در حال بارگذاری ...
 • مدیرکل هنرهای نمایشی در مراسم افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد گفت:

  تماشاخانه های خصوصی می توانند در کوتاه مدت فضاهای اجرا را جبران کنند

  مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در این مراسم ، افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد را اتفاقی خجسته خواند و با اعلام این که اشاهر به این که تماشاخانه های خصوصی می توانند در کوتاه مدت فضاهای اجرا را جبران کنندتاکید کرد یکی از مهمترین زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است و ساخت سالن های نمایش مصداق این بند است .

  به گزارش دریافتی ایران تئاتر ، مهدی شفیعی که به همراه ارمغان بهداروند مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاتر شهر تهران به شهر مشهد سفر کرده بود در این مراسم با ابراز خرسندی از تاسیس تئاتر مستقل بوسیله بخش خصوصی در مشهد گفت: بحث تماشاخانه های خصوصی  به این شکل، بحث چند سال اخیر است که با بهره گیری از ظرفیت های قانونی موسسات تک منظوره تخصصی متقاضیان میتوانند در امر تولید و اجرای تیاتر فعالیت کنند.
  وی با اشاره به این نکته که گردآوری و چاپ مستندات تئاتر کشور از ضرورت های تشکیل نهاد بزرگ تئاتر کشور است به چاپ کتاب اول تئاتر پرداخته و ادامه داد: در حال حاضر بر اساس مستندات دقیقی که در کتاب اول تئاتر گرد آوردی شده 65 دانشکده تئاتری در کشور فعال است.علاوه بر این،  آموزشگاه های آزاد و مراکز آموزشی هنرهای نمایشی نیز آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند. طبیعتا خروجی سالانه همین مراکز رقمی بالاتر از 2 هزار فارغ التحصیل در  مقاطع مختلف طی این سال ها و سال های آینده خواهد بود.
  شفیعی ادامه داد:منطقی است  وقتی این همه  مراکز آموزشی ایجاد شده است و اتفاقا بر ضرورت  وجود هنر تئاتر ، تقویت آن و توجه روز افزون به این هنر در جامعه معاصر اتفاق نظر وجود دارد،قطعا باید زمینه را برای فعالیت هنرمندان وعرضه آثار آنان و افزایش دایره مخاطبان این هنر تاثیر گذار ایجاد کرد و در برنامه مدیریت توسعه نگر به این امر نیز توجه شود.
  مدیر کل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از اینکه در سال های گذشته متناسب با افزایش این کمیت، رشد زیر بنا ها وسخت افزار های هنرتئاتر آن گونه که مد نظر همه ماست صورت نگرفته تاکید کرد: این ضرورت وجود دارد که  برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم. یک برنامه بلند مدت و میان مدت  در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت تالارهای نمایشی در سطح کشور وجود دارد که با نگاه دقیق و برنامه محور جناب آقای دکترصالحی امیری ، قطعا سرعت بیشتری خواهد گرفت.
  وی اشاره کرد که با توجه به تاکید وزیر محترم در ابتدای سال و دیدار نوروزی حمایت و تقویت زیر ساخت ها و مشارکت در ساخت پلاتو های نمایشی در استان های کشور در اولویت برنامه های پیش روست .
  شفیعی گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر با بهره گیری از ظرفیت خوب قانونی  موسسات فرهنگی هنری و موسسات تک منظوره هنرهای نمایشی تماشاخانه های  خصوصی توسط فارغ التحصیلان و فعالان تیاتر ایجاد شده که این اماکن در کوتاه مدت توانسته اند بخش عمده ای از کمبود فضاهای اجرا _ مشخصا در تهران_ را مرتفع کنند. نزدیک به ۲۲موسسه تک منظوره نمایشی در تهران، مشخصا به فعالیت تولید و اجراتحت عنوان تماشاخانه خصوصی مبادرت کردند و در حال حاضر بیش از 2400 صندلی به تماشاخانه های تهران اضافه کرده اند. علاوه بر این مجموعه های خاوران و صبا که مربوط به نهاد های دولتی و غیر دولتی هستند هم خوشبختانه فعال شده اند و این ظرفیت باعث شده که در تهران بین 90 تا 120 نمایش هر شب روی صحنه باشد که اتفاق خوبی است و به نسبت سال ۹۱  رشدی نزدیک به چهار برابری یافته است.
  وی افزایش صندلی های تئاتر را زمینه ساز گسترده تر شدن دایره مخاطب تئاتر و افزایش  تاثیر گذاری اجتماعی با هدف کاهش آسیب هاوایجاد فضای با نشاط  در جامعه است دانست و از راه اندازی یک سالن خصوصی در شهر مشهد که همیشه پیشقراول همه استان ها در اتفاقات خوب فرهنگی و هنری بوده ابراز خوشحالی کرد.
  مدیر کل هنرهای نمایشی با توجه به نامگذاری دو سال اخیر و توجه بزرگان نظام به مقوله اقتصاد گفت: قالبا وقتی صحبت از کار آفرینی ، بهبود فضای کسب و کار ، تولید ، اشتغال و رشد اقتصادی می شود اذهان به سمت تولید با محور صنعت می رود اما مقوله اقتصاد فرهنگ و هنر مقوله ای به نسبت جدید در کشور ماست و ضروری است که این مقوله مسئله شود، در باره آن بحث شود ، به ادبیات مسئولان سیاسی و اقتصادی راه یابد و این مستلزم آن است که اهالی فرهنگ و هنر به آن بپردازند.
  مهدی شفیعی ادامه داد: معمولا وقتی یک مسئول دولتی درباره اقتصاد فرهنگ و هنر سخن می گوید، اذهان شنوندگان به این سو میرود که ظاهرا قرار است که نقش حمایتی دولت به معنای مجموعه حاکمیت کم شود. نه ، من معتقدم دولت باید از هنر و مشخصا هنر تئاتر حمایت کند و این کار را می کند. حمایت مستقیم از گروه های تئاتر و به صورت غیر مستقیم از طریق ارائه مکان های اجرا، کمک به تبلیغات و کمک هایی از این دست .
  وی تاکید کرد: هر چند می توان در مورد کاستی های این حمایت ها نیز  سخن گفت .البته ضروریست که دولت را فقط قوه مجریه ندید،حتی نهاد های غیر دولتی مثل شهرداری ها ، حوزه هنری و هلال احمر هم شایسته است که ورود کنند به عرصه حمایت از تئاتر  و در موارد زیادی هم انصافا ورود کرده اند.
  وی با بیان این مطلب که تاسیس یک تماشاخانه صرفا ایجاد یک کسب و کار برای گروهی که آن را راه اندازی کرده اند نیست بیان کرد: اینجا یک مکان است برای اجرای برنامه های نمایشی. از رونق اجراهای نمایشی در این تماشاخانه به جز متولیان آن ، گروه های نمایشی و هنرمندان نیز منتفع می شوند.  این که فعالیت اقتصادی و راه اندازی کسب و کار ، به ویژه توسط قشر تحصیل کرده ،صرفا به فعالیت های صنعتی و خدماتی مشهور ختم نمی شود. این آن چیزی است که باید برجسته سازی شود نزد افکار عمومی.
  مدیر کل هنرهای نمایشی در بخش دیگر صحبت هایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مهمترین زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است. تاسیس این تماشاخانه مصداق دقیق این بند است. امیدوارم با تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم که یکی دیگر از بند های سیاست های اقتصاد مقاوتی است شاهد گسترش فعالیت هنرمندان در این عرصه باشیم.
  وی توجه به تئاتر کودک و نوجوان ، تئاتر مدارس ، توجه به ظرفیت بی نظیر زائران رضوی در مشهد ، توجه به گونه های تئاتر در فضای باز و منحصر نکردن تئاتر به تئاتر حرفه ای بزرگسال را از دیگر موارد مهم برای گسترش فرهنگ تئاتر در جامعه دانسته و ضمن تشکر از مدیر این سالن تازه تاسیس  گفت :مسلما دیگرانی هم در تاسیس تماشاخانه ها به شما خواهند پیوست و این اقدام باعث افزایش تعداد ، کیفیت و ارتقا تماشاخانه های غیر دولتی خواهد شد.
  وی تصریح کرد: این سالن قطعاٌ از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد و انجمن هنرهای نمایشی استان مورد حمایت قرار خواهد گرفت. ماهم به سهم خود در کنار شما هستیم. اعطای وام های کم بهره به موسسات تک منظوره در حال پیگیری و انجام است .
  شفیعی یاد مرحوم کمال علوی و مرحوم جوان از هنرمندان پیشکسوت تیاتر مشهد که در سال گذشته دار فانی را وداع گفتند را زنده کرد و به خانواده ایشان تسلیت گفت و راه اندازی این مجموعه را به هنرمندان و مدیران تیاتر این شهر تبریک گفت.
  مطالب مرتبط

