در حال بارگذاری ...
 • در تالار وحدت ؛ میان موج دست‌های مردم

  پیکر عارف لرستانی تشیع شد

  مراسم تشییع عارف لرستانی ، بازیگر ، نویسنده و محقق ۲۷ فروردین با حضور جمعی از هنرمندان و خانواده وی در تالار وحدت انجام شد.

  به گزارش ایران تئاتر ، پیکر عارف لرستانی در صبح یکشنبه با حضور خانواده مرحوم و جمعی از هنرمندان من‌جمله ، سید جواد هاشمی ، مهدی شفیعی ، سیامک انصاری، سید جواد رضویان ، منیژه محامدی ، سپند امیرسلیمانی، میلاد باقری، رضا یزدانی و... تشییع شد.

  سید جواد هاشمی پس از قرائت قرآن در ابتدای مراسم اعلام کرد : "به دلیل اشتباه اطلاعاتی جمعی از دوستان در مسجد بلال جمع شده‌اند و به همین دلیل منتظر آن ­ها می­ مانیم ". او خواهش کرد برای احترام به روح عارف هجوم نیاورند و با احترام مراسم را برگزار کنند. سپس  میلاد باقری  از دوستان و همشهریان عارف لرستانی پشت تریبون گفت:" یکی از سخت‌ترین کارهای زندگی‌ام را دارم انجام می‌دهم .عارف همشهری من بود و شهر من یک مرد بزرگ را  از دست داد اول به خانواده عارف و بعد به شهرم تسلیت می‌گویم " سپس ترانه «گلابتون» را برای شادی روح عارف خواند.پس از او رضا یزدانی از دیگر هنرمندان ؛ بالای سن رفت و پس از تسلیت به مردم گفت:" من نمی‌دانم داستان چیست که در ظرف یک ماه عزیزانمان علی معلم و عارف لرستانی را از دست دادیم برای من خواندن سخت است اما به خاطر عارف می‌خوانم " او نیز ترانه «تو رفته‌ای» را اجرا کرد.

  امیر پوریا از دیگر دوستان عارف لرستانی و منتقد سینما در سخنرانی کوتاه خود خاطره‌ای برای یاد عارف گفت :"یعنی واقعاً بعضی اتفاقات تصادفی تا چه اندازه این قابلیت را دارد که همه آنچه درباره کسی می‌اندیشیدی یا میزان دوری و نزدیکی که به­ش داشتی را تغییر بدهند آن‌هم در لحظه‌ای که آدم فراموش‌شدنی نخواهد بود. یک ماه پیش در 28 اسفند نودوپنج ، روز بعد از مراسم سوم علی معلم به‌اتفاق دوستان به دامغان رفتیم تا به خانه‌ی پدری علی  برویم و عارف نیز همراه ما بود. در مسیری که برای بدرقه‌ی دوستمان می‌رفتیم درراه درباره مرگ حرف می‌زدیم و می‌دانستیم که عارف دراین‌باره ید طولانی دارد و درباره مرگ اطلاعات بسیاری داشت . اگر من به‌تنهایی با او بودم تصور می‌کردم که بخشی از اوهام من است چرا که  او تأکید ‌کرد  نوع رهسپاری موردعلاقه‌اش در خواب مردن است ؛ وحشت‌آور بود که دیروز متوجه شدیم به همین شکل این اتفاق افتاده است . نمی‌دانم وقتی اتفاقی مطلوب کسی رخ می‌دهد باید خرسند بود یا باید غمگین شد. آن لحظه‌ها از یادم نمی‌رود ."

  حامد کاظمی برادر هادی کاظمی ،بازیگری که در آثار بسیاری با عارف لرستانی همبازی بود گفت : عارف جان سلام ، می‌دانم که روحت سیال است و در این مکان حضور دارد .عارف مساوی است بامعرفت ، بدون اغراق .معرفت ، مهربانی و شعور . بسیاری از هنرمندان در این مکان هستند و من کوچک‌تر از آن هستم که بخواهم حرفی بزنم .برادرم توحید می‌خواست بخواند اما بغض به او اجازه نمی‌دهد حرفی بزند . مطلبی از لسان‌الغیب حافظ درخور این مجلس و دلبرمان عارف است را می­خوانم . دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد /یار حریف شهر را رفیق سفر نکرد/گفتم مگر به گریه دلش مهربان کند/جون سخت بود در دل‌سنگش اثر نکرد" سپس او نیز آواز کوتاهی اجرا کرد.

