در حال بارگذاری ...
 • با حضور محمدحسین ایمانی خوشخو، ایرج راد و رحمت امینی

  کارگروه بازنگری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه تئاتر تشکیل شد

  کارگروهی برای بازنگری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه تئاتر و پیوست الحاقیه‌هایی به این مصوبه تشکیل خواهد شد.

  به گزارش ایران تئاتر: محمدحسین ایمانی خوشخو رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخرین جلسه این کمیسیون در سال 1395 گفت: در حوزه تئاتر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که سال‌ها پیش تصویب شده است وجود دارد و ضرورت دارد امروز با بازنگری این مصوبه و افزودن الحاقیه‌های لازم زمینه مناسب‌تری برای فعالیت‌های تئاتر فراهم شود.

  ایمانی خوشخو افزود: به منظور مطالعه و بازنگری مصوبه موجود و تدوین الحاقیه‌های لازم متناسب با حوزه تئاتر و شرایط حال حاضر کارگروهی با حضور هنرمندان و کارشناسان تئاتر در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی اوایل سال آینده تشکیل خواهد شد.

  رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان گزارشی از فعالیت های این کمیسیون در سال 1395 گفت: سند معماری که در این کمیسیون تدوین شد به عنوان از کارگشاترین ابناء هنری در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ میشود. سند سینما نیز در کمیسیون مراحل نهایی قبل از ارسال به شورای عالی انقلاب فرهنگی را می‌گذراند و پس از آن سند موسیقی پیگیری خواهد شد. کمیسیون سعی می‌کند در حد اختیار و توان مسایل هنری را بررسی کند و ضرورت‌های هنر را مورد توجه قرار دهد که به این منظور 80 جلسه در کمیسیون برای بررسی رخدادها و مسایل هنری و یا تدوین اسناد در سال جاری برگزار شده است.

  ایمانی خوشخو با اشاره به دشواری مدیریت هنری گفت: مدیریت هنری بسیار دشوار است و با توجه به اینکه در مواردی برخی مسایل شفاف نیست مدیریت هنری می‌بایست با حُسن تدبیر و با در نظر گرفتن شرایط موجود بدون اینکه آسیبی به هنر و هنرمندان وارد شود، امور را پیش ببرد و برنامهریزی کند.

  ایرج راد بازیگر و مدیر هنری نیز در این جلسه گفت: فرصت مناسبی است که مصوبه قانونی تئاتر طرح و بررسی شود تا به یک ساماندهی در تئاتر برسیم و در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند بسیار کمک کند. خوشبختانه در برنامه پنج ساله ششم توسعه، هنر به عنوان شغل تعریف شده و بحث نظام جامع هنر هم در شورای عالی خانه هنرمندان ایران مطرح شده است.

  راد افزود: در مصوبه‌ای که در زمینه تئاتر وجود دارد عنوان شده تئاتر مقوم فرهنگی جمهوری اسلامی است و به زمینه‌های شغلی و امنیت شغلی تئاتر نیز اشاره شده، تئاتر خصوصی و دولتی عنوان شده و مسایل و نحوه نظارت و شورای قانونی برای نظارت بر تئاتر مشخص شده اما این مصوبه اجرا نشده است.

  ایرج راد در ادامه اضافه کرد: شرایط امروز به گونه‌ای است که تئاترهایی که زمینه فرهنگی و بر اجتماع تاثیر دارند کمتر مورد توجه هستند و به خاطر گیشه نوع تئاتری رواج می‌یابد که ظاهرسازی است و ما از تئاتر به معنای واقعی فاصله می‌گیریم.

  راد گفت: انواع تئاتر دولتی، مستقل، خصوصی و تجاری در کشورهای دیگر وجود دارد اما آنچه به عنوان تئاتر خصوصی در ایران مطرح شده، تئاتر خصوصی نیست چون همه مراحل نظارت، مجوز، بازبینی و... را طی می‌کند و فقط دولت از آن حمایت نمی‌کند.

  رحمت امینی؛ عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این جلسه گفت: در بازنگری و پیوست الحاقیه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم است که موضوع نظرات با توجه به شرایط امروز تئاتر و نحوه حمایت اداره کل هنرهای نمایشی از تئاتر خصوصی بررسی شود.

  در ادامه دیگر اعضای کمیسیون هنر و معماری نیز در خصوص اصلاح قوانین نظارتی تئاتر، موضوع فراگیری تئاتر و وظایف نهادهای مختلف مانند آموزش و پرورش و... در حوزه تئاتر و کاهش تصدی‌گری دولت در تئاتر در بازنگری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تئاتر و الحاقیه آن نکات را مطرح و پیشنهاداتی را ارائه کردند.
  مطالب مرتبط

  محمدهادی عسکری در «شب تئاتر دانشگاهی» گفت:

هنر تئاتر مدیون دانشگاه است
  محمدهادی عسکری در «شب تئاتر دانشگاهی» گفت:

  هنر تئاتر مدیون دانشگاه است

  «شب تئاتر دانشگاهی» با حضور مدیران، اساتید، هنرمندان و برگزیدگان تئاتر دانشگاهی توسط اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی هنر در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم از سایت ایران تئاتر به دلیل ...

  |

  مدیرعامل خانه تئاتر در مراسم بزرگداشت رکن‌الدین خسروی بیان کرد:

از او آموختیم که کارگردانی خلق یک جهان تازه است
  مدیرعامل خانه تئاتر در مراسم بزرگداشت رکن‌الدین خسروی بیان کرد:

  از او آموختیم که کارگردانی خلق یک جهان تازه است

  مدیرعامل خانه تئاتر در بزرگداشت رکن‌الدین خسروی ؛روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷ ساعت ۱۷:۳۰ در خانه تئاتر برگزار ‌شد، گفت: اولین چیزی که از ایشان یاد گرفتم، این بود که کارگردانی وخلق جهانی تازه است.

  |

  ایرج راد رییس هیات مدیره خانه تئاتر:

جشنواره تئاتر اکبر رادی نقش مهمی در توسعه ادبیات نمایشی ایران دارد
  ایرج راد رییس هیات مدیره خانه تئاتر:

  جشنواره تئاتر اکبر رادی نقش مهمی در توسعه ادبیات نمایشی ایران دارد

  رییس هیات مدیره خانه تئاتر از برگزاری جشنواره تئاتر اکبر رادی به عنوان گام مهمی در توجه و توسعه تئاتر کشور به حوزه ادبیات نمایشی ایران نام برد و با اشاره به خصوصیات این آثار و درونمایه های موجود در آن گفت: آثار اکبر رادی در هر برهه ای از زمان قابلیت اجرا داشته و میتواند مخاطبان ...

  |

  در نخستین جلسه گروه تخصصی نمایش فرهنگستان هنر مطرح شد؛

مرکز مطالعات نمایش‌های سنتی ایرانی ایجاد می‌شود
  در نخستین جلسه گروه تخصصی نمایش فرهنگستان هنر مطرح شد؛

  مرکز مطالعات نمایش‌های سنتی ایرانی ایجاد می‌شود

  ایجاد مرکز مطالعات نمایش‌های سنتی، پیگیری تأسیس موزه تئاتر ایران و ارزیابی وضعیت تئاتر کشور ازجمله مباحث نخستین جلسه گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر بود.

  |

  نظرات کاربران