در حال بارگذاری ...
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی :

جشنواره تئاتر فجر استانی فرصتی برای بازتاب هویت مشهد در سطح جهان است

نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌های سومین دوره جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی با حضور دبیر جشنواره و  معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع) برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر در ابتدای این نشست معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در سال 2017 که مشهد از طرف آیسسکو به‌عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی نام‌گذاری شده است ما فرصت مناسبی داریم که هویت مشهد را در سطح جهان بازتاب بدهیم.
افشین تحفه‌گر ادامه داد: هیچ عنصری مانند هنر نمی‌تواند در جهان امروز فرهنگ و تمدن یک ملت را در سطح جهان مطرح کند و در همین راستا برنامه‌های هنری فراوانی در نظر گرفته‌شده است که جشنواره تئاتر فجر، نخستین برنامه از این مجموعه خواهد بود.
وی تصریح کرد: برنامه‌های بسیار خوب، ارزشمند و فاخری برای این جشنواره در نظر گرفته است که در سطح استان‌ها وضعیت خوبی را برای ما رقم‌زده است.
تحفه‌گر خاطرنشان کرد: هنر نمایش در حال حاضر در استان ما دارای بهترین شرایط ممکن است و ما در سالن‌های تئاتر با ترافیک روبرو هستیم و برنامه‌های بلندمدتی برای آن‌ها از هم‌اکنون در نظر گرفته‌شده است.


 ایجاد شرایط مناسب میزبانی از میهمانان
وی افزود: ما وضعیت بسیار خوبی در جشنواره‌ها و به‌خصوص جشنواره تئاتر فجر داریم که نشان‌دهنده موفقیت ما در این مسیر است و به همین دلیل جا دارد که از مسئولان تئاتر استان و به‌خصوص انجمن نمایش نهایت تشکر و سپاس را داشته باشیم.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: اولویت ما در جشنواره تئاتر فجر، ایجاد شرایط مناسب میزبانی از میهمانان جشنواره است و ما امیدواریم که بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که بتوانیم در تمام سالن‌ها شاهد رونق تمامی اجراها باشد.
تحفه‌گر اضافه کرد: امسال برای اولین بار هشت نمایش از استان به جشنواره تئاتر فجر راه‌یافته است که این حرکت مسئولیت آور است و مسئولیت ما را در این مسیر سنگین‌تر می‌کند و ما امیدواریم که انجمن نمایش همان‌طور که تاکنون حمایت‌های خوبی را از گروه‌های تئاتر داشته در ادامه نیز همین مسیر را دنبال کند.
وی بابیان اینکه امیدواریم تعداد نمایش‌های استان در جشنواره فجر افزایش پیدا کند، گفت: بزم و رزم از سبزوار، اکسیژن از مشهد، بیستون می‌تازد از مشهد، بازگشت در چهارشنبه آخر سال از مشهد، یتیم‌خانه فونیکس از مشهد، رسوب از مشهد، افراسیاب از سبزوار و سهراب و آغاز گرگ از مشهد تاکنون در بخش‌های مختلف جشنواره، راهی فجر شده‌اند و اسامی راه‌یافتگان بخش مسابقه نیز به‌زودی اعلام می‌شود.


ساخت سالن تئاتر در دستور کار ما قرار دارد
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: ایجاد فضای تمرین تئاتر برای گروه‌های تئاتر نیز در دستور کار ما قرار دارد و امیدواریم که بتوانیم بخش خصوصی را وارد این بخش کنیم و کاری کنیم که زیرساخت‌های لازم برای این کار ایجاد شود.
تحفه‌گر بابیان اینکه باید به سمت ساخت سالن‌های تئاتر حرکت کنیم، ادامه داد: برنامه‌های سال 96 تئاتر مشهد در شورای سیاست‌گذاری تئاتر تدوین خواهد شد و امیدواریم که با این رویکرد بتوانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.
وی تصریح کرد: هنرمندان قشرکم توقعی هستند و مطالبات کمی دارند و مدیران هم دوست ندارند که این مطالبات عملی نشود.
تحفه‌گر خاطرنشان کرد: ما ایده‌های زیادی درزمینهٔ انجام یک حرکت زیربنایی در تئاتر داریم و دوست داریم خانه تئاتر خوب و قوی‌ای داشته باشیم اما تا زمانی که کاری در این زمینه انجام‌نشده است ترجیح می‌دهم اظهارنظر نکنم.
شکستن رکورد حضور نمایندگان خراسان در جشنواره فجر
دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی گفت: امسال برای نخستین بار رکورد حضور نمایندگان خراسان در جشنواره تئاتر فجر با هشت اثر شکسته شده است.

