در حال بارگذاری ...
 • کارگردان نمایش «کلاغ» عنوان کرد:

  ریسک سنگین، تجربه شیرین و سخت

  سمانه زندی نژاد کارگردان نمایش «کلاغ» با اشاره به تجربه اجرای این اثر نمایشی در تئاتر شهر از واکنش متفاوت و متناقض تماشاگران نمایش طی روزهای اخیر سخن گفت.

  به گزارش ایران تئاتر سمانه زندی نژاد کارگردان نمایش «کلاغ» که این روزها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته، توضیح داد: نکته جالبی که طی روزهای گذشته برای من بسیار قابل توجه بود بازتاب‌های متفاوتی است که تماشاگران از نمایش ما داشته‌اند به‌طوری‌که عده ای به هیچ عنوان با اثر ارتباط برقرار نکرده اند و تعدادی دیگر هم این تجربه نمایشی را اثر لذت بخش  توصیف کرده اند و اتفاقا همین تفاوت‌ها و تناقض‌هاست که فضای کار برای من جذاب کرده که امیدوارم تا روزهای پایانی اجرا هم ادامه داشته باشد.
  وی ادامه داد: کارگردانی نمایش «کلاغ» برای من تجربه بسیار خوبی بود به این معنا که تا به امروز چنین تجربه‌ای را در کارنامه کاری خود نداشتم و می‌توانم طراحی و کارگردانی نمایش یکی از متفاوت‌ترین کارهایی بود که تا به امروز داشتم. این تجربه از پروسه انتخاب نمایشنامه تا اجرای آن برای همه دارای تفاوت‌های عمده‌ای بود که دوست داشتم روزی آن را در روزمه کارهایی که کارگردانی کرده‌ام، ثبت کنم.
  زندی نژاد با اشاره به نگاه تماشاگران امروزی تئاتر نسبت به مخاطبان سال‌های گذشته عرصه نمایش توضیح داد: یکی از نکات جالب‌توجهی که در این مدت روی آن تمرکز زیادی داشتم، مبتنی بر این بود که تماشاگر امروزی به‌شدت خواهان هیجان است، هیجانی که یا ناشی از حضور ستاره‌های سینما و تئاتر روی صحنه اتفاق می‌افتد و یا از طریق انرژی موجود روی صحنه به او انتقال داده می‌شود؛ بنابراین وقتی ما سراغ متنی می‌رویم که این مؤلفه‌ها را ندارد همین موضوع به‌خودی‌خود تبدیل به یک ریسک سنگینی می‌شود که هم شیرین است و هم تجربه بسیار سخت و دشواری تلقی می‌شود.
  کارگردان نمایش «کلاغ» در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تماشاگر امروز تئاتر ایران حوصله چندانی برای دیدن تئاترهایی که فارغ از آن مؤلفه‌هایی که به آن اشاره کردم، ندارد و بیشتر دوست دارد شاهد حضور ستاره‌هایی باشد که قبلاً آنها را در پرده سینما دیده است؛ اما من و گروه اجرایی تمام تلاش خود را انجام دادیم که فضایی برای مخاطب امروزی تئاتر به تصویر بکشیم که بتواند با اثر همزادپنداری کند. کما اینکه اکنون در تمام دنیا ماجرا شکل دیگری گرفته و تماشاگران خواهان اجراهایی هستند که از هیجان‌ها و ضرب‌آهنگ‌های آنچنانی برخوردار نیست. به هر ترتیب تمامی اعضای گروه اجرایی نهایت تلاش خود را انجام دادند تا به سهم خود اثر متفاوتی را روی صحنه ببرند که برای تماشاگر حرفه‌ای تئاتر می‌تواند حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشد.
  نمایش «کلاغ» به نویسندگی دیویدهروئر، کارگردانی سمانه زندی نژاد و بازی مرتضی اسماعیل کاشی و سهیلا گلستانی هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت 18 در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است.

   
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران