در حال بارگذاری ...
داوود کیانیان در آستانه برگزاری نشست اعضاء بنیاد نمایش کودک به ایران تئاتر گفت

تئاتر کودک در ایران صد ساله است ولی متاسفانه تاریخ مدونی برایش نداریم

داوود کیانیان معتقد است امروزه تدوین تاریخ تئاتر کودک و نوجوان با نزدیک به یکصد سال قدمت در ایران برای جامعه تئاتری یک ضرورت است.

 داوود کیانیان کارگردان و نویسنده پیشکسوت تئاتر با اشاره به سابقه یک‌صد ساله تئاتر کودک و نوجوان در کشورمان  به ایران تئاتر گفت: با اینکه قدمت تئاتر کودک و نوجوان در کشور ما به حدود صد سال می‌رسد اما متاسفانه به جز یکسری حرف‌ها و سخنرانی‌های پراکنده، هیچ تاریخچه‌ای، چه مکتوب و چه شفاهی، از این صد سال در دست نداریم و امروزه تدوین تاریخ تئاتر کودک و نوجوان برای جامعه تئاتری ما یک ضرورت است.

کیانیان با بیان اینکه صد سال عدد بسیار بالایی برای تئاتر کودک است، ادامه داد: با وجود این قدمت صد ساله به خاطر نبود تاریخ مدون هیچ کشوری نمی‌داند که ما در این حوزه دارای چنین قدمتی هستیم لذا تدوین تاریخ تئاتر کودک و نوجوان برای شناساندن فرهنگ هنر ایران به دیگر کشورها نیز بر این ضرورت می‌افزاید.

این کارگردان پیشکسوت در ادامه با بیان اینکه متاسفانه حتی اهالی فرهنگ و هنر نیز در کشور ما از این مسئله کمتر خبر دارند، افزود: به عنوان مثال زمانی‌که ما در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان برای بنیانگذار تئاتر کودک در ایران بزرگداشت گرفتیم بسیاری از کسانی‌که در حوزه تئاتر کودک و نوجوان فعال بودند نمی‌دانستند که جبار باغچه‌بان بنیانگذار تئاتر کودک در ایران بوده! چطور ممکن است ما تئاتر کار کنیم اما ندانیم در گذشته این تئاتر چه اتفاقاتی افتاده است.

او در ادامه با تاکید بر اینکه طبیعتا ما از ندانستن تاریخ ضرر می‌کنیم، ضمن اعلام آمادگی بنیاد تئاتر کودک برای انجام هرگونه فعالیت در این زمینه بدون هیچ چشمداشتی، درباره اقدامات این بنیاد در این‌باره به ایران تئاتر گفت: ما این مسئله را با تمام نهادهایی که به نوعی کار تئاتر کودک و نوجوان می‌کنند؛ مثل اداره کل هنرهای نمایشی، حوزه هنری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و سازمان فرهنگی هنری صحبت کردیم و یک جلسه تاریخی هم در این‌باره روز 16 اسفندماه سال گذشته در اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد و در آن جلسه ما تمام خواسته‌های خودمان را اعلام کردیم. و خوشبختانه با همکاری مرکز استاد و کتابخانه ملی در زمینه تاریخ شفاهی تئاتر کودک و نوجوان به نتایج مطلوبی رسیدیم.

کیانیان در پایان یکی دیگر از ضرورت‌های تئاتر کودک و نوجوان را داشتن یک موزه برشمرد و اضافه کرد: علاوه بر ضرورت تدوین تاریخ تئاتر کودک و نوجوان، وجود موزه تئاتر کودک و نوجوان نیز یکی دیگر از ضرورت های تئاتر ما است که امیدوارم در این باره نیز هر چه زودتر چاره‌ای اندیشده شود.

شایان ذکر است داوود کیانیان  در همایش ضرورت اجرای طرح تاریخ شفاهی نمایش کودک و نوجوان در ایران که روز سه شنبه 29 فروردین ماه   برگزار می شود به ایراد سخنرانی می پردازد.

این همایش از ساعت 14 الی 16 در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران- ساختمان اسناد (آرشیو ملی)- طبقه هفتم- سالن دکتر پرهام برگزار خواهد شد.
مطالب مرتبط

درنشست اعضاء بنیاد نمایش کودک در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بررسی می شود

ضرورت اجرای طرح تاریخ شفاهی نمایش کودک در ایران
درنشست اعضاء بنیاد نمایش کودک در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بررسی می شود

ضرورت اجرای طرح تاریخ شفاهی نمایش کودک در ایران

نشست اعضاء بنیاد نمایش کودک با محوریت ضرورت اجرای طرح تاریخ شفاهی نمایش کودک و نوجوان در ایران در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

|

به بهانه سی‌ام دی‌ماه زادروز دکتر داوودِ کیانیان

کیانِ تئاترِ خراسان
به بهانه سی‌ام دی‌ماه زادروز دکتر داوودِ کیانیان

کیانِ تئاترِ خراسان

ایران تئاتر، محمد اسدی نژاد: به بهانه سالروز تولد داوود کیانیان در متن پیش رو نظرات و دیدگاه‌ها و تأثیرات اُستاد کیانیان را در بیان دیگران می‌خوانیم و می‌شناسیم، اعم از هم‌عصرانش و پیشکسوتان و همکارانِ قدیم اش و هم نگاهِ جوانان هنرمندِ مطرح در عرصه هنر و هنرمندی.

|

نظرات کاربران