سید جواد اشکذری افزود: اکثر این آثار در جشنواره تئاتر فجر استان که از 25 تا 29 دی‌ماه سال جاری در مشهد برگزار خواهد شد، به روی صحنه خواهد رفت.
 وی ادامه داد: این جشنواره در چهار سالن اصلی، بهار و عروسکی تئاتر شهر و اشراق حوزه هنری اجرا خواهد شد و در همین راستا هشت نمایشنامه برای بخش نمایشنامه خوانی جشنواره در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از روال عادی اثر حمید درودی، کرگدن در کویر اثر جلال بلوکی، سوپ بوقلمون اثر مریم رستگار، شرق دور شرق نزدیک اثر مبین عطاری، بلیت فروخته‌شده پس گرفته نمی‌شود اثر مصطفی شمقدری، جایی برای کهنه سربازها نیست اثر پیام کاویان، خانه عروسک ایبسن اثر نوید اسدیان و شاپرک خانم اثر مارال عبدالهی.
دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی تصریح کرد: این خوانش‌ها در سالن عروسکی تئاتر شهر ساعت 11 و 15 ایام جشنواره انجام خواهد شد.
اشکذری خاطرنشان کرد: نمایش‌های اکسیژن اثر مهدی ضیاچمنی، بیستون می‌تازد امین رضایی، بازگشت در چهارشنبه آخر سال رضا حسینی، یتیم‌خانه فونیکس محمدحسن نیازی، هدیه مرموز یاسر خاسب، دوبارگى به کارگردانى سیامک افسایى و تمام من همه عدو مرتضی شاه‌کرم از تهران در این دوره از جشنواره به نمایش درخواهد آمد.
وی افزود: فروش اینترنتی بلیت جشنواره از امروز آغاز خواهد شد و قیمت بلیت سالن اشراق و بهار 12 هزار تومان و سالن اصلی 15 هزار تومان تعیین‌شده است.
دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی عنوان کرد: الزامی وجود نداشت که ما آثار مشهد را در جشنواره بیاوریم اما چون می‌خواهیم از فرصت‌ها استفاده کنیم این کار را کردیم تا آثار مشهد با آمادگی بیشتری به جشنواره فجر بروند.


