در حال بارگذاری ...
 • سعید اسدی در مراسم رونمایی پوستر جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد

  دعوت به کنش اجتماعی مهم‌ترین ویژگی پوستر امسال است

  پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر برای نخستین بار د جشنواره های کشور با تشریح فرایند تولید رونمایی شد.

  به گزارش ایران تئاتر، مراسم رونمایی پوستر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور سعید اسدی دبیر جشنواره، قباد شیوا گرافیست و طراح پیشکسوت، پیمان شریعتی رئیس مجموعه تئاترشهر، کیوان نخعی مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ،اتابک نادری، مصطفی محمودی ، جلال تجنگی ،علی اکبر عبدالعلی زاده و جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه و با اجرای فهیمه پناه  آذر مدیر روباط عمومی در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر جشنواره برگزار شد.

  در آغاز این مراسم سعید اسدی دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سخنانی درباره روند شکل‌گیری و ویژگی‌های پوستر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: کار طراحی پوستر جشنواره تقریبا از پایان جشنواره سال گذشته و با تلاش برای یکدست‌سازی هویت بصری جشنواره آغاز شده و تلاش کردیم به نوعی پیوندی بین پوستر امسال با پوستر سال گذشته برقرار کنیم تا در یک مفهوم بصری و در پوستر جشنواره متجلی شود.

  اسدی با اشاره به برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد برای طراحی این پوستر، ادامه داد: با توجه به محورهای موضوعی جشنواره چند نکته مهم وجود داشت که تلاش کردیم روی آن تاکید ویژه‌ای داشته باشیم از جمله این نکات مسئولیت اجتماعی هنر و جامعه به عنوان یک مبحث جدی است که روی آن بسیار تاکید داریم و در همین راستا جشنواره امسال از کمپین اهمیت دادن به آب با عنوان «من صدای آب هستم» حمایت می‌کند. همچنین در جشنواره پیش‌رو و در راستای برقراری ارتباط با اقشار مختلف مردم از هنرمندان ناشنوا و نابینا نیز تقدیر به عمل می‌آید.

  دبیر جشنواره تئاتر فجر با بیان اینکه در پوستر طراحی شده تلاش کردیم مفهوم تئاتر برای همه در پوستر دیده شود، افزود: دعوت به کنش اجتماعی و دعوت به جشنواره در فضایی همدلانه از مهم‌ترین ویژگی‌های است که در طراحی پوستر در نظر گرفته شده است.

  اسدی با بیان اینکه تئاتر یکی از مهم‌ترین عرصه‌های ژرف‌نگری برای جامعه بشری است، عنوان کرد: جشنواره تئاتر فجر فرصتی برای وفاق ملی و همدلی است که با هم‌افزایی و هم‌یاری هر چه بیشتر مردم، می‌توان به هدف بالاتر آن که ایجاد یک تعامل اجتماعی به وسیله تئاتر است دست پیدا کرد.

  در ادامه این مراسم پس از پخش کلیپ شکل گیری پوستر که مراحل مختلف طراحی را روایت می کرد عباس محبوب‌فرد طراح پوستر سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر فجر پشت تریبون قرار گرفت و درباره ویژگی‌های پوستر جشنواره توضیحاتی را ارائه کرد .

  محبوب‌فرد با اشاره به ساختار هندسی طراحی شده پوستر جشنواره به دو حالت بیسیک و خطوط درهم تنیده شده، درباره ویژگی‌های این پوستر گفت: اشاره به عدد 35، استفاده از طرح ماسک به عنوان نماد آبجکتیو تئاتر (، تاثیرپذیری از موتیف‌های طرح اسلیمی ایرانی، استفاده از نماد جهانی خنده و گریه تئاتر و همچنین قابلیت چرخش 180 درجه‌ای با حفظ خوانایی از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که در طراحی پوستر لحاظ شده است.

  وی تاکید کرد : در پوسترهای امسال از تصاویر اقشار مختلف مردم استفاده شده و در واقع امسال تصویر همه مردم در پوستر جشنواره دیده می‌شود.

  پس از توضیحات محبو‌ب‌فرد، پوستر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط قباد شیوا گرافیست پیشکسوت رونمایی شد.

   قباد شیوا طی سخنانی درباره طراحی پوسترگفت:امسال رویکرد حرفه ای نسبت به هنر گرافیک در جشنواره اتفاق افتاده و طراحی پوستر جدی گرفته شده است. اینکه ارائه خوبی هم صورت گرفت  پایه‌گذاری خوبی است اما من یک مسئله کوچک دارم و آن این است که چرا اینقدر رنگ‌های پوستر سرد است؟ وقتی ریشه‌هایی که برای طرح پوستر استفاده شده اینقدر منطق و استدلال دارد آیا استفاده از رنگ‌های سرد برای چنین جشنواره‌ای صلاح است؟

  در ادامه سعید اسدی برای بخش تقدیر بروی صحنه آمد و پیش از این بخش شرحی بر تنوع موضوعی پوستر های جشنواره ویژگی تامین تنوع رنگی را دارد. 

  در پایان این مراسم نیز با اهداء لوح تقدیر از تیم طراحی پوستر جشنواره تئاتر فجر شامل سارا صباغی، نسرین مردانی، وحید حسین‌زاده، زینب توکلی، بهزاد شهراز، آرش اشتری و عباس محبوب‌فرد تقدیر شد.

   
  مطالب مرتبط

  به بهانه اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

رسانه‌های جدید و اقتضائات اجرا
  به بهانه اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

  رسانه‌های جدید و اقتضائات اجرا

  ایران تئاتر- بهروز فائقیان: جشنواره تئاتر فجر فرصت مناسبی است برای بررسی درستی بکارگیری ضرورت‌ها و اقتضائات اجرا به نحوی که هم‌افزایی با کارکردهای متن و درونمایه را دچار خدشه نکند، به ویژه آنکه در تولیدات نمایشی ما عکس این مسئله به نوعی عمومیت پیدا کرده است.

  |

  ایران تئاتر با نگاهی به آثار دینی و موضوعی سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر بررسی می‌کند

آثار موضوعی تئاتر در آیینه جشنواره فجر
  ایران تئاتر با نگاهی به آثار دینی و موضوعی سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر بررسی می‌کند

  آثار موضوعی تئاتر در آیینه جشنواره فجر

  امسال نمایش‌هایی که با موضوع دفاع مقدس، انقلاب و نزدیکی مذاهب تولید شدند به دلیل برخورداری از کیفیت مطلوب توانستند نظر بسیاری از مخاطبان را در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به خود جلب کنند.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با احسان همت کارگردان نمایش «جادویت می‌کنم»

تخیل تماشاگر در شکل‌گیری درام نمایش اثرگذار است
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با احسان همت کارگردان نمایش «جادویت می‌کنم»

  تخیل تماشاگر در شکل‌گیری درام نمایش اثرگذار است

  نمایش «جادویت می‌کنم» به کارگردانی احسان همت نمایشی‌ مشترک از ایران و بلژیک است که در آخر روز سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش تمرین اجرا و در تئاتر آفتاب اجرا شد.

  |

  نظرات کاربران