در حال بارگذاری ...
 • علی مرادخانی در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

  ثبت روز ملی هنرهای نمایشی شروع خوبی برای تئاتر در سال 96 است

  معاون امور هنری سال ۹۶ را یکی از پُرکارترین سال‌های حوزه تئاتر هم در حوزه داخلی و هم از حوزه بین‌المللی می‌داند.

  علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز گذشته 6 فرودین‌ماه در نخستین روز اجراهای خیابانی ویژه روز جهانی تئاتر با حضور در محوطه تئاترشهر به تماشای این آثار نشست، در گفت وگو با ایران تئاتر ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو به همه مردم ایران به ویژه هنرمندان و اختصاصا اهالی تئاتر، گفت: باعث خرسندی است که بالاخره با زحمات همکاران ما در اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی و به ویژه شورای فرهنگ عمومی امسال برای نخستین بار هفتم فرودین ماه به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم ثبت شده و به عنوان اولین اتفاق تئاتری سال به نظرم این یک اتفاق بسیار خوبی است.

  مرادخانی ضمن قدردانی از کسانی‌که برای ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی تلاش کردند، ادامه داد: امیدوارم این اتفاقی که برای تئاتر افتاده در دیگر حوزه‌ها نیز انجام شود چراکه این کار یک امکانی را فراهم می کند تا سالی یک بار، یک رجعت مشخص و جامع به این حوزه‌ها داشه باشیم.

  معاون امور هنری در ادامه با اشاره به روند مثبت کارهایی که در حوزه تئاتر صورت گرفته، درباره چشم‌انداز تئاتر در سال 96 اظهار داشت: همانطور که احتمالا اطلاع دارید ما همزمان با روز جهانی تئاتر موزه تئاتر عروسکی را افتتاح خواهیم کرد که به عنوان آغاز برنامه‌های تئاتری کشور در سال 96 اتفاق خوبی است و امیدوارم که به زودی موزه تئاتر ایران هم که امکانات اولیه آن فراهم شده را در سال جاری آماده کنیم.

  او افزود: امسال سعی خواهیم کرد با توجه به شرایطی که وجود دارد بتوانیم بودجه بهتری را برای تئاتر در اختیار بگیریم و در کل تلاش می‌کنیم در سال 96 تا آنجایی‌که بتوانیم به زیرساخت‌های تئاتر بپردازیم.

  مرادخانی با بیان اینکه تئاتر ما در یکی دو سال گذشته وضعیت خوبی پیدا کرده با اشاره به حضور فعال و با انگیزه بخش خصوصی در تئاتر عنوان کرد: ما در تئاتر از نظر نیروی انسانی وضع بسیار مطلوبی داریم و هنرمندان توانایی در عرصه تئاتر فعال هستند اما از نظر زیرساخت‌های سخت‌افزاری باید شرایطی بهتری را ایجاد کنیم. به همین منظور امسال تلاش خواهیم کرد امکاناتی را فراهم کنیم تا وضعیت زمینی که در ولنجک هست، و به عنوان یک آرزو برای ساخت موزه تئاتر همیشه وجود داشته را حتی اگر شده با کمک بخش خصوصی روشن کنیم. ضمن اینکه خوشبختانه بعضی از امکاناتی را هم که چند سالی است شهرداری در پی آماده کردن آنها است فکر می‌کنم در سال 96 به بهره‌برداری برسند و از این منظر امسال سال خوبی برای تئاتر کشور  خواهد بود.

  معاون امور هنری در پاسخ به این سوال که در آغاز سال جدید چه خبر خوبی برای اهالی تئاتر دارد، گفت: به نظرم یکی از اتفاق های خوب برای شروع کار هنرمندان تئاتر در سال96 موافقت سازمان برنامه و بودجه با بخشیده شدن بخشی از بدهی‌های صندوق است و به این ترتیب وضعیت صندوق که باید به هنرمندان خدمت‌رسانی بکند تقریبا به یک وضعیت متعادلی می‌رسد. اتفاق خوب دیگری هم که بسیار مهم است واگذاری هیات مدیره صندوق به خانه تئاتر، خانه موسیقی و خانه سینما به عنوان صنوف اصلی این حوزه‌ها است.