  توسط مدیرکل هنرهای نمایشی

آیین‌نامه سالن‌های خصوصی به هیات مدیره خانه تئاتر تحویل داده شد
  توسط مدیرکل هنرهای نمایشی

  آیین‌نامه سالن‌های خصوصی به هیات مدیره خانه تئاتر تحویل داده شد

  مدیرکل هنرهای نمایشی در دومین نشست خود با اعضاء هیات مدیره خانه تئاتر ایران، آیین نامه سالن‌های خصوصی تئاتر را برای بررسی بیشتر و جامع تر به این هیات مدیره تحویل داده داد.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد؛

اعتبار دفترچه‌ای تئاتر نسبت به سال گذشته حدود 5 میلیارد تومان کاهش یافته است
  مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد؛

  اعتبار دفترچه‌ای تئاتر نسبت به سال گذشته حدود 5 میلیارد تومان کاهش یافته است

  مدیرکل هنرهای نمایشی کشور با بیان اینکه اعتبار دفترچه‌ای تئاتر نسبت به سال گذشته حدود پنج میلیارد تومان کاهش یافته است، گفت: از این پس در راستای شفاف‌سازی، رقم کمک‌هزینه گروه‌ها به طور رسمی و عمومی اعلام می‌شود.

  |

  در گفت و گو با مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد:

حضور هنرمندان پیشکسوت در شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر
  در گفت و گو با مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد:

  حضور هنرمندان پیشکسوت در شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر

  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در آیین نامه شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر بر حضور چهار هنرمند پیشکسوت در ترکیب این شورا تاکید شده است.

  |

  شهرام کرمی در اختتامیه جشنواره تئاتر ارتش:

تئاتر به انعکاس اندیشه‌های متعالی کمک می‌کند
  شهرام کرمی در اختتامیه جشنواره تئاتر ارتش:

  تئاتر به انعکاس اندیشه‌های متعالی کمک می‌کند

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در اختتامیه هشتمین جشنواره تئاتر ارتش گفت: تئاتر هنری اندیشه محور است و به انعکاس افکار و عقاید و اندیشه‌های متعالی که ما در فرهنگ و هنرمان آن را دنبال می‌کنیم کمک می‌کند.

  |

  نظرات کاربران