در حال بارگذاری ...
 • ناصح کامگاری در افتتاحیه نمایش«تفنگ میرزا رضا»

  تئاتر کشور به جریان تئاتر مولوی نیازمند است

  یکشنبه‌شب دوازدهم دی‌ماه، نمایش «تفنگ میرزا رضا بر دیوار است و در پرده سوم شلیک می‌کند» با حضور قابل‌توجه مخاطبین افتتاح و به روی صحنه رفت.

  به گزارش ایران تئاتر در مراسم آغازین اجرای این نمایش، محمد اشکانفر طراح و کارگردان اثر گفت: نوع تئاتر موردعلاقه و سلیقه‌ ما همین تئاتری است که منتسب به جریان تئاتر دانشگاهی کشور است. تئاتری که با طرح دغدغه‌های اصیل اجتماعی و کالبدشکافی معضلات روحی و روانی بشر قصه می‌گوید و طبعا خالی از خیال و عناصر زیباشناسانه مقبول مخاطب نیست. وی به عوامل نمایش تفنگ میرزا رضا اشاره کرد و افزود: خاستگاه تئاتری تمامی همکاران من در این نمایش از دانشگاه‌هاست و همچنان در مکتب اساتیدی که روزی سر کلاس آنها بودیم و امروز هم از حمایت و الطافشان بهره‌مندیم به تولید هنری می‌پردازیم.
  اشکانفر با تشکر از رویه مرسوم در گزینش آثار برای اجرا در تالار مولوی گفت: از مولوی باید ایده گرفت تا به سایر جریانات تئاتری کشور هم سروشکل بدهیم.
  در ادامه این مراسم، ناصح کامگاری؛ نویسنده، کارگردان و مدرس دانشگاه که به‌عنوان میهمان ویژه برای افتتاح این نمایش دعوت‌شده بود گفت: تئاتر دانشگاهی یعنی جسارت، روشنگری و متفکر.
  این استاد دانشگاه با برشمردن ویژگی‌های بیشتری از تئاتر دانشگاهی افزود: اهمیت اینکه چرا تئاتر دانشگاهی مهم است و باید آن را جدی گرفت بر کسی پوشیده نیست اما بااین‌حال ما به ظرفیت‌های بیشتری برای گستردگی و تبلور این نوع تئاتر متعهد نیازمندیم.
  کامگاری مطرح کرد: تئاتر دانشگاهی ذاتاً تئاتری جوان و پویاست و همین روحیه، اثرگذار و آینده‌ساز است حال‌آنکه اگر این نوع تئاتر به دلیل عدم‌حمایت‌های کافی و بی‌توجهی مسئولین ذی‌ربط دچار لغزش و نگرانی شود و به سمت آن نوع تئاتری که اصطلاحاً به نام تئاتر حرفه‌ای می‌نامیم متمایل شود طبعا آسیب‌های جدی بر پیکره‌ کلی تئاتر ما وارد می‌شود و از همین حیث تئاتر کشور به وجود مراکزی مانند تئاتر مولوی نیازمند است.
  کامگاری با اشاره به کیفیت اثر و عوامل نمایش تفنگ میرزا رضا... افزود: محمد اشکانفر را از روزهای دانشجویی‌اش می‌شناسم و می‌دانم که تئاتر برای او مقوله‌ای جدی و پراهمیت است و این نمایش او قطعاً نظرات مثبت مخاطبان سخت‌گیر تئاتر را جلب خواهد کرد.
  در پایان این مراسم، شال نمادین تئاتر مولوی به‌رسم یادبود توسط ناصح کامگاری و با حضور امیرحسین حریری، رئیس مرکز تئاتر مولوی به محمد اشکانفر اهداء شد.
  نمایش «تفنگ میرزا رضا بر دیوار است و در پرده سوم شلیک می‌کند» نوشته محمد طلوعی و با بازی بانیپال شومون، آرزو روشناس، میثم نوروزى، الهه شه پرست، نوید نوروزى، بابک بهشاد، امیر کلهر، سعید قربانى، آرمین رجایى هرروز ساعت 18 با مدت‌زمان 50 دقیقه در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به صحنه می‌رود.
  دانشجویان تمامی رشته‌های تحصیلی در همه مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها می‌توانند همه‌روزه با ارائه کارت دانشجویی به گیشه‌ تئاتر مولوی با تخفیف 50 درصد از این نمایش دیدن کنند.

   
  مطالب مرتبط

  تاریخ پایان اجرای دو نمایش در تئاتر شهر مشخص شد

«تور عروسی مامان» جمعه دو اجرایی می‌شود
  تاریخ پایان اجرای دو نمایش در تئاتر شهر مشخص شد

  «تور عروسی مامان» جمعه دو اجرایی می‌شود

  تاریخ پایان اجرای دو اثر نمایشی به صحنه رفته در تالار سایه و پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر در حالی مشخص شد که نمایش « تور عروسی مامان» در آخرین روز اجرا طی دو نوبت به صحنه می‌رود.

  |

  گزارش پشت‌صحنه نمایش «شب شرقی» به نویسندگی و کارگردانی ناصح کامگاری

مقایسه دو فرهنگ غرب و شرق درباره مفهوم عشق و تفاوت آن‌ها
  گزارش پشت‌صحنه نمایش «شب شرقی» به نویسندگی و کارگردانی ناصح کامگاری

  مقایسه دو فرهنگ غرب و شرق درباره مفهوم عشق و تفاوت آن‌ها

  نمایش «شب شرقی»مقایسه دو فرهنگ غرب و شرق درباره مفهوم عشق و استباط انسان امروز از آن است که با گذشت زمان دستخوش تغییرات بارزی شده است.

  |

  نگاهی به ساختار اجرایی نمایش «هملت» به کارگردانی توماس اوسترمایر

هملتِ دیوانه
  نگاهی به ساختار اجرایی نمایش «هملت» به کارگردانی توماس اوسترمایر

  هملتِ دیوانه

  هملت در شخصیت‌پردازی اوسترمایر خصلتی تقدیرگرایانه دارد، او کارد بر گلوی خود می‌گذارد اما با تاکید بر منع مذهبی، انتحار و رهایی از پلشتی جهان را ناممکن می‌خواند. در اجرای اوسترمایر، به مدد شیوه فاصله‌گذاری منسوب به برشت، بازیگر هملت پرسشی با تماشاگران مطرح می‌کند؛ آیا ...

  |

  نظرات کاربران