدن کشک خاله است چون تئاتر فرزند فراموش‌شده خانواده فرهنگی ایران است.

  ای کاش این عدم حمایت از تئاتر، بر اساس آگاهی صورت می‌گرفت. زیرا طرف بودن با یک ممیز آگاه یا یک ناظر آگاه بسیار آسان‌تر از مواجهه با یک سانسورچی ناآگاه است. ای کاش این آگاهی در کسانی که از تئاتر حمایت نمی‌کنند و کسانی که سد راه رشد تئاتر می‌شوند، وجود داشت. به گمان من این آگاهی به هیچ وجه وجود ندارد و همه بی‌توجهی‌ها از سر نشناختن ضرورت وجود این هنر است.

   

   
  مطالب مرتبط

  از سوی کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر مطرح شد:

روزِ جهانی تئاتر، فرصت مناسبی برای حضور مؤثر در فرهنگ جهانی است
  از سوی کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر مطرح شد:

  روزِ جهانی تئاتر، فرصت مناسبی برای حضور مؤثر در فرهنگ جهانی است

  اعضای هیئت‌مدیره کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر در یادداشتی روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی را تبریک گفتند.

  |

  مهدی شفیعی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد:

نکات اصلاحی اعلام شده،توسط کارگردان «روز عقیم» رعایت نشده است
  مهدی شفیعی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد:

  نکات اصلاحی اعلام شده،توسط کارگردان «روز عقیم» رعایت نشده است

  مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به اینکه نکات اصلاحی نمایش «روز عقیم» برای اجرا در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعمال نشده بود، پس از اینکه نمایش را به همراه دبیر جشنواره دیدم به این نتیجه رسیدم که پروانه اجرای آن در جشنواره صادر نشود.

  |

  با اعلام روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی

نمایش«روز عقیم» در جشنواره فجر اجرا نخواهد شد
  با اعلام روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی

  نمایش«روز عقیم» در جشنواره فجر اجرا نخواهد شد

  ارزیابی مجدد نمایش «روز عقیم» منجر به این تصمیم شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی گردید که "اجرای نمایش در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتفی بوده و برای این نمایش پروانه اجرا در جشنواره صادر نمی گردد".

  |

  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله - پیش درآمد

انصراف، اعتراف، پوستر و باقی ماجرا
  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله - پیش درآمد

  انصراف، اعتراف، پوستر و باقی ماجرا

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: انصراف‌ها و یکی دو نکته در پرانتز، اعتراف یواشکی آقای دبیر , داستان‌های دنباله‌دار پوستر جشنواره قسمت 36، از جمله عناوین پیش‌درآمد حاشیه‌های دریافتی از حواشی‌الدوله است.

  |

  نظرات کاربران