در حال بارگذاری ...
 • با مشارکت انجمن فرهنگی اتریش و انتشارات نقطه مکث

  دو مجموعه نمایشنامه از ادبیات آلمان منتشر شد

  دو مجموعه نمایشنامه «ویمپو» و «راهب» از ادبیات آلمان با ترجمه حمزه علی محمدی برای اولین بار روانه بازار کتاب شد.

  به گزارش ایران تئاتر نمایشنامه‌های «ویمپو» و «راهب»، هر دو از آثار ماندگار نویسنده شهیرآلمانی «هاینریش بُل» است که به‌تازگی در دو مجلد  با ترجمه‌ای از حمزه علی محمدی با مشارکت انجمن فرهنگی اتریش و انتشارات نقطه مکث منتشرشده‌اند.
  این دو نمایشنامه با ساختار روایی منحصربه‌فرد خود از نگاه منتقدان به نام آثار هاینریش بل، از بهترین آثار وی قلمداد می‌شوند. نمایشنامه «ویمپو» با ساختاری گروتسک، هر چه بیشتر انسان بعد از جنگ در آلمان را به سخره گرفته، آدم‌هایی که تنها با موقعیت شغلی خود تعریف می‌شوند و جامعه‌ای که انسانیت هر چه بیشتر در آن رنگ‌باخته تا بدان جا که شکلی عجیب‌وغریب به رفتار اشخاص نمایشنامه داده است.
  نمایشنامه «راهب» از معدود آثار هاینریش بل است که تاریخ را روایت می‌کند. نمایشنامه‌ای با نگره دینی، از دغدغه‌های شخصی بُل که کمتر نویسندگان معاصر وی به این موضوع پرداخته‌اند. در این نمایشنامه دین جایگاهی است برای انسانیت که عده‌ای معدود به آن حقیقت دست می‌یابند. هاینریش بل به سال 1917 در شهر کلن آلمان متولد شد، شهری که بیشتر عمر خود را در آن گذراند. از آثار معروف وی می‌توان به رمان‌های «عقاید یک دلقک»، «شرف ازدست‌رفته» کاترینا بلوم، جهانگرد، امرار و معاش سال‌های پیشین، میهمان‌های ناخوانده، ایستگاه راه‌آهن، بیلیارد در ساعت نه و نیم صبح، اشاره نمود. دو مجموعه نمایش حاضر که توسط انتشارات نقطه مکث منتشرشده‌اند از واپسین آثار بل به شمار می‌روند. سرانجام هاینریش بل در سال 1985 در شهر زادگاهش کلن چشم از جهان فروبست.
  نظرات کاربران