در حال بارگذاری ...
 • مرور گزارش های نوروزی ایران تئاتر درباره فعال ترین هنرمندان و پرفروش ترین نمایش ها سال 95

  از چهره های مرئی و نامرئی تا نمایش های پر طرفدار

  در این گزارش مشروح اطلاعات آماری فعال ترین هنرمندان تئاتر در رشته های کارگردانی، نویسندگی، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی گریم و پرفروش ترین نمایش های سال ۹۵ را به شما معرفی می کنیم.

  در سالی که گذشت اکثر بزرگان تئاتر نمایش هایی را روی صحنه بردند و برخی سالن ها با تجهیزات جدید و نمایش های مدرن، به تعداد مخاطبان تئاتر اضافه کردند. نمایش های پر فروش به تعداد بالا موجود بود و اکثر کارهای موفق تمدید شد. با توجه به پیشرفت و توسعه تئاتر در این سال ها و به خصوص سال گذشته، علاوه بر بررسی پرفروش ترین نمایش های سال 95، تصمیم گرفتیم با رصد کردن سالن های تئاتر تهران فعال ترین هنرمندان این سال را به شما معرفی کنیم.
  از آنجا که بازیگران همیشه در معرض دید جامع مردم قرار دارند و به قولی چهره های مرئی تئاتر هستند، در این گزارش، علاوه بر معرفی فعال ترین بازیگران سال، به معرفی پرکار ترین های تئاتر در رشته های کارگردانی، نویسندگی، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی گریم پرداختیم تا به این صورت از دیگر عوامل اجرایی نمایش ها که به نوعی از دید مخاطبان نامرئی هستند، تقدیری به عمل آید. در این گزارش سالن های تماشاخانه پالیز، تماشاخانه کنش معاصر، تماشاخانه باران، تئاتر مستقل و سالن ارغنون ،تالار وحدت، تالار حافظ، خانه هنرمندان، تماشاخانه ایرانشهر، اداره تئاتر، تالار محراب، تالار مولوی و تالار هنر و تماشاخانه سنگلچ مورد بررسی قرار گرفته است.

   

  چرمشیر بالاتر از همتی و برشت

  از میان 285 نمایشنامه نویس داخلی و خارجی که آثارشان در سالن های تئاتر تهران به روی صحنه رفته اند، هفت نمایشنامه «باغبان مرگ» ، «دیابولیک رومئو و ژولیت» ، «خانه ای در انتهای خیابان بهار»، «همه چیز می گذرد، تو نمی گذری» ، «شیش و بش»، «باد اسب است» و «کبوتری ناگهان» از آثار محمد چرمشیر بوده و به این ترتیب ، او به عنوان پرکارترین نویسنده تئاتر در سال 95 معرفی می شود. همچنین سیروس همتی با روی صحنه رفتن 5 نمایشنامه «بر پهنه چشمان مغربی ات» ، «هفت هشتم»، «محال هم ممکن است»، «صبح بخیر» و «کلارینت » از آثارش در رتبه دوم این رده بندی قرار می گیرد. برتولت برشت نویسنده نمایشنامه های «ننه دلاور و فرزندانش»، «استثنا و قاعده»، «گالیله» و «آدم آدم است» نیز، تنها نویسنده خارجی است که 4 اثر از او در سالن های تئاتر تهران رنگ اجرا دیده است، به این ترتیب او به عنوان سومین نمایشنامه نویس پرکار سال 95 معرفی می شود.

   

   رحمانیان همچنان می تازد  

  بر اساس اطلاعات به دست آمده و از میان نمایش هایی که امسال در سالن های شهر تهران به روی صحنه رفته اند، محمد رحمانیان با کارگردانی 4 نمایش «آدامس خوانی»، «نام تمام مادران ...»، « مجلس ضربت زدن» و «هفت مجلس در عزا و معجزه» به عنوان پرکارترین کارگردان در سال 95 معرفی می شود.
  همچنین رضا ثروتی با کارگردانی نمایش های «فهرست»، «مکبث»، «عجایب المخلوقات»، محمد یعقوبی با کارگردانی نمایش های «مرد بالشی»، «ماه در آب»، «تنها راه ممکن»، حسین کیانی با کارگردانی نمایش های «مضحکه ای شبیه قتل»، «همسایه آقا»، «تئاتر سعدی، تابستان 32» و سینا نورائی باکارگردانی نمایش های «خاله سوسکه»، «داستان جالب یک نویسنده»، «علیمردان خان»، هر کدام با 3 نمایش به طور مشترک در فهرست پرکار ترین کارگردانان سال 95 قرار می گیرند.

