در حال بارگذاری ...
 • کارگردان شهرکردی:

  تماشاگران «حاشا» را دوست دارند

  نمایش «حاشا» به کارگردانی امیربهاور اکبرپور از شهرکرد، بعدازظهر گذشته در پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر اجرا شد. اجرای این نمایش آغازگر دومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر بود.

  به گزارش ایران تئاتر ازبوشهر، کارگردان «حاشا» در باره موضوع این نمایش گفت: «حاشا»، موضوعی اجتماعی دارد و درباره مشکلات خانوادگی است.

  امیربهاور اکبرپور در ادامه افزود: من و نویسنده نمایش، از چند پرونده‌ای که در شورای حل اختلاف و حول مشکلات خانوادگی بود، استفاده کردیم. در این کار، چند قصه داریم که روایت می‌شوند و به‌جز یکی از آن‌ها بقیه، قصه‌هایی است که بین زن و شوهرها اتفاق می‌افتد.

  اکبرپور با بیان این‌که در نمایش، یک خانم کارمند شورای حل اختلاف را داریم که قصه پرونده‌های یک روز خود را براساس ذهنیت زنانه خودش، کنار یکدیگر چیده و مرور می‌کند، گفت: یکی از قصه‌ها درباره دختری است که به‌خاطر تجاوز، خودکشی می‌کند. قصه دیگر، قصه زنی است که باردار بوده و در اثر تصادف دچار سقط جنین می‌شود و با همسر خود دچار اختلاف می‌شود. قصه دیگر، روایت مردی است که یک خروس را وارد زندگی خود می‌کند و همین مساله منشا اختلاف بین او همسرش می‌شود. این قصه‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند در عین حالی که قصه‌هایی جدا از زندگی‌های متفاوت هستند و شاید شاهد یک شلختگی در کار باشیم. اما در مجموع یک مونولوگ و سه قصه مجزا که مجموعه «حاشا» را تشکیل می‌دهد.

  کارگردان نمایش «حاشا» ادامه داد: ما با این نگاه که این موضوعات، موضوعاتی به‌روز هستند به آن‌ها پرداختیم اما این‌که در نهایت مخاطب چه برداشتی از آن داشته باشد نیز مهم است. شاید بتوان گفت، مساله دروغ را که بین برخی زوجین وجود دارد با فرمت و شکل و شمایلی خاصی به مخاطب ارائه کردیم. به هر صورت بازخوردی که از مخاطبان در اجراهای عموم و نیز اجرای جشنواره در تهران داشتیم، بازخورد خوبی بود و با کار ارتباط برقرار کرده بودند.

  او همچنین گفت: این نمایش از نظر طراحی، یک اثر مینیمال است و از نظر بازی، شما شاهد بازی‌های رئالیستی هستید. اما به طور کلی کار، رئالیستی نیست. ما در ساخت کار شاید کمی از قدرت تخیل استفاده کردیم اما درباره موضوع، تخیل به‌کار نرفته است.

  امیربهاور اکبرپور در پایان و در پاسخ به این سوال که کدام مولفه باعث موفقیت شما و جلب نظر داوران و مخاطبان جشنواره شده است، بیان کرد: موضوع نمایش، ترسی بود که با دیدن آن درجامعه و برخی خانواده‌ها همیشه داشتم و سعی کردم این ترس را در کار خود نشان داده و به مخاطب منتقل کنم. زمانی که بازخورد خوب داوران و مخاطبان را دیدم، این ترس خیلی کمرنگ شد و ترس درباره زندگی آدم‌های قصه برایم کمتر شد. بنابراین فکر می‌کنم یکی از مولفه‌های موفقیت ما، قابل لمس‌بودن قصه نمایش برای مخاطب بود.

  نمایش «حاشا» نوشته فراز مهدیان دهکردی و کارگردانی امیربهاور اکبرپور از شهرکرد در دومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر، روز گذشته در مجموعه تئاتر شهر بوشهر، پلاتو استاد صغیری اجرا شد.

  سعید امیرخانی، پریا امینی، پریسا جعفری، مائده رفیعی، بهزاد صفار، آرزو عبداللهی، علیرضا مروی، فراز مهدیان دهکردی و مهناز نجفی در این نمایش بازی می‌کنند.

  دومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر از یازدهم الی چهاردهم دی‌ماه در مجموعه تئاتر شهر بوشهر برگزار می‌شود.

   

  گفت‌وگو: سودابه زیارتی

   
  مطالب مرتبط

  کارگردان نمایش «مختک» شرکت کننده در تئاتر صاحبدلان

تئاتر دینی مظلوم واقع شده است
  کارگردان نمایش «مختک» شرکت کننده در تئاتر صاحبدلان

  تئاتر دینی مظلوم واقع شده است

  هر چند که گفته می شود منابع زیادی صرف پرداختن به تئاتر دینی می شود اما درواقع بودجه ای ندارد و توجهی که لازم است باشد، به آن نمی شود و به همین جهت هم نمی شود کارهای بزرگی را خلق کرد و همین موضوع شما را در چیدمان یک اجرای ایده آل باز می دارد.

  |

  پیکر حمید بارونی در قطعه هنرمندان بهشت صادق آرام گرفت

مرد بارانی تئاتر بوشهر آسمانی شد
  پیکر حمید بارونی در قطعه هنرمندان بهشت صادق آرام گرفت

  مرد بارانی تئاتر بوشهر آسمانی شد

  هنرمند مردمی شاید کلید واژه مشترک تمام جملاتی بود که ساعاتی پس از کوچ نابهنگام حمید بارونی بر لب ها سوار می شد. هنرمندی از دل تئاتر و هنرهای تجسمی که واکنش ها به کوچ زودهنگامش پس از تحمل یک دوره بیماری، نشان از محبوب بودنش داشت.

  |

  نظرات کاربران