پخش آثار جشنواره به‌صورت آنلاین
اشکذری اضافه کرد: کارگاه آموزشی بدن دیوانه در جشنواره فجر مشهد با تدریس یاسر خاسب در روز چهارشنبه 29 دی‌ماه از ساعت 16 تا 18 در مجموعه تئاتر شهر مشهد برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه برنامه‌های زیادی برای اختتامیه در نظر گرفته شده است، گفت: مدیران اصلی تئاتر کشور میهمان ما در این برنامه خواهند بود.
دبیر سومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی اظهار کرد: اختتامیه 29 دی‌ماه در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار خواهد شد و کتاب جشنواره نیز در همین مناسبت رونمایی خواهد شد و نمایشگاه عکس تئاتر جشنواره نیز هم‌زمان با اختتامیه گشایش خواهد یافت.
اشکذری تصریح کرد: جشنواره به‌صورت آنلاین پخش خواهد شد و همه می‌توانند از سراسر جهان این جشنواره را دنبال کنند.
وی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم تا انرژی مضاعفی را برای گروه‌های مشهدی که در جشنواره فجر شرکت خواهند کرد، به وجود بیاوریم و در اختتامیه از آن‌ها تجلیل کنیم.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی افزود: هشت نمایش از استان با نویسندگان بومی به جشنواره فجر راه پیداکرده و این نشان‌دهنده این است که مشهد قطب درام‌نویسی ایران به شمار می‌رود و این یک رویداد بسیار ارزشمند در کشور محسوب می‌شود.
نوید موفقیت‌های بیشتر
در ادامه این نشست محسن مصطفی‌زاده پیشکسوت تئاتر خراسان رضوی طی سخنانی عنوان کرد: این جشنواره نوید موفقیت‌های بیشتری را به ما می‌دهد و باوجوداینکه بنده سالیان دراز در این عرصه حضور دارم اما احساس می‌کنم حضور مسئولان تئاتر فعلی شرایط را برای موفقیت ما فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه حضور صاحب‌نظران تئاتر در استان کار ما را سخت می‌کند، اضافه کرد: ایجاد وفاق بین این افراد کار سختی است و باعث می‌شود که مجمع‌الجزایر صاحب‌نظران در تئاتر استان شکل بگیرد.
این بازیگر پیشکسوت گفت: اگر فرهنگ سؤال در جامعه اتفاق بیفتد بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد و ما در همین راستا باید بکوشیم تا سؤال ایجاد کنیم.


درخور شأن و نام تئاتر استان و مشهد
در ادامه این نشست علی آزادنیا پیشکسوت تئاتر مشهد نیز طی سخنانی اظهار کرد: من از سال 53 در کنار جشنواره‌های تئاتر هستم اما امسال به خودم می‌بالم که جشنواره تئاتر استانی شرایط خوبی را تجربه می‌کند و امیدوارم جشنواره بتواند درخور شأن و نام تئاتر استان و مشهد اجرا شود.
در پایان این جلسه از پوستر جشنواره توسط دو تن از پیشکسوتان تئاتر استان، استاد مصطفی‌زاده و آزادنیا رونمایی به عمل آمد.

 
مطالب مرتبط

در نشست خبری عوامل نمایش هملت  مرور شد

هملت تا ترامپ به ورایت کارگردان آلمانی
در نشست خبری عوامل نمایش هملت مرور شد

هملت تا ترامپ به ورایت کارگردان آلمانی

کارگردان نمایش «هملت» با تاکید بر اینکه هملت در نمایش او یک شخصیت خاکستری نیست بلکه یک شخصیت سیاه و سفید است، گفت: برای نگارش هملت جدید در سال ۲۰۱۷ نیاز به فردی کنشگر و عملگرا داشتیم به همین دلیل قصه مردی را تعریف می‌کنیم که به چیزی شک نمی‌کند.

|

مهدی شفیعی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد:

نکات اصلاحی اعلام شده،توسط کارگردان «روز عقیم» رعایت نشده است
مهدی شفیعی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد:

نکات اصلاحی اعلام شده،توسط کارگردان «روز عقیم» رعایت نشده است

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به اینکه نکات اصلاحی نمایش «روز عقیم» برای اجرا در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعمال نشده بود، پس از اینکه نمایش را به همراه دبیر جشنواره دیدم به این نتیجه رسیدم که پروانه اجرای آن در جشنواره صادر نشود.

|

با روشن شدن شمع فیروزه‌ای

«هملت!سطل اشغال کجاست؟» در خانه نمایش افتتاح می‌شود
با روشن شدن شمع فیروزه‌ای

«هملت!سطل اشغال کجاست؟» در خانه نمایش افتتاح می‌شود

شمع فیروزه ای نمایش «هملت ! سطل آشغال کجاست؟» نوشته و کارگردانی شاهین علایی نژاد امروز دو شنبه 2 بهمن در خانه نمایش اداره تئاترساعت 17.30توسط استاد بهزاد فرهانی و مجید جعفری روشن خواهدشد.

|

نظرات کاربران