در حال بارگذاری ...
 • یادداشت دبیر جشنواره فجراستانی و رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر

  ضیافت تئاتر فجر...

  یکی از آسیب‌های جدی ما در دهه‌های گذشته، دوربودن از قافله تئاتر کشور بوده است. ما همواره ساز خودمان را زده‌ایم و تئاتر کشور نیز ساز خودش را.

  مهم‌ترین نکته‌ای که امروز، سیاست‌گذاران تئاتر کشور بر آن متمرکز هستند، دورشدن از جشنواره‌ها و رفتن به سمت اجراهای عموم است. در واقع شعار تئاتر کشور هم بر همین اساس‌، «‌تئاتر برای همه‌» است. اتفاق خجسته‌ای که در استان ما نیز شتاب گرفته و هر روز نیز به سرعت آن افزوده می‌شود.

  از روزهای آغازین زمستان ۹۵ و در «چله چارچار»، بوشهر برای دومین سال پیاپی میزبان بخش استانی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خواهد بود. رویدادی که می‌تواند زمستان این دیار را بهاری کند. درباره چرائی برگزاری این جشنواره و تاثیراتش بر تئاتر استان باید گفت:

  الف) واقعیت آن است که یکی از آسیب‌های جدی ما در دهه‌های گذشته، دوربودن از قافله تئاتر کشور بوده است. ما همواره ساز خودمان را زده‌ایم و تئاتر کشور نیز ساز خودش را. روشن است که برای اعتلای تئاتر در هر منطقه‌ جغرافیایی، باید همسو با سیاست‌های سیاست‌گذاری‌های تئاتر کشور حرکت کرد و تا آن‌جا که می‌توان تلاش کرد و خود را به این قافله رسانید و با آن حرکت کرد. این همراهی به مرور تاثیرات شگرف خود را بر تئاتر منطقه خواهد گذاشت. اگرچه ممکن است در آغاز نمود این تاثیرات کم‌رنگ باشد. با این حال ما تلاش کرده‌ایم که خود را با قافله تئاتر کشور همراه کنیم.

  ب) دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر این جشنواره را یک رویداد ملی می‌داند و معتقد است همه استان‌های کشور باید به نوعی در برگزاری آن شریک باشند. در واقع دست‌اندرکاران این رویداد تئاتری در تلاش هستند تا پرچم تئاتر فجر در همه جای کشور به اهتزار در آید و همه در این رویداد ملی شریک باشند.

  ما نیز در استان بوشهر پرچم تئاتر فجر را در کنار آب‌های نیلگون خلیج فارس به اهتزاز در ‌خواهیم آورد تا در برگزاری این مهم‌ترین رویداد تئاتری کشور شریک باشیم. و به امید روزی که این اتفاق در سراسر کشور برگزار شود تا سایه تئاتر فجر در همه جای کشور گسترده شود.

  ج) واقعیت آن است که بخش مهمی از آموزش هنر تئاتر، «دیدن» است. می‌توان ساعت‌ها در خلوت خود کتاب خواند و می‌توان در کلاس‌های مختلفی شرکت کرد و آموزش دید. اگرچه هر کدام از این موارد بسیار مهم، مفید و لازم هستند، اما شرط کافی نیستند. در واقع، دیدن است که این آموزش‌ها را می‌تواند تکمیل کند.یکی از خلاهای تئاتری استان ما نیز به دلیل دوری از پایتخت همواره همین بوده است.

  جز عده‌ای انگشت شمار، بخش زیادی از اهالی تئاتر استان به دلیل مشکلات فراوان فرصت پیدا نمی‌کنند تا در تهران و یا سایر شهرستان‌ها به تماشای تئاتر بنشینند. بنابراین برگزاری این جشنواره در استان، می‌تواند این فاصله را روز به روز کمتر کند و همه اهالی تئاتر از نزدیک، تئاترهای روز و خوب کشور را ببینند.

  د) مهم‌ترین نکته‌ای که امروز، سیاست‌گذاران تئاتر کشور بر آن متمرکز هستند، دورشدن از جشنواره‌ها و رفتن به سمت اجراهای عموم است. در واقع شعار تئاتر کشور بر همین اساس‌، «‌تئاتر برای همه‌» است. اتفاق خجسته‌ای که در استان ما نیز شتاب گرفته و هر روز نیز به سرعت آن افزوده می‌شود. هدف دبیرخانه فجر در راستای برگزاری جشنواره فجر استانی، برگزاری تورهای تئاتری است. به بهانه برگزاری این رویداد، گروه‌های تئاتری را به استان‌های مختلف فرستاده و معرفی می‌کند تا آثار خود را در معرض دید تماشاگران قرار دهند.

  امیدوارم که این اتفاق مبارک در خارج از این فصل و خارج از رویداد جشنواره در طول سال ادامه پیدا کند. که اگر این اتفاق رخ دهد یقینا زودتر به شعار «‌همواره تئاتر» خواهیم رسید.

  سرانجام آن که تلاش کرده‌ایم تا دومین تجربه برگزاری جشنواره فجر استانی را به‌عنوان یک مجموعه آموزشی تعریف کنیم. در کنار اجراهای صحنه‌ای سه کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد:

  کارگاه آموزشی «هویت بصری» با مدیریت سید‌ابراهیم حسینی مدیر بخش پوستر و عکس و هویت بصری جشنواره فجر، کارگاه «قابلیت‌های صنایع روز در طراحی اجرا» با حضور شاهین صیادی از کانادا. که در واقع کاربرد «مولتی‌مدیا» در کارگردانیست، کارگاه «ارزیابی آثار» با حضور دکتر مهدی نصیری، رییس کانون ملی منتقدان ایران‌، کارگاه «‌بدن بازیگر» با حضور یاسر خاسب برگزار خواهد شد. علاوه بر این در تلاش هستیم تا «فیلم تئاتر» آثار برجسته را نیز در برنامه بگنجانیم.

  نکته آخر این‌که از ظرفیت‌های اجرایی تئاتر استان نیز در این جشنواره بهره خواهیم برد. یک نمایش صحنه‌ای و یک نمایش خیابانی از تولیدات گروه‌های تئاتری استان نیز در برنامه گنجانده شده است.

  امیدوارم برگزاری این جشنواره فرصت مغتنمی باشد برای اهالی تئاتر استان.

  بااحترام

  جهانشیر یاراحمدی، دبیر جشنواره و رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر

   
  مطالب مرتبط

  جهانشیر یاراحمدی مدیر انجمن نمایش استان بوشهر در گفتگو با ایران تئاتر

سال گذشته به لحاظ سخت‌افزاری صددرصد برنامه‌هایمان را اجرا کردیم
  جهانشیر یاراحمدی مدیر انجمن نمایش استان بوشهر در گفتگو با ایران تئاتر

  سال گذشته به لحاظ سخت‌افزاری صددرصد برنامه‌هایمان را اجرا کردیم

  جهانشیر یاراحمدی مدیر انجمن نمایش استان بوشهر؛ اجرای عمومی آثار نمایشی و مسئله آموزش را به عنوان محورهای اصلی برنامه‌های این انجمن در سال جاری برشمرد.

  |

  نظرات کاربران