در حال بارگذاری ...
 • یادداشت نوربرت غفوری بازیگر بین‌المللی تئاتر به مناسبت روز جهانی تئاتر

  تئاتر باید باشد!

  نوربرت غفوری بازیگر بین‌المللی تئاتر و مدرس بازیگری به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی پیامی را منتشر کرد.

  به گزارش ایران تئاتر نوربرت غفوری بازیگر بین‌المللی تئاتر، سینما و تلویزیون و مدرس بازیگری که به تازگی در مجموعه «تئاتر پایتخت» ورکشاپ بازیگری برگزار کرده پیادداشتی را منتشر کرد.در این متن چنین آمده:

  تئاتر باید باشد!

  تئاتر ارتباط است و تبادل؛ آگاهی است و هشدار، خود را با دیگری سهیم شونده، ساحت شراکت تجربه‌ها، اشتراک جوامع محلی و جامعه جهانی است. تئاتر تا به اکنون هزاران سال زیسته، جهانی و فراگیر و حتی دیجیتالی شده. تجربه‌ای مشترک از تاریخ، نیاز اساسی انسان است؛ تئاتر توانسته در تمامی جهان به این نیاز اساسی یک وطن بدهد. حال، تئاتر، دوران آسودن است و مکان تحقق، ترجمان مقاومت و باری شادی و درد توامان. تئاتر اما همواره فرایند و محملی است که به انسان، ساحت تنها نبودن، امکان با هم پرسیدن و البته گاهی با هم به پاسخ رسیدن را هدیه می کند. ماواها و فرهنگ‌ها با تئاتر، بهتر، قابل زیست‌تر و به صلح آمیخته‌تر می‌شوند. من در هر کشوری که به آن تئاتر برده‌ام، حتی اگر زبان ندانم هم قصه‌های تئاتر را فهمیده و چه بسیار که از آن مردم اندیشه و فرهنگشان را آموخته‌ام، با آنها زیر یک سقف نفس کشیده‌ام و در نتیجه، با تبدیل شدن به بخشی از این جامعه، به نگرانی‌ها و نیازها، دوستی‌ها و شادی‌های مردم راه یافته پا به پای اشک‌هایشان گریسته و با خنده‌های‌شان تکان خورده‌ام. داشتن چیزی برای ارائه، اتصال انسان امروز دنیا است. این شعور جهانی محصول درک داستان‌ها و مسائل و معضلات دنیای امروز است. حتی اگر مردمان و فرهنگ‌ها هرگز رو در رو نشوند هم، جایی از داستان یا در نقطه‌ای از متن خندیده و گریسته‌اند، چون ما مردم همه با هم مربوطیم. تئاتر باید باشد!

  نوربرت غفوری - برلین-  مارس 2017
  مطالب مرتبط

  پیام رام گوپال باجاج به مناسبت روز جهانی تئاتر ٢٠١٨ آسیا پاسیفیک

بحران امروز تئاتر فرم نیست، بلکه بحران محتواست
  پیام رام گوپال باجاج به مناسبت روز جهانی تئاتر ٢٠١٨ آسیا پاسیفیک

  بحران امروز تئاتر فرم نیست، بلکه بحران محتواست

  پیام رام گوپال باجاج کارگردان تئاتر، استاد دانشگاه و مدیر سابق مدرسه ملی تئاتر دهلی از کشور هندوستان بعنوان یکی از افراد منتخب انستیتو بین‌المللی تئاتر (ITI) به مناسبت روز جهانی تئاتر 2018 در منطقه آسیا پاسفیک منتشر شد.

  |

  ایرج راد به مناسبت ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور به ایران تئاتر گفت:

مسئولان به جایگاه و اهمیت هنر تئاتر پی برده‌اند
  ایرج راد به مناسبت ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور به ایران تئاتر گفت:

  مسئولان به جایگاه و اهمیت هنر تئاتر پی برده‌اند

  راد درباره اهمیت روز ملی هنرهای نمایشی گفت: نامگذاری روزی در ایران به نام روز ملی هنرهای نمایشی نشان‌دهنده این است که مسئولان ما به اهمیت و جایگاه این هنر پی برده‌اند.

  |

  نظرات کاربران