در حال بارگذاری ...
 • یادداشت داوود کیانیان از بود ونبودهای تئاتر کودک و نوجوان در مشهد

  چرا در مشهد انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم؟

  داوود کیانیان طی یادداشتی بار دیگر ضرورت نیاز به ایجاد انجمن نمایش کودک و نوجوان در شهر مشهد را یادآور شد.

  به گزارش ایران تئاتر از خراسان رضوی، رضا کیانیان در یادداشتی با عنوان «چرا در مشهد انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم؟» به طرح برخی ویژگی‌های تئاتر کودک در مشهد و بیان پرسش‌هایی در خصوص این موضوع مطرح کرد.
  در این یادداشت آمده است: چرا در مشهد انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم؟ این سؤال مدت‌هاست که ذهن مرا مشغول کرده ولی متأسفانه پاسخی برایش پیدا نمی‌کنم. تئاتر مشهد درزمینهٔ کیفیت، کمیت اجراها، داشتن سالن‌های متنوع، تعدد گروه‌های نمایشی، حضور چشمگیر در جشنواره‌ها، ثبت تاریخ تئاتر، حضور پیشکسوتان، داشتن سایت مشهد تئاتر، آموزش و برپایی کارگاه‌های تئاتر، حرف اول را می‌زند، اما انجمن تئاتر کودک و نوجوان ندارد! چرا؟ در دهه پنجاه اولین تئاترهای حرفه‌ای کودک در مشهد به اجرا درآمده است، بزرگانی چون سعید تشکری، تیمور قهرمان، حمید قلعه‌ای، علی‌اکبر حلیمی، محمد برومند، خانم عیسی زاده، جواد رحیم زاده و حمید کیانیان دارد، دارای تلگرام نمایشگران کودک و نوجوان است، در حدود صدوبیست نفر در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما انجمن تئاتر کودک و نوجوان ندارد!
  تئاتر کودک و نوجوانش در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی مقام می‌آورد، نخستین جشنواره نوجوانان و جوانان تئاتر در مشهد اتفاق افتاده است، درگذشته در خانه نمایش و بعدها در گوشه‌ی پارک ملت و اکنون دریکی از سالن‌های خصوصی سالن ویژه‌ی تئاتر کودک و نوجوان دارد، تئاتر کودک و نوجوانش به قدمتی در حدود نیم‌قرن می‌رسد، بیشترین ادبیات نمایشی کشور از نویسندگان این استان بوده است، اما انجمن تئاتر کودک و نوجوان ندارد!
  انجمن تئاتر کودک و نوجوان در تهران، اصفهان و همدان تأسیس‌شده است، اما هنوز در مشهد فعالین تئاتر کودک و نوجوان حتی یک گردهمایی با یکدیگر نداشته‌اند! چرا؟ انجمن می‌تواند به گروه‌های تئاتری کودک و نوجوان تشکل دهد، خواسته‌های اقتصادی و معنوی آن‌ها را مطرح کند، از منافع آنان دفاع نماید، به آموزش و بالا بردن سطح اطلاعات و گسترش و عمق بخشیدن به تئاتر کودک و نوجوان گام بردارد، اما هنوز در مشهد گامی در این زمینه برداشته نشده است! چرا؟
   گروه‌هایی از انجمن تئاتر کودک و نوجوان اصفهان اکنون در بیشتر کشورهای جهان نمایش می‌دهند. استیتج یا سازمان بین‌المللی تئاتر کودک آن‌ها را می‌شناسد و برایشان کارگاه می‌گذارد. انجمن تئاتر کودک همدان با سازمان تئاتر کودک آلمان تفاهم‌نامه امضاء کرده‌اند و هرساله از طرف آلمانی به آن کشور برای اجرا و یا دیدن فستیوال‌های تئاتری کودکان دعوت می‌شوند. انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر نیز یک‌بار توانست جلوی استعفای دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را بگیرد، بار دیگر با آوردن دبیر جدید مخالفت خود را اعلام کند. این عمل باعث شد که دبیر جدید سعی کرد خواسته‌های انجمن را که در جهت منافع تئاتر کودک بود در سیاست کاری خود قرار دهد. نهادهای فعال درزمینهٔ تئاتر کودک در تهران برای انجام فعالیت‌های خود معمولاً از انجمن تئاتر کودک مشورت می‌گیرند. انجمن کارگاه می‌گذارد، نشست‌های تخصصی ترتیب می‌دهد، کتاب منتشر می‌کند، حتی برای دستمزد فعالان این عرصه در نرخ برابر با تئاتر بزرگ‌سالان اقدام کرده است. هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان را بیمه کرده است، خانه‌های سازمانی به بعضی از آن‌ها تعلق‌گرفته است.
  اما فعالان تئاتری کودک و نوجوان در مشهد، در مشهدی که می‌گویند قطب تئاتر کشور است، در این زمینه سکوت کرده است!
  مطالب مرتبط