   

  از ستاره پسیانی تا آقاپور و مهران

  بر اساس این گزارش و با توجه به بازیگرانی که امسال در سالن های نامبرده به ایفای نقش پرداخته اند، وحید آقاپور با بازی در نمایش های «ایوانف»، «فاست ++»، «کمدی ناگهان پیت حلبی»، «روز های بی باران»، «ترن»، «دوازده»، «کمدی استشمامات» و علیرضا مهران با بازی در نمایش های «حساب پرداخت نمیشه»، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود»،«ساعت بیست »، «اولد سیبروک – اجرا خوانی»، «پری»،«کمدی استشمامات»، «حکومت نظامی» به عنوان پرکارترین بازیگران مرد تئاتر تهران در سال 95 معرفی می شوند.
  بر طبق آمار به دست آمده پژمان جمشیدی با بازی در نمایش های «حکومت نظامی»، «بینوایان»، «یادم تو را فراموش»، «دوباره اون آهنگ رو بزن سم»، «اولد سیبروک - اجرا خوانی »، «پوست انداختن» با ایفای نقش شش کاراکتر در رتبه دوم پرکارترین این بخش قرار می گیرد.
  شایان ذکر است که هدایت هاشمی با بازی در 5 نمایش « ریش فیدل غبغب مرکل»،« حرفه ای» ، « حساب پرداخت نمیشه »، « افسانه ببر» و «سردار»،علیرضا آرا با بازی در نمایش های «مضحکه شبیه قتل»، «همسایه آقا»، «تئاتر سعدی ، تابستان 32»، «ناسور» ، « راپورت های شبانه دکتر مصدق»، محمد صادق ملک با بازی در نمایش های «شکار مرغابی»، « باد شیشه را میلرزاند»، «رویای یک شب نیمه تابستان»، «کابوس حضرت اشرف»، «گور به گور»، با ایفای نقش 5 کاراکتر در فهرست پرکارترین بازیگران مرد سال 95 قرار می گیرند.

  همچنین در بخش پرکارترین بازیگر زن سال 95، ستاره پسیانی با بازی در نمایش های «پرتقال های کال»، «دیابولیک رومئو و ژولیت»، « خدای کشتار»، « مرگ هوتن»، « دکلره» و «پرده سوم، صحنه چهارم» با ایفای نقش شش کاراکتر به عنوان پرکارترین بازیگر زن تئاتر تهران در سال 95 معرفی می شود.
  بر اساس اطلاعات جمع آوری شده ، نگار عابدی با بازی در 5 نمایش «اودیسه»، «یرما» ، « تریو بدون هارمونی»، «ویرانی»، «مافیا» به عنوان دومین بازیگر زن پرکار سال 95 انتخاب می شود. همچنین رویا میر علمی با بازی در 4 نمایش «مضحکه شبیه قتل»، «همسایه آقا»، «تئاتر سعدی ، تابستان 32» و « راپورت های شبانه دکتر مصدق»، رویا بختیاری با بازی در نمایش های «فاست ++» ، «من خیال تو نیستم»، «نام تمام مادران ...»، «خاندان مرگ» به طور مشترک در رتبه سوم پرکارترین بازیگر زن سال 95 قرار می گیرند.

   

   یکسال ییلاق بیگی تنها به طراحی 12 نمایش گذشت!

  با توجه به اطلاعات جمع آوری شده و از میان نمایش های سال 95 سینا ییلاق بیگی با طراحی صحنه دوازده نمایش «ناسور»، «پرتره مرد ریخته»، «شیش و بش»، «کمدی ناگهان پیت حلبی»، «ابوبکر محمدی،فاطمه محمدی» ،«اندر حکایت ببری خان»،«پدر یک دقیقه ای»، «سفر شادی»، «شاهزاده خانم بدترکیب»، «کودک لاکی»، «تعطیلات آخر هفته» و «شلتر» پرکارترین طراح صحنه سال 95 به شمار می آید.
  همچنین امیر حسین دوانی با طراحی صحنه هفت نمایش «حادثه در ویشی»، «صور اسرافیل»، «هاروی»، «درها و دیوار ها»، «تریو بدون هارمونی»، « ماه در آب»، «مانوس» به عنوان دومین طراح صحنه سال 95 معرفی می شود. منوچهر شجاع نیز با طراحی صحنه نمایش های «از زیر زمین تا پشت بام»، «خروس می خواند»، «باغ آلبالو»، « برای کلاه آهنیها »، «مافیا» و «سیرک سیار» در رده بعدی پرکارترین این بخش قرار می گیرد.

