در حال بارگذاری ...
 • در سومین کارگاه تخصصی جشنواره تئاتر فجر  تشریح شد

  چگونگی حضور پروژه‌های نمایشی ایران در پایتخت‌های فرهنگی اروپا

  سومین کارگاه تخصصی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور اکتور ساتسولی از کشور یونان در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر، اکتور ساتسولی از یونان در این کارگاه تخصصی که با عنوان «میراث ادبی و فرهنگی الگوهای نوین ارائه آثار نمایشی» و در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، ابتدا به معرفی و تشریح پروژه بزرگ و شناخته شده فرهنگی هنری «پایتخت‌های فرهنگی اروپا» پرداخت.

  این مدرس یونانی با اشاره به تاریخچه برگزاری این پروژه گفت: پروژه «پایتخت فرهنگی اروپا» در سال ۱۹۸۵ به ابتکار ملینا مرکوری وزیر فرهنگ یونان و با هدف بهبود کیفیت زندگی در شهرها، تقویت احساس تعلق اجتماعی و همچنین تبادلات فرهنگی میان شهرهای اروپایی و غیراروپایی آغاز شد و هر سال دو شهر به عنوان میزبانان این پروژه توسط هیاتی ار اتحادیه اروپا انتخاب می‌شوند.

  اکتور ساتسولی در ادامه با بیان اینکه اهداف، سرفصل‌ها و برنامه‌های سالانه این رویداد فرهنگی هنری هر ساله با توجه به اینکه کدام شهرها به عنوان پایتخت‌های فرهنگی اروپا برگزیده می‌شوند، متغییر است، ادامه داد: برنامه‌ها و همچنین روند انتخاب پروژه‌هایی که می‌خواهند در پایتخت‌های فرهنگی اروپا حضور داشته باشند معمولا بین 6 تا 9 سال قبل برنامه‌ریزی شده‌اند که این امر به دلیل بزرگ بودن این پروژه‌ها است. به همین خاطر در حال حاضر برنامه‌های این پروژه تا سال 2020 میلادی بسته شده و چنانچه افراد یا هنرمندانی بخواهند در این پروژه حضور داشته باشند از هم اکنون می‌توانند برای برنامه‌های سال‌های 2021 به بعد اعلام آمادگی کنند.

  او با اشاره به اینکه هر سال 60 شهر اروپایی برای انتخاب به عنوان پایتخت‌های فرهنگی اروپا با هم به رقابت می‌پردازند و نهایتا دو شهر توسط اتحادیه اروپا انتخاب می‌شوند، افزود: مسئله تبادل فرهنگی حاصل از حضور در این پروژه یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه‌های پایتخت‌های فرهنگی اروپا است. در واقع یکی از اهداف اصلی آن شروع دیالوگ بین شهرهای اروپایی با کشورهای غیراروپایی و نشان دادن کارهای غیراروپایی به مردم اروپا است.

  این هنرمند یونانی همچنین عنوان کرد: کسانی‌که پروژه‌های آنها برای حضور در پایتخت‌های فرهنگی اروپا انتخاب می‌شود هر ساله با سفر به این شهرها، طی یک پروسه 3 ماهه اثر هنری خود را با توجه به موضوعات و ویژگی‌های فرهنگی آن شهر تولید می‌کنند. به عنوان مثال اگر یک گروه تئاتری از ایران به یونان بیاید می‌توانند با استفاده از متون یونان باستان یک اثر معاصر را تولید و اجرا کنند.

  اکتور ساتسولی در ادامه در رابطه با چگونگی حضور هنرمندان در این پروژه و همچنین درباره چگونگی دسترسی به بازار بزرگ بین‌المللی از طریق این پروژه توضیحاتی را برای حاضران در این کارگاه ارائه کرد.

  مریم معترف، محمود فرهنگ و افشین خورشید باختری از چهره‌های شناخته شده حاضر در این کارگاه بودند.

  گفتنی است، در سال 2016 میلادی شهرهای دونوستیا از اسپانیا و وروسلاو از لهستان، پایتخت‌های فرهنگی اروپا بودند و در سال 2017 نیز شهرهای آرهوس (دومین شهر بزرگ دانمارک و هفتمین شهر بزرگ در میان کشورهای اسکاندیناوی) و شهر پافوس از کشور قبرس به عنوان پایتخت‌های فرهنگی اروپا انتخاب شده‌اند.
  مطالب مرتبط

  به بهانه اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

رسانه‌های جدید و اقتضائات اجرا
  به بهانه اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

  رسانه‌های جدید و اقتضائات اجرا

  ایران تئاتر- بهروز فائقیان: جشنواره تئاتر فجر فرصت مناسبی است برای بررسی درستی بکارگیری ضرورت‌ها و اقتضائات اجرا به نحوی که هم‌افزایی با کارکردهای متن و درونمایه را دچار خدشه نکند، به ویژه آنکه در تولیدات نمایشی ما عکس این مسئله به نوعی عمومیت پیدا کرده است.

  |

  ایران تئاتر با نگاهی به آثار دینی و موضوعی سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر بررسی می‌کند

آثار موضوعی تئاتر در آیینه جشنواره فجر
  ایران تئاتر با نگاهی به آثار دینی و موضوعی سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر بررسی می‌کند

  آثار موضوعی تئاتر در آیینه جشنواره فجر

  امسال نمایش‌هایی که با موضوع دفاع مقدس، انقلاب و نزدیکی مذاهب تولید شدند به دلیل برخورداری از کیفیت مطلوب توانستند نظر بسیاری از مخاطبان را در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به خود جلب کنند.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با احسان همت کارگردان نمایش «جادویت می‌کنم»

تخیل تماشاگر در شکل‌گیری درام نمایش اثرگذار است
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با احسان همت کارگردان نمایش «جادویت می‌کنم»

  تخیل تماشاگر در شکل‌گیری درام نمایش اثرگذار است

  نمایش «جادویت می‌کنم» به کارگردانی احسان همت نمایشی‌ مشترک از ایران و بلژیک است که در آخر روز سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش تمرین اجرا و در تئاتر آفتاب اجرا شد.

  |

  نظرات کاربران