در حال بارگذاری ...
 • علی مرادخانی در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

  ثبت روز ملی هنرهای نمایشی شروع خوبی برای تئاتر در سال 96 است

  معاون امور هنری سال ۹۶ را یکی از پُرکارترین سال‌های حوزه تئاتر هم در حوزه داخلی و هم از حوزه بین‌المللی می‌داند.

  علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز گذشته 6 فرودین‌ماه در نخستین روز اجراهای خیابانی ویژه روز جهانی تئاتر با حضور در محوطه تئاترشهر به تماشای این آثار نشست، در گفت وگو با ایران تئاتر ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو به همه مردم ایران به ویژه هنرمندان و اختصاصا اهالی تئاتر، گفت: باعث خرسندی است که بالاخره با زحمات همکاران ما در اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی و به ویژه شورای فرهنگ عمومی امسال برای نخستین بار هفتم فرودین ماه به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم ثبت شده و به عنوان اولین اتفاق تئاتری سال به نظرم این یک اتفاق بسیار خوبی است.

  مرادخانی ضمن قدردانی از کسانی‌که برای ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی تلاش کردند، ادامه داد: امیدوارم این اتفاقی که برای تئاتر افتاده در دیگر حوزه‌ها نیز انجام شود چراکه این کار یک امکانی را فراهم می کند تا سالی یک بار، یک رجعت مشخص و جامع به این حوزه‌ها داشه باشیم.

  معاون امور هنری در ادامه با اشاره به روند مثبت کارهایی که در حوزه تئاتر صورت گرفته، درباره چشم‌انداز تئاتر در سال 96 اظهار داشت: همانطور که احتمالا اطلاع دارید ما همزمان با روز جهانی تئاتر موزه تئاتر عروسکی را افتتاح خواهیم کرد که به عنوان آغاز برنامه‌های تئاتری کشور در سال 96 اتفاق خوبی است و امیدوارم که به زودی موزه تئاتر ایران هم که امکانات اولیه آن فراهم شده را در سال جاری آماده کنیم.

  او افزود: امسال سعی خواهیم کرد با توجه به شرایطی که وجود دارد بتوانیم بودجه بهتری را برای تئاتر در اختیار بگیریم و در کل تلاش می‌کنیم در سال 96 تا آنجایی‌که بتوانیم به زیرساخت‌های تئاتر بپردازیم.

  مرادخانی با بیان اینکه تئاتر ما در یکی دو سال گذشته وضعیت خوبی پیدا کرده با اشاره به حضور فعال و با انگیزه بخش خصوصی در تئاتر عنوان کرد: ما در تئاتر از نظر نیروی انسانی وضع بسیار مطلوبی داریم و هنرمندان توانایی در عرصه تئاتر فعال هستند اما از نظر زیرساخت‌های سخت‌افزاری باید شرایطی بهتری را ایجاد کنیم. به همین منظور امسال تلاش خواهیم کرد امکاناتی را فراهم کنیم تا وضعیت زمینی که در ولنجک هست، و به عنوان یک آرزو برای ساخت موزه تئاتر همیشه وجود داشته را حتی اگر شده با کمک بخش خصوصی روشن کنیم. ضمن اینکه خوشبختانه بعضی از امکاناتی را هم که چند سالی است شهرداری در پی آماده کردن آنها است فکر می‌کنم در سال 96 به بهره‌برداری برسند و از این منظر امسال سال خوبی برای تئاتر کشور  خواهد بود.

  معاون امور هنری در پاسخ به این سوال که در آغاز سال جدید چه خبر خوبی برای اهالی تئاتر دارد، گفت: به نظرم یکی از اتفاق های خوب برای شروع کار هنرمندان تئاتر در سال96 موافقت سازمان برنامه و بودجه با بخشیده شدن بخشی از بدهی‌های صندوق است و به این ترتیب وضعیت صندوق که باید به هنرمندان خدمت‌رسانی بکند تقریبا به یک وضعیت متعادلی می‌رسد. اتفاق خوب دیگری هم که بسیار مهم است واگذاری هیات مدیره صندوق به خانه تئاتر، خانه موسیقی و خانه سینما به عنوان صنوف اصلی این حوزه‌ها است.

  مرادخانی خاطر نشان کرد: به طور کلی تئاتر ایران در وضعیتی است که می‌تواند در ابعاد جهانی کار کند. و فکر می‌کنم به خود آمدن و به خود مراجعه کردن مهم‌ترین کاری است که ما در حوزه تئاتر داریم انجام می‌دهیم و هنرمندان ما از این منظر در آینده می‌توانند جایگاه خیلی خوبی را در ابعاد مختلف در فضاهای تئاتری دنیا پیدا بکنند.

  معاون امور هنری در پایان اظهار داشت: فکر می‌کنم سال 96 احتمالا یکی از پُرکارترین سال‌های حوزه تئاتر هم در حوزه بین‌الملل و هم در حوزه داخلی است. از همه این‌ها مهم‌تر تئاتر شهرستان‌ها است که در سال‌های گذشته اغلب در حاشیه کار می‌کردند ولی الان شرایط طوری شده که آثارشان را در تئاترشهر اجرا می‌کنند و امسال هم امیدواریم همکاران ما بتوانند فضایی را فراهم کنند که آثار شهرستان‌ها بتوانند در آبونمان برنامه‌های تهران قرار بگیرند.
  مطالب مرتبط

  در جشن روز ملی هنرهای نمایشی در اهر عنوان شد؛

ضرورت حمایت مسئولان و هنرمندان از جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران
  در جشن روز ملی هنرهای نمایشی در اهر عنوان شد؛

  ضرورت حمایت مسئولان و هنرمندان از جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران

  جشن روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر با حضور علاقه‌مندان به هنر و مسئولان در سالن مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر برگزار شد.

  |

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد لاهیجان در مراسم روز ملی هنرهای نمایشی گفت :

هنرنمایش بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان تاثیر گذار است
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد لاهیجان در مراسم روز ملی هنرهای نمایشی گفت :

  هنرنمایش بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان تاثیر گذار است

  ویژه‌برنامه بزرگداشت روز جهانی تئاتر در لاهیجان با حضور دکتر فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد. فاضلی گفت: نمایش ازجمله هنرهای تأثیرگذار بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان است که می‌تواند آرامش‌بخش و شورآفرین باشد.

  |

  بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی

نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد
  بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی

  نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد

  ایران تئاتر : هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود .متن پیش رو باز خوانی بیانات مقام معظم رهبری ...

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه جشن روز ملی هنرهای نمایشی به ایران تئاترگفت

هر روز ما باید روز تئاتر باشد
  مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه جشن روز ملی هنرهای نمایشی به ایران تئاترگفت

  هر روز ما باید روز تئاتر باشد

  مدیرکل هنرهای نمایشی روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر را بهانه‌ای برای شروع یک جشن عنوان کرد و گفت: آنچه که اهمیت دارد اینست که هر روز ما باید روز تئاتر باشد.

  |

  نظرات کاربران