  مرادخانی خاطر نشان کرد: به طور کلی تئاتر ایران در وضعیتی است که می‌تواند در ابعاد جهانی کار کند. و فکر می‌کنم به خود آمدن و به خود مراجعه کردن مهم‌ترین کاری است که ما در حوزه تئاتر داریم انجام می‌دهیم و هنرمندان ما از این منظر در آینده می‌توانند جایگاه خیلی خوبی را در ابعاد مختلف در فضاهای تئاتری دنیا پیدا بکنند.

  معاون امور هنری در پایان اظهار داشت: فکر می‌کنم سال 96 احتمالا یکی از پُرکارترین سال‌های حوزه تئاتر هم در حوزه بین‌الملل و هم در حوزه داخلی است. از همه این‌ها مهم‌تر تئاتر شهرستان‌ها است که در سال‌های گذشته اغلب در حاشیه کار می‌کردند ولی الان شرایط طوری شده که آثارشان را در تئاترشهر اجرا می‌کنند و امسال هم امیدواریم همکاران ما بتوانند فضایی را فراهم کنند که آثار شهرستان‌ها بتوانند در آبونمان برنامه‌های تهران قرار بگیرند.
  مطالب مرتبط

  در جلسه هماهنگی برنامه‌های روز ملی هنرهای نمایشی مقرر شد؛

فعالیت تالارهای تئاتر از اولین روزهای نوروز 97 آغاز می‌شود
  در جلسه هماهنگی برنامه‌های روز ملی هنرهای نمایشی مقرر شد؛

  فعالیت تالارهای تئاتر از اولین روزهای نوروز 97 آغاز می‌شود

  جلسه هماهنگی برنامه های روز ملی هنرهای نمایشی روز گذشته با حضور مهدی شفیعی و دیگر مدیران اداره کل هنرهای نمایشی برگزار و برنامه های اجرایی در نوروز 97 مورد بررسی قرار گرفت.

  |

  پیام رام گوپال باجاج به مناسبت روز جهانی تئاتر ٢٠١٨ آسیا پاسیفیک

بحران امروز تئاتر فرم نیست، بلکه بحران محتواست
  پیام رام گوپال باجاج به مناسبت روز جهانی تئاتر ٢٠١٨ آسیا پاسیفیک

  بحران امروز تئاتر فرم نیست، بلکه بحران محتواست

  پیام رام گوپال باجاج کارگردان تئاتر، استاد دانشگاه و مدیر سابق مدرسه ملی تئاتر دهلی از کشور هندوستان بعنوان یکی از افراد منتخب انستیتو بین‌المللی تئاتر (ITI) به مناسبت روز جهانی تئاتر 2018 در منطقه آسیا پاسفیک منتشر شد.

  |

  در گردهمایی صمیمانه تقدیر از معاون هنری سابق وزیر ارشاد مطرح شد:

مرضیه برومند: با حضور مرادخانی آرامش نسبی در عرصه تئاتر برقرار شد
  در گردهمایی صمیمانه تقدیر از معاون هنری سابق وزیر ارشاد مطرح شد:

  مرضیه برومند: با حضور مرادخانی آرامش نسبی در عرصه تئاتر برقرار شد

  عصر روز گذشته 28 آذرماه جمعی از هنرمندان و مدیران تئاتر به همت مرضیه برومند و هنرمندان تئاتر عروسکی، نشست صمیمانه‌ای به منظور تقدیر و قدردانی از تلاش‌‌های دوران مدیریت علی مرادخانی در سمت معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کافی شاپ خانه کتاب دانشگاه تهران تدارک دیدند.

  |

  در مراسم تکریم و معارفه معاونت امور هنری عنوان شد:

صالحی: رشد دیپلماسی هنری در عرصه‌های مختلف مایه خوشحالی است
  در مراسم تکریم و معارفه معاونت امور هنری عنوان شد:

  صالحی: رشد دیپلماسی هنری در عرصه‌های مختلف مایه خوشحالی است

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه معاونت امور هنری عنوان کرد: رونق صورت گرفته در بخش موسیقی و اجراهای صحنه‌ای و رشد کمی و کیفی نمایش در کنار افزایش فعالیت اقتصادی هنرهای تجسمی جای خوشحالی دارد زیرا این تکاپو و تلاش امروز قابل‌مقایسه با چهار سال گذشته نیست.

  |

  نظرات کاربران