  سید جواد هاشمی در وصف عارف گفت :در میان مردم می‌گویند بازیگر محبوبی که لبخند به لب ما می‌آورد از بین ما رفت اما عارف فقط بازیگر نبود  ؛ او یک محقق بود. مستندها و تحقیق و تفحص‌هایی از او باقی‌مانده است . ما امروز از اصناف مختلفی دعوت می‌کنیم تا درباره او حرف بزنند و من از سید جواد رضویان خواستم تا بالا بیاید و چیزی بگوید و او گفت که سخت است و تنها به خاطر عارف و جماعتی که عارف را دوست دارند خواستم تا حرفی بزند.جواد رضویان هم در میان غم از مردم و دوستان تشکر کرد که عارف را تنها نگذاشتند بااینکه بسیار تنها بود .گفت: "عارف از بچه‌های مظلوم تلویزیون بود .سال‌ها کار نکرد اما خم به ابرو نیاورد ؛گردن کج نکرد .عارف عارف بود ، مرد بود. کُرد و غیور بود ." و پس از چند ثانیه فروخوردن اشک ؛ رو به همسر و خانواده مرحوم ادامه داد :" الهام جان تنها نیستی ما کنارت هستیم .پدر و مادر عزیزش ، برادر نازنینش تا زمانی که زنده‌ایم کنارتان هستیم و تنها نیستید .شوک حسن جوهرچی هنوز در وجودمان بود که علی معلم استادمان رفت ، علی آقا نرفته افشین یداللهی رفت . افشین هنوز نرفته بود ، چهلم علی آقا سوم اردیبهشت قرار اینجا دوباره جمع‌شویم که این اتفاق افتاد. خدایا به ما صبر بده .برای آرامش الهام لرستانی همسرش و خانواده‌اش دعا کنید."

  سید جواد هاشمی از صحبت‌های از سر دل رضویان تشکر کرد و گفت: "مراسم خاک‌سپاری عارف بنا به علاقه‌ی شخصی خودش در کرمانشاه انجام می‌شود . و به خواست او پیکرش را در کنار پدربزرگش به خاک بسپرند."

  الهام لرستانی همسر عارف نیز به‌پاس تشکر از مردم گفت : کسانی  که دوستانش هستند می‌دانند اما مردم اگه خودش اینجا  بود با تک‌تک شما عکس می‌گرفت .مرسی که آمدید .

  مهدی کرم پور از کارگردان‌های مطرح سینما به‌عنوان دیگر دوستان عارف در سخنرانی کوتاهی گفت : "اینجا جمع شدیم که با عارف خداحافظی کنیم .  انسانی که ازنظر من جایش بهتر از همه ماست آن چیزی که ناراحت‌کننده است اول اینکه ما دلمان برایش تنگ می‌شود و دوم اینکه عارف خیلی بیشتر از آن چیزی بود که درصحنه و تلویزیون و سینما دیده‌ایم . ما هنوز منتظر کار خوب عارف بودیم .عارف  جزو محدود بازیگرانی بود که کتاب می‌خواند و با توجه به  استعدادی که داشت قابلیت نقش‌هایی که به او داده شد اندازه نبود . همه‌مان او را باکارهای طنز می‌شناسیم اما من با او تجربه  کار جدی داشتم که خیلی خوب بود و فکر می‌کنم بسیار بازیگر درجه یکی بود. می‌خواهم خواهش کنم به‌افتخار تمام لحظاتی که مارا خندانده است برایش دست بزنیم."

  سید جواد هاشمی در میان موج دست‌ها آوازی خواند و از محمدرضا هدایتی دیگر هنرمند کشورمان دعوت کرد تا صحبتی درباره عارف بکند. هدایتی نیز این‌گونه حالش را گفت: حرف زدن برایم بسیار سخت است .من و عارف جزو بچه‌هایی بودیم در گروه مهران مدیری که به شهرستانی بودن خودمان افتخار می‌کردیم.ما بدون هیچ آشنایی توانستیم در گروه مدیری کارکنیم و دل مردم را شاد کنیم .عارف همیشه به کُرد بودنش و من به زابلی بودنم افتخار می‌کردیم .من گویی یکی از دوستان و حامیان خودم را ازدست دادم . به خانواده‌اش ، جامعه هنری . به مردم کرمانشاه و تمام مردم ایران تسلیت می‌گویم ."

   سپند امیر سیلمانی نیز پس از او  به‌نوبه خود تسلیت گفت . هاشمی با اشاره به عدم حضور مهران مدیری در این مراسم، گفت: مهران مدیری حالش بد شده است و دو  ساعت پیش در تماسی تلفنی خبر داد که حال خوشی ندارد، اما تمام تلاش خود را می‌کند تا در این مراسم حضور پیدا کند.  