  داوود کیانیان در مراسم گرامیداشت روزملی وجهانی تئاتر در تالار هنر مطرح کرد:

امروز آغاز دومین صده تئاتر کودک و نوجوان در ایران است
  داوود کیانیان در مراسم گرامیداشت روزملی وجهانی تئاتر در تالار هنر مطرح کرد:

  امروز آغاز دومین صده تئاتر کودک و نوجوان در ایران است

  گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر با حضور بزرگان تئاتر کودک و نوجوان، هنرمندان و اهالی رسانه به همراه اجرای نمایش «ساعت هشت در کشتی» در تالار هنربرگزار شد.

  |

  مقاله داوود کیانیان در اهمیت جبار باغچه بان

همه چیز درباره بنیان گذار تئاتر کودک در ایران
  مقاله داوود کیانیان در اهمیت جبار باغچه بان

  همه چیز درباره بنیان گذار تئاتر کودک در ایران

  ایران تئاتر : داوود کیانیان معلم و پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان مقاله ای ارزنده در مرور اهمیت حیات جبار باغچه بان را به مناسبت برگزاری صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در اختیارمان گذاشت . در این مقاله جامع ، زندگی ، خلقیات و نقش آفرینی این خادم ...

  |

  آسیب شناسی تئاتر خراسان رضوی در گفت و گو با صاحب نظران

نیازهای کودک نوپایی به اسم تئاتر خصوصی
  آسیب شناسی تئاتر خراسان رضوی در گفت و گو با صاحب نظران

  نیازهای کودک نوپایی به اسم تئاتر خصوصی

  تئاتر مشهد در چند سال گذشته با رفتن به‌سمت خصوصی‌سازی و بلیت‌فروشی، رونق گرفته است. این اتفاق، فارغ از انگیزه مالی هنرمندان، تئاتر را به‌سمت صنعتی شدن پیش می‌برد اما این کودک نوپا هنوز آن‌قدر قدرت ندارد که بدون حمایت و پشتیبانی روی پای خود بایستد.

  |

  نگاهی به تقویم نمایش ایران در اولین ماه فصل زمستان

دی،ماه گرم تئاتری ها
  نگاهی به تقویم نمایش ایران در اولین ماه فصل زمستان

  دی،ماه گرم تئاتری ها

  ایران تئاتر: تولد هنرمندانی همچون بهرام بیضایی، نصرت کریمی، مهدی شفیعی، زنده یاد جعفر والی، علی رفیعی و درگذشت هوشنگ حسامی، رقیه چهره آزاد و مهین اسکویی از مهم ترین رویدادهای تقویم تئاتری دی ماه به شمار می آید.

  |

  به قلم داوود کیانیان و به مناسبت سالروز تولد آغازگر تئاتر کودک در ایران

جبار باغچه‌بان؛ نخستین مؤلف «اُپرت» برای کودکان
  به قلم داوود کیانیان و به مناسبت سالروز تولد آغازگر تئاتر کودک در ایران

  جبار باغچه‌بان؛ نخستین مؤلف «اُپرت» برای کودکان

  ایران تئاتر: داوود کیانیان به مناسبت 19 اردیبهشت‌ماه، سالروز تولد جبار باغچه‌بان (19 اردیبهشت 1264-4 آذر 1345) متنی را در اختیار ایران تئاتر قرارداد. این متن که به خلاصه‌ای از مهم‌ترین فعالیت باغچه‌بان در حوزه نمایش کودک می‌پردازد با نقل‌قولی از خود او آغازشده است.

  |

  نظرات کاربران