در حال بارگذاری ...
 • مدیرکل هنرهای نمایشی در مراسم افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد گفت:

  تماشاخانه های خصوصی می توانند در کوتاه مدت فضاهای اجرا را جبران کنند

  مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در این مراسم ، افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد را اتفاقی خجسته خواند و با اعلام این که اشاهر به این که تماشاخانه های خصوصی می توانند در کوتاه مدت فضاهای اجرا را جبران کنندتاکید کرد یکی از مهمترین زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است و ساخت سالن های نمایش مصداق این بند است .

  به گزارش دریافتی ایران تئاتر ، مهدی شفیعی که به همراه ارمغان بهداروند مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاتر شهر تهران به شهر مشهد سفر کرده بود در این مراسم با ابراز خرسندی از تاسیس تئاتر مستقل بوسیله بخش خصوصی در مشهد گفت: بحث تماشاخانه های خصوصی  به این شکل، بحث چند سال اخیر است که با بهره گیری از ظرفیت های قانونی موسسات تک منظوره تخصصی متقاضیان میتوانند در امر تولید و اجرای تیاتر فعالیت کنند.
  وی با اشاره به این نکته که گردآوری و چاپ مستندات تئاتر کشور از ضرورت های تشکیل نهاد بزرگ تئاتر کشور است به چاپ کتاب اول تئاتر پرداخته و ادامه داد: در حال حاضر بر اساس مستندات دقیقی که در کتاب اول تئاتر گرد آوردی شده 65 دانشکده تئاتری در کشور فعال است.علاوه بر این،  آموزشگاه های آزاد و مراکز آموزشی هنرهای نمایشی نیز آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند. طبیعتا خروجی سالانه همین مراکز رقمی بالاتر از 2 هزار فارغ التحصیل در  مقاطع مختلف طی این سال ها و سال های آینده خواهد بود.
  شفیعی ادامه داد:منطقی است  وقتی این همه  مراکز آموزشی ایجاد شده است و اتفاقا بر ضرورت  وجود هنر تئاتر ، تقویت آن و توجه روز افزون به این هنر در جامعه معاصر اتفاق نظر وجود دارد،قطعا باید زمینه را برای فعالیت هنرمندان وعرضه آثار آنان و افزایش دایره مخاطبان این هنر تاثیر گذار ایجاد کرد و در برنامه مدیریت توسعه نگر به این امر نیز توجه شود.
  مدیر کل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از اینکه در سال های گذشته متناسب با افزایش این کمیت، رشد زیر بنا ها وسخت افزار های هنرتئاتر آن گونه که مد نظر همه ماست صورت نگرفته تاکید کرد: این ضرورت وجود دارد که  برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم. یک برنامه بلند مدت و میان مدت  در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت تالارهای نمایشی در سطح کشور وجود دارد که با نگاه دقیق و برنامه محور جناب آقای دکترصالحی امیری ، قطعا سرعت بیشتری خواهد گرفت.
  وی اشاره کرد که با توجه به تاکید وزیر محترم در ابتدای سال و دیدار نوروزی حمایت و تقویت زیر ساخت ها و مشارکت در ساخت پلاتو های نمایشی در استان های کشور در اولویت برنامه های پیش روست .
  شفیعی گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر با بهره گیری از ظرفیت خوب قانونی  موسسات فرهنگی هنری و موسسات تک منظوره هنرهای نمایشی تماشاخانه های  خصوصی توسط فارغ التحصیلان و فعالان تیاتر ایجاد شده که این اماکن در کوتاه مدت توانسته اند بخش عمده ای از کمبود فضاهای اجرا _ مشخصا در تهران_ را مرتفع کنند. نزدیک به ۲۲موسسه تک منظوره نمایشی در تهران، مشخصا به فعالیت تولید و اجراتحت عنوان تماشاخانه خصوصی مبادرت کردند و در حال حاضر بیش از 2400 صندلی به تماشاخانه های تهران اضافه کرده اند. علاوه بر این مجموعه های خاوران و صبا که مربوط به نهاد های دولتی و غیر دولتی هستند هم خوشبختانه فعال شده اند و این ظرفیت باعث شده که در تهران بین 90 تا 120 نمایش هر شب روی صحنه باشد که اتفاق خوبی است و به نسبت سال ۹۱  رشدی نزدیک به چهار برابری یافته است.
  وی افزایش صندلی های تئاتر را زمینه ساز گسترده تر شدن دایره مخاطب تئاتر و افزایش  تاثیر گذاری اجتماعی با هدف کاهش آسیب هاوایجاد فضای با نشاط  در جامعه است دانست و از راه اندازی یک سالن خصوصی در شهر مشهد که همیشه پیشقراول همه استان ها در اتفاقات خوب فرهنگی و هنری بوده ابراز خوشحالی کرد.
  مدیر کل هنرهای نمایشی با توجه به نامگذاری دو سال اخیر و توجه بزرگان نظام به مقوله اقتصاد گفت: قالبا وقتی صحبت از کار آفرینی ، بهبود فضای کسب و کار ، تولید ، اشتغال و رشد اقتصادی می شود اذهان به سمت تولید با محور صنعت می رود اما مقوله اقتصاد فرهنگ و هنر مقوله ای به نسبت جدید در کشور ماست و ضروری است که این مقوله مسئله شود، در باره آن بحث شود ، به ادبیات مسئولان سیاسی و اقتصادی راه یابد و این مستلزم آن است که اهالی فرهنگ و هنر به آن بپردازند.
  مهدی شفیعی ادامه داد: معمولا وقتی یک مسئول دولتی درباره اقتصاد فرهنگ و هنر سخن می گوید، اذهان شنوندگان به این سو میرود که ظاهرا قرار است که نقش حمایتی دولت به معنای مجموعه حاکمیت کم شود. نه ، من معتقدم دولت باید از هنر و مشخصا هنر تئاتر حمایت کند و این کار را می کند. حمایت مستقیم از گروه های تئاتر و به صورت غیر مستقیم از طریق ارائه مکان های اجرا، کمک به تبلیغات و کمک هایی از این دست .
  وی تاکید کرد: هر چند می توان در مورد کاستی های این حمایت ها نیز  سخن گفت .البته ضروریست که دولت را فقط قوه مجریه ندید،حتی نهاد های غیر دولتی مثل شهرداری ها ، حوزه هنری و هلال احمر هم شایسته است که ورود کنند به عرصه حمایت از تئاتر  و در موارد زیادی هم انصافا ورود کرده اند.
  وی با بیان این مطلب که تاسیس یک تماشاخانه صرفا ایجاد یک کسب و کار برای گروهی که آن را راه اندازی کرده اند نیست بیان کرد: اینجا یک مکان است برای اجرای برنامه های نمایشی. از رونق اجراهای نمایشی در این تماشاخانه به جز متولیان آن ، گروه های نمایشی و هنرمندان نیز منتفع می شوند.  این که فعالیت اقتصادی و راه اندازی کسب و کار ، به ویژه توسط قشر تحصیل کرده ،صرفا به فعالیت های صنعتی و خدماتی مشهور ختم نمی شود. این آن چیزی است که باید برجسته سازی شود نزد افکار عمومی.
  مدیر کل هنرهای نمایشی در بخش دیگر صحبت هایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مهمترین زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است. تاسیس این تماشاخانه مصداق دقیق این بند است. امیدوارم با تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم که یکی دیگر از بند های سیاست های اقتصاد مقاوتی است شاهد گسترش فعالیت هنرمندان در این عرصه باشیم.
  وی توجه به تئاتر کودک و نوجوان ، تئاتر مدارس ، توجه به ظرفیت بی نظیر زائران رضوی در مشهد ، توجه به گونه های تئاتر در فضای باز و منحصر نکردن تئاتر به تئاتر حرفه ای بزرگسال را از دیگر موارد مهم برای گسترش فرهنگ تئاتر در جامعه دانسته و ضمن تشکر از مدیر این سالن تازه تاسیس  گفت :مسلما دیگرانی هم در تاسیس تماشاخانه ها به شما خواهند پیوست و این اقدام باعث افزایش تعداد ، کیفیت و ارتقا تماشاخانه های غیر دولتی خواهد شد.
  وی تصریح کرد: این سالن قطعاٌ از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد و انجمن هنرهای نمایشی استان مورد حمایت قرار خواهد گرفت. ماهم به سهم خود در کنار شما هستیم. اعطای وام های کم بهره به موسسات تک منظوره در حال پیگیری و انجام است .
  شفیعی یاد مرحوم کمال علوی و مرحوم جوان از هنرمندان پیشکسوت تیاتر مشهد که در سال گذشته دار فانی را وداع گفتند را زنده کرد و به خانواده ایشان تسلیت گفت و راه اندازی این مجموعه را به هنرمندان و مدیران تیاتر این شهر تبریک گفت.
  مطالب مرتبط