   

   بانوان، همچنان پرچم دار طراحی لباس

  از مجموع نمایش های سالن های یاد شد، ندا نصر با طراحی لباس نمایش های «خانه ابری»، «افسون معبد سوخته»،«صور اسرافیل»،« نامه های عاشقانه از خاورمیانه»،« آشپزخانه»، الهام شعبانی با طراحی لباس نمایش های «توهم»، «خانه پاکیزه»، «تئاتر سعدی تابستان 32»، «راپورت های شبانه دکتر مصدق» و «یادم تورا فراموش»، پریدخت عابدین نژاد با طراحی لباس نمایش های «خروس می خواند» ،«بیوه های غمگین سالار جنگ»، « سه گانه اورنگ»، « سه روایت از زندگی»، «طپانچه خانم» و شیما میرحمیدی با طراحی لباس نمایش های «مکبث»، «عجایب المخلوقات»، «رویای یک شب نیمه تابستان»، « باد شیشه را می لرزاند»، «کلاغ» هرکدام با پنج نمایش به طور مشترک به عنوان پرکارترین طراح لباس تئاتر در سال 95 معرفی می شوند.

   

  حاجیها همراه با 11 نمایش

  با توجه به نمایش هایی که امسال به روی صحنه رفته اند و بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط گروه های نمایشی ماریا حاجیها با طراحی گریم کاراکتر یازده نمایش «خروس می خواند»، «کابوس حضرت اشرف»، «بازار عاشقان»،«سقراط»، «راپورت های شبانه دکتر مصدق»، «می سی سی پی نشسته می میرد»، «باغ آلبالو»، «ناسور»، « عجایب المخلوقات»، «مکبث» و «مضحکه ای شبیه به قتل» به عنوان پرکارترین طراح گریم در سال 95 معرفی می شود. همچنین سارا اسکندری با طراحی گریم کاراکتر 9 نمایش «بیرون پشت در»، «افسون معبد سوخته»، «ایوانف»، «کسوف»،« رویای یک شب نیمه تابستان»، « سوراخ»، «بازگشت به خانه»، « نیمروز اسکاتلند» و «جهان انزوا» در رتبه دوم پرکارترین این بخش قرار می گیرد.
  سهیلا جوادی نیز با طراحی چهره کاراکتر های 7 نمایش «عروسی خون» ، «محال هم ممکن است»، «پنجره ای بر بادها»، «مارمالاد»، «باد اسب است»، «خرمهره» و «میلاد یک رویا» در فهرست پرکارترین های این بخش قرار می گیرد.

   

  نمایش هایی که سالن ها برای دیدنشان در صف می ایستند

  بیضایی همچنان در اوج...

  پرفروش ترین نمایش های به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو، سایه و پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر در سال گذشته به ترتیب زیر معرفی می شوند

  در تالار 579 نفری اصلی، نمایش «مجلس ضربت زدن» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی محمد رحمانیان از 29 خرداد تا 23 تیر با قیمت بلیت 45 هزار تومان روی صحنه رفت و در 32 اجرا، 2 هزار و 6 نفر به صورت مهمان، هزار و 73 نفر با بلیت تخفیف دار و 8 هزار و 232 نفر با خرید بلیت تمام بها به تماشای این نمایش نشستند. «مجلس ضربت زدن» با مجموع 20 هزار و 311 تماشاگر و فروشی معادل 670 میلیون و 210 هزار تومان به عنوان پرفروش ترین نمایش این تالار معرفی می شود.

   نمایش «طپانچه خانم» به نویسندگی محمد امیر یاراحمدی و کارگردانی شهاب الدین حسین پور از 29 مهرماه تا 19 آذر در تالار چهارسو با قیمت 25 هزار تومان روی صحنه رفت. این نمایش در 51 اجرای خود میزبان 7 هزار و 52 تماشاگر بود و توانست با فروشی معادل 140 میلیون و 47 هزار و 500 هزار تومان به عنوان پرفروش ترین نمایش تالار چهارسو خود را معرفی کند.

