در حال بارگذاری ...
 • سعید اسدی در مراسم رونمایی پوستر جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد

  دعوت به کنش اجتماعی مهم‌ترین ویژگی پوستر امسال است

  پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر برای نخستین بار د جشنواره های کشور با تشریح فرایند تولید رونمایی شد.

  به گزارش ایران تئاتر، مراسم رونمایی پوستر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور سعید اسدی دبیر جشنواره، قباد شیوا گرافیست و طراح پیشکسوت، پیمان شریعتی رئیس مجموعه تئاترشهر، کیوان نخعی مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ،اتابک نادری، مصطفی محمودی ، جلال تجنگی ،علی اکبر عبدالعلی زاده و جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه و با اجرای فهیمه پناه  آذر مدیر روباط عمومی در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر جشنواره برگزار شد.

  در آغاز این مراسم سعید اسدی دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سخنانی درباره روند شکل‌گیری و ویژگی‌های پوستر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: کار طراحی پوستر جشنواره تقریبا از پایان جشنواره سال گذشته و با تلاش برای یکدست‌سازی هویت بصری جشنواره آغاز شده و تلاش کردیم به نوعی پیوندی بین پوستر امسال با پوستر سال گذشته برقرار کنیم تا در یک مفهوم بصری و در پوستر جشنواره متجلی شود.

  اسدی با اشاره به برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد برای طراحی این پوستر، ادامه داد: با توجه به محورهای موضوعی جشنواره چند نکته مهم وجود داشت که تلاش کردیم روی آن تاکید ویژه‌ای داشته باشیم از جمله این نکات مسئولیت اجتماعی هنر و جامعه به عنوان یک مبحث جدی است که روی آن بسیار تاکید داریم و در همین راستا جشنواره امسال از کمپین اهمیت دادن به آب با عنوان «من صدای آب هستم» حمایت می‌کند. همچنین در جشنواره پیش‌رو و در راستای برقراری ارتباط با اقشار مختلف مردم از هنرمندان ناشنوا و نابینا نیز تقدیر به عمل می‌آید.

  دبیر جشنواره تئاتر فجر با بیان اینکه در پوستر طراحی شده تلاش کردیم مفهوم تئاتر برای همه در پوستر دیده شود، افزود: دعوت به کنش اجتماعی و دعوت به جشنواره در فضایی همدلانه از مهم‌ترین ویژگی‌های است که در طراحی پوستر در نظر گرفته شده است.

  اسدی با بیان اینکه تئاتر یکی از مهم‌ترین عرصه‌های ژرف‌نگری برای جامعه بشری است، عنوان کرد: جشنواره تئاتر فجر فرصتی برای وفاق ملی و همدلی است که با هم‌افزایی و هم‌یاری هر چه بیشتر مردم، می‌توان به هدف بالاتر آن که ایجاد یک تعامل اجتماعی به وسیله تئاتر است دست پیدا کرد.

  در ادامه این مراسم پس از پخش کلیپ شکل گیری پوستر که مراحل مختلف طراحی را روایت می کرد عباس محبوب‌فرد طراح پوستر سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر فجر پشت تریبون قرار گرفت و درباره ویژگی‌های پوستر جشنواره توضیحاتی را ارائه کرد .

  محبوب‌فرد با اشاره به ساختار هندسی طراحی شده پوستر جشنواره به دو حالت بیسیک و خطوط درهم تنیده شده، درباره ویژگی‌های این پوستر گفت: اشاره به عدد 35، استفاده از طرح ماسک به عنوان نماد آبجکتیو تئاتر (، تاثیرپذیری از موتیف‌های طرح اسلیمی ایرانی، استفاده از نماد جهانی خنده و گریه تئاتر و همچنین قابلیت چرخش 180 درجه‌ای با حفظ خوانایی از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که در طراحی پوستر لحاظ شده است.

  وی تاکید کرد : در پوسترهای امسال از تصاویر اقشار مختلف مردم استفاده شده و در واقع امسال تصویر همه مردم در پوستر جشنواره دیده می‌شود.

  پس از توضیحات محبو‌ب‌فرد، پوستر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط قباد شیوا گرافیست پیشکسوت رونمایی شد.

   قباد شیوا طی سخنانی درباره طراحی پوسترگفت:امسال رویکرد حرفه ای نسبت به هنر گرافیک در جشنواره اتفاق افتاده و طراحی پوستر جدی گرفته شده است. اینکه ارائه خوبی هم صورت گرفت  پایه‌گذاری خوبی است اما من یک مسئله کوچک دارم و آن این است که چرا اینقدر رنگ‌های پوستر سرد است؟ وقتی ریشه‌هایی که برای طرح پوستر استفاده شده اینقدر منطق و استدلال دارد آیا استفاده از رنگ‌های سرد برای چنین جشنواره‌ای صلاح است؟

  در ادامه سعید اسدی برای بخش تقدیر بروی صحنه آمد و پیش از این بخش شرحی بر تنوع موضوعی پوستر های جشنواره ویژگی تامین تنوع رنگی را دارد. 

  در پایان این مراسم نیز با اهداء لوح تقدیر از تیم طراحی پوستر جشنواره تئاتر فجر شامل سارا صباغی، نسرین مردانی، وحید حسین‌زاده، زینب توکلی، بهزاد شهراز، آرش اشتری و عباس محبوب‌فرد تقدیر شد.

   
  مطالب مرتبط

  تأملی بر دست‌آوردهای بخش پوستر، عکس و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر

هویت بصری گروه‌های نمایش و ساز و کار ایجاد تئاتر پایدار
  تأملی بر دست‌آوردهای بخش پوستر، عکس و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر

  هویت بصری گروه‌های نمایش و ساز و کار ایجاد تئاتر پایدار

  ایران تئاتر_بهروز فائقیان: هویت بصری به عنوان مجموعه عناصری که اولین ارتباط مخاطب با ویژگی‌های آثار نمایشی را بر عهده دارند، پیش از دیگر مؤلفه‌های گروه‌های تئاتری چون خط مشی محتوایی و شیوه‌های اجرا، در صف اول ارتباط با مخاطب قرار می‌گیرد و اولین نشانه‌های هویتی آن‌ها ...

  |

  درمراسم معرفی برگزیدگان جوایز مواد تبلیغی جشنواره تئاتر فجر مطرح شد:

مهدی شفیعی: جشنواره سی و ششم منافع جمعی تئاتر را یک گام به پیش برده است
  درمراسم معرفی برگزیدگان جوایز مواد تبلیغی جشنواره تئاتر فجر مطرح شد:

  مهدی شفیعی: جشنواره سی و ششم منافع جمعی تئاتر را یک گام به پیش برده است

  نمایشگاه بخش عکس، پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با مراسم معرفی برگزیدگان این رویداد امروز شنبه 12 اسفندماه در باغ‌موزه قصر با عنوان نمایشگاه اسپند آغاز به کار کرد.

  |

  تا دقایق دیگر همزمان با افتتاح نمایشگاه در باغ‌موزه قصر

برگزیدگان بخش عکس، پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌شوند
  تا دقایق دیگر همزمان با افتتاح نمایشگاه در باغ‌موزه قصر

  برگزیدگان بخش عکس، پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌شوند

  نمایشگاه عکس، پوستر و هویت بصری سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر با معرفی برگزیدگان و ارائه آثار منتخب امروز در باغ‌موزه قصر افتتاح می‌شود.

  |

  نظرات کاربران