در حال بارگذاری ...
 • یادداشت ناصر حسینی مهر به بهانه اجرای نمایش «بوف کور»

  تنهایی انسان در دنیای امروز

  کارگردان نمایش «بوف کور» به بهانه اجرای اثرش در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر از انگیزه های خود برای به صحنه بردن این نمایش سخن گفت.

  به گزارش دریافتی ایران تئاتر، ناصر حسینی مهر، طراح و کارگردان نمایش «بوف کور» که این روزها در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است با انتشار یادداشتی از انگیزه‌ها و دغدغه‌های خود برای به صحنه بردن این اثر نمایشی سخن گفت.

  در یادداشت ناصرحسینی مهر آمده است:

  «در بین آثار ادبی ایران اثری که مانند «بوف کور» بتواند منشا الهام تاز‌گی در تئاتر ایران باشد کمتر دیده می‌شود و متأسفانه آن‌گونه که بایسته است از گنجینه‌های ادبی خود در تئاتر کمتر بهره برده‌ایم و همواره در چنبره‌ای از قواعد قدیم نمایشنامه‌نویسی دست و پا زده‌ایم با همان ساختارها و دیالوگ‌پردازی‌های پر تصنع و با همان مضامین تکراری.

  اما در داستان «بوف کور» با ساختاری زیبا و رمزگونه رو به رو هستیم آن هم با زبانی ساده که تنهایی انسان را در دنیای امروز بیان می‌کند. نمایش ما اقتباسی آزاد است از این داستان و نیز «سه قطره خون» که بیشتر به فضاهای خیال‌گونه یا آبستره آن دو می‌پردازد و سعی «گروه تئاتر6» این بوده تا بر صحنه عناصر بصری هر دو داستان هدایت انعکاس داده شود و نه تکرار واژه به واژه آنها.»

  نمایش «بوف کور» روایتی آزاد از «بوف کور» و «سه قطره خون» صادق هدایت است که هر روز ساعت 20 با بازی بابک قهرمانی، مژگان خالقی، نیره سادات میرزایی، شاهو رستمی، عزالدین توفیق ، میثم دامن زه ، مهشید کاظمی ،وحید فریدی ، رضا شهرآ ، اسماعیل خزایی ، مرتضی مظلومی به صحنه می رود.

  علاقه‌مندان و تماشاگران می توانند برای آگاهی از تازه ترین رویدادها و اطلاعات آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر به سایت این مجموعه که در سال 96 با طراحی و امکانات جدید به مخاطبان تئاتر عرضه شده، مراجعه کنند.
  مطالب مرتبط

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با ایلناز شعبانی کارگردان نمایش «تئاتر بازی»

انسان‌ها از دنیای درون خود و روابطشان ساخته می‌شوند
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با ایلناز شعبانی کارگردان نمایش «تئاتر بازی»

  انسان‌ها از دنیای درون خود و روابطشان ساخته می‌شوند

  ایران تئاتر: جوامع امروزی بیشتر از آنکه در خدمت فضای مدرن و اتفاق‌های پیرامون آن باشند بسیار تحت تاثیر روابطی هستند که موقعیت آنها را معین و یا تغییر می‌دهد. کارکردی که می‌تواند همه چیز را با دلیل و یا بی آنکه پاسخی ارائه بدهد در زندگی انسانها قرار بدهد. خاصیتی که شاید تا ...

  |

  نظرات کاربران