  در تالار سایه نمایش «روزهای بی باران» به نویسندگی و کارگردانی امین بهروزی از 27 خردادماه تا 29 تیرماه با ظرفیت صندلی 56 نفر روی صحنه رفت. این نمایش با مجموع 44 اجرا، قیمت بلیت 20 هزار تومان، 541 بلیت میهمان، فروش 138 بلیت نیم بها، فروش یک هزار و 756 بلیت تمام بها، مجموع 2 هزار و 814 تماشاگر و فروش 42 میلیون و 185 هزار تومان، عنوان پرفروش ترین نمایش این تالار را به خود اختصاص داده است.

  از میان 34 نمایش به صحنه رفته در تالار 96 نفری قشقایی، نمایش «شلتر» به کارگردانی امین میری به عنوان پرفروش ترین نمایش معرفی می شود. این نمایش از روز 25 بهمن ماه روی صحنه رفته که با احتساب قیمت بلیت 20 هزار تومان از مجموع 23 اجرا و فروش یک هزار و 534 بلیت تمام بها، 149 بلیت نیم بها و ارائه 439 بلیت میهمان، 13 بلیت تخفیف دار و 2 هزار و 135 تماشاگر تا تاریخ 20 اسفند به فروشی معادل 32 میلیون و 378 هزار تومان دست یافته است.

   نمایش «سپنج رنج شکنج» نوشته زنده یاد محمود استاد محمد و کارگردانی شهرام گیل آبادی نیز از 8 شهریور تا 2 مهر در 21 اجرا با قیمت بلیت 15 هزار تومان در پلاتو اجرا با طراحی ظرفیت موردنظر کارگردان (بدون صندلی) روی صحنه رفت. این نمایش با طراحی ظرفیت موردنظر کارگردان (بدون صندلی) توانست مجموع یک هزار و 433 تماشاگر را به محل نمایش خود بیاورد که از این میزان 802 نفر با بلیط تمام بها، 254 نفر با بلیط نیم بها، 77 نفر با بلیط تخفیف دار و 300 نفر به صورت میهمان به تماشا «سپنج رنج شکنج» آمده بودند. این اثر نمایشی با توجه به ارقام اعلام شده و با فروش 14 میلیون و 859 هزار تومان به عنوان پرفروش ترین نمایش پلاتو اجرا معرفی می شود.

   

  زمانی که وحدت از فروش نمایش غنی زاده وحشت می کند

  نمایش «می سی سی پی نشسته میمیرد» به نویسندگی و کارگردانی همایون غنی زاده و با بازی ویشکا آسایش، سجاد افشاریان، بابک حمیدیان، سیامک صفری و داریوش موفق از ۲۵ مهرماه در تالار وحدت میزبان تئاتر دوستان شد و توانست با فروش بیش از دو میلیارد عنوان پرفروش ترین نمایش سال و همین طور تاریخ تئاتر ایران را کسب کند.

   

  زیرپوش نوید، پرفروش تر از کروات پیروز فر

  نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» به کارگردانی آتیلا پسیانی نیز در 43 اجرای خود پذیرای 12 هزار و 657 مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 1563 مخاطب با بلیت 15، 30 هزارتومانی و 10379 مخاطب با بلیت 40 هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 715 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت میهمان از این اثر دیدن کردند. طبق این آمار، فروش نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» طی 43 اجرا مبلغ 458 میلیون و 795 هزار تومان بوده است. با این حساب نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» به عنوان پرفروش ترین نمایش تماشاخانه ایرانشهر و سالن استاد حمید سمندریان معرفی می شود.

  همچنین «نمایش ماتریوشکا» به کارگردانی پارسا پیروز فر نیز در 47 اجرای خود پذیرای 10 هزار و 747مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 983 نفر با بلیت های 20و 30  هزار تومانی ، 9764 نفر با بلیت 35 هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 317 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان از این اثر دیدن کردند. طبق این آمار، فروش نمایش «ماتریوشکا» طی 47 اجرا مبلغ 349 میلیون و 400 هزار تومان بوده است و به این ترتیب این نمایش به عنوان پرفروش ترین نمایش در سالن استاد ناظر زاده کرمانی معرفی می شود.

   

  ناگهان پیت حلبی پرفروش می شود!

  تماشاخانه سنگلج یکی از سالن های قدیمی اجرای تئاتر در تهران است که عموماً میزبان اجرای نمایش هایی با مضامین ایرانی و متون ایرانی است. نمایش «ناگهان پیت حلبی» به کارگردانی کوروش سلیمانی و نویسندگی امیرعلی نبویان با بازی مسیح کاظمی، وحید آقا پور، محمد طیب طاهر، رامین سیاردشتی، ارسطو خوش رزم، محمدرضا آزادفرد در فروردین سال 95 در تماشاخانه سنگلج به صحنه رفت. این اثر 29 شب اجرا شد و 4915 نفر به تماشای آن نشستند. بر اساس این آمار نمایش «ناگهان پیت حلبی» 51 میلیون و ششصد هشتاد و چهار هزار و ششصد تومان فروخت که در سال گذشته بالاترین میزان فروش در بین آثار روی صحنه رفته در سنگلج بوده است.