  مهدی شفیعی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد:

نکات اصلاحی اعلام شده،توسط کارگردان «روز عقیم» رعایت نشده است
  مهدی شفیعی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد:

  نکات اصلاحی اعلام شده،توسط کارگردان «روز عقیم» رعایت نشده است

  مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به اینکه نکات اصلاحی نمایش «روز عقیم» برای اجرا در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعمال نشده بود، پس از اینکه نمایش را به همراه دبیر جشنواره دیدم به این نتیجه رسیدم که پروانه اجرای آن در جشنواره صادر نشود.

  |

  گذر رودکی در حاشیه فجر 36 افتتاح خواهد شد

یکی از مهمترین گذرهای تهران به بار نشست
  گذر رودکی در حاشیه فجر 36 افتتاح خواهد شد

  یکی از مهمترین گذرهای تهران به بار نشست

  ایران تئاتر-علی رحیمی: براساس ماده 114 برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران (1393-1397) احداث و بهره برداری از طرح رودکی تا پایان سال سوم برنامه مورد تاکید قرار گرفته است، موضوعی که هرچند با تاخیر اما بالاخره به بار نشست.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی در بازدید از رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر :

امسال آثار بخش خارج از صحنه در جشنواره سرشار از ایده‌های بدیع و جذاب است
  مدیرکل هنرهای نمایشی در بازدید از رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر :

  امسال آثار بخش خارج از صحنه در جشنواره سرشار از ایده‌های بدیع و جذاب است

  مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به حضور گروه‌های مطرح خارجی در بخش خارج از صحنه جشنواره تئاتر فجر از هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر خواست که تماشای اجراهای خارج از صحنه (آف استیج) جشنواره تئاتر فجر را از دست ندهند.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی دراختتامیه جشنواره فجر استانی یزد:

جشنواره تئاتر فجراستانی تمرینی برای تورهای تئاتری است
  مدیرکل هنرهای نمایشی دراختتامیه جشنواره فجر استانی یزد:

  جشنواره تئاتر فجراستانی تمرینی برای تورهای تئاتری است

  مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی در آیین پایانی سومین جشنواره تئاتر فجر استانی یزد،گفت: برگزاری جشنواره های تئاتر فجراستانی، به گونه ای تمرین تورهای تئاتری است که باید جدی گرفته شود.

  |

  نظرات کاربران