  همچنین هاشمی از علی مرادخانی معاون وزارت فرهنگ و ارشاد برای هماهنگی‌های انجام‌شده تشکر کرد.پس از تشییع پیکر عارف لرستانی در میان شیون و زاری خانواده وی ، برزو ارجمند از دیگر دوستان مرحوم به یاد عارف گفت :"من از طرف همه‌ی همکلاسی‌های عارف در ورودی 74 با شما صحبت می‌کنم .همه ما بچه‌های ویژه‌ای بودیم اما مردترین، راضی‌ترین و بهترینمان عارف بود . ورزشکار و کتاب‌خوان بود . با دلیل و برهان صحبت حرف می­زد و تو را قانع می‌کرد . از دیروز که همسرش به من خبر رفتنش را گفت تا اکنون نمی‌دانم باید برای بدرقه دوست و همکار و همکلاسیم چه بگویم و همه دوستانش و استادانش آمده‌اند . عارف یلی بود برای همسر و خانواده و دوستانش ! همیشه بود .امیدوارم روحش همیشه در آرامش باشد . از جانب سیامک انصاری هم که نمی‌توانست چیزی بگوید تشکر می‌کنم ."

   علی اوجی از دیگر دوستان عارف و هنرمند کشورمان گفت :" دست تک‌تک شمارا می‌بوسم که به خاطر عارف آمده‌اید . عارف لرستانی هنرمندی بود که دغدغه شما و کشورش را داشت . او برای شما زندگی می‌کرد . عارف لرستانی همان‌طور که دیگر دوستان گفتند به‌درستی قدرش را  ندانستند و یک سال آخر عمرش را بیکار بود . قدر بازیگر و هنرمند بزرگ کشورمان را ندانستیم . تسلیت به  همه‌ی شما . "

   

  الهام لرستانی باری دیگر و در پایان مراسم پس از دعوت به سکوت گفت :"عارف خوشحال رفت .خیلی قشنگ خوابیده بود . آرزویش بود که در خواب برود و همیشه درد مردم دردش بود و  از درد مردم گریه می‌کرد . از همه‌تان ممنونم که آمدید. خوشحالم که خوشحال رفت .پیامش به من رسید که حالش خوب است ."

   

  پیکر مرحوم عارف لرستانی در میان دست و اشک مردم به‌سوی کرمانشاه رهسپار شد تا در روز دوشنبه 28 فروردین به خاک سپرده شود.

   
  مطالب مرتبط

  شامگاه دوشنبه 15 آبان‌ماه با حضور در تالار وحدت

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به تماشای «شوایک؛ سرباز ساده‌دل» نشست
  شامگاه دوشنبه 15 آبان‌ماه با حضور در تالار وحدت

  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به تماشای «شوایک؛ سرباز ساده‌دل» نشست

  علی اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، شامگاه دوشنبه 15 آبان‌ماه به تماشای نمایش «شوایک؛ سرباز ساده‌دل» نشست.

  |

  همه چیز در مورد نمایش سهروردی در گزارشی از تمرین:

ماراتنی 5 ساعته برای اجرای یک مستند تاریخی
  همه چیز در مورد نمایش سهروردی در گزارشی از تمرین:

  ماراتنی 5 ساعته برای اجرای یک مستند تاریخی

  ایران تئاتر: نمایش هایی که درون مایه خود را از دل تاریخ به عاریه می گیرند و با حک عنوان مستند بر کالبد خویش، تلاش می کنند تا زوایای پیدا و پنهان یک پیشامد خاطره انگیز یا فراموش ناشدنی را از دل اسناد، مدارک، گزارشها، مصاحبه ها و ... بیرون کشند و برای مخاطب ملموس سازند، خیلی سخت ...

  |

  گفت وگو با شکرخدا گودرزی نویسنده و کارگردان نمایش «سهروردی»

5 سال برای نگارش نمایشنامه سهروردی پژوهش کردم
  گفت وگو با شکرخدا گودرزی نویسنده و کارگردان نمایش «سهروردی»

  5 سال برای نگارش نمایشنامه سهروردی پژوهش کردم

  ایران تئاتر: سهروردی را یکی از چهره‌ های برجسته در حکمت، فلسفه و عرفان در فرهنگ ایران می دانند که با وجود طول عمر کوتاه خود -37 سال- 50 اثر ارزشمند در وادی فلسفه، عرفان، حکمت و ... به رشته تحریر درآورده است و از این روست که او را همپایه ابن سینا و صدرالمتالهین شیرازی قرار داده اند.

  |

  نظرات کاربران