   

  سیرک سیار تنها در تالار هنر

  تالار هنر به عنوان یکی از سالن های اختصاصی اجرای نمایش کودک و نوجوان میزبان آثار مختلف و جشنواره های تئاتری بود. آثاری مثل «شاهزاده خانم بد ترکیب»، «سفر شادی»، «شب اسرارآمیز»، «جزیره شامپانزهها»، «سیرک سیار» و... ازجمله آثاری هستند که در سال 95 صحنه تالار هنر را تجربه کردند.
   از بین این آثار نمایش «سیرک سیار» به کارگردانی پرستو گلستانی و نویسندگی اوراند هریس و ترجمه حسین فدایی حسین، با بازی مهرداد باقری، تارا حیدری، مینووش رحیمیان، میلاد رمضانی، حمیدرضا سنگیان، امید مباشری، آرین ناصری مهر، پریناز بابایی، پانیذ تاجبخت، سینا حکیمی، ابوالفضل شفیعی زاده، پروین محمدی، علیرضا مرشدی ها در تالار هنر روی صحنه رفت. «سیرک سیار» بیش از 30 شب اجرا شد و 70 هزار نفر تماشاگر داشت و با فروش 95 میلیونی، پرفروش ترین نمایش سال 95 در تالار هنر شد.

   

  حیدری ماهر بالاتر از رقبا

  تالار مولوی یکی از قدیمی ترین و اختصاصی ترین سالن ها برای اجرای آثار دانشجویی است. این سالن بعد از بازسازی و بازگشایی در بهمن 94 و همزمان با جشنواره بین المللی تئاتر فجر، با آثاری از اصغر دشتی، فرزام رنجبر، رضا رشادت و... کار خود را آغاز کرد.

  از بین 35 نمایشی که در دو سالن اصلی و کوچک تالار مولوی روی صحنه رفتند، نمایش «سه خواهر» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی و با بازی فاطمه احمدی، سعید اویسی، سیما تاجیک، سمیرا خلیلی، افسون دلخواه، آرن زرکریان، الناز سلیمانی، مونا شریفی، سامیا صفائی، ساناز طاری، سمیرا طلوعی و تهیه کنندگی نورالدین حیدری ماهر و مهرداد بهاءالدینی با 2452 تماشاگر و 25 اجرا پرفروش ترین نمایش سالن اصلی این تالار در سال گذشته بود.
  همچنین نمایش «دامپزشکی» به نویسندگی و کارگردانی شیرین جروقی و بازی امین اسفندیار، صادق برقعی، هادی شیخ الاسلامی، کیوان محمدی، ستاره ملکی، زهرا مهرابی، علی نورانی و تهیه کنندگی سجاد افشاریان با حدود 20 اجرا و 1119 تماشاگر پرفروش ترین نمایش سالن کوچک در تالار مولوی شد.

   

  میلاد یک رویا، این واقعیت را جشن می گیرد!

  خانه نمایش اداره تئاتر در سال 95 نمایشی تحت عنوان «میلاد یک رویا» به نویسندگی کاظم عینعلی و کارگردانی الهه پور جمشید و با بازی الهه پور جمشید، سحرناز عباس زاده، مهبد قناعت پیشه، امین وحیدی پور، نیما جمالی، عاطفه فرهنگی، درسا صانعی و امیرمحمد رجبی روی صحنه رفت. این نمایش از 10 دی سال 95 اجرای خود را در این سالن آغاز کرد و 24 اجرا داشت و حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان فروخت. 664 نفر از نمایش «میلاد یک رویا» دیدن کردند و این اثر پرفروش ترین نمایش خانه نمایش در سال 95 مطرح شده است.
  لازم به ذکر است تالار حافظ آمار جامع و کاملی از فروش تئاترهایی که در سال 95 در این سالن اجرا رفته اند را در اختیار نداشت؛ بنابراین آماری از پرفروش ترین اثر این سالن در سال 95 به ایران تئاتر ارائه نشده است.

   

  گزارش از حامد قریب
  نظرات کاربران